Tilasin itselleni vuosien jälkeen Seat Leon ST TGI Busineksen lähes kaikilla herkuilla ja tällä kertaa kaasuversiona, laskeskeltuani sen olevan polttoainekustannuksiltaan halvin. Aivan kaikkia haluamiani varusteita autoon en saanut, mutta eniten miellytti 5v/150000km takuu sekä rahoitustarjous. Lisäksi päästöt putoavat lähes nollaan ja maailma pelastuu vaikka se ei omassa vaakakupissani tällä(kään) kertaa valitettavasti juuri painanut.
Millaisia kokemuksia teillä on kyseisten versioiden todellisista kulutuksista ja huoltokustannuksista? Huoltovälihän on tiheämpi ja itse odotan huoltokustannusten nousevan vaikka liikkeessä toisin väittävätkin.
Kiva olisi kuulla muitakin kokemuksia autoon ja varusteisiin liittyen, mutta erikoisesti kaasuautoiluun liittyviin asioihin.
Löytyy ST-malli kaasulla ja tätä vuosimallia olevana Business Style-varustelulla. Ei mitään pahaa sanottavaa tähän mennessä ja kilsoja takana noin 5000. Omiin tarpeisiin täysin riittävät tehot, urheiluautot sitten erikseen. Kaasusäiliön viemä tila ei haittaa arjessa lainkaan, konttiin menee kaikki tarvittava. Bensaa oli tankki täynnä kun auto toimitettiin ja kulutin sitä talvella webastolla hieman ja loput keväällä bensavalon syttymiseen saakka jonka jälkeen tankkasin pohjalle kymmenen litraa ettei valo pala. Loput on siis ajeltu kaasulla ja ajotietokoneen mukaan kulutus on ollut koko ajalta 3.8 kiloa satasella. Oma ajo on sekalaista mutta pienellä tuntuu menevän. Suunnitelluilla kilsoilla (noin. 20tkm) kannattaa ajella maakaasulla omien laskujen mukaan. Autossa on huolenpitosopimus.
Kiitokset vastauksesta. Mukava kuulla, ettei ainakaan alkuun ole ollut ongelmia. Ilmeisesti uusissa versioissa ollaan päästy eroon verhoilujen yms natinoista, joista aiemmissa versioissa tunnuttiin valitettavan.
Itse olen ollut aika pessimistinen valmistajien lupaamiin kulutuslukemiin ja siksi laskeskelin omaa kulutusta 4kg/100km, mutta ilmeisesti jää allekin. Käyttääkö auto bensaa esim. käynnistyksessä koskaan vaiko pelkästään kaasun loppuessa? Nämä nykyajan bensat eivät Nesteen bensaoppaan mukaan tunnu säilyvän kovin pitkään, jolloin höyrynpaine ja lakoittuminen voi olla ongelma pa-järjestelmälle. Mikähän olisi paras aikaväli kierrättää aineet tankissa? Minimi on tietysti kesä- ja talvibensat, mutta tiheämpi kierrätys varmasti estäisi muut likaantumisongelmat?
Kuinka päädyit huolenpitosopimukseen? Takuuhan on varsin kattava eikä hetkeen ole riskiä yllättävistä kuluista. Toisaalta saahan ylimääräisen sisään maksetun rahan pois sen jälkeen, kun sopimuskausi on loppu.
https://www.neste.com/sites/default/files/attachments/bensiiniopas_2015.pdf (https://www.neste.com/sites/default/files/attachments/bensiiniopas_2015.pdf)
Eipä kestä kiittää. Ei mitään ongelmia tosiaan eikä auto nitise tai natise mistään kohtaa.
Lienee varmasti hyvä arvioida kulutusta yläkanttiin kun laskeskelee Gasumin kampanjan kannattavuutta mutta omassa ajossa jää alle tuon 4 kilon. Auto käyttää bensaa tankkauksen jälkeen kilometrin tai kaksi jonka jälkeen se siirtyy kaasulle. Tietojeni mukaan bensaa käytettäisiin myös käynnistyksessä ulkoilman lämpötilan ollessa alle -20. Tästä huolimatta helmi- ja maaliskuun pakkaset eivät aiheuttaneet omalla kohdallani käynnistystä bensalla. Ohjekirjan mukaan bensatankki tulee ajaa tyhjäksi (merkkivalon syttymiseen asti) puolen vuoden välein.
Päädyin huolenpitosopimukseen sen sopivan hinnan takia ja juurikin tuon rahan palautumisen takia. Ei ainakaan tarvitse miettiä makselua, sen kun ajelee huoltoon kun sen aika tulee.
No niin, nyt on muutama päivä sitten kuitattu uusi auto alle ja vielä sisäänajo- vaiheessa. Olen erittäin tyytyväinen autoon tällä hetkellä. Oletan saaneeni juuri sitä mitä tilasin. Olemattoman kilometrimäärän jälkeen vaikuttaa, että kertomasi kulutuslukemat todella pitävät paikkaansa myös minun käytössä ja autolla ongelmitta pääsee alle 4kg kulutukseen normi ajossa.
Suorituskyky kiihdytyksissä ei todellakaan aiheuta verenkierron uudelleen jakautumista, mutta en sitä toki odottanutkaan. Arki- ja työmatkakäyttöön juuri sellainen kuten pitääkin. Urheiluautot erikseen, kuten mainitsitkin.
Tankkausasemilla tuntuu tosin olevan melkoisia eroja tankkauspaineissa. Käsittääkseni tankkauspaineen tulisi aina olla noin 200 bar, mut eräälläkin asemalla paine oli vain 140bar. Tiedä sitten kumpaanko suuntaan kaasut virtaa paineentasausvaiheessa, mutta tankki ei ainakaan ”täyteen” tule. Vaatii hieman totuttelua tämäkin.
Onkos autossasi minkälaisia avustavia järjestelmiä? Kokemuksia/huomioita niiden toiminnasta tai vääristä toiminnoista?
