VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Skoda => Octavia IV (20-) => Aiheen aloitti: Jucci90 - 20.01.25 - klo:21:42

Otsikko: Latausluukku mykkä
Kirjoitti: Jucci90 - 20.01.25 - klo:21:42
Terve!

Aamulla otin auton tyytyväisen latauksesta ja nappasin luukun kiinni..

Nyt iltasella koitin luukkua avata, mutta ei skooda halunnut luukkua avata.. Luukku itsessään ei ole jäässä, liikkuu hyvin, mutta tuntuu, että tapissa ei ole mitään vastetta, yleensä siitä naksahus käy kun laittaa kiinni, tai ava..

Voiko tuo mekanismi jotenkin jäässä olla, vai joko paikalliseen merkki liikkeeseen yhteydessä olen?
Otsikko: Vs: Latausluukku mykkä
Kirjoitti: Daatta - 21.01.25 - klo:09:39
Solenoidi rikki, been there... Kannattaa vielä varmistaa ettei luukku ole jäässä, tukankuivain on hyvä lämmittämiseen. Sitten naputtaa kämmenellä latausluukkua ja samalla painelee avausnappia kaukosäätimestä. Tuurilla aukeaa, siinä tapauksessa kannattaa uusia solenoidi välittömästi. Uusi maksaa Motonetissä 30e.

Jos luukku on oikeasti jumissa ja latausluukun rakenne on samanlainen kuin ID:ssä, niin ainoa tapa saada luukku auki on rikkoa solenoidi ja vaihtaa uusi tilalle. Tuossa on mahdollisuus naarmuttaa korin maalipintaa ja/tai hajottaa maalattu latausluukun kansi. Merkkiliikkeessä ko. operaatio maksoi ID.3:een 400-500e, eikä siinä edes maalattu mitään. Itsellä tuo operaatio meni onneksi "laajennettuun" takuuseen.

Jos itse lähtisin avaamaan, niin yrittäisin rikkoa taltalla tms. solenoidin muovisen varren. Sitä ennen suojaa vahvasti korin ja luukun maalatut osat teipillä.