Kyseessä on bora 1.6 16v azd kone jakopäällä ajettu n.70tkm..matka katkesi syyksi paljastui jakopäähihna..lyhyemmästä hihnasta hampaita sileenä..kuinka näissä volkkarin koneissa onko heti ventiilit solmussa?
Kokemuksia kellään ?
Onko tässä koneessa nokka-akseleilla oma pikku hihna mistä hampaat mennyt sileäksi? Jos on niin kyllä ne venttiilit on solmussa. Nuissa koneissa tosi tarkkaa sen hihnan asennuksen kans.
On..pikku hihnasta n.puolet hampaista sileenä..pitemmäs hihnas ei vaurioita..ei toki purettu oo
Vielä enempää
Paskaksi on remmit mennyt kun tollasilla kilometreillä nuan käy..
Lainaus käyttäjältä: Rytkönen - 31.01.19 - klo:22:12
Paskaksi on remmit mennyt kun tollasilla kilometreillä nuan käy..
70tkm ja alkuperäinen hihna 15 vuoden takaa?
Missäpäin Suomea on autolla ajeltu?
2015 vaihdettu..pohjanmaalla ajettu
Melkein väittäisin että liian kireälle asennettu. Vaihtoehtoisesti kiristin kiristetty väärään suuntaan. Alakiristin kiristetään myötäpäivää, yläkiristin vastapäivään. TAI toisinpäin. Tarkista aina ohjeesta ;) Mutta toi on ihan Gatesin varoituksissa että huom, toinen suunta.
Ihan saletisti asennusvirhe. Ite yhesti teheny ja tuo on millintarkka näissä 16-venasissa, toki oma asennus pelas sen vaihtovälin verran. Jos on merkkiliikkeessä tehty niin sillon vois kyllä olla osien laadussa ehkä sanomista. Mutta tuo hampaitten sileäksi meno kertoo siitä että remmin kireydessä ollu sanomista.
Tohon on vaikea kommentoida mitään..oli liikkeessä vaihdettu silloin kun auton ainakaan ostin..
Oli liikkeessä leimattu ;D
Lainaus käyttäjältä: Rytkönen - 01.02.19 - klo:06:50
2015 vaihdettu..pohjanmaalla ajettu
Ei siis Pohjois-Pohjanmaalla kuitenkaan, lähinnä Oulun seudulla? Siellähän noita hihnoja menee alvariinsa.
Ei oo koko auto oulua nähnytkää..vaasan seudulla ;) ei kellään olisi pöydän alla halpaa ehjää konetta?
Mitä eroa on atn/aus/azb/bcb koneissa?
Pari kolme vuotta sitten muistaakseni BCB-koneinen Golf koki saman kohtalon eli matka katkesi ja lyhyen hihnan hampaat oli kadonneet.
Uutta hihnasarjaa tilalle ja taas mentiin eli isompia vauriota.
Kaikki pakoventtiilit oli solmus :o