Täällä myös kaasuvehje, ei Leon vaan Passat. Alle -25C pakkasella kylmäkäynnistyi bensiinillä ja kävi jonkun aikaa bensalla että kone lämpeni riittävästi. Muuten käy 1-2 sec bensalla ja vaihtaa heti sitten kaasulle. Kulutukseen korkeasti kuormattunakin voi olla hyvinkin tyytyväinen. Liikkuu täyteen lastattuna+boksit tms siinä 4kg tienoilla vähän ajosta/nopeudesta riippuen. Normaalisti kuormattuna pääsee maantiellä kesällä alle 3,5kg:n - viime vkl reissu helteessä ja pääosin moottoritietä 110km/h, 5hlö ja 3,3kg ajotietokoneen mukaan ja ei tuo ainakaan tankkausten mukaan kauheana heitä. Muuten menee tankkausten mukaan laskettuna (kaikki ajot) siinä luokkaa 4-4,5kg/100km, joten ilmoitetut lukemat voi jopa alittaa.
Viimeksi tankattu talvella bensaa, lienee aika taas kesälomilla jossain vaiheessa hieman kuluttaa sitä ja laittaa uutta tilalle. Pienmoottoribensiinikin on käynyt mielessä, siinä ois tuo säilyminen parempaa.
Lainaus käyttäjältä: jt - 09.06.18 - klo:00:05
Viimeksi tankattu talvella bensaa, lienee aika taas kesälomilla jossain vaiheessa hieman kuluttaa sitä ja laittaa uutta tilalle. Pienmoottoribensiinikin on käynyt mielessä, siinä ois tuo säilyminen parempaa.
Neste mainostaa omalle 98 bensalleen 4 x säilyvyyttä ”tavanomaiseen” bensaan verrattuna. Tästä voisi päätellä sen sitten säilyvän lähemmäs vuoden melko muuttumattomana.
https://www.neste.fi/neste-futura-98-e5-kaikkiin-bensiinimoottoreihin (https://www.neste.fi/neste-futura-98-e5-kaikkiin-bensiinimoottoreihin)
Lainaus käyttäjältä: Pxu - 09.06.18 - klo:12:37
Neste mainostaa omalle 98 bensalleen 4 x säilyvyyttä ”tavanomaiseen” bensaan verrattuna. Tästä voisi päätellä sen sitten säilyvän lähemmäs vuoden melko muuttumattomana.
Päättelin samoin että jos normi bensa kestää 3..6 kuukautta, tulisi about vuosi (3kk*4). Kysyin asiaa Nesteen asiakaspalvelusta ja ohessa vastaus:
Varmistimme asian asiantuntijoiltamme ja laskelmanne pitävät paikkansa. Eli uusi Futura bensiini kestää tankissa noin 12 kuukauden ajan tavanomaisissa olosuhteissa.
Tällöin siis hybridiautoonne voitte kyseistä tuotetta tankata ja olla luottavaisin mielin ainakin polttoaineen säilyvyyden osalta.Joten seuraavalla kerralla tankkiin sujahtaakin Nesteen 98:ia, loppukesästä tulee nimittäin täyteen puolivuotta viimeisestä bensan tankkauksesta. Olettaen toki että "tavanomainen olosuhde" kattaa Suomessa olevat sääolot.
No hyvä, että on sekin asia varmistettu. Sen verran pitänee tankata 98:a , että valo sammuu.
Nyt reilun viikon verran kaasuautoilleena olen saanut hämmästellä paikallisten biokaasuasemien toimintaa. Asemat ovat olleet toiminnassa alle vuoden ja niillä esiintyy kaikenlaista ongelmaa, joka yleensä johtaa vajaatankkaukseen tai siihen, ettei asema ole käytössä ollenkaan. Tänään kuitenkin sain tankattua lähes täyteen, mutta auto ilmoittaa CNG-laaduksi 90%. Onkos kellään asiaan perehtyneellä tietoa mitä se loppu 10% mahtaa olla? Ja onko tämä 10% jotain palamatonta kaasua vaiko 90% puhtaan metaanin osuus? Sainko energiaa vain 90% maksamastani?
Päivitän omia kokemuksiani kulutuksesta ja kustannuksista kaasuauton hankintaa harkitsevia varten.
Kilometrejä autoon on kertynyt poikkeuksellisen paljon (n.4k) ja tulee kertymäänkin kesän aikana suunnitellun Euroopan reissun vuoksi. Pitkänajan kulutus omalla reippaalla ajoprofiilillani on ollut 4.0 kg/100km. Pääasiassa satasen rajoituksilla matka-ajossa jonossa (100-110km/h) ajaessa kulutus on vaihdellut 3.6-3.9 välillä.
Rahassa mitattuna tämän päivän hintaerolla polttoaineaikustannuksia tarkastellessa ajaminen biokaasulla on minulle tasan puolet halvempaa, kuin aiemmalla Diesel Golfillani 110hp. Sillä oma keskikulutukseni oli 5.2 L/100km.
Tämän kokemukseni perusteella voin todella suositella kaasuauton hankintaa, mikäli nykyiset kustannukset eivät miellytä ja omalla vaikutusalueella on kaasuasema. Bonuksena kaupanpäälle pelastaa vielä maailman ;)
Autonvaihtosuunnitelmia olisi, ja korkeimmalle vaihtoehdoista on noussut Seat Leon farmari TGI automaatilla. Loppuvuodesta tulossa ilmeisesti päivityksiä kaasuhybrideihin. Onko tästä tarkempaa tietoa?
Miellään kuulisi kyllä lisää kokemuksia ko. kokoonpanolla olevasta autosta.
Lainaus käyttäjältä: Ford - 12.10.18 - klo:12:15
Autonvaihtosuunnitelmia olisi, ja korkeimmalle vaihtoehdoista on noussut Seat Leon farmari TGI automaatilla. Loppuvuodesta tulossa ilmeisesti päivityksiä kaasuhybrideihin. Onko tästä tarkempaa tietoa?
