VAGarena.fi

Tekniikka => Moottori ja voimansiirto => Aiheen aloitti: Meyle - 14.04.26 - klo:11:24

Otsikko: Vikakoodi P2102 CFJA (2.0 TDI 125 kW)
Kirjoitti: Meyle - 14.04.26 - klo:11:24
Morjens!

Jospa täältä löytyisi tietoa tai edes pohdintaa, mitä kannattaisi tutkia seuraavaksi. Lopussa jotain spekulaatiota.

Auto: Skoda Yeti 2011 4x4
Moottori: CFJA (2.0 TDI 125 kW)
Vaihteisto: Manuaali
Ajomäärä: 358 814 km

Alkuperäinen vikakoodi: P2100 Throttle Actuator Control Motor Control Circuit
Tähän vikaan tehty korjaus: osan vaihto (Continental 28036050013 kaasuläppäkotelo)

Lisäksi tehty: kaasuläpän adaptointi (kahdesti)

Jäljellä oleva vikakoodi: P2102 Throttle Actuator Motor Circuit Low

P2102 aiheuttaa moottorin sammumisen nykäyksellä, mutta muuten auto toimii normaalisti. Koodi poistuu, kun moottori sammutetaan, mutta palaa takaisi kun ajetaan kutosvaihteella noin 70 km/h (moottorille raskas kuorma).

Moottoritilan sulakkeet näyttävät olevan kunnossa, paitsi yksi palanut sulake F17 (töötti). Sen vaihto korjasi torven ongelman. Molemmat viat taisivat alkaa suunnilleen samaan aikaan. Sulakerasia näyttää siistiltä eikä sulakkeiden kannoissa tai kontakteissa ole näkyvää vikaa. Yksi mekaanikko sanoi, että johdotus ja liitin kaasuläpälle näyttävät silmämäärin olevan kunnossa. Testasi kuulemma myös testilaitteella läpän toiminnan ok. En osaa tulisiko tuo vikatilanne tuolla testauksella esiin.

Onko ideoita mitä kannattaisi kokeilla seuraavaksi? Tekoälyn kanssa pallottelin tätä ja sen mukaan kaasuläppä olisi kiinni kun moottorilla on iso kuorma ohjatakseen pakokaasun EGR:lle Tämä olisi läpän moottorille isompi kuorma, joka sitten näkyisi tuona alentuneena jännitteenä. Tää olisi jostain syystä olisi ok pienemmällä kuormalla.

Ilmeisesti vika voi olla tuossa vaihdetussa varaosassa, johtosarjassa, liittimessä, sulakkeissa, sulakkeiden kannoissa, sulakekotelossa tai jossain muualla. Yksi testi mikä on hieman hankala toteuttaa on mitata tuo jännite kaasuläpän liittimeltä kuormalla (eli vedättää matalalta kutosella). Jos se tippuu merkittävästi on vika jossain akun ja liittimen välillä. Jos taas ei niin sitten vika voisi olla tuossa vaihdetussa osassa. Kaksi pajaa tuota on jo hetken ihmetellyt, joten olis hyvä saada se sellaisiin käsiin joka osaisi tuon korjata. Onko PK-seudulla osaajia?

Kiitoksia!
Otsikko: Vs: Vikakoodi P2102 CFJA (2.0 TDI 125 kW)
Kirjoitti: Jacce75 - 14.04.26 - klo:21:10
Ajomäärä huomioden ja vikakoodin luonteen perusteella, lähtisin etsimään vikaa johtosarjasta. Myöskään ecun vikaantuminen ei ole poissuljettua.