VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Passat 3C (05–10) => Aiheen aloitti: kariky - 19.01.19 - klo:00:43

Otsikko: Valojen korjaus peuran jäljiltä
Kirjoitti: kariky - 19.01.19 - klo:00:43
Alkuviikosta pikkuisen hipasin peuraa ja -08 Passatista meni etukulma, konepelti ja etuovi :'(
Onneksi oli pikkukasko ja vaikkei vakuutusyhtiö kustannakaan oikealla korjaamolla korjausta, niin jonkinlaisen kasan rahaa lupasivat ;D

Oikeanvärisiä (oli ainakin uutena ::) ) purkuosia löytyy sopivasti, mutta valojen remppa jäi mietityttämään. Vanhat valot oli aika surkeat kun ei peurat näy eikä sumareitakaan ollut tukena. Uudet umpiot molemmin puolin varmaan auttaisi jonkin verran, mutta onko nuo puolentoista sadan euron setit kelvollisia: https://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=passat+2008+scheinwerfer&_sacat=0 (https://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=passat+2008+scheinwerfer&_sacat=0), esim tuommoinen Hella H7/H7 ?

Saisiko tuohon Passattiin myös lisättyä esim kääntymisvaloina toimivat jälkiasennussumarit ?


Otsikko: Vs: Valojen korjaus peuran jäljiltä
Kirjoitti: kariky - 20.01.19 - klo:16:26
Onko noissa Valeon tai Hellan umpioissa eroa valotehossa tms?

Ainakin aina saman hintaisia...
Otsikko: Vs: Valojen korjaus peuran jäljiltä
Kirjoitti: o.b. - 20.01.19 - klo:16:45
Nuo ei sitten ole Hellan umpiot, vaan halvat Kiinalaiset kopiot. Saattaa olla ihan kelvolliset tai sitten heijastinosa on muovia ja vuoden, parin päästä sulanut muodottomaksi. Niin mulle kävi ainakin sikäläisille sumuvaloille kun koodasin ne päivävaloiksi ja paloivat siis jatkuvasti päiväsaikaan.

Hella tai Valeota ei saa edes toista tuohon hintaan. Valoteho on molemmissa sama. Kannattaa olla saman merkkiset jos käytettyjä katselet, muutoin valojen korkeussäätö voi heittää kun valojaa säätää alemmaksi. Toinen siis näyttää alemmaksi kuin toinen.