Tarkoitus olis ostaa painepesuri auton (pääkäyttö), terassin, mattojen etc mitä nyt omakotitaloudessa nyt pestään.
Tuli pari kysymystä mieleen
1) Kärcher vai joku muu, mikä? Stihl, Clen
2) Malli? Noitakin on Kärcher: Kompakt, Medium ja Premium sarjaa ja useita malleja, idea on ostaa sellainen jolla tekeekin jotain, tulee mieleen:
- Max 400â,¬ mielummin alle - luulis tuolla jonkinmoisen saavan?
- Riittävä pesuteho - mikä toi litrateho/h pitäisi oikeasti olla? oletus että 450 on OK
- Letku - 5-6m liian lyhyt? 8m olis kiva
- Näppärä pyöriteltävä - en tiedä kaipaisko letkurullaa, onko kommentteja?
- Kestävä - ei viitsi ostaa ihan heti uutta, ilmeisesti halpikset hajoaa? Ilmeisesti pumppu olis hyvä olla jotain muuta kuin muovia.
3) Lisävarusteet, mitä suosittelette? Pesuharja vanteille, pyörivä pesuharja, terassipesuri, ???
Osta joku laatumerkki. Esim Nilfisk Alto on hyvä, mutta varmasti myös Kärcher.
Jos sijoittaisit reilun satasen lisää, Kärcheriltä saisi jo ammattikäyttöön tarkoitettuja laitteita. Ne tunnistaa heti, kun nostaa pesuria tai pelkästään katsoo, eli metalliosia on jopa näkyvissä. Ainakin 550 eurolla saa Kärcherin halvimman ammattipesurin, joka on kotikäyttöön sopiva. Yleensä hinta ja laatu kulkevat käsi kädessä eli sopuhintaan ei saa kuin hipun sontaa. Messinkipumppu (ei alumiininen) ja keraamiset osat sisällä ovat plussaa.
Litramääristä varmasti 450 litraa/h riittää ja jopa vähempikin.
Jos tarkoituksesi on pestä autoa, on 5-6 metrin letku ihan liian lyhyt, jos et halua siirrellä pesuria käytön aikana. Monella valmistajalla on auton pesuun suunniteltuja paketteja, jossa letku on vähintään se 8m, mutta myös enemmän. Ammattimalleissa letkun ja pistoolikahvan liitos on usein sellainen, että se pyörii kahvassa eikä mene kierteelle. Sitä osaa arvostaa, kun kelailee letkua tai kiertää autoa.
Letkurullalla ei oikein tee mielestäni mitään. Kätevämpää irroittaa letku pesurista ja kiertää se isommalle kiepille.
Jos päädyt suositukseeni, eli kasvatat hieman budjettia ja ostat kerralla hyvän, ei ammattimalleihin juurikaan saa noita pesuharjoja ja terassipesureita. Sillä pyörivällä harjalla vain raappii autonsa. Terassipesuri voi olla ok, koska suoraan terassille painetta annettaessa yleensä roiskuu likaa myös seinille. Itse en laskisi juuri arvoa noille ja ainakaan erikseen en kehoita ostamaan. Mielummin sitten parempi pesuri ja riittävästi letkua.
Lyhyesti. Kränzle. Vaik HD10/120.
Tuollainen Kärcherin K5.700 tuli viime keväänä hommattua kun Bauhausissa oli joku tarjous.
Hyvin tuolla on ok-taloasujan tarpeet saanut pestyä, tyytyväinen olen.
Tuo letkukela arvelutti aluksi tosi paljon, yleensähän tuo letku on heti kohta sellaisella kiemuralla ettei paremmasta väliä. On tuokin vaan toiminut, yllättävän hyvin letku tuohon pyörähtää.
Mitään erityisiä lisävarusteita en tuohon ottanut jolloin niitä ei osaa kaivatakaan. ;)
Ai niin, onhan tuohon meillä pari putelia jotain Kärcherin omaa pesuainetta, aika hiljaista on ollut niiden käyttö.
Mitään pyöröharjaa en ainakaan hankkisi auton "hoitoon", paine riittää hyvin esipesuihin.
Lainaus käyttäjältä: skula - 12.04.11 - klo:13:41
Lyhyesti. Kränzle. Vaik HD10/120.
Täsmälleen näin! Löytyy varaosia, on pieni (varastointi onnistuu missä vaan), painetta sopivasti, vesimäärä riittää ihan oikeasti auton pesuun (600L/h).
http://www.tooltechnic.fi/tuotteet/?product=3496 (http://www.tooltechnic.fi/tuotteet/?product=3496)
Itellä ollu tommonen kohta 5 vuotta tiiviissä käytössä. Ainoa mitä kaipaisin, olis pyörät ja letkukelat... Mutta toisaalta siinä kasvais paketti aika nopeasti tuplakokoiseksi.
Lainaus käyttäjältä: MTu - 12.04.11 - klo:14:16
Täsmälleen näin! Löytyy varaosia, on pieni (varastointi onnistuu missä vaan), painetta sopivasti, vesimäärä riittää ihan oikeasti auton pesuun (600L/h).
http://www.tooltechnic.fi/tuotteet/?product=3496 (http://www.tooltechnic.fi/tuotteet/?product=3496)
Itellä ollu tommonen kohta 5 vuotta tiiviissä käytössä. Ainoa mitä kaipaisin, olis pyörät ja letkukelat... Mutta toisaalta siinä kasvais paketti aika nopeasti tuplakokoiseksi.
Sitä letkukelaa en kaipaa. Mut olen ajatellut että tekis jostain alustan tolle. Joku laatikkokuljetin olis varmaan jo sellaisenaan passeli, metallikehikko jossa renkaat... Itse pesurissahan on letkullakin jo pituutta mielestäni enemmän kuin tarpeeksi..
Minulla oli edellinen pienin Kärsseri, joka löytyi. Maksoin siitä 300mk. Kotikäytössä riitti hienosti. Olisin jatkanut vieläkin sillä, mutta kun se putosi katolta niin meni vähän huonoon happeen. Kesti 9 vuotta ennen putoamistaan. Joten kannattaa miettiä tarkkaan mitä siihen laittaa rahaa. Tietenkin jos rahaa riittää niin siitä vaan. Mutta kotikäyttö on ihan eri juttu kuin ammattikäyttö.
Nyt hankin sen Lidlin tarjouspesurin (50e) ja sekin on ihan käyttökelpoinen. Ainoa on se että letku on liian lyhyt. Mutta siihen käy Kärsserin letku joten sellainen hankintaan niin kaikki on taas ok.
Se että maksaa siitä 550e vs. 50e tietenkin on suuri ero, mutta onko ammattikoneelle todella käyttöä kotioloissa. Ammattikone on tarkoitettu siihen että se hyrrää 8-10h/pv. Kotikone käy ehkä 1h/vko.
P.s. Asun itsekin omakotitalossa.
Mulla on muutama vuosi sitten ostettu n. 200eur hintainen Kärcher K4.98M. Kokonsa puolesta ihan OK ja riittävä paine autonpesua varten on, mutta en kyllä välttämättä minäkään noita halvimpia Kärchereitä suosittele. Mulla korkkasi viime kesänä se paineletkun liitin koneen rungosta. Kierteet meni sekä siitä rungosta että letkussa olevasta kiristimestä, muovia kun ovat molemmat. Oli ilmeisest sitten se paineletku vähän huonosti kiinni siinä. Runkoon löytyi jo netistä muutaman euron hintainen varaosa. Letkussa olevaa kiristin"mutteria" ei saa irrallisena vaan pitää ostaa koko fakn letku ja se 9m letku maksaa jotain 70-80eur......
6m letku tosiaan on liian lyhyt auton pesuun. Mieluummin se 9-10m.
Onhan tuossa koton Clen.. Sekin varmaan 10-15 vuotta vanha.. Mutta toimii ja ajaa hommansa!
Suositan jotain hyvää merkkiä,Clen,Kärcher tms. ja tarpeeksi tehokas jos vähänkin enempi pesua ku 1x vko/auto.Toisilla on on tietty aina huonoja kokemuksia jokaisesta merkistä,koska laatuhan nykypäivän laitteissa vaihtelee rajusti.
Itse olen ollut tyytyväinen Kärcherin M650 malliin,130bar ja tuotto muistaakseni 450L/h eli kyllä saa matotkin pestyä mukavasti.Käytössä hyväksi havaittu pyörillä oleva runko ja letku-ja sähkökela, suosittelen.Vastaava on nykyään tuo K5.700 joka Pamauksessa oli mainitsemassasi tarjouksessa,osta sieltä saat 5-vuoden takuun.Hyvä lisä on tuo Roto-suutin,jos ei ole mukana, niin osta,pyörivä vesisuihku ottaa liat pois tosta vaan ja vesiletku on hyvä olla se 8-9m,jos mahdollista.Itse olen kohtalainen himopesijä eli 2-3 kertaa viikossa kaksi autoa ja siihen matot ja prätkä ja mopot kaupan päälle pihaa ja terasseja unohtamatta.Talvella on sitten vaan nollakelissä vesiletkuhommia :( Mitä paremman härvelin raaskit ostaa sen enemmän nautit itse pesuhommista ja muista et köyhällä ei ole varaa ostaa halpaa.Omakotiasukkaana olen huomannut et tota kamaa kertyy nurkkiin joka tapauksessa, joten yx metrinen painepesuri ei tunnu missään.
Ostin Bauhausista aikoinaan halvan Hercules merkkisen painepesurin, mukana oli pyöröharjaa, terassipesuria ja monenlaisia painepyssyjä. Hintaa muistaakseni satasen tms. Laite oli äänekäs kuin mikä mutta teki tehtävänsä ja kesti kolmisen vuotta moitteitta kunnes muovivaluliitos alkoi tihkuttaa pyssyn juuresta viime syksynä. Eikun laite takaisin myyjälle, joka pahoitteli ja totesi että samaa mallia ei ole enää tarjolla. Luopasi rahat takaisin, vaihtoehtona oli myös vaihto kalliimpaan, josta olisi hyvitetty lisänä 20% välirahasta. Myymälästä löytyi kuitenkin vain Kärcherin kolmensadan euron pesureita enkä ollut halukas sijoittamaan moiseen joten otin rahat. Nyt Bauhaus näyttää mainostavan jotain Herculesin pesuria 89 eurolla, takuu viisi vuotta, pitää vissiin taas käydä katsomassa josko tarttuisi mukaan. ::)
Juu takuu on takuu joten Hercules kehiin vaa uudestaan.
Töihin hankittiin vasta Kärcherin K7.400 (http://www.karcher.fi/fi/TUOTTEET/Kotikaeyttoeoen/Painepesurit/Premiumsarja/11683010.htm), käsittääkseni se on paras noista kotitalousmalleista. Tuottoa riittää 600l/h 160bar paineella ja letkullakin on pituutta mukavat 12m, mukana tuli tavallinen- ja turbosuutin sekä pesuharja ja joku yleispesuaine. Lisukkeeksi otettiin Kärcherin pesuainevaahdotin mutta ei se oikein ole näiden oikeiden foam lancen yms. veroinen, hintakin toki alle puolet siitä.
Talon autokalustoa tuolla on pesty (ja joskus omiakin ::)) ja hyvin tuntuisi pesutehoa riittävän, vettä tulee oikeasti todella paljon :D Hinta oli n.550â,¬, Kränzleäkin kävin katsomassa mutta hintaa olisi ollut n.850â,¬
Laitoin Kärcherin K5.700 tilaukseen:
http://www.cityclean.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=1181300 (http://www.cityclean.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=1181300)
City Cleanilla on halvin hinta ja pesuri tulee veloituksetta kotiovelle.
Multa löytyy seuraavat pesurit.
Nilfisk C110 2-5-X-TRA
http://www.jet-wash-direct.co.uk/pressurewashers/alto-compact-c110-2-5xtra.html (http://www.jet-wash-direct.co.uk/pressurewashers/alto-compact-c110-2-5xtra.html)
Kärcher 2.01
http://www.kuluttaja.fi/tuote/tiedot.aspx?id=62b2ae5e-f9dd-48dd-84a3-83da3d5c554e&code=7 (http://www.kuluttaja.fi/tuote/tiedot.aspx?id=62b2ae5e-f9dd-48dd-84a3-83da3d5c554e&code=7)
Tuo Kärcher on sellanen perussumutin kyllä sillä auton pesee suurimmista kurista ja pölystä. Terasseja yms. ei kannata alkaa sumutteleen. Kokeilin viime keväänä kunnes sain tuon Nilfiskin ja sillä tuli paljo parempaa jälkeä terassilla vaikka ei oli ku 10bar eroa paineissa. Erilaiset suuttimetkin kyl vaikuttaa.
Kärcherissä on 2 pesuasentoa sumulle ja Nilfiskissä 2 vaihdettavaa suutinta ja sitten pesuainepullo jolla saa vaahtosumua pintoihin. Kova äänisiähän nuo on mutta ei auta.
Oiskohan noissa letkut jonku 2,5m ja 5m ja on ne vähä naftit. Pitää vetää pestessä samalla pihalla perässä jatkojohtoa ja vesikelaa.
Puhdasta on kuitenkin tullut. Käsin sitten loput.
(http://www.karcher.fi/versions/fi/assets/gallery/gallery_product_15141250/1514125_popup.jpg)
Kärcher HD 5/14 C höystettynä 15m letkukelalla ei tarvii pesuria liikutella autoa pestessä ja omakotitalon katollekin riittää.
http://www.karcher.fi/fi/TUOTTEET/Ammattikaeyttoeoen/Painepesurit/Painepesurit_kylmaevesi/Kompaktisarja/15141120.htm (http://www.karcher.fi/fi/TUOTTEET/Ammattikaeyttoeoen/Painepesurit/Painepesurit_kylmaevesi/Kompaktisarja/15141120.htm)
Ainoo miinus on että tuolla takana oleva pesuaineletku ei ime olleskaan tosin ei sitä ole viiteen vuoteen kertaakaan edes koitettu. Mites tollasta vois koittaa elvyttää vai tarviiko kiikuttaa huoltoon?
Pistetäänpäs tähän ketjuun hieman pohdintaa painepesureiden vedenottotarpeesta. Eli kun tämä minun kaivoprojektini (http://www.vagarena.fi/index.php?topic=2149.0) on nyt edennyt sellaiseen pisteeseen, että hankittuna on nyt pieni uppopumppu sekä riittävästi letkua (40m), niin pohdiskelin tuossa että jos tuohon vielä löisi perään jonkun halpispainepesurin. Tuo uppopumppu kun ei mikään äärettömän tehokas ole (luvattu 6l/min pumppaustehoksi) niin riittääkö tuo painepesurille? Tarkoitus olisi hankkia mahdollisimman halpa pesuri, tuossa pumpussa/letkussa kun ei mitään suodattimia ole niin ei viitsi kovin kallista kapistusta pistää.
Lainaus käyttäjältä: Karvis - 12.04.11 - klo:17:19
Talon autokalustoa tuolla on pesty (ja joskus omiakin ::)) ja hyvin tuntuisi pesutehoa riittävän, vettä tulee oikeasti todella paljon :D Hinta oli n.550â,¬, Kränzleäkin kävin katsomassa mutta hintaa olisi ollut n.850â,¬
eBay:tä kun kerran kattelin niin 400-500e oli yleinen hinta tuosta 10/120 mallista.. Työpaikalla tuollainen on, ja kotona tosiaan Clenin vanhus.. Mutta kun aika jättää Clenistä niin Kränzlen pistän tilaukseen välittömästi.. Varaosat, lisävarusteet ja huollot yms toimii laadukkasti!
Lainaahankittuna on nyt pieni uppopumppu sekä riittävästi letkua (40m), niin pohdiskelin tuossa että jos tuohon vielä löisi perään jonkun halpispainepesurin. Tuo uppopumppu kun ei mikään äärettömän tehokas ole (luvattu 6l/min pumppaustehoksi) niin riittääkö tuo painepesurille? Tarkoitus olisi hankkia mahdollisimman halpa pesuri
Oletko varman tuosta 6l/min tuotosta? Mistä noin pieniä pumppuja saa? Tavalliset halpisuppopumput (hintaluokka â,¬25-30) tuottavat noin 6000 l/h = 100 l/min...
Meillä on mökillä järvessä pieni (halpis)uppopumppu ja 40 m letkun (3/4") päässä halpispainepesuri. Hyvin pesee matot ja joskus autonkin. :)
Edit: Pikkupesuri toki toimii periaatteessa tuolla 6l/min vesimäärälläkin. Esim Motonet myy tällä viikolla Boschin (300 l/ h = 5l/min) pesuria hintaan 69,90 - ja halvempiakin löytyy...
Lainaus käyttäjältä: skula - 13.04.11 - klo:13:25
eBay:tä kun kerran kattelin niin 400-500e oli yleinen hinta tuosta 10/120 mallista.. Työpaikalla tuollainen on, ja kotona tosiaan Clenin vanhus.. Mutta kun aika jättää Clenistä niin Kränzlen pistän tilaukseen välittömästi.. Varaosat, lisävarusteet ja huollot yms toimii laadukkasti!
Meillä kun firma ei tilaile tavaraa ebaystä niin piti tyytyä paikallisten myymiöiden valikoimiin. Tuo 10/120 ei ollut vaihtoehto koska siinä ei ole renkaita eikä letkukelaa, tuota Kärcheriä vastaava Kränzle olisi ollut 850e :-\
Lainaus käyttäjältä: Karvis - 13.04.11 - klo:14:56
Meillä kun firma ei tilaile tavaraa ebaystä niin piti tyytyä paikallisten myymiöiden valikoimiin. Tuo 10/120 ei ollut vaihtoehto koska siinä ei ole renkaita eikä letkukelaa, tuota Kärcheriä vastaava Kränzle olisi ollut 850e :-\
No ei meidänkän firma tilaile vaan maksaa sen mitä hintalapussa suomessa on :o
Itselleni tätä kyllä eBaystä katselin.. Ja hinta ei oo mitenkään ylivoimainen..
Itellä on Kärcher 5.85, mikä on jo kunnon kone. Alkuperäinen letku ei riitä mihinkään, eikä Kärcheriin saa pitkiä letkuja. Kränzle on ainoa kunnon merkki. Siinä on ns.normi liittimet eikä mitkään valmistajan omat joten letkuja ja kahvoja saa mieleisiään etc. Osta ebaystä:
http://cgi.ebay.de/Hochdruckreiniger-230-Volt-Kranzle-7-120-1300-u-min-/290462526687?pt=Tank_Waschtechnik&hash=item43a0ea6cdf (http://cgi.ebay.de/Hochdruckreiniger-230-Volt-Kranzle-7-120-1300-u-min-/290462526687?pt=Tank_Waschtechnik&hash=item43a0ea6cdf)
tuohon kattot jonkun isopyöräisen kaljakärryn niin kulkeekin mukavammin kuin kärcherit.kärchereissä ei letkukelakaan ole kummoinen aika rimpula kaikin puolin koko vehje (vertaa toyota) :D
Kiitoksia viesteistä kovasti, on tullut ihan eri kuva kun alussa, ei ole kiire vielä, kerron aikanaan mihin päädyin.
Ostin kerran Porchen veitsiä (nii in) keittiöön ja en ole katunut, nyt on ainakin selvä että kannattaa satsata edes jonkin verran.
ebay sun muu ulkomailta tilaaminen on tuttua joten vinkkejä kehiin, viimeinen laittoi todella miettimään että mitä sitä ostaa.
Lainaus käyttäjältä: skula - 13.04.11 - klo:16:35
No ei meidänkän firma tilaile vaan maksaa sen mitä hintalapussa suomessa on :o
Niinhän se on maksettava, mutta sitä kun ei ole päättävässä asemassa niin joku muu määrittelee paljonko hankintaan käytetään rahaa :-\ Paremmin tuolla Kärcherilläkin auto puhdistuu kuin pelkällä puutarhaletkulla, jos se menee paskaksi parissa vuodessa niin ostetaan sitten uusi :P
Saishan noita Kränzlejä pyörilläkin, MITES TÃ,,Ã,,? Rupee meneen jo kipurajoille...
http://www.tooltechnic.fi/tuotteet/?product=3531 (http://www.tooltechnic.fi/tuotteet/?product=3531)
(http://www.tooltechnic.fi/upload/K412156.jpg)
-> käytetään vaakatasossa... ei... samalla vaivalla kantaa ton halvemman
Kannattaa tosiaan miettiä onko niin paljon käyttöä, että pitää hankkia kallista tavaraa? Itse ostin sellaisen 300 euron Kärcherin lähinnä vaimoni tarpeesta. Hyvin on pelannut, saa tehokkaimmillaan laudan sälöilemään. Auton pesussa ei mielestäni painepesuria tarvita. Sanko ja pesusieni on riittänyt! Lähinnä olen pessyt mattoja ja terassia.
Lainaus käyttäjältä: Parabol - 13.04.11 - klo:18:57
Saishan noita Kränzlejä pyörilläkin, MITES TÃ,,Ã,,? Rupee meneen jo kipurajoille...
http://www.tooltechnic.fi/tuotteet/?product=3531 (http://www.tooltechnic.fi/tuotteet/?product=3531)
(http://www.tooltechnic.fi/upload/K412156.jpg)
-> käytetään vaakatasossa... ei... samalla vaivalla kantaa ton halvemman
Tuollaisesta katselin kelalla varustettua mallia, mutta kela maksaa 160â,¬ joka on mielestäni aika paljon pelkästä kelasta :-\
Lainaus käyttäjältä: Tupo - 13.04.11 - klo:14:46
Oletko varman tuosta 6l/min tuotosta? Mistä noin pieniä pumppuja saa? Tavalliset halpisuppopumput (hintaluokka â,¬25-30) tuottavat noin 6000 l/h = 100 l/min...
Meillä on mökillä järvessä pieni (halpis)uppopumppu ja 40 m letkun (3/4") päässä halpispainepesuri. Hyvin pesee matot ja joskus autonkin. :)
Edit: Pikkupesuri toki toimii periaatteessa tuolla 6l/min vesimäärälläkin. Esim Motonet myy tällä viikolla Boschin (300 l/ h = 5l/min) pesuria hintaan 69,90 - ja halvempiakin löytyy...
Ã,,äh, se olikin nostokorkeus 6m. Kyllä tuokin siis tuhansia litroja tunnissa kykenee pumppaamaan. Eli ei muutakun halpispesuri perään niin saa vähän painettakin.
Edit: Niin tuo pumppu oli honkkarista hintaan 19,90â,¬, teho 250W
Lainaus käyttäjältä: Parabol - 13.04.11 - klo:18:57
Saishan noita Kränzlejä pyörilläkin, MITES TÃ,,Ã,,? Rupee meneen jo kipurajoille...
http://www.tooltechnic.fi/tuotteet/?product=3531 (http://www.tooltechnic.fi/tuotteet/?product=3531)
http://www.tooltechnic.fi/upload/K412156.jpg (http://www.tooltechnic.fi/upload/K412156.jpg)
-> käytetään vaakatasossa... ei... samalla vaivalla kantaa ton halvemman
Heh, tuollainen pesuri hommattiin työkäyttööni joitakin vuosia sitten ja aika nopeasti pyysin pomolta uuden, kun pesuri pätki koko ajan. Kränzle lojui työpaikalla nurkassa vuosia, kunnes työkaveri pyysi sen itselleen korjattavaksi. Siinä ei ollut alunperin mitään vikaa ;D -> käytetään vaakatasossa. Kannattaisi joskus lukea käyttöohjeet..
