VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Golf VIII (20-) => Aiheen aloitti: Temex - 30.11.23 - klo:19:23

Otsikko: Kaasujousi vw golf 8 konepeltiin!
Kirjoitti: Temex - 30.11.23 - klo:19:23
Moi!
Onko kukaan asentanut kaasujousen Golf 8 konepeltiin? Netissä löytyy paljon videoita aiheesta. Ei näyttäis olevan kovin vaikee homma ainakaan videoissa.

https://youtu.be/INB7XWFdC3Q?si=iE1kaEl78Z2Fbcr3 (https://youtu.be/INB7XWFdC3Q?si=iE1kaEl78Z2Fbcr3)

Mikähän kaasujousi tuohon kävis? Käykö ihan perus VAG konepelti kaasujousi? (vaikka 7 golfin kaasujousi)

Otsikko: Vs: Kaasujousi vw golf 8 konepeltiin!
Kirjoitti: vmp - 30.11.23 - klo:20:45
Tuollaista ainakin maailmalla ovat laitelleet:

https://www.racinglinefinland.net/index.php/shop/racingline-konepellin-kaasujousi-golf-mk8

Valmistajan tuotekoodi VWR810002.
Otsikko: Vs: Kaasujousi vw golf 8 konepeltiin!
Kirjoitti: mfroberg - 25.12.24 - klo:21:59
Vaimon Golf on kuulemma muuten täydellinen auto hänelle mutta siinä on kaksi vikaa. Tai oli, tänään asensin siihen tuon Racinglinen kaasupumpun joten nyt perheen kaikissa autoissa, jopa tuossa tyttären joululahja Daciassa, on moinen. Asentamiseen meni kai pari-kolme minuuttia, kaikki sopi naps-naps. Tuon vanhan tangon joutui ottamaan pois kun sen ollessa kiinnikkeissään alhaalla ei pissapojannestesäiliön korkki mahtunut aukeamaan kun tangon pää oli tiellä.

Nyt Golfissa on enää yksi vika jolle on vaikea tehdä mitään, eli kuskin kumimatto. Ensiksi niitä odotettiin auton saamisen jälkeen aikoinaan pitkääääään ja sitten kun ne vihdoin tulivat ne eivät olleet täysin sopivat lattiamatossa oleviin kiinnikkeisiin vaan kumimatto jää hieman kuprulle kiinnikkeiden välistä.
Otsikko: Vs: Kaasujousi vw golf 8 konepeltiin!
Kirjoitti: Tos® - 30.12.24 - klo:09:55
eTSI golffiin on omat erikokoiset matot. Puol vuotta piti odotella kans
Otsikko: Vs: Kaasujousi vw golf 8 konepeltiin!
Kirjoitti: petrisa - 30.12.24 - klo:11:13
Tuo konepellin tanko näissä on asennettu aivan idioottimaisesti  >:(
Sama vika on Ocu 3:ssa.

Tanko on konepelti auki asennossa suoraan pissapojan säiliön täyttöaukon tiellä. Tanko on varmaan asennettu autoon viimeisenä eikä ole sen jälkeen testattu täyttää pissapojan säiliötä. Tai sitten tämä on jonkun saksalaisen insinöörin kosto. Ei tuota muuten ole selitettävissä.

Itsellä on ollut viimeksi konepellissä tanko vm -75 Corollassa. Kaikissa muissa autoissa -78 vuosimalleista eteenpäin on aina ollut tehdasasenteinen kaasujousi. Sitten -17 Octavissa törmäsin tähän....ei hyvää päivää....naurettavaa.

No, tanko on nyt korvattu kahdella kaasujousella ja asennus oli tosiaan helppo.