Miellään kuulisi kyllä lisää kokemuksia ko. kokoonpanolla olevasta autosta.
Bensatankit pienenee merkittävästi VAG konsernin autoissa ja yksi kaasusäiliö muuttaa taka-akselin toiselle puolelle. Tehot nousee 110hv -> 130hv. Moottorin tilavuus kasvaa 1.4TSI -> 1.5TSI. Digitaalinen mittaristo tuskin vieläkään tukee kaasua...
https://tekniikanmaailma.fi/kaasua-komisario-eikun-skoda-octavia-vuosimallin-2019-octavia-g-tec-saa-uuden-moottorin-ja-kolme-kaasutankkia/
Octavia tullee myyntiin joulukuussa. Golf maaliskuussa. Leonista ei tietoa.
Lainaus käyttäjältä: Kale - 12.10.18 - klo:12:54
Bensatankit pienenee merkittävästi VAG konsernin autoissa ja yksi kaasusäiliö muuttaa taka-akselin toiselle puolelle. Tehot nousee 110hv -> 130hv. Moottorin tilavuus kasvaa 1.4TSI -> 1.5TSI. Digitaalinen mittaristo tuskin vieläkään tukee kaasua...
https://tekniikanmaailma.fi/kaasua-komisario-eikun-skoda-octavia-vuosimallin-2019-octavia-g-tec-saa-uuden-moottorin-ja-kolme-kaasutankkia/
Octavia tullee myyntiin joulukuussa. Golf maaliskuussa. Leonista ei tietoa.
Myynnissä ne kai jo onkin, mutta tuotanto päivitetylle kaasumallille alkaa viikolla 48 konsernissa.
Ymmärtääkseni marraskuussa pitäisi tulla Seatin hinnaston mukaan WLTP hinnat uudella 1.5 koneella. Tilauksiahan voi jo tehdä liikkeessä hintalupauksella. Ekat toimitukset menee varmaan alkuvuoteen.
Samoja muutoksia kuin konserni sisaressa, isommat kaasutankit, pienempi bensatankki ja enemmän tehoa. Hyviä parannuksia. Itse olisin mielellummin tuon ottanut mutta kun oli kiire saada kesän jälkeen uusi auto alle niin tyydyin 1.4 TGI malliin, joka onkin ollut Passatin jälkeen erinomainen ajettava.
Olisiko tietoa mikä on uuden 1.5TGI ST DSG mallin WLTP päästöarvo? Vanhassahan se oli 96. Entä toimitusajat? Vetokoukkua ei liene tähänkään saatavissa?
Löysin tällaisen sivuston.
http://m.cbg100.net/products/biokaasuhenkiloautot-2018/ (http://m.cbg100.net/products/biokaasuhenkiloautot-2018/)
Tämän mukaan uudessa mallissa ei suorituskyky juuri muutu. Toimintasäde tippuu n. puoleen. Ennen kaasulla 410km ja 50l bensatankilla 900km = yhteensä 1310km. Uudessa kaasulla 480km + 12l! Bensatankilla 200km= yhteensä 680km. En kyllä ymmärrä miksi on pitänyt pienentää tankkia noin paljon kun kuitenkaan ei juuri kaasun määrä lisäänny samassa suhteessa. Tulee ajeltua joka vuosi niin Ruotsin kuin Suomenkin Lapissa sekä Norjan puolella. Tuolla uudella mallilla ei kyllä sinne ole asiaa nykyisellä kaasun tankkausverkostolla.
Tuohon en lähtisi luottamaan koska suoritusarvoja ei ole vielä julkaistu.
Ohessa espanjaksi yksi artikkeli aiheesta: https://www.autofacil.es/volkswagen/2018/07/04/nuevo-motor-15-tgi-130/45078.html (https://www.autofacil.es/volkswagen/2018/07/04/nuevo-motor-15-tgi-130/45078.html)
Automyyjän kanssa keskustelussa sanoi että 130 heppaisella kiihtyvyys olisi noin sekunnin ripeämpi. Pienempi bensatankki johtuu WLTP mittauksesta ja euroopan verotuksista enimmäkseen.
Toki lapinmatkaajia haittaa varmasti mutta ei kaikki usomalaisetkaan lapissa joka vuosi käy 8)
Lainaus käyttäjältä: Cahn - 08.11.18 - klo:10:40
Automyyjän kanssa keskustelussa sanoi että 130 heppaisella kiihtyvyys olisi noin sekunnin ripeämpi.
Eli menisi kokolailla tasoihin 1.0 TSI:n kanssa.
- 1.0 TSI (85 kW) 9,8 s
- 1.4 TGI (81 kW) 11,0 s
- 1.5 TGI (96 kW) noin 10,0 s
Pistin viime viikolla 1.5TGI:llä varustetun leonin tilaukseen. Kilometrit ja ajoreitti vaihtui työpaikan vaihdon myötä sen verran, ettei enää tarvetta isohkolle dieselautolle, ja kun saatu tarjous oli ihan kohtalainen niin päädyin tilaamaan.
Painoahan tuolla on todennäköisesti n. 100kg enemmän kuin tuolla 130hv 1.5TSI:llä, mutta muuten pitäisi olla suorituskyvyltään suht vastaava, joten alle kymppiin pitäisi kyllä päästä kiihtyvyydessä ihan perusmatikalla laskettaessa.
Toimitus arviolta vasta huhtikuussa, joten ihan heti ei pääse kokemuksia jakamaan...
Lainaus käyttäjältä: Pace - 10.11.18 - klo:12:49
Pistin viime viikolla 1.5TGI:llä varustetun leonin tilaukseen.
Mikä sen ovh. on? Ei näy vielä hinnastossa.
Eilen tilattu farmari Leon 1.5 TGI business, arvioitu toimitus 3/2019.
