Startatessa punainen akkuvalo jää muutamaksi sekunniksi palamaan, ei aina, ehkä joka viides kerta, onko joku ilmiselvä syy?
Ajettu jotain 220000, onko näissä laturi ehkä loppu noilla kilometreillä?
Starttaa vähän laiskasti toisinaan, uusi agm akku laitettu syksyllä ja autossa on defan 4a kiinteä laturi joka on aamuisin kaksi tuntia virroissa yhdessä lohko ja sisälämppärin kanssa.
Mittaa latausjännite yleismittarilla. Pitäisi olla jotain 14 voltin luokkaa, ellei tuossa ole jotain latauksen säätelymagiaa jo käytössä.
Tarkista auton ohjekirjasta onko tässä jo akunvalvonta ja jos on niin tarkista että onko defa kytketty asianmukaisesti valvonnan jälkeen olevaan terminaaliin, vai ladataanko sillä suoraan akkua valvonnan ohi?
Defan olen itse laittanut suoraan akun napoihin, liekö tuo pahakin erhe? Vanha akku kesti 2011-2021 ja olisi kestänyt pitempäänkin mutta vaihdoin varmuuden vuoksi uuden koska webasto. Ja todellakin kymmenen vuotias oli tuo pois vaihdettu akku, sitä ihmeteltiin akkukaupassa vaihdon yhteydessä että mitenkä on mahdollista. Akkukauppias koodasi jotenkin uuden akun, uusi on agm, liekö sekään hyvä, osaako auto koodauksen jälkeenkään ladata sitä riittävästi? Orkkishan ei ole agm vaan efb. Itse vaan olen tykästynyt agm akkuihin koska ottavat kylmänä hyvin virtaa joka on webaston kanssa hyvä ominaisuus noin keskimäärin.
Defan akkulaturin laitoin 2018 kun tuo auto tuli meille joten ainakin vanhan akun kanssa se pärjäili sen kolmisen vuotta mitä kimpassa olivat.
Täytyy mittailla latausjännitettä, vähän tauti päällä vaan niin ei huvittaisi kun autokin on ulkoruokinnassa ja kelit on mitä on. Pitäisiköhän tuota latausjännitettä mittailla ajon aikana jos tuossa on se akunvalvonta vai kertooko tyhjäkäyntijännite riittävästi laturin kunnosta? Näyttääköhän ajotietokone latausjännitteen, obd lukijalla sen saanee varmasti?
Lainaus käyttäjältä: Hiprakka - 07.02.22 - klo:21:33
Defan olen itse laittanut suoraan akun napoihin, liekö tuo pahakin erhe?
Jos autossa on se akunvalvonta, niin kyllä se aika paha erhe on.
Mikäli autossa on start-stop järjestelmä, niin silloin on akun valvontakin. Sen tunnistaa myös siitä, että akun miinusnavassa on kiinni iso mötikkä johon menee pari ohutta johtoa.
Viisaampaa tosiaan siirtää Defan laturin miinuspiuha (-) akun navasta auton rungossa olevaan maadoituspisteeseen. Ehkä sitten keväämmällä kun on kivemmat ilmat. ::) Latausjännitteen näkee ODB-pulikalla ja esim. Torque softalla varmasti.
Start stop järjestelmä on.
Eli mitä tuo Defan väärä kytkentä aiheuttaa? Ei kai se kuitenkaan akkua tyhjennä vaan täyttää sen varmuudella aina defan ollessa virroissa. Mikä akun valvonnan toimintaperiaate on? Estääkö se uusi korjattu kytkentä sitten puolestaan defaa lataamasta akkua? Onko nyt toistaiseksi parempi olla jopa käyttämäti lohko/sisä/defa johtoa ja käyttää vain webastoa kylmästarteissa?
Agm ja sen korkeampi jännite ei haittaa mitään?
Paljon kysymyksiä, halu oppia.
Akku kyllä latautuu defalla, väärin kytkettynä. Eikä se myöskään aktiivisesti tyhjennä akkua.
Mutta ongelma on se, että auto ei tiedä tästä ylimääräisestä akun latauksesta mitään. Auton kirjanpidon mukaan akussa pitäisi olla vajausta, mutta akku ei ota latausta vastaan. Tämä kun toistuu tarpeeksi monta kertaa, niin auto päättelee akun olevan kaput eikä enää edes yritä ladata sitä kunnolla.
Kun kytkennän muuttaa oikeaksi, niin defan latausvirta kulkee valvonnan läpi ja auton kirjanpito pysyy ajan tasalla. Lataus onnistuu edelleen defalla, kuten myös auton omalla laturilla.
