Heips,
eli kuvan mukainen vikakoodi. Auto on -06 1.9tdi farmari-Golf. Johdot ja liittimet tutkittu, tyynyt ok. Autoa ei ole koskaan kolaroitu eikä siten siis mitään turvajärjestelmän komponenttejakaan vaihdettu. Mistähän vikaa voisi etsiä?
Turvatyynyn merkkivalo syttyi tilanteessa, jossa autoa yritettiin käynnistää akun varauksen ollessa liian alhainen. Valo syttyy saman tien, jos sen yrittää kuitata pois.
(https://i.ibb.co/xCgDSHW/IMG-20230719-WA0004.jpg) (https://ibb.co/7YpXJ4P)
Sensori on oven sisällä. Sensori voi olla viallinen, johtoja poikki saranakohdasta tai pahimmassa tapauksessa ohjausyksikkö ottanut kipeää apukäynnistyksessä.
(https://i.ibb.co/3FbqXh8/G179.jpg) (https://imgbb.com/)
Tuo G179 sensori on kuskin penkin edessä, maton alla - yhdellä 5mm kuusiokoloruuvilla kiinni. Kosteutta pääsee tuonne sensorin luokse ja ne vaan menee kaput ajan saatossa. Laita privaan viestä jos tarvitset käypäsen ehjän tilalle. Ja näiden sensorien kanssa saa sitten olla tarkkana että tulee oikealla indexi numerolla oleva tilalle. Ihan mistä tahansa autosta noita ei kannata siis ottaa. Itse sensorissa tuota indexinumeroa ei ole laitettu vaan se pitää tarkistaa itse ABS ohjainlaitteelta.
Edit ylempään.. ei siis ABS vaan Airbag ohjainlaitteelta :)
Lainaus käyttäjältä: mruotz - 18.08.23 - klo:16:16
Tuo G179 sensori on kuskin penkin edessä, maton alla
Hups, lukaisin nopsaan, että olisi vitoskoppainen kyseessä ::)