Lainaus käyttäjältä: jt - 12.06.18 - klo:23:46
Päättelin samoin että jos normi bensa kestää 3..6 kuukautta, tulisi about vuosi (3kk*4). Kysyin asiaa Nesteen asiakaspalvelusta ja ohessa vastaus:
Varmistimme asian asiantuntijoiltamme ja laskelmanne pitävät paikkansa. Eli uusi Futura bensiini kestää tankissa noin 12 kuukauden ajan tavanomaisissa olosuhteissa.
Tällöin siis hybridiautoonne voitte kyseistä tuotetta tankata ja olla luottavaisin mielin ainakin polttoaineen säilyvyyden osalta.
Joten seuraavalla kerralla tankkiin sujahtaakin Nesteen 98:ia, loppukesästä tulee nimittäin täyteen puolivuotta viimeisestä bensan tankkauksesta. Olettaen toki että "tavanomainen olosuhde" kattaa Suomessa olevat sääolot.
Päätteleminen on samaa kuin arvaus. Minulla Opel Manta ollut 19kk pois ajosta ilman lisäaineita. Ja aina kulkee ja kukkuu samoilla bensoilla. 2 kertaa ajettu\käynnistetty..
,,
Lainaus käyttäjältä: s-mod - 18.11.18 - klo:17:03
Päätteleminen on samaa kuin arvaus. Minulla Opel Manta ollut 19kk pois ajosta ilman lisäaineita. Ja aina kulkee ja kukkuu samoilla bensoilla. 2 kertaa ajettu\käynnistetty..
Kaasarikoneinen Manta on hieman eri asia kuin suorasuihku bensa. Ja kyllä se bensa Mantankin tankissa happanee, lisäaineiden käyttö on enemmän kuin suotavaa. Ilman muuta 98:a, oli sitten uusi tai vanha auto tahi pienkone kyseessä.
Lainaus käyttäjältä: Daatta - 19.11.18 - klo:10:14
Kaasarikoneinen Manta on hieman eri asia kuin suorasuihku bensa. Ja kyllä se bensa Mantankin tankissa happanee, lisäaineiden käyttö on enemmän kuin suotavaa. Ilman muuta 98:a, oli sitten uusi tai vanha auto tahi pienkone kyseessä.
Manta 2.0 gsi, eli ruisku on. Mutta tarvii varmaan motonetissä käydä lisäaine litkua ostamassa, tosin ajossa oleena käytin lyijynkorviketta 98 kanssa. Mutta se siitä.
Pololla ajelen 95 sellä alle 5l/100km kultuksia keskinopeuden olessa 95km/h
(https://i.ibb.co/jkg1WSC/D9-DD52-D4-D7-AA-4191-803-E-C9-B98-A468-C77.jpg) (https://ibb.co/Df5S8ZB)
Toisinaan onnistuu ajamaan melko taloudellisesti. Nastarenkaat alla, lämpötila pakkasella, keskinopeus yli 90km/h ja matkasta kolmasosa motaria. Matkaakin jopa 70 km taitettu. Ei voi kuin ihmetellä🤔
Lainaus käyttäjältä: vmoi73 - 14.11.18 - klo:16:53
Eilen tilattu farmari Leon 1.5 TGI business, arvioitu toimitus 3/2019.
Ja juuri myyjältä saadun tiedon mukaan 1.5TGI-mallien valmistus alkaa viikolla 4, ja oman auton luovutus aikaisintaan huhtikuussa.
Lainaus käyttäjältä: vmoi73 - 14.01.19 - klo:13:56
Ja juuri myyjältä saadun tiedon mukaan 1.5TGI-mallien valmistus alkaa viikolla 4, ja oman auton luovutus aikaisintaan huhtikuussa.
Oma myyjä oli realisti heti alusta lähtien, ja sanoi tuon huhtikuun olevan todennäköisempi heti kärkeen vaikka taisinkin tilata autoni jo viikkoa aiemmin...
Näyttäisi pikkuhiljaa valuvan speksejäkin nettiin:
https://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=es&tl=en&u=https%3A%2F%2Fwww.efemotor.com%2Fnuevo-seat-leon-1-5-tgi-evo-espana%2F (https://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=es&tl=en&u=https%3A%2F%2Fwww.efemotor.com%2Fnuevo-seat-leon-1-5-tgi-evo-espana%2F)
Lainaus käyttäjältä: Pihistelijä - 08.11.18 - klo:11:28
Eli menisi kokolailla tasoihin 1.0 TSI:n kanssa.
- 1.0 TSI (85 kW) 9,8 s
- 1.4 TGI (81 kW) 11,0 s
- 1.5 TGI (96 kW) noin 10,0 s
Seatin speksit ovat saatavilla seat.de:stä: https://www.seat.de/content/dam/countries/de/kontakt/pdf/preislisten/SEAT_Leon_Preisliste_Ausstattung_technischeDaten.pdf (https://www.seat.de/content/dam/countries/de/kontakt/pdf/preislisten/SEAT_Leon_Preisliste_Ausstattung_technischeDaten.pdf)
Leonilla
- 1.0TSI DSG: 10 s. Huippu 195km/h
- 1.5TGDI DSG: 9,9s. Huippu 206 km/h.
Molemmat arvot lienevät normaaliautoilijalle kohtuu yhdentekeviä. 1.5TGI koneesta tulee täysi vääntö jo 1400rpm ja pienempi 1.0 joutuu kiertämään 2000rpm:n tietämille. Tuskin silläkään on suurempaa merkitystä varsinkaan DSG:n kanssa, ehkä manuaalilla isompi kone voi olla pikkukierroksilla pirteämmän oloinen paremman (täyden) väännön ansiosta.