Nyt on käytössä joku Nilfisk Alto -pesuri, ja on ollut todella pitkäikäinen ja kestävä. Päivittäisessä käytössä töissä ja on toiminut mainiosti jo viitisen vuotta.
Edit: olisikohan se Nilfisk tämän mallin edeltäjä, vähän on nimittäin eri näköinen. Mutta hyvä on ollut
http://kauppa.taloon.com/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=JJ-44-58qeop (http://kauppa.taloon.com/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=JJ-44-58qeop)
Ite hommasin ton pikku-Kränzlen aikoinaan siitä syystä, että se oli ainut 10L/min tuottava pesuri jonka pystyi kytkemään 10A hitaan sulakkeen taakse (rivitalon tolppapaikalta sai tolpasta sähköt :)) Osoittautunut myöhemmin myös käteväksi mukaan otettavaksi kokonsa puolesta niin veneen pesureissuun kuin mökillekin. Onhan se vähän karu vekotin, mutta on siinä puolensa.. työkalu :)
Itsellä on tällainen ammattipuolen Kärsseri: http://www.cityclean.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=15141230 (http://www.cityclean.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=15141230)
Tyytyväinen olen ollut,varsinkin tuo pesuaineen levitys onnistuu kätevästi.
Itsellä on tuo Nilfisk Alto C110 ja muuten olen tyytyväinen mutta letku on auttamatta liian lyhyt. Toisaalta, ei tuo kamalaa raadantaa vaadi pesurin siirtely pesun lomassa, mutta jos kympeillä saisi pidemmän letkun, sen ostaisin.
Itse pesen kaikkea omakotiasujan arkisia asioita autojen lisäksi, tuo pyörivä suutin on monessa paikkaa kiinteää etevämpi. Meinasin vielä hommata sen alustasuuttimen, olis kätevä räystäskourujen pesussakin kun voisi maasta käsin pestä.
Terassipesurikin on, se on ihan ok vaikka roiskii se sekin. Raakana jos pesee niin alkaa painekyllästettykin hilseilemään. Sen tosin olen parin sadan neliön terassin rakentamisen jälkeen että ensi kerralla tulee laudan sielä puoli ylöspäin eikä urapuoli >:(
Minulla oli pari vuotta sitten vastaava Nilfisk kaksi pesukertaa, kunnnes pesurin varren sulkuolakkkeet murtuivat. Vainhdoin sen vähän kalliinpaan Gerniin joka pelaa oivallisesti. Siinä on muten alumiinivalua ovat sulkuolakkeet verrttuna Nilfiskin muovisiin.
Ilmeisesti näissäkään halvalla ei saa hyvää. :-[
onko tämmöinen ihan piiip? Eli autopesun.
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=166178&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=10007&compartmentId=10058&categoryId=10276 (http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=166178&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=10007&compartmentId=10058&categoryId=10276)
tämä on parempi tietysti, mutta hyvä?
http://www.siivous.fi/yellowservice/tuote/6788/karcher-k-368-md-plus-painepesuri-1636-160 (http://www.siivous.fi/yellowservice/tuote/6788/karcher-k-368-md-plus-painepesuri-1636-160)
^Tuo ensimmäinen on kätevä nimen omaan auton pesuun. Sen sijaan mattojen pesussa sillä ei saa aikaan muuta kuin kirosanoja. Mattojen pesussa jälkimmäinen on jo aika peli. Pesee sillä autonkin. ;)
Itsellä käytössä Clen merkkinen painepesuri.
http://www.clen.fi/etusivu.html (http://www.clen.fi/etusivu.html)
Tuollanen 2.160x -> 299â,¬ menis speksiin aika hyvin, vähä muovisen oloinen mutta ilmeisesti laadukkaista osista koottu
https://www.netrauta.fi/portal/piha/pihakoneet/painepesurit/painepesuri_2.160x?pIndex=1&pCount=28&min=-1&max=-1&man=&st=6&showall= (https://www.netrauta.fi/portal/piha/pihakoneet/painepesurit/painepesuri_2.160x?pIndex=1&pCount=28&min=-1&max=-1&man=&st=6&showall=)
Lainaus käyttäjältä: jni - 13.04.11 - klo:21:10
Ilmeisesti näissäkään halvalla ei saa hyvää. :-[
Sopuhintaan ei saa kuin hipun sontaa. Ne halvimmat pesurit ovat lähinnä ilmankostuttimia.
Lainaus käyttäjältä: Reneto - 13.04.11 - klo:19:45
Heh, tuollainen pesuri hommattiin työkäyttööni joitakin vuosia sitten ja aika nopeasti pyysin pomolta uuden, kun pesuri pätki koko ajan. Kränzle lojui työpaikalla nurkassa vuosia, kunnes työkaveri pyysi sen itselleen korjattavaksi. Siinä ei ollut alunperin mitään vikaa ;D -> käytetään vaakatasossa. Kannattaisi joskus lukea käyttöohjeet..
Itsellä on kärschercsing:n kanssa myös vastaavia ongelmia. Ongelma on kun laite ei ole kytkettynä vesijohtoon jatkuvasti niin joka kerta täytyy lorottaa koneen läpi vettä että ilmat häviää. Pätkii myös jos vesijohto verkosta ei saa tarpeeksi litroja. Itse piti vaihtaa kaivopumppu ja letkut isompiin. Nilfikeissä ei tuotto ole niin iso varmaankaan kuin isommissa Kärchereissä ja Kränzleissä
Lainaus käyttäjältä: hiloran - 18.04.11 - klo:16:43
Nilfikeissä ei tuotto ole niin iso varmaankaan kuin isommissa Kärchereissä ja Kränzleissä
Nilfisk Altolta löytyy malleja, joissa tuotto litraa tunnissa on tuhansia litroja. Luulisi riittävän. Se on ihan ammattikone ja hyvä sellainen.
Lainaus käyttäjältä: tn62634 - 18.04.11 - klo:16:53
Nilfisk Altolta löytyy malleja, joissa tuotto litraa tunnissa on tuhansia litroja. Luulisi riittävän. Se on ihan ammattikone ja hyvä sellainen.
...aivan no miksei samantien paloautoa? Liittyy yhtä paljon topicciin.
Jaahas, taitaa täälläkin olla ajankohtaista uuden painepesurin osto >:(
Tuossa pari päivää sitten kun aloin pesemään autoa tuossa pihassa ja kaivoin painepesurin talviteloilta ja kytkin toimintaan niin vesi kyllä suihkusi komeasti, mutta ei ihan sieltä mistä olisi pitänyt ;D
Sieltä jostain kopan koloista suihkusi vettä ihan mahdottomasti...
No samantien tajusinkin että tuohan oli varmaan seurausta talvella tapahtuneesta "autotallikatastrofista"
Eli viime talven kireiden pakkasten aikaan oli sitten tallin ovi syystä tai toisesta auennut keskellä yötä.... no lopputuloksen varmaan arvaatte, kun tallissa on taloon tuleva vesijohto ja muita vesiputkia >:(
Kuitenkin tuonne painepesurin pumpun pesään jää aina sen verran vettä että eiköhän ne ole siellä jäätynyt ja halkaissut pesän...
En alkanut vielä purkamaan pesuria, mutta tuskin siintä kalua järkevästi saa :(
Siis minullekin voi suositella noin 300 euron hintaluokassa järkevää pesuria. Käyttö on suurimmaksi osaksi autojen pesua noin viikoittain.
Tuo nykyinen/edellinen pesuri on Clen 2200 (410l/h ja 130bar) siihen olen ollut ihan tyytyväinen. Ei mitään ongelmia muutamien vuosien aikana mitä se tuossa kerkisi olemaan.
Tulipa hankittua painepesuri, kärcher k 2.300, oli tarjouksessa k-raudassa 129â,¬.
Sisälsi terassipesurin. Lisäksi tuli hankittua vielä kunnon filtteri tuohon ottoletkuun kun kerran tarkoitus olisi lyödä tuo kaivossa olevan uppopumpun perään. Eiköhän tuolla auton pese...
Lainaus käyttäjältä: Late - 14.04.11 - klo:19:48
Itsellä käytössä Clen merkkinen painepesuri.
http://www.clen.fi/etusivu.html (http://www.clen.fi/etusivu.html)
Clenin 3.300 tuli viime viikolla hommattua, saa nähdä että millainen se sitten on. Ainakin kunnollinen kumiletku, ja PITKÃ,,. 12 metriä.
Kärcherin kotikäyttöön oleviin pesureihin en enää koske. Entinen on 3 vuotta vanha ja jatkuvasti hajalla. Sisuskalut on leluja, totesi alan ammattilainen. Ja kun takuuehtoja ei tullut luettua, niin kun takuukuittiin laitoin ostaessa sanan TAKSI, niin olivat sitä mieltä että laitteella ei ole takuuta lainkaan, koska se on ollut AMMATTIkäytössä.....korjasivat vänkäämisen jälkeen kerran, sitten se taisikin kestää pari pesua ja hajosi taas....
Se siis levisi ekaks alle vuoden vanhana, ja AMMATTIkäyttöön heillä ei ole kotipesureille takuuta. Nähtävästi se, että minä pesen sillä muutaman kerran kuussa auton jonka katolla on keltainen kupu, tekee siitä ammattikäyttöä....ja kyseessä oli kuitenkin muistaakseni n. 400 euron pesuri. Eli sen merkin pesureihin päin en enää kusekaan.... ;D
Käsittääkseni suurin ongelma noissa Kärcherin kotikoneissa on osin muoviset sisuskalut - johon tuttusi oletettavasti viittasi. Nk. ammattipesureissa romut ovat messinkiä ja seoksia, jotka kestävät olosuhteiden sekä ajan rasituksia aivan toisella tavalla. Ovatko Kärcherit sitten hintansa väärtejä? Mielestäni kyllä - em. HD 5/14C:llä on pärjännyt hyvin kaikissa harrasteissa, seuraava päivitys olisi höyry, mutta sellainen on jo tarvittaessa käytettävissä.
Boshin Aquatak 100 bar peruskone. Ei paljoa tule käytettyä, mutta kyllä se hommansa hoitaa, tehonsa rajoissa. Italiassa on näköjään tehty.
Onko kellään kokemuksia Stihlin pesureista ?
Minulla ollut Stihl yli 10 vuotta- tyypiltään ehkä joku R230. Letku uusittu, ei toimi pesuaineen imijä mutta muuten kone ei tunnu hajoavan, vaikka hivenen tekis mieli tehokkaampaa. Koneessa keraamiset männät, eikä ole ollut ihan hinnat alkaen malli.
Keston puolesta voin suositella- suihkuputki/kärki ainakaan näissä vanhemmissa ei oo ihmeellinen.
Olis ylimmäräisenä KEW Valiant naftalla veden lämmittävä malli- vanha mutta miltei käyttämätön. Ei riitä vaan pesupaikalla syötön vesimäärät. YVllä voi tiedustella.
Aloittajan tapaan minäkin etsin pesuria vastaavaan käyttötarkoitukseen ja päädyin tilaamaan Kränzlen 1151T pesurin. Budjetti meni ja paukkui, mutta jospa siinä sitten olisi pesuria pitkäksi aikaa. Saksasta tilasin hintaan 559â,¬ + rahti.
Kärcher 5/14 ilman letkukelaa ja todella tyytyväinen! Paineet ok ja vesimäärä. Näissä pesureissa paine ei ratkaise asiaa vaan se vesimäärä! Paineet voi olla hattivatteja ja niillä irroittaa lian, mutta jos vesimäärä on olematon, on myös peseminen yhtä tuskaa! Kärcher on hyvä merkki jossa on 2v takuu. Tässä mallissa on kestävä messinkipumppu, kun taas halvemmissa muovinen tai alumiininen joka hapettuu helposti. 10m letku riittää hyvin autonpesuun, mutta ei ihan kiertoon. Koneessa on pesuaineimu, joten pesuaineen levitys on helppoa ja nopeaa, myös mattoja pestessä ;)
HUOMIO HYVÃ,,T PAINEPESURIN KÃ,,YTTÃ,,JÃ,,T! :)
Ihan vain vinkiksi kaikille. Kun pesuri seisoo pitkän ajan käyttämättömänä esim.talvellla tai miksi ei kesälläkin, on tämä suurempi syy hajoamiselle, kuin se että käyttää sitä päivittäin. Jos tiedät että pesuri tulee seisomaan pitkiä aikoja ja kuivana, kannattaa imasta painepesurin sisään glykolisekoitus. Ei kovin vahvaa, mutta silleen että sitä on siinä. Tämä ei vahinkoita muoviosia, O-renkaita jne. Tämä voitelee ne, pitää ne pehmeinä ja estää jumituksen. Näin ollen kone lähtee kuin palmun alta, kun sitä rupee taas käyttämään. On tietty näitä tapauksia että "on kestänyt 10v ilman mitään", mutta tämä on niin pieni vaiva ja voi olla varma, että kone toimii taas!
Painepesuria ET SAA TYHJÃ,,KSI millään, vaan aina jää sinne pumppuun vettä. Eli tämä koskee myös talvea jos luulet että hieman tyhjäkäytöllä pesuri säilyy tallin lattialla ehjänä. Luultavasti tallin lattian rajassa voi esiintyä pakkastakin, ja voit olla varma että ne pisarat, jotka on pumppuun jääneet, jäätyvät=laajenee=hajottaa. Siksi Glykoli myös suojaa talvisin tätäkin ongelmaa.
Eli lyhyesti, mitä vähemmän käytät, sitä vähemmän kestää.
MUISTA AINA käyttää tulovesisuodatinta. Ulkoinen on paras. Sisäinen on yleensä aika karkea, eikä siitä näe koska se on tukkoinen,rikki tms. Kun letkua irroitellaan jne tartuu siihen likaa,kiviä jne ja ne kun menee sisäiseen suotimeen pyörimään on tulos ennen pitkään pumppuun pääsy=rikkoontuminen. Myös talon seinästä tulevassa vedessä voi olla pieniä kiviä, eli omakotitalon omistajan jne huomio
Vielä KÃ,,RCHERin omistajille. Jos tulee kysymyksiä laitteista,huolloista, voi aina kysäistä minulta beefcake_82@hotmail.com :) Osaan jotain neuvoja vikakuvauksista sanoa aika hyvin.
Tuo glykolivinkki äärimmäisen hyvä, enpä ole ainakaan itse tullut edes ajatelleeksi painpesurin osalta glykoolisuojausta.
Ite oon pelannu varman päälle talvisäilytyksen suhteen, eli raahannu koko pesurin lämpimään tilaan talveksi.
Lainaus käyttäjältä: K70 - 22.07.11 - klo:21:12
Ite oon pelannu varman päälle talvisäilytyksen suhteen, eli raahannu koko pesurin lämpimään tilaan talveksi.
Tämä on suositeltavaa. Ulkona pakkasessa se hajoaapi. Mutta silti,vaikka sisätiloissa niin glykolit sisään juuri tuon kuivumisen ja hapertumisen estämiseksi :)
Onko kärsselilä oma glykooliseos?
Lainaus käyttäjältä: cossu69 - 23.07.11 - klo:01:18
Onko kärsselilä oma glykooliseos?
On myytävänä. Tämä KÃ,,Y VAIN pesureihin JOISSA EI OLE letkukelaa. Eli aineen vähyyden takia,se ei riitä kuin ajettavaksi pesuriin,jossa ajohetkellä paineletku ei ole kiinni.
Siksi siis kannattaa letkukelallisten hakea kaupasta glykolia,tehdä vaikka -5 asteen sekoitus pullon ohjeiden mukaan ja ajaa läpi koneen MATALAPAINEELLA niin letku+kahvakin tulee suojattua. Matalapaineella ajohan meinaa että A.Suihkuputki on irto,eli ajaa vain pistoolilla vettä TAI B. Ammattimalleissa 3-toimisuutin on pesuaineen levityksessä tai irti kokonaan.
Kärcheri myy ainettaan esim.Malminkartanonkuja 1-3 Centterissä, mutta kärcherin aineita myydään myös ties missä liikkeissä :)
Vielä ohjeena glykolin ajolle : Eli täytä/aja pesuri eka normipainevedellä seinästä jne. Sitten tulovesiletku irti ja tee oma 15-30cm letku jonka laitat glykoliämpäriisi ja toisen pään pesurin normaaliin veden sisäänmenoon. Pesuri imee itse seoksen ja kun pyssystä alkaa vaahtoavaa/värillistä seosta tulemaan,pesuri kiinni ja kahvasta vielä painetaan ylimääräiset paineet pois. ELI ei jätetä paineita koneen sisälle!! :)
Tämä itseimu toimii VAIN 300- sarjan ja ylemmissä Kärchereissä. Pienemmät 2xx-sarjan eivät jaksa itse imeä vettä!
Koneviestissä nro10 (14.7.2011) oli painepesurien testi. Autotallikäyttöön ehkä hieman kalliita, 595-1530â,¬, mutta tässä kuitenkin tulokset
merkki, malli, pisteet(pesuteho, painoarvo 25%/pesukuvio, 25%/ käytännön testi, 50%), hinta
KärcherHD, 6/16-4M, 91(22/19/50), 1530â,¬
Kränzle, Quadro 11/140 TST, 91(25/25/41), 1191â,¬
Stihl, RE 142 Plus, 78(19/15/44), 788â,¬
Nilfisk-Alto, Poseidon 2-29, 75(18/13/44), 971â,¬
Maer, Atom 150/9, 63(21/14/28), 595â,¬
Clen, 1910M, 59(19/12/28), 1100â,¬
Lavor, Tormenta, 43(15/8/20), 599â,¬
Lavorista oli maininta että paini väärässä sarjassa, Maerin pisteen hinta on pienin. Tarkemmat jutut testauksesta löytää lehdestä
Meillä on käytössä yksi HD 7/18C ja muutama HD 9/19M ja molemmat erittäin sopivia henkilöautojen pesuun. Meillä vaihdettu ns. viuhkasuutin niihin sekä lyhyempi putki.
Lisäksi löytyy Clen kärrymallinen (pitää ärsyttävää jälkiääntä) ja Nilfisk kärrymallinen sekin. Nilfiskin mallin numeroa en muista mutta laitteena positiivinen yllätys. Käytetään Kärcherin pistoolin kanssa.
Ostin kesällä K5.700 ja ihan tarpeeksi hyvä mun käyttöön...
http://www.karcher.fi/fi/Tuotteet/Kotikaeyttoeoen/Painepesurit/Mediumsarja/11813000.htm (http://www.karcher.fi/fi/Tuotteet/Kotikaeyttoeoen/Painepesurit/Mediumsarja/11813000.htm)
Itsellä Kärcher K 4.98, ihan ok, mutta vaahdottimelle liian tehoton.
Talvella pääs jäätymään ja halkes yks putki, jonka sai lätevästi vaihdettua..
Kyllähän tuolla auton pesee, mutta itse ostaisin pykälää paremman ensi kerralla. Pesurissa on mukana hieman lyhyt letku, joka hankala esim autoa pestessä, kun pesuria pitää siirtää...
Kokemuksia kärcher hd 5/15 cx kestosta yms.Olisi tarkoitus ostaa pesuri jossa pitkä letku kela teräs vahvisteine 230v.
Lainaapitkä letku kela teräs vahvisteine
Varmasti hyvä valinta kotikäytössä sillä pesureiden letkut jäykistyvät aika lailla kun lämpötila laskee. Tällöin tuollainen kela on kätevä.
Minulla on Kärcherin 7.85 M Plus. Tuo on aika hyvä laite ja vaimokin käyttää sitä mielellään(?) matonpesuun. Pitkä paineletku - muistaakseni 12 m - on erinomainen juurikin auton pesussa kun sillä yltää aika hyvin auton ympäri.
Hiukan tuohon on tullut vuosien saatossa vikaa:
- tn. liian voimakkaiden pesuaineiden vuoksi on jokin tiiviste alkanut vuotaa ja kone ei pysy sammuksissa kuin ehkä 10 sekuntia sen jälkeen kun päästää kahvan kytkimestä irti. Pitää siis odotteluaikana käydä virtakytkimestä tuo sammuttamassa.
- viuhkasuuttimen tiiviste on niin ikään alkanut vuotaa ja pestessä lorottaa vettä kahvan ja tuon suuttimen liitoskohdasta
- tuossa mallissa on kaksi pesuaineastiaa, joista kiertokytkimellä valitaan kumpaa käytetään, ja samalla se, millaisella seossuhteella pesuainetta annostellaan veden joukkoon. Kiertokytkimen nuppi on lapsellisella kiinnityksella ja irtosi ensimmäisen puolen vuoden aikana.
- nyttemmin on katkennut pesurin rungossa oleva muovinen kahvan pidike.
EDIT: typoja korjailtu
Lainaus käyttäjältä: hessu - 06.04.12 - klo:13:49
Kokemuksia kärcher hd 5/15 cx kestosta yms.Olisi tarkoitus ostaa pesuri jossa pitkä letku kela teräs vahvisteine 230v.
???
Minun Kärcher HD 690 (vm.2005) sai sisäänsä uudet öljyt, ja varusteiksi 20 m automaattisen paineletkukelan, sekä uuden pistoolin ja kolmitoimisuuttimen. Kone on taas ihan uudenveroinen.
Tarkoitus olisi hankkia uusi painepesuri autonpesua ja varten.
Katselin tarjouksia ja silmiin osui agrimarketin tarjous Clen 2.140 mallista (199â,¬).
ko mallia ei vielä tunnu olevan nähtävillä (käyty kahdessa liikkeessä) ja tilalle
olisi ollut hyllyssä malli Clen 1.180 (toisessa liikkeessa 189â,¬ toisessa 155â,¬)
Onko jollain kokemuksia laitteista tai muuta tietoa.
Lähinnä siis kiinnostaisi moottorin, pumpun, pistoolin yms mahdolliset erot.
Spekseistähän näkee noin perus tiedot, tosin nekin tuntuu muuttuvan lähteistä riippuen.
Cleanin pesurista erittäin huonot kokemukset, ei kestänyt käytössä ja oli taas ostettava Kärcher
Lainaus käyttäjältä: Pekka T - 06.04.12 - klo:18:19
Minun Kärcher HD 690 (vm.2005) sai sisäänsä uudet öljyt, ja varusteiksi 20 m automaattisen paineletkukelan, sekä uuden pistoolin ja kolmitoimisuuttimen. Kone on taas ihan uudenveroinen.
Mitä kustantaa tuollainen letkukela ja oisko kuvaa tarjolla? Itselläni samankaltainen pesuri, ja näyttää että siihenkin saisi tuon kelna näin jälkeenpäin.
Lainaus käyttäjältä: pedro66 - 13.04.12 - klo:10:47
Tarkoitus olisi hankkia uusi painepesuri autonpesua ja varten.
Katselin tarjouksia ja silmiin osui agrimarketin tarjous Clen 2.140 mallista (199â,¬).
ko mallia ei vielä tunnu olevan nähtävillä (käyty kahdessa liikkeessä) ja tilalle
olisi ollut hyllyssä malli Clen 1.180 (toisessa liikkeessa 189â,¬ toisessa 155â,¬)
Onko jollain kokemuksia laitteista tai muuta tietoa.
Lähinnä siis kiinnostaisi moottorin, pumpun, pistoolin yms mahdolliset erot.
Spekseistähän näkee noin perus tiedot, tosin nekin tuntuu muuttuvan lähteistä riippuen.
