Taas jouduin tälle palstalle kyselemään,kun en ole tilanteesta aivan varma. Lukkolaitteen kimppuun pitäisi päästä. Olen ottanut ovipaneelin irti ja teipannut ikkunan yläasentoon,kaikki ovipellin pultit on irrotettu ja ovipelti tiivistepinnaltaan on löysätty mutta nyt tuli etenemiseen stoppi.
Ovipelti siis vähin liikahtelee mutta ei se paikoiltaan tunnu irtoavan. Mielestäni ikkunamekanismin ohjainkiskoja pidättelevät NIITIT estävät ovipellin irtoamisen...vai mikähän sitä pidättelee ???
Kysyn taas niiltä, jotka tietävt, että pitääkö nuo niitit porata irti vai millä tavalla saan ovipellin edestä pois, jotta pääsen peukaloimaan lukkolaitetta ja ottamaan sen pöydälle ? Auto odottelee ovi avoinna tuossa pihalla ja tarkoitus on jatkaa purkamista heti kun ymmärtäisin, mitä pitää seuraavaksi tehdä ? Kiitos taas neuvojille jo etukäteen. Autossa on käsiveivikäyttöiset ikkunan nostimet ( ei sähköiset ) Vaikuttaako asiaan ?????
Löysäsitkö sen vaijerihissin klampit joilla se ikkuna on kiinni siinä hississä? Välipellistä pitäisi löytyä isohkot kumiläpällä varusteut reiät joista pääsee käsiksi noihin hisseihin ja niiden klamppien 10mm mutuihin.
Joo, löysäsin kyllä. Nyt on lasi teipattuna aivan yläasentoon ja klampit veivasin käsiveivillä aivan ala-asentoon.Jotenkin se homma vaan nyt jumittaa. Onko tarpeen ottaa irti se käsiveivin " pesä" ( kiinni kolmella pultilla ) Pitäiskö se ikkunahissa tulla pellin mukana pois? ( jos niin on, niin sitten ei varmaan pidä mennä niittejä porailemaan ) ?
Ã,,lä missään nimessä poraile niittejä pois. Sen jälkeen on vaijerit solmussa ja harmittaa. Ikkunahissi on kiinni siinä pellissä.
https://www.youtube.com/watch?v=7dNEaK0aG-c (https://www.youtube.com/watch?v=7dNEaK0aG-c) kattele vaikka tuosta
Niin..,tässä välissä sain selville,että siellä jumitti semmoinen musta muovisuojus, joka oli erikoisella tavalla kiinni pellissä. Murjoin sen irti ja sain pellin hisseineen pois ja ne hommat selvät mutta nyt TAISTELEN sen mikrikytkimen kanssa,kun eivät meinaa ne kytkimen tapit osua kiinnitysreikiinsä, ei sitten niin millään.......'Ajattelin hioa pikkuisen väljemmäksi,jotta saisin sen verran välystä,että kiinnitystapit muljahtaisivat reikiinsä......
Kiitos taas jämeristä neuvoista.
Eiköhän tämä tästä pikkuhiljaa järjesty. Vanhan mikrokytkimen käyttötapin suojus oli aivan muusina ja varmaan tappikin jo kulunut kovin lyhyeksi,joten kytkimen vaihtaminen oli kyllä aiheellista.
Mulla on ollut tapana kirjoittaa jonkinlainen yhteenveto tänne ainakin niistä hommista, joissa olen jotenkuten onnistunut.
Kuten kerroin,sain ovipellin irti kun murjoin sen mustan muovisuojuksen estämästä pellin ulos saamista.
Sen jälkeen mikrokytkimen vaihtaminen olis ollu aivan helppo juttu tarvitsematta purkaa lukkolaitetta lainkaan......vanhasta johdot poikki,hiukan tinaa ja kunnon kutistesukka päälle ja uusi mikro koloihinsa ja siinäpä se.
Nyt kuitenkin tuli aika lailla viivettä, kun lukkolaitteen reiät ja mikrokytkimen tapit eivät täysin kohdanneet. Työstin varovasti hiukan kytkimen kyljistä ja tappien reiistä ainetta vähemmäksi ja niin sain vihdoin kytkimen paikoilleen koloonsa. Kunnon liimaa tappien ympärille ja osat paikoilleen autoon. Ja nyt pelittää, niin kuravalo kuin sisävalokin myös vänkärin puolella.
Kiitos tuesta,jota sain vag-laisilta.
Lainaus käyttäjältä: Sepittäjä - 19.09.22 - klo:11:33
Niin..,tässä välissä sain selville,että siellä jumitti semmoinen musta muovisuojus, joka oli erikoisella tavalla kiinni pellissä. Murjoin sen irti ja sain pellin hisseineen pois
Musta "muovisuojus" pitää paikoillaan lukkoa. Eli ensin irti ulkokahva ja sitten lukon kaksi XZN pulttia. Sen jälkeen välipelti lähtee irti siten, että lukko on siinnä kiinni.
Poika osti just New Beetlen ja edessä sama remontti kuskin oveen. Onneksi on noita uusia varaosia jäänyt jemmaan vuosien saatossa. Vihreä moottorinlämpötila-anturi, keskuslukituksen kaukosäädin ja lukon mikrokytkin löytyi omasta takaa ;D