VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Touareg => Aiheen aloitti: JarnoH - 12.05.20 - klo:12:42

Otsikko: DPF vaihto ja koodaus
Kirjoitti: JarnoH - 12.05.20 - klo:12:42
Touareg 06 BKS moottorilla, kuinka nollataan/koodataan DPF vaihdon jälkeen?
Otsikko: Vs: DPF vaihto ja koodaus
Kirjoitti: apche - 12.05.20 - klo:15:57
VCDS:n kai tuo vaatii...
Itse kyllä tyhjäisin koko pöntön tuon ikäisestä. Se toki sitten vaatii moottoriohjaukseen muutoksen, vaan samallapa siinä ohjelmoi mukavasti lisää tehoa ;)
Otsikko: Vs: DPF vaihto ja koodaus
Kirjoitti: JarnoH - 12.05.20 - klo:17:08
VCDS löytyy ja enkai nyt uutta pönttöä tyhjennä.
Otsikko: Vs: DPF vaihto ja koodaus
Kirjoitti: Juzu84 - 12.05.20 - klo:20:26
https://forums.ross-tech.com/showthread.php?8981-Adaptation-after-DPF-Replacement (https://forums.ross-tech.com/showthread.php?8981-Adaptation-after-DPF-Replacement)

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/2.0L_CR_TDI#Adaptation_of_Carbon_Mass_.28after_DPF_Replacement.29 (http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/2.0L_CR_TDI#Adaptation_of_Carbon_Mass_.28after_DPF_Replacement.29)

Voisko tuota jotenki soveltaa siten että sais apuja. Minäkään en oo ikinä joutunu loukun vaihdon jälkeen arvoja nollaamaan mutta polttoja on tehty senki edestä.
Otsikko: Vs: DPF vaihto ja koodaus
Kirjoitti: o.b. - 12.05.20 - klo:21:17
Jos VCDS on aito, se neuvoo aika hyvin. Ensin Security Code ja sitten perään Basic Settings tai Adaptation pitäisi löytyä valikosta DPF:n arvojen resetointi.

Ihan tarkka en muista, mutta pojan Passattiin se tehtiin jotenkin noin (muistaakseni ::)). Mutta tuo taitaa hieman vaihdella riippuen siitä, mikä ohjainlaite siellä on.