Erinomaiset kokemukset.. Kotona yli 10 vuotta vanha Cleni. Toimii kuin ajatus..
Nykylaadusta en mene takuuseen, mutta uskon että on aivan loistava peli.. Kärhereistä ei ole kuin huonoja kokemuksia..
Panostaisin kuitenkin Kränzleen.. Jos tuo joskus hajoaa tuo Cleni ;)
Tuli tänään haettua kärcher hd 5/15 cx sen mitä kokeilin niin tuntui olevan ihan hyvä valinta.Etenkin 15m letku on hyvä.Alkuun menee totutellessa siihen kolmitoimi suuttimeen,ei olisi tarvetta kuin viuhkalle.
Pitäisi ostaa adapteri sille vaahdottimelle joka tulee pistooliin oli minusta aika arvokas shinearamassa.Mikä olisi hyvä esipesu aine mikä voisi olla myös vaahtomainen mutta ei veisi vahoja.Kesällä dodon WD päällä.Ostin pönikän 5l Mequiars Hyper Wash mutta olisi halua kokeilla myös toista?
Lainaus käyttäjältä: hessu - 13.04.12 - klo:20:43
Tuli tänään haettua kärcher hd 5/15 cx sen mitä kokeilin niin tuntui olevan ihan hyvä valinta.Etenkin 15m letku on hyvä.Alkuun menee totutellessa siihen kolmitoimi suuttimeen,ei olisi tarvetta kuin viuhkalle.
Pitäisi ostaa adapteri sille vaahdottimelle joka tulee pistooliin oli minusta aika arvokas shinearamassa.Mikä olisi hyvä esipesu aine mikä voisi olla myös vaahtomainen mutta ei veisi vahoja.Kesällä dodon WD päällä.Ostin pönikän 5l Mequiars Hyper Wash mutta olisi halua kokeilla myös toista?
http://www.projectech.fi/bilt_hamber.html#BH-AF (http://www.projectech.fi/bilt_hamber.html#BH-AF)
http://www.projectech.fi/projectech.html#PT-FL-HD (http://www.projectech.fi/projectech.html#PT-FL-HD)
Lainaus käyttäjältä: watson - 13.04.12 - klo:20:49
http://www.projectech.fi/bilt_hamber.html#BH-AF (http://www.projectech.fi/bilt_hamber.html#BH-AF)
http://www.projectech.fi/projectech.html#PT-FL-HD (http://www.projectech.fi/projectech.html#PT-FL-HD)
Juuri näin, parempaa esipesuainetta ei ole vielä tullut vastaan, ja kaiken lisäksi vahaturvallinen. Löytyy myös shinearamasta.
Aika usein nuo kumiset o-renkaat hajoaa merkistä riippumatta. Halvin konsti on ostaa jostain halpamarketista tai Biltemasta tuollainen kaikenkattava o-rengassetti, jossa löytyy koko skaala n. 200 ja risat o-renkaita eri koolla. Kavereitakin on kiva jeesata, kun sinulta löytyy kaikki.
Lainaus käyttäjältä: Nipademu - 13.04.12 - klo:11:01
Mitä kustantaa tuollainen letkukela ja oisko kuvaa tarjolla? Itselläni samankaltainen pesuri, ja näyttää että siihenkin saisi tuon kelna näin jälkeenpäin.
Kyseessä on kiinteään asennukseen tarkoitettu korkeapaineletkukela, pesuri ja kela ovat kellarissa. Olen tehnyt kellarin seinässä olevaan ilmanvaihtoritilään saranat, siitä saa kätevästi letkun ulos pihalle auton pesua varten.
Kela oli jonkinlaisessa tarjouksessa, kuitenkin hintaa kertyi tarvikkeineen hyvän pesurin verran, eli n. 500 â,¬.
Lainaus käyttäjältä: Pekka T - 13.04.12 - klo:23:12
Kyseessä on kiinteään asennukseen tarkoitettu korkeapaineletkukela, pesuri ja kela ovat kellarissa. Olen tehnyt kellarin seinässä olevaan ilmanvaihtoritilään saranat, siitä saa kätevästi letkun ulos pihalle auton pesua varten.
Kela oli jonkinlaisessa tarjouksessa, kuitenkin hintaa kertyi tarvikkeineen hyvän pesurin verran, eli n. 500 â,¬.
Okeij... sain sellaisen käsityksen, että tulis pesuriin. :o
No mennääs vielä entiseen malliin. Autonpesupaikka etupihalla, niin ei oikein kehtais tuollasita kiinteetä letkua laittaa. Hallitus ei välttämättä tykkäis ;D
Lainaus käyttäjältä: hessu - 13.04.12 - klo:20:43
Tuli tänään haettua kärcher hd 5/15 cx sen mitä kokeilin niin tuntui olevan ihan hyvä valinta.Etenkin 15m letku on hyvä.Alkuun menee totutellessa siihen kolmitoimi suuttimeen,ei olisi tarvetta kuin viuhkalle.
Pitäisi ostaa adapteri sille vaahdottimelle joka tulee pistooliin oli minusta aika arvokas shinearamassa.Mikä olisi hyvä esipesu aine mikä voisi olla myös vaahtomainen mutta ei veisi vahoja.Kesällä dodon WD päällä.Ostin pönikän 5l Mequiars Hyper Wash mutta olisi halua kokeilla myös toista?
Täällä käytetty Solmasterin As4 vaahdottimen kanssa, hyvin vaahtoaa ja liat lähtee, mutta vahat ei. Henkilöauton pesuun menee ainetta varsin vähän. Vaahdottimena toimii projetechistä ostettu Foam Lance. Mietin tänä keväänä että ostais jotain muuta esipesuainetta tuohon vaahdottimeen mutta jälleen tilasin 25 litran astian tuota As4:sta. Voin suositella tuota yhdistelmää, mutta nämähän on makuasioita.
Lainaus käyttäjältä: janir82 - 22.07.11 - klo:14:58
HUOMIO HYVÃ,,T PAINEPESURIN KÃ,,YTTÃ,,JÃ,,T! :)
Ihan vain vinkiksi kaikille. Kun pesuri seisoo pitkän ajan käyttämättömänä esim.talvellla tai miksi ei kesälläkin, on tämä suurempi syy hajoamiselle, kuin se että käyttää sitä päivittäin. Jos tiedät että pesuri tulee seisomaan pitkiä aikoja ja kuivana, kannattaa imasta painepesurin sisään glykolisekoitus. Ei kovin vahvaa, mutta silleen että sitä on siinä. Tämä ei vahinkoita muoviosia, O-renkaita jne. Tämä voitelee ne, pitää ne pehmeinä ja estää jumituksen. Näin ollen kone lähtee kuin palmun alta, kun sitä rupee taas käyttämään. On tietty näitä tapauksia että "on kestänyt 10v ilman mitään", mutta tämä on niin pieni vaiva ja voi olla varma, että kone toimii taas!
Minulla on 26 vuotta vanha puoliammattilaismallin Kärcher HD 820 S, jolle ei ole koskaan tehty mitään muuta kuin käytetty. Joskus 10 vuotta sitten tuli mieleen pitäisikö öljyt vaihtaa, mutta tekemättä on jäänyt. Mitään glykoleja ei ole käytetty ja käytännössä laite seisoo talvella liki puoli vuotta käyttämättömänä.
Kränzleä pidän pesureista parhaana, mutta tämän kokemuksen perusteella uskon edelleen Kärcheriinkin, kunhan jättää halvimmat muovilelut kauppaan. Niiden kanssa vuosikustannuksesta tulee turhan korkea, kun joutuu muutaman vuoden välein hankkimaan uutta.
Jos on Kränzlelle tarvetta, niin tästä 10/120 (https://www.karkkainen.com/webapp/wcs/stores/servlet/ResolveUrl?urlToResolve=ProductDisplay%3fcatalogId%3d10101%26storeId%3d10551%26productId%3d467751%26langId%3d-11&fromSearch=true) 450 eurolla Suomesta. Ovh lienee 566â,¬ ja kuukausi sitten parilta jälleenmyyjältä kysytty tarjoushinta oli maksimissaan -5% alennus ovh:sta
Lainaus käyttäjältä: al - 14.04.12 - klo:10:16
Jos on Kränzlelle tarvetta, niin tästä 10/120 (https://www.karkkainen.com/webapp/wcs/stores/servlet/ResolveUrl?urlToResolve=ProductDisplay%3fcatalogId%3d10101%26storeId%3d10551%26productId%3d467751%26langId%3d-11&fromSearch=true) 450 eurolla Suomesta. Ovh lienee 566â,¬ ja kuukausi sitten parilta jälleenmyyjältä kysytty tarjoushinta oli maksimissaan -5% alennus ovh:sta
Amazon.de:stä sama laite kotiin kannettuna 399e+pk 15e, itsellä tuli perille viikossa ja todella hyvä laite!
Lainaus käyttäjältä: jpvain - 18.04.12 - klo:19:48
Amazon.de:stä sama laite kotiin kannettuna 399e+pk 15e, itsellä tuli perille viikossa ja todella hyvä laite!
edit.
Prkl... laskuvirhe mun päässä :)
Lainaus käyttäjältä: jpvain - 18.04.12 - klo:19:48
Amazon.de:stä sama laite kotiin kannettuna 399e+pk 15e, itsellä tuli perille viikossa ja todella hyvä laite!
Jep, Saksastahan tuon saa alle neljänsadan (+rahti), mutta tällaisessa tapauksessa maksaisin mielellään tuon vajaat 40â,¬ lisähintaa siitä että tarvittaessa Suomen kuluttajasuojalaki (ja siitä johdettu
oletettu kestoikä) ovat olemassa takuuajan jälkeenkin
Lainaus käyttäjältä: al - 18.04.12 - klo:21:52
Jep, Saksastahan tuon saa alle neljänsadan (+rahti), mutta tällaisessa tapauksessa maksaisin mielellään tuon vajaat 40â,¬ lisähintaa siitä että tarvittaessa Suomen kuluttajasuojalaki (ja siitä johdettu oletettu kestoikä) ovat olemassa takuuajan jälkeenkin
Niin totta tuokin, itse ostin luottokortilla jossa pidennetty takuu tuollaisille tuotteille joten turvallinen ostos, ja myös euroopan alueelta ostetuille tavaroille suoja on parempi kuin vaikka muilta mantereilta.
Saksasta ostetun Kränzlen takuun hoitaa tooltechnic (kuten myös festoolin) jos ne on ostettu yksityiskäyttöön. Jälkimmäisen korjauksesta on omakohtaista kokemusta ja hyvin toimi.
Kränzleä kannattaa kysyä myös RTV -kaupoista. Itse sain 1151T pesurista vuosi sitten ylivoimaisesti parhaan tarjouksen sieltä. Tosin saksasta tuli pesuri hommattua, kun hintaero suomeen oli vieläkin aika kova. Saksan ebay -myyjiltä jos kysyy tarjousta ilman ebay kauppaa niin hinta tippuu vielä.
Tuohon Kränzlen 1151T-malliin hieman kommenttia.
Ostin tuollaisen viime syksynä ( Saksasta tilasin, taisi olla 550,- euroa ) ja olen ollut erittäin tyytyväinen laitteeseen yhtä ominaisuutta lukuunottamatta:
letku on kiinteästi kiinni pistoolissa eli se saa aikaan helposti kierrettä tuohon paineletkuun joka sitten puolestaan helposti pyyhkäisee auton kylkeen jos ei ole tarkkana.
Muutenhan tuo on mainio laite ja takuu toimii Suomessa normaalisti kuten TKe_:kin ehti tuossa jo todeta.
Lainaus käyttäjältä: vincent - 19.04.12 - klo:18:19
Tuohon Kränzlen 1151T-malliin hieman kommenttia.
Ostin tuollaisen viime syksynä ( Saksasta tilasin, taisi olla 550,- euroa ) ja olen ollut erittäin tyytyväinen laitteeseen yhtä ominaisuutta lukuunottamatta:
letku on kiinteästi kiinni pistoolissa eli se saa aikaan helposti kierrettä tuohon paineletkuun joka sitten puolestaan helposti pyyhkäisee auton kylkeen jos ei ole tarkkana.
Muutenhan tuo on mainio laite ja takuu toimii Suomessa normaalisti kuten TKe_:kin ehti tuossa jo todeta.
Tässä helpotusta: Kränzle Ruuviliitos, kääntyvä Tuote-nro 13.360 2 ( 1 8 , 0 0 â,¬)
Itse tilaisin moisen liitoksen ja nyt pyörii letku hienosti kahvassa. Suosittelen :)
Lainaus käyttäjältä: Jake - 19.04.12 - klo:19:44
Itse tilaisin moisen liitoksen ja nyt pyörii letku hienosti kahvassa. Suosittelen :)
No siinähän se on valmis OEM-ratkaisu tuohonkin puutteeseen - kiitos vinkistä Jake.
Tuli vuosi sitten säästettyä väärässä paikassa ja hankittua Kärcher 5.700 ammattilaitteen sijaan :'(
Pikku asiat ketuttaa kuten ei-metallivahvisteinen paineletku ja muovinen viimeistely. Toinen vitutusta aiheuttanut tekijä on, että paineletkua ei saa oikein vedettyä kelalta ilman että laite kaatuu.
Tietääkö kukaan saako ko kärcheriin vastaavaa kuin edellä kuvattu Kränzle Ruuviliitos, kääntyvä?
Olisin kiinnostunut myös "patenteista" ammatti-kärcherin letkusarjan (mahdollisesti kahvoineen) ymppäämiseen kuluttajapesuriin.
PS. No laskin ko pesurin takaisinmaksuajaksi alle yhden kesäkauden pesut verrattuna pesettämiseen, eli ei kait tuon tarvitse ikuinen olla ;)
Lainaus käyttäjältä: SNG - 19.04.12 - klo:21:50
Tuli vuosi sitten säästettyä väärässä paikassa ja hankittua Kärcher 5.700 ammattilaitteen sijaan :'(
Pikku asiat ketuttaa kuten ei-metallivahvisteinen paineletku ja muovinen viimeistely. Toinen vitutusta aiheuttanut tekijä on, että paineletkua ei saa oikein vedettyä kelalta ilman että laite kaatuu.
Tietääkö kukaan saako ko kärcheriin vastaavaa kuin edellä kuvattu Kränzle Ruuviliitos, kääntyvä?
Olisin kiinnostunut myös "patenteista" ammatti-kärcherin letkusarjan (mahdollisesti kahvoineen) ymppäämiseen kuluttajapesuriin.
PS. No laskin ko pesurin takaisinmaksuajaksi alle yhden kesäkauden pesut verrattuna pesettämiseen, eli ei kait tuon tarvitse ikuinen olla ;)
Maksoin ite vuosi sitten 300. Säästin?
Mihin sie glitteriviimeistelyy tarviit, jos pesuri hoitaa muuten tehtävänsä? Naapurin takia :D?
Ei kaadu, kun vedät letkun ulos ennen, kun avaat vesihanan.
Ruuviliitos härpättimiä kyllä löytyy pilvinpimein.
Auto puhdistuu ilman paineitakin.
PS. Piä varas - saattäa kestää vuosia ;).
Nilfiskin C140 (?) alkoi eilen temppuilemaan. :( Jäi auto pesemättä.
Vajaa 3v ikää ja nyt (jo) oikuttelee. Moottori pyörii ja vesi tulee läpi, mutta ei kehitä painetta. Vuotojakaan ei ole. Täytynee kaavailla huoltoon kiikuttamista. Oliskoha joku kökkö koneikon sisällä jumittamassa jotakin komponenttia.
Tuossa pesurissa melko ärsyttävä feature, kun pyörivä letku ei oikeasti pyöri kahvassa. Kiinteä letkukela on kätevä, kun konetta ei käytä, mutta käytettäessä letku sylttää, kun kahvan liitin ei pyöri. Ja kun ottaa kahvasta letkun irti ja oikasee letkua, niin letku ei meinaa mennä takasin kahvaan. Kahvanliitin on vähä hömelö ja voisi mielestäni olla fiksumpikin. Tuossa liitin vana tökätään kahden tapin ( I I ) väliin johon se lukittuu. Pikaliitin se tuokin on, mutta voisi olla parempikin.
Tulipa pitkä aivopieruteksti, mutta antaa olla. Ei jaksa hifistellä.
Ilmaisjakelulehti Suomela nro 3/2012:ssa on vertailussa 120-250e painepesureita. Lehden voi lukea tuolta, s. 55:
http://www.lehtiluukku.fi/pub?id=17229 (http://www.lehtiluukku.fi/pub?id=17229)
Poika tilasi Saksasta Kränzlen ja täytyy sanoa,että on laatupeli.Pesin aamulla autoni sillä.
Nilfisk E-130 2.8 Extra on ollu käytössä reilun vuoden
Seuraavia kokemuksia.
+8m paineletku kelalla
+Tehokas (2,1kW)
+Vedenkulutus riittävää (500l/h)
+Hiljainen
+Mukava käyttää, pikaliittimet letkussa ja varusteissa ja letku pyörii vapaasti kahvassa. Laitteessa säilytyspaikat vakiovarusteille
+Paino, tämä voi olla myös miinus, mutta itselleni antaa luottamusta jos tämän kokoinen möykky painaa melkein 20kg
-Paineletku muoviseosta (suolaiseen hintaa saatavissa teräspunosletku)
-Edelliseen liittyy, että letku on kippuralla ja jäykkää varsinkin syksyllä. Kesän helteillä lähes taipuisaa.
-Virtajohto voisi olla pidempikin (5m)
Kokonaisuutena olen tyytyväinen, jos letkun vaihtaisi parempaan niin en omaan käyttöön parempaa tarvisi.
Lankesin Stihlin RE128 painepesuriin. Sammaleen poisto pihapuista ja pihalaattojen puhdistuu onnistuu aika hyvin. Auton vuoro on seuraavana.
Olenko ymmärtänyt oikein että painepesuria käytetään alkupesuun sijaan ja käsipesun huuhteluun?
Niin, esipesuaine ruiskutetaan kuivalle likaiselle maalipinnalle ja painepesurilla huuhtelu alhaalta ylöspäin. Sen jälkeen aivan sama miten käytät, joku tykkää huuhtoa letkulla jolloin pinta jää kuivemmaksi (jos on hyvässä vahassa).
Tää on hyvä peli ei siit pääse mihkään 8)
^^ Ostin just pari viikkoa sitten samanlaisen pesurin, hyvältähän tuo vaikuttaa... ;D
Lainaus käyttäjältä: hylkiö - 07.10.12 - klo:18:52
Tää on hyvä peli ei siit pääse mihkään 8)
Olisipa itselläkin paikka jossa voisi vaahdotella, sitten olisi kunnon pesurit ja lancet myös. Nyt saa hinnat alkaen Kärcher ja saman firman vaahdotin kelvata. Riittävät mökillä pari kertaa vuodessa tapahtuvaan pesuun.
Lainaus käyttäjältä: Mikko - 07.10.12 - klo:19:10
Olisipa itselläkin paikka jossa voisi vaahdotella, sitten olisi kunnon pesurit ja lancet myös. Nyt saa hinnat alkaen Kärcher ja saman firman vaahdotin kelvata. Riittävät mökillä pari kertaa vuodessa tapahtuvaan pesuun.
Onko sulla pelannut se Kärcherin halpisvaahdotin? Me ostettiin töihin tuollainen ja ei se montaa pesua pelannut, saatiin takuuseen uusi mutta sama peli senkin kanssa.
Mulla on tuollainen Kärcherin "vaahdotin" ollut kesän käytössä ja kyllä se toiminut on mutta eihän sillä sellaista kermamaista vaahtoa aikaan saa, toki parempi kuin ei mitään. Hankintaan menee ensi kesäksi kunnollinen kampe-
Lainaus käyttäjältä: Karvis - 07.10.12 - klo:20:00
Onko sulla pelannut se Kärcherin halpisvaahdotin? Me ostettiin töihin tuollainen ja ei se montaa pesua pelannut, saatiin takuuseen uusi mutta sama peli senkin kanssa.
Hyvin on toiminut, itse käyttänyt kuusi kertaa ja faija pari-kolme tuohon päälle, joten mikään kunnon kestotesti ei vielä ole ollut kyseessä. Voi olla, että tuolla tehottomalla pesurillakin on oma osansa, ei joudu koville sen takiakaan. Oletteko pesun jälkeen aina laskeneet puhdasta vettä tuolta läpi? Tuntuu menevän aika herkästi tukkoon.
Lainaus käyttäjältä: Mikko - 07.10.12 - klo:20:15
Hyvin on toiminut, itse käyttänyt kuusi kertaa ja faija pari-kolme tuohon päälle, joten mikään kunnon kestotesti ei vielä ole ollut kyseessä. Voi olla, että tuolla tehottomalla pesurillakin on oma osansa, ei joudu koville sen takiakaan. Oletteko pesun jälkeen aina laskeneet puhdasta vettä tuolta läpi? Tuntuu menevän aika herkästi tukkoon.
Ensimmäistä ei viruteltu joten ajateltiin että vika saattoi olla siinäkin, toista huuhdeltiin huolella käytön jälkeen mutta niin heitti pelaamasta sekin. Molemmista lensi se säätönuppi kentälle kesken käytön. Pesuri on kotitalousmalliston tehokkain mitä ostaessa oli tarjolla.
LainaaOletteko pesun jälkeen aina laskeneet puhdasta vettä tuolta läpi?
Ekan kerran toimiin ohjeen mukaan. ;)
Sen jälkeen en ole edes tyhjentänyt käytön jälkeen ;D
Kapistusta käytetty nyt tämä kesäkausi, ja sellaiseksi Guiness-oluen vaahdoksi sen tekemää vaahtoa ei kyllä voi sanoa, paremminkin Pirkka-oluen vaahdoksi. No paremmin tuollainenkin toimii kuin aiempi ejektori (self made) tai kärcherin pullosyöttö, ja puhdasta tulee.
Pesurina mulla siis toissa keväänä ostettu Kärcher K5.700. Kesällä jouduin käyttämään takuuhuollossa, kun ohivirtausventtiili oli jumittunut vaikka vesijohtovettä olen käyttänyt. Puhdistivat venttiilin, ja toistaiseksi toiminut.
Lainaus käyttäjältä: hylkiö - 07.10.12 - klo:18:52
Tää on hyvä peli ei siit pääse mihkään 8)
Hyvä peli, itsellä seuraavan kokoluokan edustaja, 12 vuotta vanha eikö mitään ongelmia....
Ja vaahdotin myös pesuparina, hyvä kombo....
Heeeei. Mistä tuohon kränzleen saisi ostettua tuon vaahdottimen, yritin etsiä netistä mutten löytänyt.
Lainaus käyttäjältä: teedeeii. - 08.10.12 - klo:08:15
Heeeei. Mistä tuohon kränzleen saisi ostettua tuon vaahdottimen, yritin etsiä netistä mutten löytänyt.
Koitapa kysyä täältä (http://www.projectech.fi/vaahdottimet.html). Näytti olevan Kränzlen adapteri listalla.
Unohtakaa nuo vaahdottimet yms. Täysin turhia juttuja ihan oikeasti! Kaikkein paras on kun ostatte jonkin paineruiskun! Sinne hyvät liuotinaineet ja suihkutatte auton pintaan, annatte vaikuttaa pari minuuttia ja pesette auton painepesurilla alhaalta ylöspäin. Kaikkea on tullut kokeiltua vuosien saatossa ja tuo on kaikkein nopein, yksinkertaisin, halvin ja tehokkain ratkaisu. (Autoa tulee pestyä n. 3 kertaa viikossa)
(http://www.clasohlson.com/medias/sys_master/8873708060702.jpg)
Lainaus käyttäjältä: JS83 - 08.10.12 - klo:09:50
Unohtakaa nuo vaahdottimet yms. Täysin turhia juttuja ihan oikeasti! Kaikkein paras on kun ostatte jonkin paineruiskun!