Lainaus käyttäjältä: Pxu - 01.12.18 - klo:01:49
(https://i.ibb.co/jkg1WSC/D9-DD52-D4-D7-AA-4191-803-E-C9-B98-A468-C77.jpg) (https://ibb.co/Df5S8ZB)
Toisinaan onnistuu ajamaan melko taloudellisesti. Nastarenkaat alla, lämpötila pakkasella, keskinopeus yli 90km/h ja matkasta kolmasosa motaria. Matkaakin jopa 70 km taitettu. Ei voi kuin ihmetellä🤔
Itse olen päässyt matalimmillaan (ajotietokoneen mukaan) 3,3kg/100km 1.4 Passatilla moottoritietä/maantietä kesähelteillä n. 200km matkan. Tasainen kyyti kuorman (5hlö) kanssa menee yllättävän matalilla lukemilla. Ei yhtään harmita vaparibensan vaihto pois..
Leonin 2019 mallin hinnat uudella 1.5 TGI koneella nyt julkaistu.
https://content.seat.fi/Extra/Hinnasto.nsf/0/3F86E307894D4DA8C225838D002B07DB/$file/HINN%2030%20Leon%20ST%2025012019.pdf?open (https://content.seat.fi/Extra/Hinnasto.nsf/0/3F86E307894D4DA8C225838D002B07DB/$file/HINN%2030%20Leon%20ST%2025012019.pdf?open)
Varsin kilpailukykyiset hinnat versus bensa ja diesel mallit. Kelpaisi omaankin tuo hieman isompi kaasutankki...
Lainaus käyttäjältä: Cahn - 30.01.19 - klo:16:02
Leonin 2019 mallin hinnat uudella 1.5 TGI koneella nyt julkaistu.
https://content.seat.fi/Extra/Hinnasto.nsf/0/3F86E307894D4DA8C225838D002B07DB/$file/HINN%2030%20Leon%20ST%2025012019.pdf?open (https://content.seat.fi/Extra/Hinnasto.nsf/0/3F86E307894D4DA8C225838D002B07DB/$file/HINN%2030%20Leon%20ST%2025012019.pdf?open)
Varsin kilpailukykyiset hinnat versus bensa ja diesel mallit. Kelpaisi omaankin tuo hieman isompi kaasutankki...
Lähes 3000, vastaavaa Octaviaa halvempi.. mielenkiintoista :).
Olin tässä jo tilaamassa Leon TGI style manuaalisena, allekirjoitus vaan puuttuu sopimuksesta. Teknisten syiden takia sopimuksen teko on siirtynyt ainakin huomiseen. Tässä välillä tuli sitten hurjan hyvä tajous Astrasta (parempi hyvitys nykyisestä, 0 korko, edulliset talvirenkaat) ja taas ollaan kahden vaiheella, että mitäs ny tehdään.
Onko vinkkiä mitä lisukkeita pitäisi ehdottomasti olla Style packin ja LEDien lisäksi?
Lainaus käyttäjältä: Ataraxia - 22.03.19 - klo:19:25
Onko vinkkiä mitä lisukkeita pitäisi ehdottomasti olla Style packin ja LEDien lisäksi?
Et tarvitse kumpaakaan noista kun valitset Leon Business Style mallin: löytyy em. varusteet, navigaattori ja jopa metalliväri. Lisävarustelistalta sitten ACC ja takuulaajennus 5v/150tkm ;) Ja laajennus kustantaa muistaakseni 250,.. kysyt kuitenkin..
Takuulaajennus 5v/150tkm? Eli kaasuLeoniin ei saa normi 5 vuoden takuuta?
Edit: Vai tarkoitetaanko tässä vain kilometrien pidennystä? Sehän riippuu sitten vain vuosittaisesta ajosuoritteesta.
Omassa Leonissa myös kessy, aivan ehdoton nykyaikainen varuste. Valonvaihtaja Ledeihin myös suositeltavaa.
Itselläni on ollut uusikorinen Astra ja nyt Leon, älä hemmetissä ota Astraa vaikka miten ois halpa
Lainaus käyttäjältä: MrBurns - 22.03.19 - klo:20:51
Itselläni on ollut uusikorinen Astra ja nyt Leon, älä hemmetissä ota Astraa vaikka miten ois halpa
Mikä siinä eniten ärsytti?
Täytyy ostaa mututuntumalla auto, koska meillä päin ei ole mitään kaasuversiota nähtävillä/koeajattavissa.
Astra 2019 sai aika ok arviot ainakin tuolla: https://www.carwow.co.uk/vauxhall/astra (https://www.carwow.co.uk/vauxhall/astra)
Lainaus käyttäjältä: Ataraxia - 22.03.19 - klo:21:06
Mikä siinä eniten ärsytti?
Täytyy ostaa mututuntumalla auto, koska meillä päin ei ole mitään kaasuversiota nähtävillä/koeajattavissa.
Astra 2019 sai aika ok arviot ainakin tuolla: https://www.carwow.co.uk/vauxhall/astra (https://www.carwow.co.uk/vauxhall/astra)
https://www.autostadium.fi/index.php?topic=3210.msg469651#msg469651 (https://www.autostadium.fi/index.php?topic=3210.msg469651#msg469651)
Tossa mitä heti tuli mieleen. Suurinta osaa noista ei hoksaa edes koeajolla vaan tulevat esiin ajan kuluessa
Lainaus käyttäjältä: mfroberg - 22.03.19 - klo:20:29
Takuulaajennus 5v/150tkm? Eli kaasuLeoniin ei saa normi 5 vuoden takuuta?
Edit: Vai tarkoitetaanko tässä vain kilometrien pidennystä? Sehän riippuu sitten vain vuosittaisesta ajosuoritteesta.
Tottakai saa normaalin 5v/100tkm takuun mutta laajennus 150tkm kannattaa ottaa jos ajoa tulee kohtalaisesti, helpottaa myös jälleenmyyntiä yksityisesti jos päättää luopua autosta vaikka 3 vuoden ikäisenä.. Hinta 250, mielestäni erittäin halpa, ihan oma mielipiteeni..
Lainaus käyttäjältä: ExOctavisti - 22.03.19 - klo:19:52
Et tarvitse kumpaakaan noista kun valitset Leon Business Style mallin: löytyy em. varusteet, navigaattori ja jopa metalliväri. Lisävarustelistalta sitten ACC ja takuulaajennus 5v/150tkm ;) Ja laajennus kustantaa muistaakseni 250,.. kysyt kuitenkin..
