VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Touareg => Aiheen aloitti: Gibboni - 02.08.22 - klo:21:43

Otsikko: Engine fault - workshop
Kirjoitti: Gibboni - 02.08.22 - klo:21:43
Kyseessä R5 2,5 diesel, vm. 2007. Ajettu vaatimattomat 222 000. Juuri kun sain peräkärryn metsässä täyteen polttopuita ja olin lähdössä kotiin, sain tuon keltaisen engine fault-ilmoituksen. Ajelin rauhallisesti muutaman kilometrin  kotiin, auto toimi normaalisti.

Googlailu johti erilaisiin teorioihin, mm. hehkutulppiin ja moottorinohjausyksikköön.

Löytyisikö täältä hyviä neuvoja?

Otsikko: Vs: Engine fault - workshop
Kirjoitti: a_jaba - 02.08.22 - klo:21:47
Vikakoodit lukuun VCDS:llä tai OBDelevenillä.
Otsikko: Vs: Engine fault - workshop
Kirjoitti: Gibboni - 22.08.22 - klo:16:58
Nyt on päädytty siihen, että hiukkassuodatin on häiriön syy. Massamittari se ei ollut.

Onko kellään kokemusta hiukkassuodatinten puhdistusaineista. Setti näyttää maksavan kympistä alkaen. Miten puhdistus tehdään tai voiko sen tehdä itse?

Uusi hiukkassuodatin on yli 400 ja parin tunnin työ siihen päälle.
Otsikko: Vs: Engine fault - workshop
Kirjoitti: a_jaba - 22.08.22 - klo:17:38
Jos vika on varmasti suodattimessa ja uuden saa 400e niin laittaisin sen ihan suosiolla. Puhdistus vaatii jokatapauksessa saman irrotustyön ja silti puhdistuksen hyödystä ei saa varmuutta.

Sitten jos viet purkin pajalle joka puhdistaa ja mittaa virtauksen ja antaa takuun puhdistuksen onnistumiselle niin maksaa jo samanverran tai enemmän kuin 400e
Otsikko: Vs: Engine fault - workshop
Kirjoitti: Gibboni - 02.09.22 - klo:16:57
Noh, väliaikatietoja.

- käyty luetuttamassa vikakoodit
- hankaluuksia lukemisessa
- hiukkassuodatin vaihdettu -> valot palaa ja vilkkuu edelleen
- ilmamassamittari vaihdettu -> valot palaa ja vilkkuu edelleen
- arveluja, että johdoissa vikaa -> seuraavaksi mittaillaan niitä

Työkaveri kertoi Passatissaan olleen samanlaisia oireita. Hän sanoi vian selvinneen lopulta, kun sähköjohdosta löytyi pintavaurio ja johtimet pääsi koskettamaan toisiaan.