Asiastahan voidaan olla montaa mieltä, mutta kyllähän näin mieluummin tekee, kun tuota kärcherin lelua käyttää. Ei tuo kuitenkaan pesutehossa ja nopeudessa kunnollista vaahdotinta voita. Itsekkin tulee paineruiskua käytettyä nimenomaan liuottimien ruikkimiseen, silloin kun on tarkoitus päästä vanhoista vahoista eroon. Normi esipesut menee aina foam lancella.
Lainaus käyttäjältä: JS83 - 08.10.12 - klo:09:50
Unohtakaa nuo vaahdottimet yms. Täysin turhia juttuja ihan oikeasti! Kaikkein paras on kun ostatte jonkin paineruiskun! Sinne hyvät liuotinaineet ja suihkutatte auton pintaan, annatte vaikuttaa pari minuuttia ja pesette auton painepesurilla alhaalta ylöspäin. Kaikkea on tullut kokeiltua vuosien saatossa ja tuo on kaikkein nopein, yksinkertaisin, halvin ja tehokkain ratkaisu. (Autoa tulee pestyä n. 3 kertaa viikossa)
(http://www.clasohlson.com/medias/sys_master/8873708060702.jpg)
Mielipiteitä on monia, itsellä paineruisku vaahdottimen lisäksi ja täytyy sanoa että vaahdotin voittaa ruiskun mennen tullen niin pesuaine säästöissä kuin lian irroituksessakin.
Lainaus käyttäjältä: Dirti - 08.10.12 - klo:10:16
... vaahdotin voittaa ruiskun mennen tullen niin pesuaine säästöissä kuin lian irroituksessakin.
No se nyt taas on käytettävistä aineista kiinni...
Kyllä minä jopa tuon Kärcherin lelu-vaahdottimen pistäisin paineruiskun edelle... Kuten sanoit, kyse on enemmän aineista kuin laitteista. Vaahdottimessa voi käyttää laimeampaa pesuaineseosta ja laimeampia aineita, jolloin vaha pysyy pidempään pinnassa. Minulla ei ole mitään halua aina pestä tiukoilla liuottimilla. Tämä nyt omien kokemusten perusteella. Painepullon kanssa on pakko kaupungissa toimia, mutta kyllä se vaahto on mökillä vaan toiminut paremmin, jopa siis tuolla Kärcherin vaahdottimella ruikittuna.
Painepullossa käytän Solmasterin AS40 3 % suhteella ja vaahdottimessa BiltHamberin Autofoam 50/50 pullossa ja noin 3/4 säädettynä vaahdottimesta. Autofoam ei ainakaan toimi yhtään niin hyvin painepullolla ruiskittuna.
Painepullolla leikkiessä menee ikä ja terveys & pumppukäsi hapoille - lancella auto on 100% läpikäyty huomattavasti nopeammin. Toki vois ostaa jonkun pro-painepullon kompuran liittimellä.. ehkä sit joskus.
Lainaus käyttäjältä: hylkiö - 07.10.12 - klo:18:52
Tää on hyvä peli ei siit pääse mihkään 8)
Toi on hyvä setti :) Pesurihan oli varmaan kuvausta varten käännetty pystyyn, mutta en malta olla sanomatta, että tuota pesuria käytetään vaakatasossa.
Onko havaintoa mihin muihin merkkeihin kävisi Kärcherin suihkuputki? Aioin hankkia jonkinlaisen painepesurin auton huuhtelua varten, ja haluaisin siihen myös alustanpesuputken jollainen löytyy ainakin Kärcheriltä (http://www.karcher.fi/fi/Tuotteet/Home__Garden/Painepesurit.htm?&sdp=ac&pid=26388170&accessoriesGroupName=&pn=Alustanpesusuihkuputki&title=Alustanpesusuihkuputki)kohtuuhintaan. Kärcherin omassa valikoimasta en vain muuten löydä mieleistäni konetta ainakaan aikomallani budjetilla.
Lainaus käyttäjältä: Emil Eagle - 13.03.13 - klo:09:43
Onko havaintoa mihin muihin merkkeihin kävisi Kärcherin suihkuputki? Aioin hankkia jonkinlaisen painepesurin auton huuhtelua varten, ja haluaisin siihen myös alustanpesuputken jollainen löytyy ainakin Kärcheriltä kohtuuhintaan. Kärcherin omassa valikoimasta en vain muuten löydä mieleistäni konetta ainakaan aikomallani budjetilla.
Kerronpa kokemuksiani viime kesältä.
Ostin Herkules painepesurin Bauhausista. Speksi oli komea, takuu 5v, paljon lisälaitteita ja odotukset korkealla. Hinta kohtuullinen (169â,¬). Ei ollut mistään kotoisin. Paine säätyi automaattisesti, eikä riittänyt mihinkään. Esim mukana tulleella terassipesurilla ei voinut tehdä mitään( ainakaan pestä laattoja). B:n palautus toimi hyvin. Kone takaisin ja pariin kuittiin puumerkki ja rahat takaisin.
Ostin B:stä tilalle Kärcherin, joka maksoi 30 â,¬ enemmän(!?). Autotallista löytyi vanhoja Kärherin lisälaitteita, mm. juuri tuo terassipesuri. Laatat tuli puhtaaksi. Mietinkin, miksi en alunperin ostanut K:ta?
Samalla tuli tutkittua koneen mukana tullutta esitettä. Siinähän oli lisälaitetta kaikkiin mahdollisiin hommiin. Heti tuli ostettua salaojan puhdistussetti ja maakellari kuivui parissa päivässä, kun salaojat huuhdeltiin! Täksi kesäksi on suunnitteilla koko talon ulkopuolinen pesu siihen soveltuvilla lisälaitteilla.
Eihän Kärcher ole pro-tasoa, mutta kotikäyttöön riittävä ja ainakin painetuotto on suunnilleen se, mitä on luvattu. Lisälaitevalikoima on tosiaan mahtava. Verkkokauppa.com on hyvä paikka lisälaiteostoksille.
En tiedä onko tuollaista sovitekappaletta. Ei tullut vastaan, vaikka ennen H:n ostoa sellaista vähän kyselinkin.
Itse ajattelin päivittää oman Kärcherin Kränzleen tulevaksi kesäksi. Todennäköisimmin malliksi tulee 1152.
Samaan syssyyn voinkin laittaa, että pistän nykyisen pesurini myyntiin nyt keväällä.
Jos siis kenellä on tarvetta ongelmitta palvelleelle siistille Kärcherin K4.86 (kaikkine mukana tulleineen tarvikkeineen & laatikkoineen) sekä lisäksi Foam Lance -vaahdottimelle niin yhteyttä voi ottaa YV:llä. Pesuri sijaitsee Pohjois-Vantaalla. Koko setti lähtee 170e hintaan.
http://www.rapidcleannewcastle.com.au/product/New-589211164_Karcher-K-4.86MD-Pressure-washer (http://www.rapidcleannewcastle.com.au/product/New-589211164_Karcher-K-4.86MD-Pressure-washer)
Lainaus käyttäjältä: pantero - 13.03.13 - klo:10:32
Kerronpa kokemuksiani viime kesältä.
Kiitokset näistä. Herkules oli 5v takuun vuoksi yksi kiinnostava vaihtoehto, mutta pitänee unohtaa se.
Edit: Nilfiskiltä löytyy kahtakin erimallista alustanpesusuutinta, ja koneitakin näyttää saavan sopivaan hintaan. Malli C130 vaikuttaisi kiinnostavalta: http://www.talotarvike.com/kauppa/product_details.php?p=10857 (http://www.talotarvike.com/kauppa/product_details.php?p=10857)
Lainaus käyttäjältä: Emil Eagle - 13.03.13 - klo:10:50
Kiitokset näistä. Herkules oli 5v takuun vuoksi yksi kiinnostava vaihtoehto, mutta pitänee unohtaa se.
Edit: Nilfiskiltä löytyy kahtakin erimallista alustanpesusuutinta, ja koneitakin näyttää saavan sopivaan hintaan. Malli C130 vaikuttaisi kiinnostavalta: http://www.talotarvike.com/kauppa/product_details.php?p=10857 (http://www.talotarvike.com/kauppa/product_details.php?p=10857)
Kaikkiin baukkarin koneisiin saa 5v takuun, joten sieltä saa ms Kärcherin ja Nilfiskin pitkällä takuulla.
Lainaus käyttäjältä: SNG - 07.10.12 - klo:22:24
Pesurina mulla siis toissa keväänä ostettu Kärcher K5.700. Kesällä jouduin käyttämään takuuhuollossa, kun ohivirtausventtiili oli jumittunut vaikka vesijohtovettä olen käyttänyt. Puhdistivat venttiilin, ja toistaiseksi toiminut.
No huomenna saa taas kiikuttaa huoltoon. Vika ei ole sama, tällä kertaa ilmeisesti moottorin painekytkimessä. Eli pesuri miettinyt tänä kesänä vaihtelevasti ennen moottorin starttia (siis liipasimen painamisen jälkeen). Olen käyttänyt pääasiassa jokivettä vesiautomaatista (välissä kärcherin esisuodatin).
En voi kyllä kärcherin(kään) kuluttajapesureita kehua kokemuksieni perusteella. Sähkötyökaluissa olen luottanut Bochin (sinisiin) kevyisiin ammattilaismalleihin hyvin kokemuksin. Oletan että kärcherin tai Kränzlen kevyemmätkin ammattilaismallit ovat viimeistelyltään ja luotettavuudeltaan kanssa "junanvessa-tasoa".
Nuukuus ei taida olla painepesurinkaan ostossa hyve. No laskemani takaisinmaksuaika (noin 1/2 kesää verrattuna automaattipesuihin) on jo tienattu noin 5 kertaa, ellei huolto tällä kerralla maksa hunajaa.
Lainaus käyttäjältä: Emil Eagle - 13.03.13 - klo:10:50
Edit: Nilfiskiltä löytyy kahtakin erimallista alustanpesusuutinta, ja koneitakin näyttää saavan sopivaan hintaan. Malli C130 vaikuttaisi kiinnostavalta: http://www.talotarvike.com/kauppa/product_details.php?p=10857 (http://www.talotarvike.com/kauppa/product_details.php?p=10857)
SNG herätti aika vanhan säikeen henkiin niin en malta olla haukkumatta.. Nilfiskiä meinaan - tai tarkemmin sitä muovista paineletkua, joka noissa taitaa about kaikissa malleissa tulla vakiona. Joku muukin tuota haukkui, mutta haukutaan lisää - aivan tyystin pilaa muuten suht kelvollisen oloisen koneen toi jäykkä paineletku. Joka kerta v*tuttaa kun tuon vehkeen kanssa jotakin teen, letku aina kippuralla. Ja vielä enempi sen takia kun loppumetreillä valitsin ton kun kränzle oli about satkun kalliimpi, oli erittäin huono paikka oli säästää..
Minulla olisi myytävänä pilkkahintaan Kärcherin ammattipesuri : http://www.vagarena.fi/index.php?topic=16606.0 (http://www.vagarena.fi/index.php?topic=16606.0)
Teräspunosletku, kestävät metalliputket ja ammattivarusteet. Ei siis muovipumppuinen tai helposti kalkkiutuva alumiinipumppu, vaan paras ja kestävin Messinkipumppu :)
Ja tiedoksi kaikille pesurin omistajille. Muutama tapa antaa pitkä elinikä pesurille
1. Käytä AINA tulovesisuodatinta, ulkoista erikseen kiitettävää mallia! AINA!
2. Talvisin seisonnan ajaksi glykoliseos sisälle, että tiivisteet ei kuivu. Pahinta pumpulle on jättää se kuivana lämpimään hapertumaan!
3. Mitä enemmän käytät, sitä parempana pysyy. Jos pääsee kuivamaan, on se aina pahasta.
4. Aina paineet pois käytön jälkeen liipasinta painamalla.
5. Pesuaineimun kautta aina vesi läpi ennen lopetusta. Käytä vaan merkkipesuaineita. Vimeisin virhe on imetyttää liuottimia tai Helvetin mäntysuopaa. Voit olla varma, että tiivisteet menee pilalle ja remppa edessä
Lainaus käyttäjältä: janir82 - 26.08.13 - klo:22:11
2. Talvisin seisonnan ajaksi glykoliseos sisälle, että tiivisteet ei kuivu. Pahinta pumpulle on jättää se kuivana lämpimään hapertumaan!
Kuinka tuon glykolin saa parhaiten syötettyä pesuriin?
Lainaus käyttäjältä: janir82 - 26.08.13 - klo:22:11
Minulla olisi myytävänä pilkkahintaan Kärcherin ammattipesuri : http://www.vagarena.fi/index.php?topic=16606.0 (http://www.vagarena.fi/index.php?topic=16606.0)
Teräspunosletku, kestävät metalliputket ja ammattivarusteet. Ei siis muovipumppuinen tai helposti kalkkiutuva alumiinipumppu, vaan paras ja kestävin Messinkipumppu :)
Ja tiedoksi kaikille pesurin omistajille. Muutama tapa antaa pitkä elinikä pesurille
1. Käytä AINA tulovesisuodatinta, ulkoista erikseen kiitettävää mallia! AINA!
2. Talvisin seisonnan ajaksi glykoliseos sisälle, että tiivisteet ei kuivu. Pahinta pumpulle on jättää se kuivana lämpimään hapertumaan!
3. Mitä enemmän käytät, sitä parempana pysyy. Jos pääsee kuivamaan, on se aina pahasta.
4. Aina paineet pois käytön jälkeen liipasinta painamalla.
5. Pesuaineimun kautta aina vesi läpi ennen lopetusta. Käytä vaan merkkipesuaineita. Vimeisin virhe on imetyttää liuottimia tai Helvetin mäntysuopaa. Voit olla varma, että tiivisteet menee pilalle ja remppa edessä
Joo, huomasin kyllä myynti-ilmoituksesi. Märkä uneni on tosin letkukelallinen versio tuosta pumpusta, but let´s see...
1. No en ole kunnan veden kanssa tuota käyttänyt, kun pesurissa tiheä esisuodatin jo valmiiksi. Ulkoista suodatinta käytetty vain jokivedelle.
2. Glykolisäilytystä ei mainostettu yhteensopivaksi letkukelallisiin pesureihin. No eiköhän se pumppu-venttiiliyksikkö ole kriittisempi kuin letku ja "kahva" ::) Kotikotona olevaan metallirunkoiseen pumppuun (80 luvun Kränzle???) ei ole koskaan käytetty. On siis mallia junanvessa...
3. Paljon on käytetty, kieltämättä.
4. Näin toimittu
5. Pesurista päästetty läpi vain kärcherin aineita, Solmaster AS40 vain vaahdottimen kautta
EDIT: Joo olis pitänyt luottaa omaan intuiitioon. Myyjä sai valitettavaksi vakuuttuneeksi alumiinipumpusta. Onkohan venttiilit silti messinkiä? :o
Pyörivä letkuliitin kahvassa olisi tosi iso juttu. Noihin kulikärchereihin ei saa edes jälkiasennettua ammattimallin kahvaa ja teräspunosletkua ilman letkuliitintyökaluja. Vituttaa...
Lainaus käyttäjältä: SNG - 26.08.13 - klo:22:24
Pyörivä letkuliitin kahvassa olisi tosi iso juttu. Noihin kulikärchereihin ei saa edes jälkiasennettua ammattimallin kahvaa ja teräspunosletkua ilman letkuliitintyökaluja. Vituttaa...
Tuo on selkeästi ärsyttävin ominaisuus kuluttajamallin Kärcherissä, letku on jäykkää jöpykkää ja lisäksi kiinteästi kahvassa->aina rupelilla miten sattuu.
Pääsin vauhtiin
Jos peset paljon autoasi, osta se kalliimpi malli. Halvalla ei saa kummoista, vaikka luvataan ummet ja lammet esitteissä. Hyvä muistaa, että paine irroittaa ja vesi huuhtelee. Lyhyesti jos peset autoa, osta pesuri missä on kohtalainen tai suuri vedenvirtausmäärä ja pienempi paine. On yhtä tuskaa huuhdella pesurilla auto, josta tulee 100-200l tunnissa, vaikka olisi kova paine. Autonpesuun ei tarvitse kummoista painetta, vaan vesimäärä tärkeämpi. Pienet pesurit on ok terassin, pyörän, leikkurin jne pesuun. Isot vesi ja painemäärät sitten pihojen, pintojen ja kuorma-autojen puhdistukseen ja keskikoon vesi ja paine, kuten esim kärcherin kotimatkan parhaimmat tai ammattimallien ensimmäiset on hyviä auton pesuun ja siltä väliltä pinnat jne. Kotisarjan malleissa on plussana edullisemmat lisävarusteet (harjat,vaahtopullot,terassipesurit..jne jne yms yms.) kun taas ammattimallissa ne on kalliimmat. Eli jos haluat helkutisti härpäkkeitä, on se kotisarjan parhaimmisto sinulle. Jos taas huuhtelet lähinnä pintoja, etkä tarvii harjoja tms. Osta se ammattimallien eka vaikka. Ammattikoneissa on metalliset putket, messinkipumput ja punotut letkut. Kotisarjan useimmiten muoviset, joten vesi kuluttaa ne nopeammin, hajoavat helpommin jne jne...
Pumput (kotisarjan koneet)
Halvimmat= muovi/komposiittipumppuja
Keskihintaiset = alumiinipumppuja
Kalliit= messinkipumppuja
Hyvä muistaa, että jos Lidl saa messinkipumppuisen 150â,¬ niin siinä säästetään a.messingin laadussa, sähkömoottorissa ja varusteiden laadussa. Halvalla ei saa hyvää valitettavasti.
Lainaus käyttäjältä: Karvis - 26.08.13 - klo:22:23
Kuinka tuon glykolin saa parhaiten syötettyä pesuriin?
Esim. Kärcherin kaikki yli 200 sarjan (jos oikein muistan), jaksaa imeä tuloveden itse. Eli eka vettä pumppu täyteen,laite kiinni ja tulovesikohtaan esim pieni letkut pätkä joka ämpäriin tms, missä glykoliseos odottaa. Ei ei raakaa glykolia, vaan seos veden kanssa :) Sit kone tulille ja kun vaahtoa alkaa pulpouamaan pistoolista on kaikki ok ja koneen voi sammuttaa.
Ei väliä, onko letkukela vai ei. Eli jos on pitkä letku niin enemmän litroja vaan seosta, että riittää pumpun ja siihen 10-15m letkuun kanssa :)
Lainaus käyttäjältä: SNG - 26.08.13 - klo:22:24
Joo, huomasin kyllä myynti-ilmoituksesi. Märkä uneni on tosin letkukelallinen versio tuosta pumpusta, but let´s see...
1. No en ole kunnan veden kanssa tuota käyttänyt, kun pesurissa tiheä esisuodatin jo valmiiksi. Ulkoista suodatinta käytetty vain jokivedelle.
2. Glykolisäilytystä ei mainostettu yhteensopivaksi letkukelallisiin pesureihin. No eiköhän se pumppu-venttiiliyksikkö ole kriittisempi kuin letku ja "kahva" ::) Kotikotona olevaan metallirunkoiseen pumppuun (80 luvun Kränzle???) ei ole koskaan käytetty. On siis mallia junanvessa...
3. Paljon on käytetty, kieltämättä.
4. Näin toimittu
5. Pesurista päästetty läpi vain kärcherin aineita, Solmaster AS40 vain vaahdottimen kautta
EDIT: Joo olis pitänyt luottaa omaan intuiitioon. Myyjä sai valitettavaksi vakuuttuneeksi alumiinipumpusta. Onkohan venttiilit silti messinkiä? :o
Pyörivä letkuliitin kahvassa olisi tosi iso juttu. Noihin kulikärchereihin ei saa edes jälkiasennettua ammattimallin kahvaa ja teräspunosletkua ilman letkuliitintyökaluja. Vituttaa...
Ulkoisessa tulovesisuotimessa on se, että sen kunnon näkee koko ajan. Sisäisessä, jos on tiheä suodin, on se hyvä, mutta harva sitä sitten tutkii. Kun sinne menee kivi, se pyörii hetken siellä ja nakertaa tiensä läpi pumpun. Sitten menee kaikki muukin. Ulkoinen suodin n.20â,¬. Suosittelen! Useimmissa laitteissa tuloputkessa on karkea suodin vain. Vaikka käyttää mitä vettä, se lika ja paska yleensä tulee letkun mukana. Itse ainakin letkun irroittaessa lasken sen aina maahan, joten vaikka huolellinen olen, jää siihen usein jotain kakkaa.
Messinkisiä venttiiliä ei ole. Muovia ja terästä ne ovat :)
Letkukela on jees, mutta siinä omat huolensa mm.liitokset alkavat jossain vaiheessa vuotamaan kelan sisältä. Ei sinänsä iso homma,mutta kuitenkin. Lisäksi letku kelataan paskaisena rullalle on sekin myöhemmin ongelma.
Irrallinen punosletkun hyviä puolia. Helppo irroittaa ja tiivistä vaihtaa jos tarve. Helppo kääriä kun on taipuisa. Helppo jatkaa pituutta ilma turhia adaptereita. Halvempi uusia ;)
OK. Miksi muuten sun pesurissa on uusittu sisuskalut ja sähkömoottori?
Tuliko joku hazardi ukkosen ja syöttöveden kanssa, vai mitä oikein tapahtui?
Lainaus käyttäjältä: SNG - 26.08.13 - klo:23:22
OK. Miksi muuten sun pesurissa on uusittu sisuskalut ja sähkömoottori?
Tuliko joku hazardi ukkosen ja syöttöveden kanssa, vai mitä oikein tapahtui?
Moottori paloi yksinkertaisesti kun isukki kesän paineli mennään 10m jatkojohdolla joka oli mallia Hongkong, eli paukkulankaa. Samassa uusittiin pumpun sisuskalut, kun huollettiin. Pumpussa ei vikaa ollut aiemminkaan tosin. Isukki sai maksaa ja sai kuulla kunniansa ja sen jälkeen virran ottanut seinästä tai paksun kaapelin päästä. Mikään ei hajoa itsestään, melkein aina on käyttäjän vika... ;)
Lainaus käyttäjältä: janilind - 26.08.13 - klo:21:56
SNG herätti aika vanhan säikeen henkiin niin en malta olla haukkumatta.. Nilfiskiä meinaan -
:)
Omalla kohdalla päädyin olemaan hankkimatta pesuria ensinkään arvioituani laitteen tarvetta, kunnollisen kustannuksia ja omissa oloissani edellytyksiä sen käytölle.
Piste painepesurin puolesta!
Hankin omani aikoinaan Bhausista. Ensimmäinen ei vain toiminut painepesurina kunnolla(paine ei riittänyt ja sitä ei voinut säätääkään...), mutta senhän sai vaihdettua toiseen(midKärcher).
Lisälaitteet on must. Nyt on kaikki matot, veneet, ym. pesty, salaojat putsattu ja talokin pesty.