Olen "hieman" ennakkoluuloinen automaatteja kohtaan...
Viime hetken panikoinnin jälkeen tilaukseen meni Leon St manuaalivaihteisena + style pack+led+teknologia 1
Arona putosi pelistä, koska ajattelen sen olevan kaasumallina hirveän laiska. Astra putosi, koska tarjotussa versiossa ei ollut ledejä ja värikin oli väärä. Nyt on tunne, etten enää ikinä mene autokaupoille, oksettavan vaikeaa oli valinta ;D
Jos joku on niin vanhakantainen kuin mä, tiedoksi että kaasufarmarin saa myös manuaalisena vaikkei sitä voi Seatin sivuilla rakennella..
Lainaus käyttäjältä: Ataraxia - 25.03.19 - klo:21:15
Viime hetken panikoinnin jälkeen tilaukseen meni Leon St manuaalivaihteisena + style pack+led+teknologia 1
Ihan uteliaisuudesta: miten päädyit manuaalivaihteisiin?
Lainaus käyttäjältä: track08 - 25.03.19 - klo:21:53
Ihan uteliaisuudesta: miten päädyit manuaalivaihteisiin?
Ihan vain oma mieltymys ja ennakkoluuloisuus automaatteja kohtaan.
Lainaus käyttäjältä: vmoi73 - 14.11.18 - klo:16:53
Eilen tilattu farmari Leon 1.5 TGI business, arvioitu toimitus 3/2019.
Tämän luovutus pitäisi myyjältä saadun tiedon mukaan olla 30.4. Sen verran tuli tilausta muutettua, että varustetaso parani Stylestä Xcellenceen.
No niin, auto ollut alla reilut pari viikkoa ja fiilikset vaihdon jälkeen olleet positiiviset (edellinen pirssi oli 2016 audi a4). Ei sivuääniä (audissa pääasiallinen lähde huonosti asennettu ja rämisevä sisälämppäri), äänentoisto on ilman säätämistäkin suorata kädeltä audia parempi (audissa basson toistoa oli vaikea saada kumisemattomaksi) ja kulutus on sen verran pientä, että vaikka audillakin pääsi 100km 4 litralla dieseliä, niin vielä vähän halvemmaksi ajelu tulee vaikka tankkiin pistäisikin biokaasua (ja nyt ensimmäisen vuoden vielä vähän halvemmalla gasumin diilillä). Tähän mennessä ajotietokone kertoo kulutukseksi ensimmäisen reilun 1000km jälkeen tehtaalta lähtien 3,3kg/100km, ja mitä nyt pari kertaa on tankannut niin ajotietokone vaikuttaisi kaunistelevan lukuja n. 200-300g/100km.
Toki audiin verrattuna rengasmelu on kovempi (17" rengastuksella molemmat) ja sisusta aika askeettinen, mutta kilometrien vähennyttyä ei siellä ihan mahdottomasti tarvitse enää aikaa viettää.
Vaihdoin B8 diesel-Audin (110kw Quattro manuaali) uuteen Seat Leon ST FR Business DSG TGI:hin (96kw). Moottoritiellä mistä suurin osa ajostani muodostuu, kulutusmuutos kesärajoituksilla 7.3l / 100km dieseliä -> 4.6kg / 100km biokaasua. Pienentyneen polttoaineen kulutuksen lisäksi olen ollut erittäin tyytyväinen Seatin napakkaan ajotuntumaan. FR-varustelun 18" pyörät tuovat pientä huminaa, mutta ei missään nimessä häiritsevää. Kokonaisuus on selvästi plussalla aiempaan verrattuna. Mukautuva vakkari ja kaistavahti ovat erinomaisia varusteita tien päällä. Gasumin tankilla käydessä on joka kerta ollut myös muita autoja (usein Seat Leoneja) tankkaamassa, kaasuautoilu tuntuu olevan nosteessa.
Nyt alkaa olla 2000km mittarissa Leon ST Xcellence Business ST DSG TGI:llä. Mielestäni todella napakka ajaa ja ainakaan 17" Hankook Ventus Evo S2-renkailla ei yhtään meluisampi kuin edellinen autoni Peugeot 308 SW 16-tuumaisilla Michelineillä.
Muutama havainto :
-navigaattori muuten ok, mutta ärsyttävää kun puheohjaus haluaa lausua kadunnimet englanniksi.
- keyless toimii hyvin, mutta typerää että ovia ei saa takaluukusta lukkoon ilman, että ensin lukitsee ovet.
Peugeotissa sai takaluukun nappia painamalla lukittua koko auton. SEAT toteuttanut tämän niin, että ensin pitää autosta noustessa
muistaa laittaa ovet lukkoon, sitten avata takaluukku, ja kun sen sulkee, lukittuu koko auto.
-automaattisten lasinpyyhkijöiden päälle jääminen. Eli kun viiksi unohtuu pyyhintäasentoon ja tulee talvi niin aamulla sulat jäätyy lasiin
kiinni. Outoa, ettei toiminnosta ole merkkivaloa mittaristossa. Tosin sama vika on ainakin Opeleissakin.
Muuten ei valittamista. Kulutus koko 2000km matkalta 4kg/100km. Ajot pk-seudulla, osin ruuhkissa ja Helsingin keskustassa. Keskinopeus n.50km/h. Aamuisin työmatka pohjois-Vantaalta moottoritietä 120-135km/h ja loput ruuhkassa matelua. Erinomainen auto ajaa, paljon varusteita hintaan nähden ja Eclipse Orange on ainakin hieman massasta poikkeava väri :)
Lainaus käyttäjältä: vmoi73 - 18.05.19 - klo:08:52
- keyless toimii hyvin, mutta typerää että ovia ei saa takaluukusta lukkoon ilman, että ensin lukitsee ovet.
