VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Audi => A4 B9 (14-) => Aiheen aloitti: lk21 - 14.01.25 - klo:11:11

Otsikko: Flekti pyörii koko ajan
Kirjoitti: lk21 - 14.01.25 - klo:11:11
Audi A4 2.0 tfsi quattro - vm. 21 kävi 60 tkm määräaikaishuollossa (ei merkkiliikeessä). Huollon jälkeen huomasin heti kotona, että flekti ei sammunut kun sammutin auton. Flekti jää pyörimään noin 5 min ajaksi, ihan sama onko lämmin vai kylmä kone. Ajaessa flekti pyörii myös koko ajan, polttoaineen kulutus lisääntyi tämän takia esim. maantieajossa noin 2 litraa/100 km. Autoon tehtiin normaalivuosihuolto, automaattivaihteiston öljynvaihto, tulpat, jarrunestevaihto lisätöinä. Auto menossa samaiseen liikkeeseen tutkittavaksi parin päivän päästä, mutta yrittivät jo sysätä kuluja tästä minulle. Ennen huoltoa kaikki oli kunnossa. Ehdottivat jo että minun pitäisi viedä se merkkiliikkeeseen tutkittavaksi omalla kustannuksella, johon en meinaa suostua.

Mitäköhän huoltoliike on sössinyt? vai onko niin hullu tuuri että huollon aikana joku menee rikki. Jotenkin minulla on tunne, että ko. huoltoliike ei tätä kuntoon saa (puhelimitse jäi sellainen vaikutelma)

Otsikko: Vs: Flekti pyörii koko ajan
Kirjoitti: Daatta - 14.01.25 - klo:12:10
Jos työn laatu ja "vastaantulo" on tuota luokkaa, niin herää kysymys miten huoltotoimet on tehty... Mahdollisesti sieltä on joku anturi irti, ei tuota oikein mikään muu selitä. Vikakoodit pitäisi lukea merkkikohtaisella laitteella, mutta tuskin ko. putiikilla on siihen halua tai mahdollisuuksia.

Veisin auton merkkiliikkeeseen joka tapauksessa tarkistettavaksi, laskun maksajasta voi sitten taistella huoltoliikkeen kanssa.
Otsikko: Vs: Flekti pyörii koko ajan
Kirjoitti: Sepek - 14.01.25 - klo:20:37
Autossa on Dieseleistä tuttu hiukkassuodatin. Minulla auttoi vähän pidempi lenkki ja välillä isoilla kierroksilla. Ei myöskään vaihtanut 5:sta suuremmalle.
Otsikko: Vs: Flekti pyörii koko ajan
Kirjoitti: Flat - 15.01.25 - klo:15:10
Sattuipa silmään tämä.
Itselläni oli joskus aivan vastava ongelma B8:ssa muistakseni vai oliko B9:ssä. Moottorinohjausyksikkö oli seonnut/hajonnut. Vaihdettiin uusi ja ongelmat poistuivat.
Otsikko: Vs: Flekti pyörii koko ajan
Kirjoitti: lk21 - 15.01.25 - klo:17:18
Päätin itse tutkia ennen korjaamolle vientiä. Sormituntumalla kävin kaikki näkyvillä olevat sähköliittimet läpi, mitään en huomannut, mutta ihmeiden aika ei ole ohi. Sen jälkeen tämä tuli kuntoon ja nyt olen vuorokauden ajellut, eikä flekti ole enää pyörinyt. Olisko ollu joku liitos vähän huonosti kiinni niin se jäi arvoitukseksi.