Talon pesu oli erittäin positiivinen kokemus. Maalipinta puhdistui selvästi. Ryhdyin jo miettimään huoltomaalauksen tarvettakin, kun maalipinnan ulkonäkö parani niin paljon. Euroopassa talot pestään säännöllisesti, kun ilmeisesti ne likaantuvatkin nopeammin. Meillä ei juurikaan talonpesua harrasteta(?). Nyt päätimme, että maalauksen jälkeen vähintään viiden vuoden välein tuon pesun teemme. Talon ulkonäkö ja maalipintakin säilyy taatusti parempana.
Talon pesemiseen liittyen pari huomiota juuri kuukausi sitten ennen päällemaalausta asiaa tehneenä:
- talon maalipintaa huuhdellaan siten, että pesurin suutin on reilun matkan (30 cm...) päässä maalipinnasta. Ei siis pestä kovalla paineella.
- vältetään vesisuihkun kohdistamista laudan rakoihin ja nurkkiin - pyritään, ettei vettä pääsisi rakenteisiin
- maalipinta puhdistuu ja kirkastuu selvästi, mutta päällemaalausta se ei saa myöhentää. Maalaus n. 10 v välein, ettei joudu tekemään moninverroin pohjatöitä
Olisiko tietoa, mistä Kräntzlen 10/120 saisi edukkaimmin?
Kärkkäinen oli hyvä vaihtoehto, mutta loppu mikä loppu. Ehkä vuodenaikakaan ei ole otollisin ::)
Lainaus käyttäjältä: FIN-ZZE - 08.10.13 - klo:16:37
Olisiko tietoa, mistä Kräntzlen 10/120 saisi edukkaimmin?
Kärkkäinen oli hyvä vaihtoehto, mutta loppu mikä loppu. Ehkä vuodenaikakaan ei ole otollisin ::)
tuolta kysymään rahtihintaa.
http://www.ebay.de/itm/Kranzle-10-120-tragbarer-Hochdruckreiniger-/180842616853?pt=DE_Haus_Garten_Heimwerker_Hochdruckreiniger&hash=item2a1b0f5815 (http://www.ebay.de/itm/Kranzle-10-120-tragbarer-Hochdruckreiniger-/180842616853?pt=DE_Haus_Garten_Heimwerker_Hochdruckreiniger&hash=item2a1b0f5815)
Lainaus käyttäjältä: topias - 08.10.13 - klo:17:03
tuolta kysymään rahtihintaa.
http://www.ebay.de/itm/Kranzle-10-120-tragbarer-Hochdruckreiniger-/180842616853?pt=DE_Haus_Garten_Heimwerker_Hochdruckreiniger&hash=item2a1b0f5815 (http://www.ebay.de/itm/Kranzle-10-120-tragbarer-Hochdruckreiniger-/180842616853?pt=DE_Haus_Garten_Heimwerker_Hochdruckreiniger&hash=item2a1b0f5815)
Vuosi sitten toimituskulut sisältyi tuohon hintaan kun teki kaupat ilman ebaytä.
info@hochdruckreiniger-shop.de vastaa myös englanniksi joten kysy tämänpäivän tarjous sieltä. Samalla kannattaa kysyä lisävarusteoptioista. Vuodentakainen tarjous alla.
We can offer the Kränzle 10/120 EUR for 399,00 EUR including
shipping to Finland.
+ Lance 600 mm M12x1, with a flat nozzle D25045 = 20,00 EUR
The following options can we offer even more or alternative:
-- Kränzle Dirtkiller lance = 34,00 EUR
-- Alternative: Dirt Killer Lance = 25,00 EUR
-- Alternative: 15m high pressure hose instead of 10m = 10,00 EUR
-- Swivel connection (rotatable) at the high pressure hose on one side = 8,00 EUR
-- Foamer foam injector cleaner Kränzle AG22 = 40,00 EUR
-- Screw connection, rotatable, Order No. 13.360 2 = 12,00 EUR
-- Kränzle water filter = 15,00 EUR
Payment in advance by bank transfer or PayPal.
Tarjouspyyntö laitettu, saa nähdä mikä on päivän hinta. :)
Kiitos vinkistä!
tänään tuli tilattua kaksi pesuria, kaverille toinen. kränzle hd 10/122 saksasta hintaan 369e/kpl. ei rahtimaksua kun tilaus ylitti 400e. maksu pay-pallilla ja nyt odotetaan miten homma toimii.
http://www.hytec-hydraulik.de/hochdruck/kraenzlereinigershop1.html (http://www.hytec-hydraulik.de/hochdruck/kraenzlereinigershop1.html)
Lainaus käyttäjältä: topias - 12.12.13 - klo:20:50
tänään tuli tilattua kaksi pesuria, kaverille toinen. kränzle hd 10/122 saksasta hintaan 369e/kpl. ei rahtimaksua kun tilaus ylitti 400e. maksu pay-pallilla ja nyt odotetaan miten homma toimii.
http://www.hytec-hydraulik.de/hochdruck/kraenzlereinigershop1.html (http://www.hytec-hydraulik.de/hochdruck/kraenzlereinigershop1.html)
pesurit kotona ja testattu. hyvin toimi homman tuon firman kanssa, voi suositella.
pesurikin parempi kuin vanha, mukavasti pruuttaa ja huomaa tuon vesimäärän eron l/minuutti 7vs.10.
Tilattu painepesuri Kränzle profi 160 TST + asianmukaiset tilpehöörit, mm. 30 m. paineletkua, snow foam lance sekä alustanpuhdistus -suutinvarsi.
Lainaus käyttäjältä: Homer - 08.01.14 - klo:19:51
Tilattu painepesuri Kränzle profi 160 TST + asianmukaiset tilpehöörit, mm. 30 m. paineletkua, snow foam lance sekä alustanpuhdistus -suutinvarsi.
Kyllä kelepaa...
Joo, itse asiassa odotan enemmän saapuvaksi pesuria kuin Räsää ;D
Meillä on Kärcherin HDS 12/18 kuumavesipesuri ja tänään rekkaa pestessä rupesin miettimään, mikä olisi paras tapa säästää pesuainetta ja työaikaa. Näihin myydään vaahdottimia, Easyfoam ja Innofoam. Onko näistä apua pesuaineen tehon kannalta vai hommaanko vain jonkin tiukemman suuttimen? Tällä hetkellä käytössä on perussuutin, en tiedä mallia.
Lainaus käyttäjältä: VW Fahrer - 08.01.14 - klo:21:48
Meillä on Kärcherin HDS 12/18 kuumavesipesuri ja tänään rekkaa pestessä rupesin miettimään, mikä olisi paras tapa säästää pesuainetta ja työaikaa. Näihin myydään vaahdottimia, Easyfoam ja Innofoam. Onko näistä apua pesuaineen tehon kannalta vai hommaanko vain jonkin tiukemman suuttimen? Tällä hetkellä käytössä on perussuutin, en tiedä mallia.
Itse käytän jakarin pesuun foam lancea ja pesuaineena solmasterin as4:sta. Suuttimena turbo/tehosuutin. Hyvin toimii yhdistelmä, mutta välillä jos on oikein likainen niin paineruiskusta tiukempi solmasterin seos pintaan ja sit vaahdot perän.
Lainaus käyttäjältä: Homer - 08.01.14 - klo:19:51
Tilattu painepesuri Kränzle profi 160 TST + asianmukaiset tilpehöörit, mm. 30 m. paineletkua, snow foam lance sekä alustanpuhdistus -suutinvarsi.
Lueskelin tarkemmin saksan mongerrusta ja huomasin että tilaamani 30m. "paineletku" onkin pistoolin nokkaan kiinnitettävä viemärin/salaojan/syöksyputken puhdistukseen :o - kaipa tuollekin käyttöä löytyy. Tein lisätilauksen metallisesta kränzlen patiopesurista. Tuota lukuunottamatta Kränzlen lisävarusteet siedettävän hintaisia es. Kärcherin pro-varusteisiin nähden.
Lainaus käyttäjältä: Homer - 08.01.14 - klo:19:51
Tilattu painepesuri Kränzle profi 160 TST + asianmukaiset tilpehöörit, mm. 30 m. paineletkua, snow foam lance sekä alustanpuhdistus -suutinvarsi.
Saako tiedustella, mistä tilasit?
Tuolta:
http://www.mersch-reinigungstechnik.de/ (http://www.mersch-reinigungstechnik.de/)
Lainaus käyttäjältä: Homer - 10.01.14 - klo:20:59
Tuolta:
http://www.mersch-reinigungstechnik.de/ (http://www.mersch-reinigungstechnik.de/)
Ok, kiitän. Pitää jossain välissä uusia pesuri ja kaippa se kannattaa saksasta tilata
(kun kaikki niin näyttävät tekevän...)
Kränzlet on tosi hyviä. Mulla on 1151 ja erittäin tyytyväinen. Samasta paiaksta tilasin lisävarusteita. Yksinhyvä jos tarvii on vesihiekkapuhalluspesu laite. Ruoste lähti tosi hyvin. Ole pesurin kanssa varovainen jos peset maalattuja pintoja. Omalla kun pesin ja liikaa apinetta ja hieman liian läheltä pyyhkäsin autoa niin lähti maalit. Vettä tulee paljon ja painettta ei tavitse kovin paljon edes olla. Tänään viineksi pesin ja kun letkukin on pitkä ei tarvitse ottaa tallista konetta edes ulos. Ihan huippu koneita ja lisävarusteet kanssa tosi laadukkaita. Ei edes voi verrata nykyisen kärcherin kuraan.
Ai niin vielä. Turbosuuttimella pesin betonielementtiä ja vedin liian läheltä, niin betoni lähti irtoamana elementistä. Kränzlejen teho on uskomaton. Auton pesu on kivaa kun vettä tulee ja saa vedellä oikein urakalla ja pesuaine huuhtoutuu helposti pois.
Vielä tuli mieleen yksi juttu. Juuri tuolta saksalaiseta liikeestä saa pikaliittimiä suutin putkille ja vaahdottimille ja vatsakappale pesurin kahvvan. Ovat kätevä kun vaihtelee vimpaimia.
Pikaliittimet, niinpä tietenkin. Täytyy katsoa jos saisi vielä samaan lähetykseen, kiitoksia vinkistä!
Jostain luin että auton pesuun painetaso 80 olisi sopiva eikä maalit kuoriudu. Turbosuutinta ei mulle ole (vielä) tulossa mutta katsoin Youtubesta että sillä saa vaikka lautaa sahattua poikki.
Uutisissa oli että suomalaiset pesevät autonsa keskimäärin 4 kertaa vuodessa. Luulen että Kränzlellä tulee pestyä hiukka useammin ;)
80 varmaan aika ok paine. Luulen että mulla sitä luokkaa. Pihakiviä pesen täysillä mitään muuta en. No se vesihiekkapuhallus kanssa kovalla paineella niin menee äkkiä.
Vielä yksi hyvä venpain on pyärivä liitin kahvan ja letkun väliin. Auttaa että letku ei mene solmuun niin helposti ja kieppien avaaminen helpotuu.
Tässä vielä kuva mun paketista. Auton pesuun ostin suuttimen jossa leveämpi viuhka ja putkea hieman taivutettu, on kätevä. Letkutelinekin on kätevä letkun saa rosi nopeasti siihen isoilla kiepeillä.
Toimivan näköinen "laboratorio", laitan kuvaa kun oma setti saapuu. Leveä viuhkainen suutin kuuluu 160:ssä vakiovarustukseen mutta suutinteline näyttää kätevältä.
Painepesureita tuli kokeiltua monia (bosch, alto, kärcher). Sitten tämä Kränzle josta en luovu. Bosch oli kaikkein surkein. Kärcher on vieläkin joku hd630 tai sellainen ihan ok.
Nytkyisin systeemin on hyvin toimiva. Ensin suihkutan liutinpesua solmaster tai wurth painepesu 5 l sumutin pulosta. Sitten alan kasailemaan pesuria ja kun pääsen ulos on liuotin juuri sopivasti tehnyt työn ja kurat pois ja pesuri kasaan. Pesu on nykyisin lähes nautinto, sen verran toimivaksi on jalostunut systeemi.
Suunnitteilla on vielä itse takaisinkelautuva paineletkukela seinälle :). komprssorissa mulla on sellainen. se olisi ihan huippu.
Lainaus käyttäjältä: topias - 12.12.13 - klo:20:50
tänään tuli tilattua kaksi pesuria, kaverille toinen. kränzle hd 10/122 saksasta hintaan 369e/kpl. ei rahtimaksua kun tilaus ylitti 400e. maksu pay-pallilla ja nyt odotetaan miten homma toimii.
http://www.hytec-hydraulik.de/hochdruck/kraenzlereinigershop1.html (http://www.hytec-hydraulik.de/hochdruck/kraenzlereinigershop1.html)
Ite ku viskaan 1152T:n koriin ja meen kassalle niin näyttää siellä 105â,¬ postikuluja (myös Paypal tietojen tarkistuksen jälkeen) ja kulut pysyvät aina hyväksymisruutuun asti? Lähetyskulusivulla on edelleen 400â,¬ rajana ilmaistoimituksille Suomeen. Miten sait noi postikulut pois?
Lainaus käyttäjältä: Sniiki - 11.01.14 - klo:20:49
Ite ku viskaan 1152T:n koriin ja meen kassalle niin näyttää siellä 105â,¬ postikuluja (myös Paypal tietojen tarkistuksen jälkeen) ja kulut pysyvät aina hyväksymisruutuun asti? Lähetyskulusivulla on edelleen 400â,¬ rajana ilmaistoimituksille Suomeen. Miten sait noi postikulut pois?
Puhuvat sivuillaan sellaista, että se tulisi rahtina eikä postin kautta. Sen takia kovempi rahtimaksu. Ota yhteyttä, jos haluat minun kyselevän heiltä tai muualta Saksasta tuollaisen painepesurin hankkimisesta.
No niinpä näkyy olevan tuo rahtiauton kuvatuskin tossa tuotteessa. Olisko suosituksia muista firmoista mistä sais kenties edullisemmilla lähetyskuluilla?
Lainaus käyttäjältä: Sniiki - 11.01.14 - klo:20:49
Ite ku viskaan 1152T:n koriin ja meen kassalle niin näyttää siellä 105â,¬ postikuluja (myös Paypal tietojen tarkistuksen jälkeen) ja kulut pysyvät aina hyväksymisruutuun asti? Lähetyskulusivulla on edelleen 400â,¬ rajana ilmaistoimituksille Suomeen. Miten sait noi postikulut pois?
DHL:n paketille on painojara, jonkatuo 1152T just ylittää. Siksi ne kaksi pienempää pesuria tulee ilman rahtimaksua.
Aspalvelun kautta vain tarjouspyyntöä pesurista + tarvikkeista rahdilla Suomeen. Jos niitä kaupanteko kiinnostaa niin katsovat kyllä edullisemman rahdin, niitä kun löytyy DHL:täkin
Tuo 1152T on kanssa mielessä. Kesällä kysyin Tammerdieselistä hintaa ja just for me -hinta oli muistaaksen 750â,¬ tienoilla. Onko kukaan saanu parempia tarjouksia Suomesta?
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/kränzle1152t-painepesuri#spca (https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/kränzle1152t-painepesuri#spca)
Lainaus käyttäjältä: Marko - 12.01.14 - klo:20:07
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/kränzle1152t-painepesuri#spca (https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/kränzle1152t-painepesuri#spca)
Kärkkäinen on edullinen liike mutta ei tässä pärjää saksan pojalle. Satku pari lisää tuohon Kärkkäisen hintaan ja saa jo ammattilaiskoneen Saksasta.
Tuo kone tosin aika samoissa saksan hintojen kanssa ja 1152t:tä paremmalla moottorilla:
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/kr (https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/kr)änzle-k2160-tst-230-v-painepesuri#spas
Ilmoituksen mukaan tuotetta saatavilla vasta 17.3. alkaen - mikähän mahtaa Kärkkäisellä noin kauan kestää kun itelle tulee kone Saksasta alle viikossa ::)
Lainaus käyttäjältä: Homer - 12.01.14 - klo:21:06
Tuo kone tosin aika samoissa saksan hintojen kanssa ja 1152t:tä paremmalla moottorilla:
Tuo on vaarallinen tie. Sitä on pian 4kâ,¬ höyrypesuri nurkas, siinä kun on kaikki komponentit vähän parempia, renkaitakin enempi. Köyhän pitää aina ostaa paras.
taitaa näiden laitteiden paineet olla eri yksiköissä (todelliset vs mainospuheet) kuin markettivehkeiden, siksi ajattelin että tuon 1152T ominaisuudet riittää. Pesurille kaveriksi foam lance, mutta ovat yllättävän kalliita
Lainaus käyttäjältä: firstvw - 13.01.14 - klo:18:46
Tuo on vaarallinen tie. Sitä on pian 4kâ,¬ höyrypesuri nurkas, siinä kun on kaikki komponentit vähän parempia, renkaitakin enempi. Köyhän pitää aina ostaa paras.
taitaa näiden laitteiden paineet olla eri yksiköissä (todelliset vs mainospuheet) kuin markettivehkeiden, siksi ajattelin että tuon 1152T ominaisuudet riittää. Pesurille kaveriksi foam lance, mutta ovat yllättävän kalliita
ePray:stä lanceja vähän edukkaammin, esim. http://www.ebay.com/itm/170489012471 (http://www.ebay.com/itm/170489012471)
Lainaus käyttäjältä: firstvw - 13.01.14 - klo:18:46
Tuo on vaarallinen tie. Sitä on pian 4kâ,¬ höyrypesuri nurkas, siinä kun on kaikki komponentit vähän parempia, renkaitakin enempi. Köyhän pitää aina ostaa paras.
taitaa näiden laitteiden paineet olla eri yksiköissä (todelliset vs mainospuheet) kuin markettivehkeiden, siksi ajattelin että tuon 1152T ominaisuudet riittää. Pesurille kaveriksi foam lance, mutta ovat yllättävän kalliita
Pesukinnas -palstalla kaikki järjestään kehuvat 1152T:tä, joten tuon ominaisuudet riittävät varmasti hifistelyyn asti ja hakkaa mennen tullen markettivehkeet.
Kertokaa yksikin hyvä syy, miksi automieheksi itseään nimittävällä ei ole tallissa kyseistä värkkiä / hyväksyttävä syy = ei ole tallia / pihaa missä pestä ;)
Ei vaitiskaan, ihan törkeen makee vehje, painoa 45 kg, kaikki osat metallia pl. yhteen muottiin valettu muovinen kehys. Elinikäodote = ikuinen sillä jokaisella komponentilla tuotekoodi joten osia voi päivittää sitä mukaa kuin niitä kuluu.
Mitä maksoi? 2 X rautakaupoissa myytävien kuluttajille suunnattujen pesureiden hinta. Kuluttajapesurit käytännössä valmistettu muovista ja suunniteltu kestämään n. 3 vuotta. Siten jo kuuden vuoden jälkeen pääomakulu sama kuin muovista tehdyssä Nilfisk/Kärcher valinnassa.
Muutamia ominaisuuksia:
Edellytykset:
Sähkösyöttö 230 v/16A
Litrasyöttö min. 11 ltr/min
Ominaisuudet:
Antoteho 11 ltr min. / 140 Bar
Kaikki osat metallia/messinkiä/männät terästä/keramiikkapäällyste
Kierrokset 1400
Paino 45/48 kg
Teräsvahvistettu letku 15 m.
Lisävarusteet/pakettiin kuuluvat:
Turbosuutin + viuhkasuutin
15m. teräsvahvistettua paineletkua.
Hinta Saksasta tilattuna: 890 â,¬ (Suomessa 1450 â,¬)
Lisävarusteet:
Täysmetallinen patiopesuri 249â,¬
Salaojaputken/syöksytorven/viemärin avaaja, 30m. 80 â,¬
Alustapesuri 60 â,¬
Jatkopaineletku 15m. 100â,¬
Liittimiä 50â,¬
Kuljetuskust. 49â,¬
Koko paketti yhteensä 1500 â,¬
Ok, yhteenlaskettuna kuulostaa kalliilta. Mutta ennen kuin kommentoitte hintaa, niin miettikää kummassa saa enemmän rahalle vastinetta - em. setti versus esim. Ocu RäSä Canton + nahkajakkarat 8)
Ei voi mitään mutta saan ihan helkutisti kiksejä tuotteista jotka on valmistettu kestämään. Sitä paitsi, jos jengi kelaa että mikä on makee väri autoon niin mun mielipide on se että kaikki värit, jos auto vaan on puhdas - joka päivä!
... niin ja tuotteen nimi siis Kränzle Profi 160 TST
Kuvan perusteella voisi kuvitella laitetta siroksi, mutta luonnossa laite iso + raskas. Eli toimii parhaiten siten että sulla on kiinteä paikka laitteelle jossa vesi + sähkösyöttö ja sitten riittävän pitkästi teräsvahvistettua paineletkua (itsellä 15 + 15m), jolloin riittää että vetää letkun kelasta ulos. Tämä järjestely on siten iisi, että voi pestä auton vaikka päivittäin jos loskakelejä pitelee :P
http://www.hytec-hydraulik.de (http://www.hytec-hydraulik.de) puljusta tilattu 1152T tuli reilussa viikossa perille. Postikulut kohtuulliset (muutaman kympin).
Huomatkaa että sivuilta voi itse tarjota hintaa. Ostohetkellä pyynti oli 594 ja tarjosin 560 joka meni läpi. Enemmänkin olisi voinut tinkiä mutta ajattelin että kunhan saan ~600 eurolla posteineen niin hyvä.
Lainaus käyttäjältä: Homer - 18.01.14 - klo:15:47
... niin ja tuotteen nimi siis Kränzle Profi 160 TST
Kuvan perusteella voisi kuvitella laitetta siroksi, mutta luonnossa laite iso + raskas. Eli toimii parhaiten siten että sulla on kiinteä paikka laitteelle jossa vesi + sähkösyöttö ja sitten riittävän pitkästi teräsvahvistettua paineletkua (itsellä 15 + 15m), jolloin riittää että vetää letkun kelasta ulos. Tämä järjestely on siten iisi, että voi pestä auton vaikka päivittäin jos loskakelejä pitelee :P
Noniin, nyt sitten loskakeleillä onkin tullut pestyä Räsää päivittäin, yllä kuvatulla systeemillä yhtä vaivatonta kuin itsepalvelupesulassa. Esipesuun Foam Lancesta vaahdot ja muutaman minuutin päästä huuhtelu - tulee puhdasta ilman kinnasteluakin, jonka voi sitten tehdä viikkopesun yhteydessä.
On se vaan kivaa lähteä joka aamu puhtaalla autolla töihin :)
Tulipahan tänään vedettyä Kränzlen patiopesurilla ja turbosuuttimella sisääntulopiha puhtaaksi lumesta ja jäästä. Naapurin Dille kundi kysyi että meinaatko tehdä luistinradan. Happamia sanoi kettu pihlajanmarjoista! Laatoitus tulis samalla pestyä - uskomaton määrä kuravettä ja likaa irtosi laatoista.
Onkohan muuten kellään muulla palstalaisella kusipäistä naapuria joka aukoo kateellisena turpaansa kun ei itse kykene / jaksa ryhtyä mihinkään?
... Niin ja lisättäköön että eilen tilasin 40 cm ja 60 cm viuhkasuutimet auton pesuun.
Tämän päiväinen pesu sisälsi snowfoam-alustapesu-huuhtelun. Erityisen tyytyväinen olen project techiltä ostamaani Foam Lanceen - aivan uskomaton puhdistusteho 3-7 minuutin vaahdon "työstöajalla", painehuuhtelu perään eikä edes jää roadfilmiä kun säännöllisesti - min. 1 krt / vko - pesee.