Peugeotissa sai takaluukun nappia painamalla lukittua koko auton. SEAT toteuttanut tämän niin, että ensin pitää autosta noustessa
muistaa laittaa ovet lukkoon, sitten avata takaluukku, ja kun sen sulkee, lukittuu koko auto.
Eiköhän se nyt kuitenkin toimi niin, että kun olet lukinnut ovet, kävelet takaluukulle ja avaat sen, niin ainoastaan takaluukku avautuu lukituksesta. Ja kun suljet takaluukun menee myös se lukkoon. Ovet ovat koko ajan lukittuna.
Lainaus käyttäjältä: Hidalgo - 18.05.19 - klo:09:06
Eiköhän se nyt kuitenkin toimi niin, että kun olet lukinnut ovet, kävelet takaluukulle ja avaat sen, niin ainoastaan takaluukku avautuu lukituksesta. Ja kun suljet takaluukun menee myös se lukkoon. Ovet ovat koko ajan lukittuna.
Juuri tätä tarkoitin. Mutta olisi kätevämpää että takaluukussa olisi nappi, jolla saisi hoidettua koko auton lukitsemisen. Nyt tosiaan pitää muistaa hiplata etuoven kahvaa ennen kontille menoa. Eiköhän tähän kuitenkin totu ajan myötä.
Onkos jollakin muistikuvaa siitä koska Gasumin vuoden ilmaisen kaasut Seatille alkoi?
Pörhö alkoi nyt väittämään, ettei tarjous koske maaliskuun tilauksia. Itse olen 100% varma, että kampanja oli käynnissä alkuun maaliskuun kauppoihin ja sitten sitä jatkettiin vielä huhtikuullekin... Meni aikas monta hernettä nenään Oulun Pörhön kanssa, nyt kun auto pitäisi vihdoin hakea kaupasta.
Maalikuussa kampanja koski vain Seat Centereistä myytyjä autoja.
Huhtikuussa kampanjaan liittyi maahantuoja ja sen jälkeen vasta koski kaikista liikkeistä myytyjä.
Huhuilen nyt jokaisessa Seat TGI ketjuissa.
Eli tilasin Seat Leon TGI:n maaliskuussa. Auto olisi ensi vkolla noudettavissa. Nyt Oulun Pörhö väittää, ettei Gasumin vuoden kaasu -kampanja ollut käynnissä tuolloin. Itse 100% varma asiasta, koska Seatiin päädyin juurikin tuon kamppanjan takia. Väittävät, että silloin oli käynnissä 65/e -kampanja, vaikka se tosiasiassa alkoi vasta myöhemmin (huhti-toukokuussa muistaakseni).
Onkos joku täällä ostanut Seatin kaasuauton maaliskuussa ja saanut kampanjan kaasutkin.
Ottaa pahasti aivoon, aijon tämän kusetuksen toki riitauttaa. Tekis mieli myös jättää auto kauppaan >:(
,,lkää ostako autoa Pörhöltä. Tai ainakin kaikki asiat kauppaa tehdessä kirjallisina!
Kuten tuossa yllä vastasin, maaliskuussa ei ollut Pörhön liikkeessä ilmaiset kaasut kampanjaa vain Seat Center autoliikkeissä. Silloin ei tosiaan ollut vielä tuota 65 kampanjaakaan.
Enpä usko että tässä riitauttaminen auttaa kun ei ollut liikeestäsi tuo kiinni.
Tein huhtikuun lopussa kaupat Seatista, jolloin oli voimassa vuoden kaasut Gasumilta kaikilla Seatin jälleenmyyjillä. Tarjouksia kilpailuttaessa yhdessä vaiheessa yksi tarjosi muita selvästi halvempaa hintaa ja kun kävin kohta kohdalta sen tarjouksen läpi, kävi ilmi, että he olivat oma-alotteisesti poistaneet vuoden kaasut tarjouksesta laskeakseen hinnan alemmas kuin muilla. Sikäli omituista, kun minullakin se oli yksi kaupantekoon voimakkaasti vaikuttaneista tekijöistä, jonka olin kyllä luetellut tarjouspyynnössäni selkeästi.
En paneutunut maaliskuussa kaasukampanjan ehtoihin vielä niin tarkasti, että osaisin sanoa mitä liikkeitä se koski. Tieto Gasumin vuoden biokaasut -kampanjasta lukee minulla kuitenkin tilauksessa ja olinkin jo etukäteen Gasumiin yhteydessä ja asia on ok, kun aktivoi kampanjan sitten kun auto saapuu.
Joo, näköjään tuli tehtyä kallis virhe. Puhuin kyllä kaupanteon aikana tuosta vuoden kaasut tarjouksesta, eikä myyjä sitä virhekäsitystä oikonut. Nyt harmittaa koko auto, ei mitään halua käydä hakemassa sitä :/
Ensi kerralla sitten pitääkin olla vieläkin tarkempi.
Jos jotain kiinnostaa käykää ostamassa Pörhöltä Leon St tgi business style boheme purpplena, niin mun ei tarvi nähdä koko autoa ;D
Eikös kaupanteon yhteydessä kuitenkin aika tarkkaan tule kirjallinen tilausvahvistus että mitä sitä oikein on tilattu/ostettu? Siinä mielessä valitus esim. kuluttajavalituslautakuntaan taitaa olla vain ajan hukkaa.
Ja voihan sitä ostaa sen nykyisen kampanjan 65e/kk, tai sitten mennä tankkaamaan Oulun Limingantulliin siihen Pörhön lähelle halpaa kaasua, avajaistarjouksena hinta on nyt 1e/kg, tuo tarjous ei varmaan kauan kestä.
