VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Touran (03-15) => Aiheen aloitti: Onion - 26.06.23 - klo:01:07

Otsikko: jarrupaineet -20bar
Kirjoitti: Onion - 26.06.23 - klo:01:07
Kumpaa alan pioneerit enemmän veikkaisi, ohjainboxia, vai paineanturia tässä tapauksessa?
VCDS herjaa "Brake pressure sensor" 1 (G201) - Electrical fault in Circuit ja vcds näyttää karvan alle -20 baria alipainetta, paineli jarrua miten tahansa. 🤦‍♂️
Myöskin Steering angle sensor on mykkänä, vaihdoin uuden(käytetyn) angle sensorin, mutten edelleenkään saa siihen mitään yhteyttä joten jäin tuumimaan kiertääkö tuo angle sensor abs controllerin kautta? jos näin on niin sitten todennäköisesti kaikki murheet johtuu viallisesta boxista.

Ja vielä lopuksi, ei kellään ole kertoa virallista varaosanumeroa  vasemmalle eteen abs-anturin piuhalle?, vanhasta oli liitin murtunut ja piuhat vihreää pölyä joten siellä on nyt hätäpatentti "made by the paja" ja voisi tuon uusia samalla.

1K0 907 379 AA näytti olevan vag number tuolle pumpulle eikä onneksi mansikoita maksa ulkomailla, mutten turhaan viitsisi vaihtaa tuotakaan

näytti siellä olevan short to plus kaikki takaparkkitutkatkin joten häikkää voi toki tulla muualtakin, pitää huomenna nypätä nuo nyt ainakin helvettiin tuolta liittimistä
Otsikko: Vs: jarrupaineet -20bar
Kirjoitti: Jacce75 - 26.06.23 - klo:09:11
Kyllä se paineanturi viallinen on olut 9/10 tapauksista joita olen tutkinut. Ohjainlaitteessa itsessään on sitten omat murheensa.
Otsikko: Vs: jarrupaineet -20bar
Kirjoitti: Onion - 26.06.23 - klo:22:52
Ovakolta tilasin nyt purkuosana tuon koko ABS boxin, jäi posteineen maksamaan karvan alta 40â,¬ joten kestän vaikka vika olisi muuallakin.

samalla itse itselleni muistiin laittaakseni.
Tuota ABS-anturin 2-napaista liitintä löytyy osakoodilla: 1J0 973 702
Ja koko johtosarja kuskinpuolelle eteen (joskaan ei välttämättä täysin oikea)  löytyy näemmä koodilla: 5N0927903M
Otsikko: Touranin Sähköviat, Steering angle, jarrupaine ja ABS sensor vinkkejä kiitos
Kirjoitti: Onion - 17.09.23 - klo:09:56
päivitelläänpäs tänne sen verran, että Vaihdoin tuon Abs pumpun mekaanisen puolen lohkon säilyttäen vanhan sähköboksin ja nyt jarrupaineet näkyy normaaleina, eli siellä tosiaan oli anturi sökö.

ABS anturille kuskin puolelle eteen on nyt vaihdettu:
Anturi
Liitin sarja joka riitti valmiine piuhoineen jotakuinkin lokasuojan läpimenoaukon juureen asti.  vika ei silti poistunut.
edelleen muut anturit näyttää vcds:stä katsoen ok lukemia mutta tämä 0kmh

ABS-Brakes
1 Fault Found
00283 - ABS Wheel Speed Sensor, Front Left (G47)
012 - Electrical Fault in circuit


Steering angle sensorin vaihdoin, mutta vika jossain muualla, vcds ei edelleenkään löydä koko sensoria
address 44 Steering assist
1 Fault Found
00778 - Steering Angle Sensor (G85)
   000 - -

Miten tuota ABS:n piuhaa pitäisi mitata jos tuosta alkaisi konehuoneen puolelta kuorimaan auki ja etsimään mistä tuo on mahdollisesti poikki,  en oikein keksi tuohon muutakaan.
ja vinkkejä tuohon asentokulmanturin vianetsintää ottaisin myös mielelläni vastaan.   ratissa kaikki muut toimii normaalisti (ABS, äänimerkki monitoiminäppäimet jne) joten ei ainakaan niin helpolla pääsisi että joku sulake olisi sökö   :(
Otsikko: Vs: jarrupaineet -20bar
Kirjoitti: Jultsu - 17.09.23 - klo:20:03
yleismittarilla staattinen vastusarvo pinnien välistä sekä napaa pyöriteltäessä ac-jännitteen mittaus

https://youtu.be/wnvrsY-UPf4
Otsikko: Vs: jarrupaineet -20bar
Kirjoitti: o.b. - 17.09.23 - klo:20:49
Oikea etuanturi pitäisi tulla ABS-yksikön pinneihin 45 ja 46.

(https://i.ibb.co/NxknPJh/MK60-ABS.jpg) (https://imgbb.com/)