Olenko ainut painepesijä täällä talven keskellä, mielenkiintoista olisi kuulla muita kokemuksia!
Kyllä täällä tulee painepestyä autoa oli talvi tai kesä. Foam Lancella kanssa ja Bilt Hamber Auto Foam aineena. Erottamaton yhdistelmä! Uskomaton pesuteho tossa AF:ssa. Oisko 4:s 5l pönikkä tuota menossa. Laitan aina raakana lancen pullon täyteen ja sopivalla seoksella tiskailen auton.
Hienoa kuulla hengenheimolaisia, ehdin jo pelätä että kaikki areenalaiset sortuvat harjapesuun.
Itsellä vasta eka 5 ltr kanisteri menossa, ainetta tuntuu menevän siihen tahtiin että luulen tilaavani 25 ltr kanisterin seuraavaksi + annostelukorkin. Täytyy kerätä samaan tilaukseen jotain muuta tarpeellista.
Toi on kyllä vaha-/maalipintaturvallisin pesuaine / pesutapa mitä Detailing -maailma tuntee. Suosittelen Foam Lancen käyttöä erityisesti jokaiselle joka on hankkinut uuden auton ja haluaa välttää lakkapinnan naarmuuntumista. Katso Youtubesta videoita hakusanalla Snow Foam tai Foam Lance niin ymmärrät mistä kysymys. Pesuaineen viskominen paineella kuivaan maalipintaan on vain tehotonta - vrt. Pyykin- tai astianpesukone - likaista pintaa Haudutetaan pesuaineella - kuten es. Projecttecin Foam Lance tekee. Hinta Lancelle on jotain 70 euroa - laite on täyttä messinkiä ja jokaisen euron väärtti!
Kun ei ole tallia niin pitää odottaa kelien laantumista jotta auton voi ulkona pestä.
Mulla on tallin paikka ja piirrustukset tallille. Tällä haavaa pesen kuitenkin auton pihalla ulkosalla aina kun keli menee plussalle. Kannattaa kokeilla, enemmän kyse ennakkoluuloista että pihapesu olisi vain kesän juttu. Auton voi ajaa vaikka kauppakeskukseen pesun jälkeen kuivumaan, ja sillä välin voi tehdä ostoksia.
Täällä auto käy joskus eli ehkä 2-3 kertaa vuodessa pesukoneessa, mutta ilman harjoja. Kesäisin pesen aina itse ja tosiaan ulkosalla kotona kun kelit sen sallii. Usein talvella myös käyn paikallisessa tsi hallissa pesemässä ja siellä saan oman lancen kiinni paikan pesuriin joka on myös Kärcher. Joskus tulee ns. oiottua ja pesen ensin esipesun lancella, huuhtelu ja toinen kerros vaahtoa lancella ja kinnastelu perään. Todella helppoa, mutta ihan kesäisin auringonpaisteessa ei toimi koska AF kuivaa pintaan.
Vois itsekin seuraavaksi siirtyä Kränzleen kun Kärsseristä loppuu laulu, jos loppuu. Tai sitten jo ensi kesäksi Kränzle :P
kyllä mä pyrin pesemään autot aina kun ne on likaisia, oli sitten kesä tai talvi, lämmin talli toki löytyy.
Jonny, Jos Kränzlen meinaat hankkia, niin hinnat alkaen -mallilla pääsee käytännössä lähes samaan pesutehoon kuin es. Profi -sarjan pesurilla. Jälkimmäisen kierrokset kuitenkin 1/2 alkupään malleista mikä tarkoittaa tuplaikää laitteelle. Kaupan päälle tulee paljon ominaisuuksia joista einosaa edes haaveilla ennen kuin on itse kokenut. Hintaero Profi -sarjan ja hinnat -alkaen välillä saksasta tilattuna jotain 3-400 euroa. Tämä on mitätön summa kun esim. Patiopesuri -lisävaruste maksaa 250 euroa. Kävin eilen Tooltechissä ja siellä oli myymälänäyttelyssä keskellä lattiaa 2kpl samaista Profi 160 TSI laitetta mikä itsellä käytössä. Ja hinta se 1400 egee vs. Saksan 890 euroa!!
Mutta kuten aloitin, hinnat alkaen mallikin jo valovuoden päässä Bauhaussien ja Krautojen pesureista!
Lainaus käyttäjältä: seatts - 07.02.14 - klo:21:44
kyllä mä pyrin pesemään autot aina kun ne on likaisia, oli sitten kesä tai talvi, lämmin talli toki löytyy.
Unelma olisi lämmin talli, lattiassa kosteuseristeet, viemäri öljynerottimella, sähkö- ja vesiliitäntä. + tilaa heilua painepesurin kanssa joka suunnalla.
Ehkä jonain päivänä...
Kaikki muu täsmää, mut tilaa pitäis olla puolet lisää et vois pesurilla heilua sisällä.
Varmaan yleinen tilanne. Tuskin juuri yhtäkään okt -tallia suunniteltua ensisijaisesti pesua ajatellen.
Pannaan harkintaan josko sisämitoiltaan jotain 5 * 7 metrin tallin laittaisi suunnittelupöydälle...
Kyllähän toi yhdelle autolle riittää, mulla on kaksi autoa aina tallissa eikä 60 neliötä ole yhtään liikaa.
Mut muista huomioida myös korkeus ja hyvä ilmanvaihto jos sisällä meinaa pestä, olen ollut pari kertaa pesemässä autoa yhden puolitutun hallissa missä sisäkorkeus on 6m ja silti siellä on ihan kasvihuonetunnelma.
Kiitos vinkistä, ilmanvaihto tosiaan otettava suunnitelmissa huomioon. 2:n auton talli voisi olla sinänsä hyvä että kun toisen auton ajaa ulos niin on tilaa pesemiseen.
Lainaus käyttäjältä: Homer - 07.02.14 - klo:22:44
Kiitos vinkistä, ilmanvaihto tosiaan otettava suunnitelmissa huomioon. 2:n auton talli voisi olla sinänsä hyvä että kun toisen auton ajaa ulos niin on tilaa pesemiseen.
Ja sen verran tilaa, ettei roiskevesi kastele tallissa olevia tavaroita yms.
Itse olen pessyt auton ulkona ja vienyt lämpimään talliin kuivumaan. Jopa niin, että tallilämmin auto ulos pesuun ja pesun jälkeen takaisin sisälle. Sisällä sitten kuivaus.
Lainaus käyttäjältä: Homer - 07.02.14 - klo:21:49
Mutta kuten aloitin, hinnat alkaen mallikin jo valovuoden päässä Bauhaussien ja Krautojen pesureista!
Testeissä, joita viime vuosina olen nähnyt, Kränzle on vuoroin voittanut Kärcherin, vuoroin hävinnyt sille. Eli samalla tasolla voi sanoa ominaisuuksien olevan kuin 10-40 % halvempien Kärcher-mallien. Kränzlen ostamisen syy on luottamus pitempään käyttöikään.
Tässä yksi kotimainen testi vuodelta 2011, jossa runsaan 1000 euron hintaluokassa Kränzle ja Kärcher olivat tasapisteissä testin voittajina
Paljonkohan pesurista pitäisi tulla vettä autonpesuun. Ajattelin hankkia Kränzlen 12/150 . Vettä rulisi 12 l/min eli 720 l/tunnissa. Toinen vaihtoehto kränzle 899 vettä 15 l/min. Jälkimmäinen on vaan vähän iso tallinnurkkaan ja painava. Kaipa 12 litraa riittäisi.
http://www.tooltechnic.fi/tuotteet/?product=3486 (http://www.tooltechnic.fi/tuotteet/?product=3486)
Riittää varmasti. Tietysti sitä parempi mitä enemmän, mutta riittää kyllä. Mulla Kärcher puskee 10l/min ja sekin riittää todella hyvin.
LainaaPaljonkohan pesurista pitäisi tulla vettä autonpesuun. Ajattelin hankkia Kränzlen 12/150 . Vettä rulisi 12 l/min eli 720 l/tunnissa. Toinen vaihtoehto kränzle 899 vettä 15 l/min. Jälkimmäinen on vaan vähän iso tallinnurkkaan ja painava. Kaipa 12 litraa riittäisi.
Mitä enemmän, sen parempi. Nuo nelipyöräiset ovat tosi kevyitä liikuteltavia. Minulla on 799 ja siihen riittää vesi juuri ja juuri autotallin hanan läpi. Nelipyöräisissähän on oma säiliö, joten vaikka päätyisit 900 l/h malliin, pystyy sillä pesemään tavallisen hanan läpi, koska siinä on vesivarasto itsessään.
Lainaus käyttäjältä: T5ID - 10.02.14 - klo:05:34
Mitä enemmän, sen parempi. Nuo nelipyöräiset ovat tosi kevyitä liikuteltavia. Minulla on 799 ja siihen riittää vesi juuri ja juuri autotallin hanan läpi. Nelipyöräisissähän on oma säiliö, joten vaikka päätyisit 900 l/h malliin, pystyy sillä pesemään tavallisen hanan läpi, koska siinä on vesivarasto itsessään.
Toivoinkin löytäväni jonkun jolla näitä medium sarjan laitteita. Mulla oli 1151 ja se oli musta vähän mopo. Mitä mieltä olet 799 ja millaisella paineella peset autoa? Toinen mitäpesen on pihakiveys. Hintaero 12/150 ja 899 tai 799 välillä on 100 eur. Eli ei mitään merkitystä.
Hauskaa, että mainitsit pihakiveyksen. Pesin kesällä noin kymmenvuotiaan pihakiveyksen, lähti aivan käsittämätön määrä sammalta saumoista. Siihen hommaan olisi vettä saanut tulla enemmän.
Auton pesen täydellä paineella, mutta aika kaukaa, jotta saan viuhkaan vähän leveyttä. Minulla on myös alustaputki (90 asteinen), mutta sillä ei mielestäni tee mitään. Jos nyt valitsisin pesuria, ottaisin varmaan tuon 899:n vesimäärän takia. Ei varmaan ollut silloin valikoimissa, kun ostin omani 6-7 vuotta sitten.
Kiitos vastauksistasi. Niin taidan tehdä. Olen kokeillut pientä altoa, boschia, paria kärcheriä ja pientä kränzleä. Nyt pitää saada sellainen että 6 kerta toden sanoo :). Oli mukava kuulla, että helpo liikutella medium sarjakin. Vähän on mietityttänyt 62 kg paino.
Meni Kränzle 1152TS T tilaukseen, samoin foam lance :) Mites on, vaahtoutuuko mikä tahansa pesuaine, esim BigOrange vai pitääkö hankkia jotain speciaalia niin kuin chemical guys:n tavaraa?
Lainaus käyttäjältä: firstvw - 15.02.14 - klo:20:06
Meni Kränzle 1152TS T tilaukseen, samoin foam lance :) Mites on, vaahtoutuuko mikä tahansa pesuaine, esim BigOrange vai pitääkö hankkia jotain speciaalia niin kuin chemical guys:n tavaraa?
Kyllä Big Orange vaahtoutuu ihan hyvin, mutta esim. Bilt Hamber Auto Foamin pesuteho parempi.
Lainaus käyttäjältä: firstvw - 15.02.14 - klo:20:06
Meni Kränzle 1152TS T tilaukseen, samoin foam lance :) Mites on, vaahtoutuuko mikä tahansa pesuaine, esim BigOrange vai pitääkö hankkia jotain speciaalia niin kuin chemical guys:n tavaraa?
Hyvä valinta.
Kränzlen oma vaahdotin on hyvä.
Suosittelen pikaliittimiä, joilla on helppo vaihtaa vaahdotinta ja suutinputkea. Myös pyörivä liitin kannataa hankkia kahvan ja letkun väliin.
Lainaus käyttäjältä: aak - 15.02.14 - klo:20:42
Hyvä valinta.
Kränzlen oma vaahdotin on hyvä.
Suosittelen pikaliittimiä, joilla on helppo vaihtaa vaahdotinta ja suutinputkea. Myös pyörivä liitin kannataa hankkia kahvan ja letkun väliin.
Niin, vaahdottimissa oli huonosti merkki mainittuna. tämä kyseinen on kai snow foam lance (valmistajaa yms en löytänyt mistään), sellainen kuin jokapaikassa myydään. Eri myyjältä kuin pesuri, mutta juurikin sellainen joka tulee ebayn haulla foam lance. Pikaliittimet on katseltu valmiiksi..
Varustelukuume iski. Pesurin kaveriksi menis hienosti läpivirtauslämmitin, mutta se on teholtaan 11kW.. ei kestä pultit seinäs kun pesurikin vie reilun 12A :o
Lainaus käyttäjältä: firstvw - 20.02.14 - klo:21:20
Varustelukuume iski. Pesurin kaveriksi menis hienosti läpivirtauslämmitin, mutta se on teholtaan 11kW.. ei kestä pultit seinäs kun pesurikin vie reilun 12A :o
Laita pieni varaaja ja sekoitusventtiili. Säädä varaaja esim 65 asteeseen ja sekoitusventtiili vaikka 45 astetta. Pesurin virtaus on on niin suuri että läpivirtauslämmittimen teho pitäisi olla valtava. Kun taas varaaja ei paljon tehoa tarvi. Pesukerralla vetta menee kuitenkin suht vähän. Eli esim 10 min pesu vain 100 l, kun virtaus 600 l/h. Samalla saat käsienpesupaikan
T.antti
Lainaus käyttäjältä: aak - 21.02.14 - klo:09:22
Laita pieni varaaja ja sekoitusventtiili. Säädä varaaja esim 65 asteeseen ja sekoitusventtiili vaikka 45 astetta. Pesurin virtaus on on niin suuri että läpivirtauslämmittimen teho pitäisi olla valtava. Kun taas varaaja ei paljon tehoa tarvi. Pesukerralla vetta menee kuitenkin suht vähän. Eli esim 10 min pesu vain 100 l, kun virtaus 600 l/h. Samalla saat käsienpesupaikan
T.antti
Just näin tehtiin meillä, kun autotallia rakennettiin - ehdottomasti kannatettava ehdotus! Kun pitää veden lämmön riittävän korkeana varaajassa, 30-litrainen riittää varmasti. Eikä sen varaajan edes tarvitse olla aina päällä jos tarve ei ole jatkuva.
Näin se on tehtävä. Tuo lp lämmitin olis ollu näppärän kokonen, mutta tosiaan 10l/min vedenlämmitys vaatii tehoa.
Montaa pesuria on tullut kokeiltua. Nyt tuli sitten tilattua kränzle tst 899. Aiemmin ollut alto, kärcher hd 650, bosch ja kränzle 1151. Pidin pinestä kränzlestä kovasti, mutta kaipasin lisää tuottoa oli vähän mopo.
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/kr (https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/kr)änzle-quadro-899tst-painepesuri
Kaverina sille on jo seinälle pultattu jousipalautteinen letkukela, jossa 20 m 3/8" letkua.
Eiköhän vettä nyt tule riittävästi (15 l min.). Laitteessa on 10 litran vesisiliö josta imee veden, niin pitäisi vedentuotonkin hanassa riittää. Painoa on 62 kg ja kilohinta jäikin varsin kohtuulliseksi. Ajattelin vielä tilata saksasta jotain romppeita, suuttimia ja tuplasuihkuputken, niin voi säätää painetta lennossa.
Lainaus käyttäjältä: Sniiki - 29.01.14 - klo:19:34
http://www.hytec-hydraulik.de (http://www.hytec-hydraulik.de) puljusta tilattu 1152T tuli reilussa viikossa perille. Postikulut kohtuulliset (muutaman kympin).
Huomatkaa että sivuilta voi itse tarjota hintaa. Ostohetkellä pyynti oli 594 ja tarjosin 560 joka meni läpi. Enemmänkin olisi voinut tinkiä mutta ajattelin että kunhan saan ~600 eurolla posteineen niin hyvä.
Väärä kauppa tuli aikoinaan laitettua. Laite ostettu siis täältä: http://www.elektro-plus.de/ (http://www.elektro-plus.de/)
En oo ite aparaattia viä edes nähny kun tilasin sen maalle. Vanhemmat ilmeisen puusilmäisiä kun nyt vasta olivat sit huomanneet että olikin ottanu toimituksessa melkoisesti damagea :(
Ilmeisesti pudotettu aika kovaa sillä tuo muovi on haljennut rengasakselin kohdalta ja vähän muualtakin.
Laitoin kauppaan kysymystä että miten tuo nyt hoidetaan, mutta osaako joku täältä sanoa vaatiiko tuo ulkoisesti päätellen muuta vaihto-osaa kun akselin ja kuoret tuosta kohtaa (oon ite edelleen monen sadan kilsan pääs laitteesta)? Tietty tommosen iskun saaneen aparaatin vaihtaa mieluusti uuteen kokonaan.
(https://farm3.staticflickr.com/2290/13142532554_0ef7659225.jpg)
(https://farm8.staticflickr.com/7460/13142532624_8c795bf685.jpg)
(https://farm8.staticflickr.com/7333/13142240785_6c6d580eb1.jpg)
(https://farm4.staticflickr.com/3821/13142368863_0e8e11706f.jpg)
No eipä myyjä enää mitään suostunut korvaamaan. Ymmärtäähän sen kun niin pitkään oli kulunut mutta toisaalta jäi paskanmaku suuhun. Paypal ostoturva oli umpeutunu joten ainut tapa korvauksiin on valittaa luottokuntaan.
Kysäisin osien hinnat maahantuojalta ja ei nuo nyt kalliit ollut, mutta tiedäs sitten onko joku muu paikka saanut kipeetä myös.
Lainaus käyttäjältä: Sniiki - 17.03.14 - klo:16:57
No eipä myyjä enää mitään suostunut korvaamaan. Ymmärtäähän sen kun niin pitkään oli kulunut mutta toisaalta jäi paskanmaku suuhun. Paypal ostoturva oli umpeutunu joten ainut tapa korvauksiin on valittaa luottokuntaan.
Kysäisin osien hinnat maahantuojalta ja ei nuo nyt kalliit ollut, mutta tiedäs sitten onko joku muu paikka saanut kipeetä myös.
Jos kuljetuksessa vaurioitunut, niin reklamointi rahdin kuljettajataholle. Ongelmana tässä tapauksessa kulunut aika.. valitus pitäisi tehdä kutakuinkin heti, kun tavaran on vastaanottanut.
Sain viimeinkin Kränzlen tst899 painepesurin. 5,5kW moottori antaa musta juuri sopivasti puhtia auton pesuun, olematta ylitehokas. Vesimäärä 15 l min on sopiva ja 100 bar painetta aika sopiva. Pesurin liitin aiemmin hankkimaan jousipalautteiseen letkukelaan. Mukava ja helppo paketti käyttää. Pesurissa on hidaskierroksienn kone ja on todella hiljainen verrattuna vanhaan 1151 malliin. Suosittelen kys. Pesuria. Suuttimen vaihdoin 40 asteen viuhkalla olevaan. Mukana oli 25 viuhkalla. Auton kyljen pyyhkäsee aika vaudilla. Montaa pesuria on tullut kokeiltua, mutta uskoisin että tällä mennään pitkään.
Lainaus käyttäjältä: Sniiki - 29.01.14 - klo:19:34
http://www.hytec-hydraulik.de (http://www.hytec-hydraulik.de) puljusta tilattu 1152T tuli reilussa viikossa perille. Postikulut kohtuulliset (muutaman kympin).
Huomatkaa että sivuilta voi itse tarjota hintaa. Ostohetkellä pyynti oli 594 ja tarjosin 560 joka meni läpi. Enemmänkin olisi voinut tinkiä mutta ajattelin että kunhan saan ~600 eurolla posteineen niin hyvä.
Miisä osiossa tuo homma onnistuu?
Lainaus käyttäjältä: pitpete - 10.04.14 - klo:16:44
Miisä osiossa tuo homma onnistuu?
Tossa pari viestiä ylempänä korjasin virheen, eli sienipäissäni väärän sivun laitoin. Ostin siis täältä http://www.elektro-plus.de/ (http://www.elektro-plus.de/)
Hyteciltä olisi tullut suht kalliit rahdit päälle koska eivät 1152 mallia ilmaiseksi Suomeen toimita.
Hyvä muuttui paremmaksi. Ostin pesuriin 15m teräspunosletkun entisen 8m pitkän muovikippuran tilalle. Juuri mahtui kelalle. Pikaisesti pesin autosta pölyt pois niin täytyypä sanoa, että korkeahkon hinnan lisäksi ainoa harmistus on se, että en ostanut aiemmin :) Hintaa tuli briteistä 85â,¬ postikulujen kanssa.
Kuvan (https://dl.dropboxusercontent.com/u/12278765/DSC_1651.JPG) mukainen kapistus käytössä, Nilfisk E130.2-8
Suosittelen kyllä hankkimaan paremman letkun, jos omasta pesurista löytyy kierteelle menevä muoviletku, saa keskittyä itse asiaan eikä letkun kanssa tappeluun.
Mitä mieltä on raati seuraavista nuukan miehen painepesureista.
http://www.oivarauta.fi/cgi-bin/webiokauppa?&naytasivu=21&id=151&saitti=oivarauta (http://www.oivarauta.fi/cgi-bin/webiokauppa?&naytasivu=21&id=151&saitti=oivarauta)
http://www.motonet.fi/fi/tuote/790006/Karcher-K2-COMPACT-CAR-Painepesuri (http://www.motonet.fi/fi/tuote/790006/Karcher-K2-COMPACT-CAR-Painepesuri)
https://www.netrauta.fi/portal/piha/painepesurit/kylmavesipainepesurit/painepesuri_c105.6-5_pc?pIndex=1&pCount=28&min=-1&max=-1&man=Nilfisk&st=0&showall= (https://www.netrauta.fi/portal/piha/painepesurit/kylmavesipainepesurit/painepesuri_c105.6-5_pc?pIndex=1&pCount=28&min=-1&max=-1&man=Nilfisk&st=0&showall=)
Satunnaista käyttöä ja tarve pienelle, helposti kuljeteltavalle pesurille.
Lainaus käyttäjältä: Qwea - 05.05.14 - klo:17:54
Hyvä muuttui paremmaksi. Ostin pesuriin 15m teräspunosletkun entisen 8m pitkän muovikippuran tilalle. Juuri mahtui kelalle. Pikaisesti pesin autosta pölyt pois niin täytyypä sanoa, että korkeahkon hinnan lisäksi ainoa harmistus on se, että en ostanut aiemmin :) Hintaa tuli briteistä 85â,¬ postikulujen kanssa.
Kuvan (https://dl.dropboxusercontent.com/u/12278765/DSC_1651.JPG) mukainen kapistus käytössä, Nilfisk E130.2-8
Suosittelen kyllä hankkimaan paremman letkun, jos omasta pesurista löytyy kierteelle menevä muoviletku, saa keskittyä itse asiaan eikä letkun kanssa tappeluun.
Tämä on totta, jos alkuperäinen letku sattuu olemaan muovia niin kumiletkua on paljon mukavampi käyttää. Tosin edullisin ratkaisu on ottaa vanha letku mukaan ja kävellä paikalliseen hydrauliikkaliikkeeseen. Jos liikkeestä löytyy osaamista niin letkun saa muutamalla kympillä.
