Moro
Uskon että tältä palstalta löytyy tietäjä seuraavaan propleemaani.
Olen yrittänyt etsiä netistä mitä eroa on plokeilla,03K 103 023F ja 06K 103 023 J mutta en ole löytänyt oikeaa tietolähdettä.Ensinmainittu on EA888 Gen 3 ploki mutta onko tuo jälkimmäinen.
Moro
Lisään kysymykseeni sen verran että 03K 103 023F ploki on se jota käytetään R5 kilpa-autossa ja siihen pitäisi löytää korvaaja,mahtaako plokeissa olla merkintä eroja jos sitä käytetään WVssa tai Audissa?
Ei ole, jos osa on 100% samanlainen niin osanumerokin on identtinen.
Moottorin alakertaa eli lohkoa tässä ollaan ilmeisestikin metsästämässä eikä uusinta blogiviestiä?
Moro
No lohkoapa tarkoitan,olisiko tietoa eroavaisuuksista,minkä verran on eroa esim. poikittais ja pitkittäis koneen lohkoilla.
Apulaitteiden kiinnityspisteissä runkoon sekä itse moottorintuennassa saattaapi olla eroja. Sisäisesti tuskin mitään eroavaisuuksia.
Kyseisestä konetyypistä ei ole kokemusta, mutta aikoinaan AHU:ssa tulipellin/apparikuskin puoleiset kiinnitysreiät olivat eri kohdissa. Sen verran kiire oli kuitenkin saada 3B5 liikkeelle, että jyrsin korvakkeesta vähän pois ja tein 6mm teräslevystä adapterit. Lisäksi hatara muistikuva että apulaitekiinnikkeessä olisi jäänyt yksi pultti laittamatta ja jouduin ottamaan lohkosta rälläkällä pienen palan pois.