Aika selkeä logiikkahan tuossa sitten on. Kestääköhän autolla kauan piuhan siirron jälkeen että se saa kirjanpitonsa ajan tasalle tai voiko sitä nopeuttaa jotenkin jotta ollaan varmemmalla pohjalla starttauksen suhteen? Auto on vaimon käytössä ja työt loppuu monesti klo 21 tuolla noin 70km päässä joten olisi hyvä saada akku täyteen ja kirjanpito ajan tasalle. Käynnistyminen on pari kertaa ollut aivan kintaalla vartin webaston käytön jälkeen.
Lainaus käyttäjältä: Hiprakka - 08.02.22 - klo:18:01
Kestääköhän autolla kauan piuhan siirron jälkeen että se saa kirjanpitonsa ajan tasalle tai voiko sitä nopeuttaa jotenkin
Itse tekisin niin että korjaisin laturin johdotuksen oikeaksi, lataisin akun täyteen sillä ylläpitolaturilla ja sen jälkeen vaihtaisin ohjainlaitteelle uuden akun sarjanumeron (tai tuon ikäisessä taitaa kulkea nimellä BEM-CODE) niin silloin auto aloittaa akun toiminnan tarkkailun ns. puhtaalta pöydältä.
Itselläni suunnilleen saman ikäinen ja saman verran ajettu kulkine. Olen luullut, että tuossa ei ole vielä tuota akkua tuhoavaa älytoimintaa. Omassa autossa Webasto talvisin jatkuvassa käytössä ja alkuperäinen akku. Edellisessä työpaikassa pääsi lataamaan akkua (suoraan napoihin) pari kertaa talvessa. Muuten menty ihan auton omin voimin.
Ei ikinä ole ollut akun kanssa ongelmaa. Sen kyllä huomannut, että jos webasto päällä n.5-10 min niin startaa vähän köhien kunnon pakkaskelissä. Lienee jokin ongelma kun moottorin lämpö eri kuin elektroniikka luulee..
Lainaus käyttäjältä: alumiinihattu - 08.02.22 - klo:18:39
Itselläni suunnilleen saman ikäinen ja saman verran ajettu kulkine. Olen luullut, että tuossa ei ole vielä tuota akkua tuhoavaa älytoimintaa. Omassa autossa Webasto talvisin jatkuvassa käytössä ja alkuperäinen akku. Edellisessä työpaikassa pääsi lataamaan akkua (suoraan napoihin) pari kertaa talvessa. Muuten menty ihan auton omin voimin.
Ei ikinä ole ollut akun kanssa ongelmaa. Sen kyllä huomannut, että jos webasto päällä n.5-10 min niin startaa vähän köhien kunnon pakkaskelissä. Lienee jokin ongelma kun moottorin lämpö eri kuin elektroniikka luulee..
Onko autossasi start-stop?
Aika monesti se akun hallinnan tarve kulminoituu tuohon start-stopin olemassaoloon. Poikkeuksia toki on eli toi ei taida olla ihan vedenpitävä sääntö.
Start/Stop on. Mutta ei ole tuota akun vajaana pitävää laturin jarrutus energian käyttöönottoa.
Mikä nyt on yksi typerimmistä keksinnöistä mitä olen ikinä kuullut Talviautoiluun!!
Lainaus käyttäjältä: a_jaba - 08.02.22 - klo:18:18
Itse tekisin niin että korjaisin laturin johdotuksen oikeaksi, lataisin akun täyteen sillä ylläpitolaturilla ja sen jälkeen vaihtaisin ohjainlaitteelle uuden akun sarjanumeron (tai tuon ikäisessä taitaa kulkea nimellä BEM-CODE) niin silloin auto aloittaa akun toiminnan tarkkailun ns. puhtaalta pöydältä.
Minä vaihdoin nyt defan miinusjohdon paikkaa, kaksikin kertaa. Laitoin sen suoraan auton runkoon mutta sitten kun kytkin ctekin niin sepä ei suostunut lataamaan niin että plus on akussa ja miinus rungossa tuossa missä defakin. Sitten huomasin akun vieressä 13mm pallokantamutterin ja siitä ctek suostui lataamaan. Siirsin sitten defan pallokantamutterin alle.
Onko tuo virallinen miinusjohdon latauspaikka?
Lainaus käyttäjältä: Hiprakka - 09.02.22 - klo:11:16
Onko tuo virallinen miinusjohdon latauspaikka?
Siitä olen itse ladannut edellisiä autoja.