Lainaus käyttäjältä: tapanixxx - 06.05.14 - klo:18:31
Mitä mieltä on raati seuraavista nuukan miehen painepesureista.
http://www.oivarauta.fi/cgi-bin/webiokauppa?&naytasivu=21&id=151&saitti=oivarauta (http://www.oivarauta.fi/cgi-bin/webiokauppa?&naytasivu=21&id=151&saitti=oivarauta)
http://www.motonet.fi/fi/tuote/790006/Karcher-K2-COMPACT-CAR-Painepesuri (http://www.motonet.fi/fi/tuote/790006/Karcher-K2-COMPACT-CAR-Painepesuri)
https://www.netrauta.fi/portal/piha/painepesurit/kylmavesipainepesurit/painepesuri_c105.6-5_pc?pIndex=1&pCount=28&min=-1&max=-1&man=Nilfisk&st=0&showall= (https://www.netrauta.fi/portal/piha/painepesurit/kylmavesipainepesurit/painepesuri_c105.6-5_pc?pIndex=1&pCount=28&min=-1&max=-1&man=Nilfisk&st=0&showall=)
Satunnaista käyttöä ja tarve pienelle, helposti kuljeteltavalle pesurille.
Kaikki noista on aika samanlaisia. Itse ottaisin noista todennäköisesti joko kärcherin tai nilfiskin. Samalla voi katsoa missä on eniten tarvikkeita mukana, jos niille nyt on jotain käyttöä itselle.
Tuohon hintaan ei kannata ihmeitä odottaa miltään laitteelta. Mutta jos jokin noista niin nilfisk ois oma valinta. Muutaman satanen lisää ja sit alkaa saamaan jo kräzlen pesuria, ja ne on ainakin toimivia sekä pitkä ikäisiä vehkeitä jo hinnat alkaen mallista lähtien. Mutta tämä on vain oma mielipiteeni....
Mites jossakin noista oli alumiininen pumppu ja korkeampi veden lämpötilan kesto.
Kärcherissä taitaa olla muovia sisuskalut? Siis tässä halpamallissa.
Lainaus käyttäjältä: tapanixxx - 06.05.14 - klo:18:31
Mitä mieltä on raati seuraavista nuukan miehen painepesureista.
http://www.oivarauta.fi/cgi-bin/webiokauppa?&naytasivu=21&id=151&saitti=oivarauta (http://www.oivarauta.fi/cgi-bin/webiokauppa?&naytasivu=21&id=151&saitti=oivarauta)
http://www.motonet.fi/fi/tuote/790006/Karcher-K2-COMPACT-CAR-Painepesuri (http://www.motonet.fi/fi/tuote/790006/Karcher-K2-COMPACT-CAR-Painepesuri)
https://www.netrauta.fi/portal/piha/painepesurit/kylmavesipainepesurit/painepesuri_c105.6-5_pc?pIndex=1&pCount=28&min=-1&max=-1&man=Nilfisk&st=0&showall= (https://www.netrauta.fi/portal/piha/painepesurit/kylmavesipainepesurit/painepesuri_c105.6-5_pc?pIndex=1&pCount=28&min=-1&max=-1&man=Nilfisk&st=0&showall=)
Satunnaista käyttöä ja tarve pienelle, helposti kuljeteltavalle pesurille.
Ei kannata haaskata rahojaan p.....n. ei noilla tee yhtään mitään
Lainaus käyttäjältä: aak - 06.05.14 - klo:22:26
Ei kannata haaskata rahojaan p.....n. ei noilla tee yhtään mitään
Perustele toki miksi niillä ei tee yhtään mitään? Itsellä on juuri kärcherin "nuukan miehen" pesuri ja pelannut 7 vuotta ja asiansa on ajanut täysin. En näe mitään järkeä sijoittaa pesuriin esim. 500â,¬ jos käyttö on todella satunnaista/vähäistä. Samalla tavalla on autot ja kaikki muukin tarpeellinen tullut pestyä sillä pesurilla "millä ei tee yhtään mitään".
Lainaus käyttäjältä: Reterete - 07.05.14 - klo:06:16
Perustele toki miksi niillä ei tee yhtään mitään? Itsellä on juuri kärcherin "nuukan miehen" pesuri ja pelannut 7 vuotta ja asiansa on ajanut täysin. En näe mitään järkeä sijoittaa pesuriin esim. 500â,¬ jos käyttö on todella satunnaista/vähäistä. Samalla tavalla on autot ja kaikki muukin tarpeellinen tullut pestyä sillä pesurilla "millä ei tee yhtään mitään".
No jokainen sijoittaa pesuriin mitä mielekkääksi kokee. Itse käytin pesuriin n. 1300 ja jousipalautteiseenletkukelaan ja varusteisiin ehkäpä 700. Olen erittäin tyytyväinen hankintoihin ja käytettävyyteen.
Olen kokeillut ja omistanut monia pesureita. Pikku alto, kärcher pieni ja HD650, bosch keskikokoinen, kränzle tst1151 ja nykyinen on kränzle tst899
Ihan omasta kokemuksesta voin sanoa että pienet ovat huonoja, syystä että:
1. Painepesurin pesee vedellä, näistä pienistä ei sitä juurikaan tule.
2. Lyhkäset letkut ja johdot, konetta pitää siirellä jatkuvasti
3. Halvoista osista tehtyjä, hajoilevat (Bosch oli kaikkein huonoin)
4. Puutarhaletku ajaa saman asian, toimii paremmin ja varmaankin myös pesee paremmin (vesimäärä on suuri)
5. Letkut ovat kovia ja inhottavia käyttää
6. Venttiilit jumittelevat jos käyttää harvoin.
7. Tehotomalla pesurilla ei edes viitsi alkaa pesemään mitään isompaa, vaikkapa pihakiveyksiä
Itse käytän pesuria lähinnä autojen pesuun.
400-500 saa ihan ok pesurin esim. kränzlen 10/120 on hyvä ja ei varmasti pety. Isällä on sellainen. Vettä ja painetta ihan riittävästi moneen hommaan.
Lainaus käyttäjältä: Qwea - 05.05.14 - klo:17:54
Kuvan (https://dl.dropboxusercontent.com/u/12278765/DSC_1651.JPG) mukainen kapistus käytössä, Nilfisk E130.2-8
Painepuolella "puutarhaliittimet" letkun lähdössä - eihän?
Jos niin ole varovainen jos/kun paineella ampuu letkun jonkun nilkkaan liittimen hajotessa tai irrotessa - ei tunnu kivalta.
Lainaus käyttäjältä: Reterete - 07.05.14 - klo:06:16
Perustele toki miksi niillä ei tee yhtään mitään? Itsellä on juuri kärcherin "nuukan miehen" pesuri ja pelannut 7 vuotta ja asiansa on ajanut täysin. En näe mitään järkeä sijoittaa pesuriin esim. 500â,¬ jos käyttö on todella satunnaista/vähäistä. Samalla tavalla on autot ja kaikki muukin tarpeellinen tullut pestyä sillä pesurilla "millä ei tee yhtään mitään".
Pahoitteluni. Viestini saattoi olla hieman provosoiva, ei ollut tarkoitus. Olen Messuila Saksassa ja olin illalla ollut tutustumassa Munsseniläisiin panimotuotteissiin. Joita myös suosittelen :D
Kannattaa ostaa kerralla kunnollinen pesuri, jossa vedenotto vähintään 500l/h tai mielellään vähintään 600l/h. Noi perus kärcherit ei kestä kunnolla, vedentulo huono vaikka luvataan ja laitteet muovisia. Hyvä puoli on että varaosia saa helposti ja niitähän tarvii. Makitan pesureihin ei kannata koskea, niiden alumiinikoneet ei kestä.
Itselläni on Kränzlen painepesuri ja voin suositella lämmöllä. Oikeasti laadukas ja tuollaisella pärjää jo 10-30vuotta, kun tuona aikana noita Kärcherin K5:sia saa ostaa tuona aikana 5-8kpl. Lukee ihmisten kokemuksia noista kotiin käytetyistä kärchereistä, niin tuntuu että osalla on noi jatkuvasti rikki.
Kärcheriltäkin saa hyviä pesureita mutta ne maksaa noin 1000â,¬. Auts! Eli suosittelen ostamaan kerralla kunnollisen pesurin, niin käyttömukavuus parempi, kestävämpi, vettä tulee riittävästi jne. Huonoa korkea hinta. Kärkkäisellä taitaa olla halvimmat hinnat suomessa. Saksasta saa halvemmalla.
Mutta jos käyttö on luokkaan pesen kaksi kertaa kesässä, niin siihen käy peruspesuri. Jos peset useammin, niin kunnon pesuri. Vanhemmillani perus kärcher ja ovat olleet tyytyväisä. Pesevät silla asfalttia. :D
Lainaus käyttäjältä: exlex - 07.05.14 - klo:08:05
Kannattaa ostaa kerralla kunnollinen pesuri, jossa vedenotto vähintään 500l/h tai mielellään vähintään 600l/h. Noi perus kärcherit ei kestä kunnolla, vedentulo huono vaikka luvataan ja laitteet muovisia. Hyvä puoli on että varaosia saa helposti ja niitähän tarvii. Makitan pesureihin ei kannata koskea, niiden alumiinikoneet ei kestä.
Itselläni on Kränzlen painepesuri ja voin suositella lämmöllä. Oikeasti laadukas ja tuollaisella pärjää jo 10-30vuotta, kun tuona aikana noita Kärcherin K5:sia saa ostaa tuona aikana 5-8kpl. Lukee ihmisten kokemuksia noista kotiin käytetyistä kärchereistä, niin tuntuu että osalla on noi jatkuvasti rikki.
Kärcheriltäkin saa hyviä pesureita mutta ne maksaa noin 1000â,¬. Auts! Eli suosittelen ostamaan kerralla kunnollisen pesurin, niin käyttömukavuus parempi, kestävämpi, vettä tulee riittävästi jne. Huonoa korkea hinta. Kärkkäisellä taitaa olla halvimmat hinnat suomessa. Saksasta saa halvemmalla.
Juuri näin.
samaa mieltä 500 l/min on ihan minimi mielellään vähintäänkin tuo 600 l/min.
Lainaus käyttäjältä: Taky - 07.05.14 - klo:07:53
Painepuolella "puutarhaliittimet" letkun lähdössä - eihän?
Jos niin ole varovainen jos/kun paineella ampuu letkun jonkun nilkkaan liittimen hajotessa tai irrotessa - ei tunnu kivalta.
Ei sentään. Painepuolen letku lähtee kelan keskeltä. Tässä (http://www.pressureclean.co.uk/ProductImages/E%20140%202%209%20S%20Xtra%20Hose%20Reel.jpg) näkyyy kela ja kohta mihin letku tulee.
Lainaus käyttäjältä: aak - 07.05.14 - klo:08:09
Juuri näin.
samaa mieltä 500 l/min on ihan minimi mielellään vähintäänkin tuo 600 l/min.
Monenko päivän messut on takana? ;D Aika kova olisi 500-600 l/
min tuotto
Olen hiukan eri mieltä siinä etteikö 360 l/h riittäisi satunnaiseen käyttöön.
Tällaisella halpapesurilla olen aikoinaan pessyt venettä, autoa, talon seinää yms ja hyvin hoiti asiansa.
Pieni kone on myös mukavampi kuljettaa esim. Kodin ja mökin välillä. Kova paineletku on kieltämättä epämukava käyttää verrattuna kumiseen, mutta toimeen olen tämänlaisellakin tullut.
Ajattelin kokeilla tuota makitaa ja katsoa miten se kestää. Toki se ei ole tarkoitettu jatkuvaan päivittäiseen käyttöön mutta otselläni näitä käyttökertoja tulee parikymmentä kertaa vuodessa. Jos tuon joskus saan käyttämällä hajalle niin se olisi ensimmäinen makita joka hajoaa käytöllä :)
Lainaus käyttäjältä: aak - 07.05.14 - klo:08:09
Juuri näin.
samaa mieltä 500 l/min on ihan minimi mielellään vähintäänkin tuo 600 l/min.
Toisaalla jos painepesuria joutuu käyttämään kylmän veden kanssa niin lopputulos on aina huono. Lämmin vesi ja 350-400l/min toimii varsin hyvin :)
Lainaus käyttäjältä: hapelton1 - 07.05.14 - klo:11:23
Toisaalla jos painepesuria joutuu käyttämään kylmän veden kanssa niin lopputulos on aina huono. Lämmin vesi ja 350-400l/min toimii varsin hyvin :)
Olisi kiva nähdä minkälainen pesuri tuottaa tuollaisen vesimäärän minuutissa. :)
Kyllä nuo pienet pesurit on aika surkeita. Yhdessä entisessä työpaikassa oli autonpesupaikka ja siellä sellainen pieni punainen painepesuri jota kokeilin muutaman kerran käyttää. Tulihan siitä vettä läpi mutta vähän ja pulssitettuna. Auton kylkeen tuli seeprakuvio tuosta ja muutenkin oli tuskaista lyhyen letkun kanssa joten palasin puutarhaletkun käyttöön.
Joku ihnetteli noita 500l/h - 600l/h vesimääriä painepesurissa. Noi on ihan normaaleja määriä ja kunnon ammattipesurit antaa vielä reilusti enemmä. Kränzlen kaikki mallit antaa vähintään tuon 600l/h. Kärcher lupaa esim. k5:ssa 500l/h, joka maksaa 330â,¬, eli peruspesuri. Kylläkään en usko tuohon Kärcherin lupaukseen. Normaali puutarha ruisku jossa kiinni pyssy antaa jo tuon 600l/h ja pelkkä letku antaan 1000-1500l/h. Riippuu tottakai missä päin asuu. Mutta omassa kotonani antaa 1500l/h
Pesurin paine ei pese autoa, vaan irrottaa lian. Vesi pesee. Jos vettä tulee pesurista tuo 350l/h, niin itse käyttäisi auton pesussa mielummin puutarhaletkua ja pyssyä. Saa paremman tuloksen. Muutenkaan kun auton pesussa on läytettävä viuhkaa eikä turbosuutinta kuten jotkut käyttävät. Maali menee pilalle.
Eli auton pesussa vähintää 400l/h ja suositus 600l/h tai enemmän. Tutustukaapa pesukinnas.comiin.
Lainaus käyttäjältä: duke7 - 07.05.14 - klo:13:18
Kyllä nuo pienet pesurit on aika surkeita. Yhdessä entisessä työpaikassa oli autonpesupaikka ja siellä sellainen pieni punainen painepesuri jota kokeilin muutaman kerran käyttää. Tulihan siitä vettä läpi mutta vähän ja pulssitettuna. Auton kylkeen tuli seeprakuvio tuosta ja muutenkin oli tuskaista lyhyen letkun kanssa joten palasin puutarhaletkun käyttöön.
Sama täällä eipä juuri viitsi nuiden letkujen ja sähköjohtojen kanssa värkätä.
Voisi olla siisti pesuri jossa on polttomoottoripumppu olisihan silloin yksi tai oikeestaaan kaksi letkua vähemmän.
Eipäs kyllä millään pesurilla täysin puhtaaksi saa kyllä se vaati sen mekaanisen puhdistuksen vielä lisäksi.
Lainaus käyttäjältä: tapanixxx - 07.05.14 - klo:12:49
Olisi kiva nähdä minkälainen pesuri tuottaa tuollaisen vesimäärän minuutissa. :)
Itsekkin odottelen markkinoille tällaista mallia... :)
Mihin sitä kovaa painetta/isoa vesimäärää edes tarvitsee? Jos auton pinta on suojattu esim. opticoatilla, niin puutarhaletku riittää hyvin auton pesuun. Pinta on äärimmäisen helppo pitää puhtaana ja lika ei tartu.Terassin puhdistamiseen riittää tavallinen painepesuri ihan hyvin ja turbosuutin pesee asvaltinkin varsin hyvin.
Tästä keskustelusta innostuneena hain Clas Olsonilta Cotech painepesurin: http://www.clasohlson.com/fi/Painepesuri-Cotech-90/40-7940 (http://www.clasohlson.com/fi/Painepesuri-Cotech-90/40-7940)
Kriteerinä hankinnalle oli mahdollisimman halpa kun tulee mökkikäyttöön jossa vesi tulee vesiautomaatista. Vaikka pesurissa on karkea suodatin ei järvivesi lupaa kovin pitkää ikää. 2 vuoden takuu härvelillä kuitenkin on ja pikaisella testauksella pihalla kehittä ihan kohtuullisen suihkun.
Lainaus käyttäjältä: hapelton1 - 07.05.14 - klo:15:55
Mihin sitä kovaa painetta/isoa vesimäärää edes tarvitsee? Jos auton pinta on suojattu esim. opticoatilla, niin puutarhaletku riittää hyvin auton pesuun. Pinta on äärimmäisen helppo pitää puhtaana ja lika ei tartu.
Opticoat likaantuu siinä missä maalipintakin ja opticoat suositellaan vahaamaan ja pesemään siinä missä muutkin. Opticoatin idea on suojella alla olevaa malikerrosta, jolloin naarmut tulee opticoatiin eikä maalipintaan. Erikseen on sitten nano aineet, joiden tarkoitus on korvata vaha. Eli pesemään se opticoat. ;D
Lainaus käyttäjältä: tapanixxx - 07.05.14 - klo:12:49
Olisi kiva nähdä minkälainen pesuri tuottaa tuollaisen vesimäärän minuutissa. :)
http://youtu.be/9iSow9cQ2Dw?t=1m42s (http://youtu.be/9iSow9cQ2Dw?t=1m42s)
100 gallonaa minuutissa = 378l/min, alkaa tuota lammikkoa äkkiä syntymään :)
Lainaus käyttäjältä: teemur - 07.05.14 - klo:10:13
Monenko päivän messut on takana? ;D Aika kova olisi 500-600 l/min tuotto
:) 2 päivää messuja takana ja 1 edessä :D. Kävi tosiaan pieni virhe, vettä pesurist tuleekin n. 10l/min ja olutta kuluu n. 600 l/min ja kyytipojaksi sian potkaa ja sauerkrautia ;D
Lainaus käyttäjältä: Sande - 07.05.14 - klo:16:23
Tästä keskustelusta innostuneena hain Clas Olsonilta Cotech painepesurin: http://www.clasohlson.com/fi/Painepesuri-Cotech-90/40-7940 (http://www.clasohlson.com/fi/Painepesuri-Cotech-90/40-7940)
Kriteerinä hankinnalle oli mahdollisimman halpa kun tulee mökkikäyttöön jossa vesi tulee vesiautomaatista. Vaikka pesurissa on karkea suodatin ei järvivesi lupaa kovin pitkää ikää. 2 vuoden takuu härvelillä kuitenkin on ja pikaisella testauksella pihalla kehittä ihan kohtuullisen suihkun.
Voi voi voi mitä olet mennyt tekemään. Osanottoni. Muistahan jatkossa "köyhän ei kannata ostaa halpaa".
Lainaus käyttäjältä: exlex - 07.05.14 - klo:16:36
Opticoatin idea on suojella alla olevaa malikerrosta, jolloin naarmut tulee opticoatiin eikä maalipintaan.
Vaikka Opticoat on hyvä vaihtoehto suojaukseen, mutta että estäisi oikeasti naarmuilta on hieman huvittavaa. Opticoatin pinnan paksuus on n. 2 µm ja alkuperäisen maalipinan paksuus 70-170 µm. Tietysti tämä on huomattavasti parempi kuin perinteinen vaha 0,02
Lainaus käyttäjältä: Sande - 07.05.14 - klo:16:23
Tästä keskustelusta innostuneena hain Clas Olsonilta Cotech painepesurin: http://www.clasohlson.com/fi/Painepesuri-Cotech-90/40-7940 (http://www.clasohlson.com/fi/Painepesuri-Cotech-90/40-7940)
Kriteerinä hankinnalle oli mahdollisimman halpa kun tulee mökkikäyttöön jossa vesi tulee vesiautomaatista. Vaikka pesurissa on karkea suodatin ei järvivesi lupaa kovin pitkää ikää. 2 vuoden takuu härvelillä kuitenkin on ja pikaisella testauksella pihalla kehittä ihan kohtuullisen suihkun.
Itellä kesti mökkikäytössä (järvivedellä) n. 200â,¬ hintaluokan Kärcher ehkä semmosen 5-10 pesukertaa, jonka jälkeen tehot katosi johonkin. Voi olla, että jotain tukossa? Siinä lienee joku suodatinkin, kun jaksaisi tutkia :)
Tuossa kävi niin, että kun paineet hävisi, niin pesuri hävisi samalla aittaan ja pesut on tehty pelkällä letkulla.
Vesi pitäisi tulla paikasta, jossa likaa ei paljoa pöllyä vesiautomaatin imuletkulle, mutta jotain mutua sinne ehkäpä sekaan tulee?
Pestessä en kuitenkaan ole huomannut, että vedessä olisi mitään ylimääräistä.
Kaikesta huolimatta mitään high end pesuria en mökille veisi.
LainaaSiinä lienee joku suodatinkin, kun jaksaisi tutkia
Sihti löytyy siitä tulovesiliitännästä ja irtoa esim. kärkipihdeillä kevyesti vetämällä.
Järvivettä käytettäessä kannattaa hankkia Kärcherin ulkoinen "imusuodatin". Siihen mahtuu enemmän moskaa ja se on helpompi huuhdella puhtaaksi. Suodattimia löytyy pesureita myyvistä marketeistakin (Prismat, ym.)
Edit: Meillä Kärcher K4 alkoi myös nikotella muutaman käyttökerran jälkeen, kun koneen oma sihti tukkeutui järviveden epäpuhtauksista. Vika korjautui suodattimen puhdistamisella. Nyt käytössä on tuo ulkoinen suodatin, jonka huuhtelen aina käytön jälkeen.
Lainaus käyttäjältä: Tupo - 08.05.14 - klo:17:38
Sihti löytyy siitä tulovesiliitännästä ja irtoa esim. kärkipihdeillä kevyesti vetämällä.
Järvivettä käytettäessä kannattaa hankkia Kärcherin ulkoinen "imusuodatin". Siihen mahtuu enemmän moskaa ja se on helpompi huuhdella puhtaaksi. Suodattimia löytyy pesureita myyvistä marketeistakin (Prismat, ym.)
Edit: Meillä Kärcher K4 alkoi myös nikotella muutaman käyttökerran jälkeen, kun koneen oma sihti tukkeutui järviveden epäpuhtauksista. Vika korjautui suodattimen puhdistamisella. Nyt käytössä on tuo ulkoinen suodatin, jonka huuhtelen aina käytön jälkeen.
Tuo ulkoinen suodatin kuulostaa hyvältä idealta.. pitää hommata.
Tarkoittanet tätä:
http://www.karcher.fi/fi/Verkkokauppa/Tuotteita_kotiin/Varusteet.htm?&sdp=ac&pid=47300590&accessoriesGroupName=Muut+varusteet&pn=Sy%C3%B6tt%C3%B6vesisuodatin&title=Sy%C3%B6tt%C3%B6vesisuodatin&refP=%2Ffi%2FVerkkokauppa%2FTuotteita_kotiin%2FVarusteet.htm%3F%26accGrNm%3D10053902__Muut%2520varusteet (http://www.karcher.fi/fi/Verkkokauppa/Tuotteita_kotiin/Varusteet.htm?&sdp=ac&pid=47300590&accessoriesGroupName=Muut+varusteet&pn=Sy%C3%B6tt%C3%B6vesisuodatin&title=Sy%C3%B6tt%C3%B6vesisuodatin&refP=%2Ffi%2FVerkkokauppa%2FTuotteita_kotiin%2FVarusteet.htm%3F%26accGrNm%3D10053902__Muut%2520varusteet)
edit: Omassa tapauksessa suodattimen paikka olisi oikeastaan jo ennen vesiautomaattia, silloin koko 'vesiketju' olisi suodatettu.. nyt siinä on vain imuletkun karkeasuodatin järvessä.
^Juuri tuota tarkoitin. Järvivesi näyttää puhtaalta, mutta suodattimesta näkee, että kyllä sieltä kaikenlaista mömmöä tulee mukana.
Edit: Tämä suodatin ei välttämättä toimi pumpun (vesiautom.) imupuolella - tai siis pumppu ei toimi, jos imupuolella alkaa "ahdistaa". Oletan, että käytät järvivettä muuallakin kuin painepesurissa. Silloin koko (suurta) vesimäärää on turha suodattaa. Tai jos haluat suodattaa kaiken, kannattaa ehkä hankkia isompi suodatin, niin et joudu sitä "koko ajan" putsailemaan.
Lainaus käyttäjältä: Tupo - 09.05.14 - klo:09:18
^Juuri tuota tarkoitin. Järvivesi näyttää puhtaalta, mutta suodattimesta näkee, että kyllä sieltä kaikenlaista mömmöä tulee mukana.
Tämä helppo ja halpa ratkaisu.. sillä aloitetaan :)
Lainaus käyttäjältä: Tupo - 09.05.14 - klo:09:18
Edit: Tämä suodatin ei välttämättä toimi pumpun (vesiautom.) imupuolella - tai siis pumppu ei toimi, jos imupuolella alkaa "ahdistaa". Oletan, että käytät järvivettä muuallakin kuin painepesurissa. Silloin koko (suurta) vesimäärää on turha suodattaa. Tai jos haluat suodattaa kaiken, kannattaa ehkä hankkia isompi suodatin, niin et joudu sitä "koko ajan" putsailemaan.
Mietin nimenomaan sellaista vesiautomaatin ja imuletkun väliin tulevaa isompaa suodatinta. Mutta tosiaan.. vettä ruiskitaan moneen käyttöön, jossa suodatus ei ole tarpeen. Vesiautomaatti tosin saattaisi kestää pidempään?
Itse olen miettinyt myös esisuodatusta kesällä pihakäytössä ja auton pesussa käytettävän jokiveden suodatukseen. Puhdas vesi, mutta humus tukkii kärcherin lisäsuodattimen. Joka kerta sen pesen.
Lisäksi samaa tuuman puutarhaletkua käytetään toiseen suuntaan pihasaunan pesuvesille, eli kunnan vettä siirretään sen kautta pihasaunalle. Letku läpinäkyvää, ja valo+humusjäämät hyvä kasvualusta levälle. Joka kerran joudun laskemaan aika pitkään vettä maastoon, kun lasken vesiä saunan pataan/saaveihin. Vesiautomaatti pihasaunan alustassa.
Olen miettinyt kivipesän tekoa pumpun imuletkulle/pohjaventtiilille. Eli esim kaivonrengas suodatinkankaan päälle joen pohjaan, pohjaventtiili kivipesään ja ehkä toinen suodatinkangas päälle. Sitten päälle karkeaa soraa.
Riittävän vapaastivirtaavat suodattimet tuonne imupuolelle ovat kalliita, ja myös vaihtopatruuna kalliita. Tuollaisen luomu-suodattimen kautta luulisi menevän isommatkin tilavuusvirrat läpi ilman vastusta.
Mitä mieltä olette. Ideani siis vielä suunnitteluasteella, ja kaipaa varmasti hiomista mm helpon käytettävyyden (käyttöönotto keväällä/käytöstäpoisto syksyllä) osalta.
Biltemasta vain nopeimmille painepesuri 29e, ei ainakaan hinnalla pilattu :D
Lainaus käyttäjältä: SNG - 09.05.14 - klo:13:20
Itse olen miettinyt myös esisuodatusta kesällä pihakäytössä ja auton pesussa käytettävän jokiveden suodatukseen. Puhdas vesi, mutta humus tukkii kärcherin lisäsuodattimen. Joka kerta sen pesen.
Lisäksi samaa tuuman puutarhaletkua käytetään toiseen suuntaan pihasaunan pesuvesille, eli kunnan vettä siirretään sen kautta pihasaunalle. Letku läpinäkyvää, ja valo+humusjäämät hyvä kasvualusta levälle. Joka kerran joudun laskemaan aika pitkään vettä maastoon, kun lasken vesiä saunan pataan/saaveihin. Vesiautomaatti pihasaunan alustassa.
Entä jos käyttäisit sitä kunnan vettä myös painepesuriin? Ei kai se nyt niin kallista ole että kannattaa värkkäillä suodattimia ja/tai rikkoa pesuri? Vai mitä en tajunnut?
Lainaus käyttäjältä: duke7 - 09.05.14 - klo:13:58
Entä jos käyttäisit sitä kunnan vettä myös painepesuriin? Ei kai se nyt niin kallista ole että kannattaa värkkäillä suodattimia ja/tai rikkoa pesuri? Vai mitä en tajunnut?
Varmaan sitä että harvalla kesämökillä on kunnallistekniikka....
Lainaus käyttäjältä: Sande - 09.05.14 - klo:14:03
Varmaan sitä että harvalla kesämökillä on kunnallistekniikka....
Niin viittasin tuohon SNG:n viestiin jossa kertoo samaa letkua käytettävän kunnan veden siirtoon pihasaunan pesuvesiksi.
Hyvälaatuista jokivettä käytetään runsaasti piha-alueella.
Auton pesussa olen käyttänyt lähinnä siksi, että joki (ja järvi) vesi on pehmeää (ja lämmintä) verrattuna kunnanveteen.
Kuutio jokivettä maksaa noin 10 centtiä, kunnanveden maksaessa 4,5€ per kuutio. Nurmialueiden sadetuksessa hintaerolla on todellakin merkitystä sadetuksen viedessä noin 4 tuntia. Pesuri toiminut esisuodatinta käytettäessä mainiosti. Miksi en käyttäisi parempaa ja halvempaa jokivettä?
Tarkoitus on rakentaa puoli-ilmainen suodatin, joka toimii ilman isompia huoltoja forever. Hiekan tai osan siitä voi vaihtaa aina välillä.
Lainaus käyttäjältä: SNG - 09.05.14 - klo:13:20
...
Olen miettinyt kivipesän tekoa pumpun imuletkulle/pohjaventtiilille. Eli esim kaivonrengas suodatinkankaan päälle joen pohjaan, pohjaventtiili kivipesään ja ehkä toinen suodatinkangas päälle. Sitten päälle karkeaa soraa.
...
Pitäishän tuon toimia. Jos kaivonrenkaat ovat pintaan saakka ja saumat tiiviit, niin vesi "jokikaivoon" tulee pohjan kautta, kuten normaalissa kaivossa. Kansi vaan päälle, jossa reikä imuletkulle.
Järeän ratkaisun teko painavista kaivonrenkaista on tosin melko haastavaa (ja nekään ei ole ilmaisia).
Pieni kaivonrengas 600 x 250mm painaa n. 80kg ja maksaa n. 50â,¬.. tuollaisia pystyy vielä käsivoimin siirtelemään, mutta niitä pitää olla useampia.
Isot renkaat ei liiku ilman kaivinkonetta.
Idea minusta hyvä.
Kevytratkaisu voisi olla iso saavi / tynnyri, jonka pohjassa isoja reikiä ja hiekkaa + soraa painona ja suodattimena?
Miten nopeasti tuollaiseen vaihtuu vesi? Se selviää vain testaamalla.
Lainaus käyttäjältä: topias - 17.12.13 - klo:19:02
pesurit kotona ja testattu. hyvin toimi homman tuon firman kanssa, voi suositella.
pesurikin parempi kuin vanha, mukavasti pruuttaa ja huomaa tuon vesimäärän eron l/minuutti 7vs.10.
Miksi minun tilaukseeni tulee 105 Euron rahtimaksu, vaikka tilauksen arvo 575â,¬ ( 400â,¬ rajana ilmaiselle rahdille) :o
siis tuolta hytec-hydraulik.de (painepesuri kränzle 1152)
Mitenkäs kränzlen omistajat kokee tarpeelliseksi nuo pikaliittimet suutinputken väliin? Itellä olis tarkoitus hommata tuo kränzle 10/122, mutta vielä vähän mietinnän alla tarviiko nuita pikaliittimiä ja sitä turbo/roto suutinputkea ollenkaan.
Foam lance oli myös tarkoitus laittaa, joten vaihtoa tulee tuon ja suutinputken välillä kuitenkin. Mitä mieltä siis myös tuosta turbosuuttimesta/käytöstä(ei ilmeisesti ainakaan auton pesuun)?
No joo kyllähän mullaki on käynnyt mietinnässä vaihtaa pikaliittimiin,mutta kun oon tarkemmin pähkäilly en ole nähnyt tarpeelliseksi vaihtaa vain muutaman sekunnin tähden,olletikki kun on aikaa ruuvata sen 10 sekunttia puoleen ja toiseen. Tuolla rotosuuttimella mää pesen mattoja ja lähtee tosi hyvin. Foam lance on ehdoton autopesussa ja käytän sitä myös matonpesussa eli vaahdotan ne mäntysuovalla ja jonkin ajan päästä piiskaan ne puhtaaksi rotosuuttimella.
Lainaus käyttäjältä: markusrei - 11.04.15 - klo:15:45
Mitenkäs kränzlen omistajat kokee tarpeelliseksi nuo pikaliittimet suutinputken väliin? Itellä olis tarkoitus hommata tuo kränzle 10/122, mutta vielä vähän mietinnän alla tarviiko nuita pikaliittimiä ja sitä turbo/roto suutinputkea ollenkaan.
Foam lance oli myös tarkoitus laittaa, joten vaihtoa tulee tuon ja suutinputken välillä kuitenkin. Mitä mieltä siis myös tuosta turbosuuttimesta/käytöstä(ei ilmeisesti ainakaan auton pesuun)?
Itselläni on Kränzle 1152 TST ja minulla on tuohon pari kolme erillaista suutinta sekä foamlance. Käytän auton pesussa pääsääntöisesti kiinteää viuhkaa pesuaineen levityksessä Foamlancea. Pesen kesällä auton noin 1-2vk, enkä ole ainakaan itse tarvinut pikaliitintä, koska joudun joka tapuaksessa aina odottelemaan hetken, että aineet vaikuttaa ennen pesua. Pesukinnas.comissa on aiheesta enemmän keskustelua.
Itsellä on nuo pikaliittimet tuossa kränzlessä ja kyllähän tuo vaihtoa helpottaa, mutta jos valinta pitäisi tehdä lancen tai liittimien välillä valitsisisin aivan 100% varmuudella lancen.
Hintaluokat kun lienevät aika lähekkäin.
Rotoa en ole kokeilua pisempään käyttänyt ja lojunut vuoden hyllyssä.
Lainaus käyttäjältä: Muljunen - 11.04.15 - klo:19:43
Itsellä on nuo pikaliittimet tuossa kränzlessä ja kyllähän tuo vaihtoa helpottaa, mutta jos valinta pitäisi tehdä lancen tai liittimien välillä valitsisisin aivan 100% varmuudella lancen.
Hintaluokat kun lienevät aika lähekkäin.
Rotoa en ole kokeilua pisempään käyttänyt ja lojunut vuoden hyllyssä.
Kyllä siis lancen ostan oli tilanne mikä hyvänsä. Eniten varmasti tulleekin käyttöä viuhkalle ja lancelle. Nuiden välille olisikin ne liittimet mahdollisesti tulossakin tarpeeseen. Ei vaan tiedä minkälaiset ne kierteet on käyttää ilman liittimiä ja samalla tilauksellahan nekin tulisi, mutta alkaa tuo paketin hinta, niin nousemaan.
Onko Muljusella ne kränzlen omat liittimet vai ebaystä hommattuja hydrauliikka liittimiä mitä linkkejä löytyy pesukinnas sivustoltakin?
Minulla on nuo kränzlen omat pikaliittimet. Siinä tulee kahvaosaan sellainen liitin joka vaatii työkaluja asennuksessa.
Tukevamman näköiset ovat kuin nuo hydraulimalliset(paljon pisemmät), mutta vaativat tosiaan työkaluja, jos haluaa käyttää sellaista suihkuputkea missä ei ole pikaliitintä.
Nuo hydrauliliittimet taitaa tulla kahvan m22 kierteeseen, joten siinä sen osan voi irroittaa ja käyttää muitakin suihkuputkia tarpeen mukaan.
Noita hydraulimalleja saa myös suomesta esim. http://www.autonhoitokauppa.fi/pt-pikaliitinsarja-kranzle (http://www.autonhoitokauppa.fi/pt-pikaliitinsarja-kranzle)
Kannattaa muistaa laittaa pikaliitin sitten kunnolla kiinni, niin ei tarvitse ampua sillä autoa ;) nimimerkillä kokemusta on...
Lainaus käyttäjältä: Muljunen - 12.04.15 - klo:16:59
Minulla on nuo kränzlen omat pikaliittimet. Siinä tulee kahvaosaan sellainen liitin joka vaatii työkaluja asennuksessa.
Tukevamman näköiset ovat kuin nuo hydraulimalliset(paljon pisemmät), mutta vaativat tosiaan työkaluja, jos haluaa käyttää sellaista suihkuputkea missä ei ole pikaliitintä.
Nuo hydrauliliittimet taitaa tulla kahvan m22 kierteeseen, joten siinä sen osan voi irroittaa ja käyttää muitakin suihkuputkia tarpeen mukaan.
Noita hydraulimalleja saa myös suomesta esim. http://www.autonhoitokauppa.fi/pt-pikaliitinsarja-kranzle (http://www.autonhoitokauppa.fi/pt-pikaliitinsarja-kranzle)
Kannattaa muistaa laittaa pikaliitin sitten kunnolla kiinni, niin ei tarvitse ampua sillä autoa ;) nimimerkillä kokemusta on...
Samaa mieltä, olen että vaikuttaa nuo tukevammilta mitä nuo hydrauliikkalittimet.
Eli tämmöinen kahvaan. Sisä vai ulkokierre? http://www.ebay.de/itm/KRANZLE-STECKKUPPLUNG-DN12-R-1-4-IG-AG-Art-13450-13451-/231136971568?pt=LH_DefaultDomain_77&var=&hash=item7b7a7dd07a (http://www.ebay.de/itm/KRANZLE-STECKKUPPLUNG-DN12-R-1-4-IG-AG-Art-13450-13451-/231136971568?pt=LH_DefaultDomain_77&var=&hash=item7b7a7dd07a)
Ja suihkuputkeen /foam lanceen tämmöset http://www.ebay.co.uk/itm/KRANZLE-Adapter-STECKNIPPEL-ST-30-M22-x-1-5-IG-SCHNELLKUPPLUNG-Art-12441-/331107591604 (http://www.ebay.co.uk/itm/KRANZLE-Adapter-STECKNIPPEL-ST-30-M22-x-1-5-IG-SCHNELLKUPPLUNG-Art-12441-/331107591604)
Onkoha nuo kierteen koot oikeat? m22 olis tuo naarasliitin ja uros dn12 1/4. Eikös nuiden pitäis olla samat mollemmissa, kun ne kerta voi liittää suoraan ilman nuita liittimiäkin.
Lainaus käyttäjältä: markusrei - 12.04.15 - klo:20:04
Samaa mieltä, olen että vaikuttaa nuo tukevammilta mitä nuo hydrauliikkalittimet.
Eli tämmöinen kahvaan. Sisä vai ulkokierre? http://www.ebay.de/itm/KRANZLE-STECKKUPPLUNG-DN12-R-1-4-IG-AG-Art-13450-13451-/231136971568?pt=LH_DefaultDomain_77&var=&hash=item7b7a7dd07a (http://www.ebay.de/itm/KRANZLE-STECKKUPPLUNG-DN12-R-1-4-IG-AG-Art-13450-13451-/231136971568?pt=LH_DefaultDomain_77&var=&hash=item7b7a7dd07a)
Ja suihkuputkeen /foam lanceen tämmöset http://www.ebay.co.uk/itm/KRANZLE-Adapter-STECKNIPPEL-ST-30-M22-x-1-5-IG-SCHNELLKUPPLUNG-Art-12441-/331107591604 (http://www.ebay.co.uk/itm/KRANZLE-Adapter-STECKNIPPEL-ST-30-M22-x-1-5-IG-SCHNELLKUPPLUNG-Art-12441-/331107591604)
Onkoha nuo kierteen koot oikeat? m22 olis tuo naarasliitin ja uros dn12 1/4. Eikös nuiden pitäis olla samat mollemmissa, kun ne kerta voi liittää suoraan ilman nuita liittimiäkin.
Kyllä tuo sisäkierteellä näyttäisi olevan tuohon kahvaan.
(https://farm9.staticflickr.com/8721/17098413676_7ae745a295_c.jpg) (https://flic.kr/p/s3VQFN)20150412_213102 (https://flic.kr/p/s3VQFN) by tomi.mujunen (https://www.flickr.com/people/129507121@N03/), on Flickr
Tuossa siis kuvassa se kahvan alkuperäinen m22 kierremöllykän osa juurikin kahvaan päin.
Tuolta näkee myös muutaman muun kuvan tuosta rakenteesta, jos haluaa tutustua.
Tuo linkittämäsi osa siis korvaa tuon alkuperäisen m22 kierremöllykän kokonaan ja kahvaan jää vain ja ainoastaan tuo pikaliitin narttu.
Sen vuoksi "pitää" olla jokaisessa liitettävässä laitteessa pikaliitin. Nuo pikaliittimet jotka suihkuputkeen tai lanceen tulevat ovat sitten tuolla m22 kierteellä, joten ovat helpommin puljattavissa. Toisessa päässä siis m22 kierre ja toisessa päässä uros pikaliitin.
Kysele vielä jos haluat jotain tuosta tietää. Tuota kahvaa en pura, mutta muut saa mitattua/kuvattua jos tarvetta.
Eli lyhennettynä. Sisäkierre ja nuo suikuputken/lancen ovat oikeat.
Lainaus käyttäjältä: Muljunen - 12.04.15 - klo:21:51
Kyllä tuo sisäkierteellä näyttäisi olevan tuohon kahvaan.
(https://farm9.staticflickr.com/8721/17098413676_7ae745a295_c.jpg) (https://flic.kr/p/s3VQFN)20150412_213102 (https://flic.kr/p/s3VQFN) by tomi.mujunen (https://www.flickr.com/people/129507121@N03/), on Flickr
Tuossa siis kuvassa se kahvan alkuperäinen m22 kierremöllykän osa juurikin kahvaan päin.
Tuolta näkee myös muutaman muun kuvan tuosta rakenteesta, jos haluaa tutustua.
Tuo linkittämäsi osa siis korvaa tuon alkuperäisen m22 kierremöllykän kokonaan ja kahvaan jää vain ja ainoastaan tuo pikaliitin narttu.
Sen vuoksi "pitää" olla jokaisessa liitettävässä laitteessa pikaliitin. Nuo pikaliittimet jotka suihkuputkeen tai lanceen tulevat ovat sitten tuolla m22 kierteellä, joten ovat helpommin puljattavissa. Toisessa päässä siis m22 kierre ja toisessa päässä uros pikaliitin.
Kysele vielä jos haluat jotain tuosta tietää. Tuota kahvaa en pura, mutta muut saa mitattua/kuvattua jos tarvetta.
Eli lyhennettynä. Sisäkierre ja nuo suikuputken/lancen ovat oikeat.
Ok kiitoksia vastauksesta. Tuohan se selventääkin, että siitä siis otetaan osa pois ennen pikaliittimien laittoa. Nyt vaan miettimään minkälaista pakettia raskii ostoskoriin alkaa lappamaan :D.
LainaaNo huomenna saa taas kiikuttaa huoltoon. Vika ei ole sama, tällä kertaa ilmeisesti moottorin painekytkimessä. Eli pesuri miettinyt tänä kesänä vaihtelevasti ennen moottorin starttia (siis liipasimen painamisen jälkeen). Olen käyttänyt pääasiassa jokivettä vesiautomaatista (välissä kärcherin esisuodatin).
En voi kyllä kärcherin(kään) kuluttajapesureita kehua kokemuksieni perusteella. Sähkötyökaluissa olen luottanut Bochin (sinisiin) kevyisiin ammattilaismalleihin hyvin kokemuksin. Oletan että kärcherin tai Kränzlen kevyemmätkin ammattilaismallit ovat viimeistelyltään ja luotettavuudeltaan kanssa "junanvessa-tasoa".
Nuukuus ei taida olla painepesurinkaan ostossa hyve. No laskemani takaisinmaksuaika (noin 1/2 kesää verrattuna automaattipesuihin) on jo tienattu noin 5 kertaa, ellei huolto tällä kerralla maksa hunajaa.
No niin. Eikös tuo SAATANAN RIMPULA (Kärcher K5.700) tehnyt sen taas. Ei kyllä todellakaan kiinnosta kiikuttaa huoltoon. Aion purkaa ja koittaa herkistellä tuon ohivirtauskytkimen.
Toisen keskustelupalstan mukaan tuohon olisi saatavissa korjaussarja noin 30â,¬ hintaan. Mutta vituttaa tälläisten kuluttajaRIMPULAmallin hankinta näennäisen säästön vuoksi. On sitä rempattu jo 70-80 â,¬:lla. Huolto ei vaihda osaa vaan "herkistää ja voitelee". Näin taataan tulevaisuuden kassavirta.
Nykyään tuota premiumipaskaa myydään Premium K5-nimellä. Ã,,lkää menkö sekaantumaan kuluttajaKärchereihin!!!
Voi kun olisi tullut ostettua täällä kaupiteltu ammattimalli uusilla sisuskaluilla silloin pari vuotta sitten :'(
Kränzle K1152 TST tuli juuri tilattua, Saksasta (http://www.koch-mannes.de/de/online-shop/hochdruckreiniger/kraenzle-hochdruckreiniger-k-1152tst-30-130-bar) kun hinnaksi jäi posteineen 605â,¬
Täällä kuitenkin sama maksaa sen 675â,¬, minulle toi 70â,¬ alkaa olemaan jo niin iso säästö että viitsii tilata.
Mitään lisätarvikkeita en vielä ostanut, niiden tarpeen määritän kun saan laitteen käyttöön.
Onko kokemusta tästä Agri-Marketin tarjoamasta Clenistä? Mitä mieltä specseistä? Hinta/laatu?
http://www.agrimarket.fi/Rakentaminen/Tarjoukset/verkkokaupan-tarjoukset/painepesuri-clen-g145-plus/ (http://www.agrimarket.fi/Rakentaminen/Tarjoukset/verkkokaupan-tarjoukset/painepesuri-clen-g145-plus/)
Tulisi aika iisiin autonpesukäyttöön, ei ole tarkoitus kuurata pihoja tai terasseja tms.
Tattis kommenteista.
Clen on varmasti parhaasta päästä, jos paukut eivät riitä Kränzleen. Itse pesin vastaavalla Clenilla lähes 10 vuotta, pesuri on edelleen isällä käytössä mutta letku ja kahva siihen vaihdettu vähintään kerran. Nyt käytössä on Kränzle K1152 TST, helvetin hyvä kone vaikka mihin käyttöön. Terassipesurit yms. on hyvä tapa laajentaa koneen käyttöastetta. ;)