Kyllä on jumankauta kovat perustelut olla hakematta autoa kun ei saa jotain hemmetin kaasua ilmaiseksi, no tavallaan parempi syy kuin esimerkiksi koko VAG konserni paskaa ja auto vaihtoon kun avaimesta loppuu 50sentin patteri 3kk aikana :D
Suosittelen kulkemaan vaikka taksilla tarvittavat matkat, oikein kun nariset kyydissä hinnasta voit saada kaupanpäälliseksi oikein makiat haistatukset ihan ilmaiseksi.
Jos asiaa arvioi numeroina, niin edun arvohan lienee 780euroa, siis 65e * 12kk. Uuden auton arvonalenemaan verrattuna tuo on hyvin pieni summa. Jo tankillinen bensaa/dieseliä maksaa helposti yli 65euroa.
Ei kai ihan noin.
Maksimietuhan on 1000kg kaasua vuodessa 65, /kk hintaan.
Jos ajaa sen reilu 20 000 km biokaasulla niin saa 1510, kaasut hintaan 780,.
Säästöä siis "listahintaan" 730, biokaasulla.
Maakaasulla kampanja säästää 520, vuoden aikana.
Jos tulee yhtään vähemmän kilometrejä niin etu pienenee.
Vm.-19 TGI Leonin 15tkm öljynvaihtohuolto teetetty, 160, Jyväskylän autotarvikkeessa.
Lainaus käyttäjältä: Petunet - 15.06.19 - klo:17:13
Ei kai ihan noin.
Maksimietuhan on 1000kg kaasua vuodessa 65, /kk hintaan.
Jos ajaa sen reilu 20 000 km biokaasulla niin saa 1510, kaasut hintaan 780,.
Säästöä siis "listahintaan" 730, biokaasulla.
Maakaasulla kampanja säästää 520, vuoden aikana.
Jos tulee yhtään vähemmän kilometrejä niin etu pienenee.
Siis edun "arvo" (listahinta) on se 65e kk * 12kk = 780 Eur, mutta paljonko sillä säästää jos sen ottaa/ei ota on sitten eri lukema. Biokaasulla säästöä tulee Gasumin n. 1,52 hinnalla alle 750 euroa, maakaasulla tai vaikkapa Jyväskylän Mustankorkean biokaasulla vähemmän kun hinta halvempi. Ja tietenkin jos ei aja niin paljon tai jos "pihistelee" kunnolla niin ei sitä välttämättä kannata ottaa ollenkaan, varsinkin jos tankkaa usein Gasumin ulkopuolisilla asemilla.
Takana ajoa 3kk ja 7000km. Aikas tyytyväinen olen Style Businekseen.
Pientä miinusta liikkeelle lähdöstä. Sitä automaatti tuntuu harkitsevan liikaa (manuaali Fiestalla oli rivakampaa tuo liikkeelle lähtö). Liikkelle lähtö vie hetkellisesti kaasun kulutuksen 40kg/100km lähdön tyylistä riippumatta.
Syksyn ekoilla pakkasilla lämmitettävä tuulilasi ois ollut jees. Lisäksi vähän yllätyin kun autossa ei ole rengaspaineen antureita.
Hola!
Mitenkäs teidän 1.4 TGI koneella varustetut leonit on öljyä maistelleet? Itselläni on nyt n40tkm -19 mallin leoni, jolla pääasiassa kuljen moottoritiellä työmatkoja, elikkä kone on lämmin kokoajan jne. Nyt tällä 15tkm öljynvaihtovälillä olen lisännyt about 0.5L öljyä siten että tikku täynnää rasteri asteikon yläpintaa, ja näyttäisi että sama määrä kuluu nyt tulevaan vaihtoväliin mennessä. Aikaisemmat autot (rellu, ford) ei ole öljyä syönyt koskaan edes tämän verran, muuta tosin ne ei kaasuautoja olleetkaan. Niin onko teillä kokemusta / seurantaa ko asiasta?
Lainaus käyttäjältä: Kaasu - 04.10.19 - klo:22:04
Hola!
Mitenkäs teidän 1.4 TGI koneella varustetut leonit on öljyä maistelleet? Itselläni on nyt n40tkm -19 mallin leoni, jolla pääasiassa kuljen moottoritiellä työmatkoja, elikkä kone on lämmin kokoajan jne. Nyt tällä 15tkm öljynvaihtovälillä olen lisännyt about 0.5L öljyä siten että tikku täynnää rasteri asteikon yläpintaa, ja näyttäisi että sama määrä kuluu nyt tulevaan vaihtoväliin mennessä. Aikaisemmat autot (rellu, ford) ei ole öljyä syönyt koskaan edes tämän verran, muuta tosin ne ei kaasuautoja olleetkaan. Niin onko teillä kokemusta / seurantaa ko asiasta?
Korjaus tähän edeltävään viestiin, auto on vuosimallia -18......!
Lainaus käyttäjältä: Kaasu - 04.10.19 - klo:22:04
Hola!
Mitenkäs teidän 1.4 TGI koneella varustetut leonit on öljyä maistelleet? Itselläni on nyt n40tkm -19 mallin leoni, jolla pääasiassa kuljen moottoritiellä työmatkoja, elikkä kone on lämmin kokoajan jne. Nyt tällä 15tkm öljynvaihtovälillä olen lisännyt about 0.5L öljyä siten että tikku täynnää rasteri asteikon yläpintaa, ja näyttäisi että sama määrä kuluu nyt tulevaan vaihtoväliin mennessä. Aikaisemmat autot (rellu, ford) ei ole öljyä syönyt koskaan edes tämän verran, muuta tosin ne ei kaasuautoja olleetkaan. Niin onko teillä kokemusta / seurantaa ko asiasta?
Tuo kertomasi öljynkulutus tarkoittaa 0,034 litran kulutusta per 1000km.
En olisi erityisen huolissani (jos ollenkaan) moisesta.
https://www.is.fi/autot/art-2000000656085.html (https://www.is.fi/autot/art-2000000656085.html)
Tänään laitettiin Nokian hakkapeliitat (16 ") alle. Rengasmelu on aivan järkyttävä. Meteli alkaa häiritsemään jo 50 vauhdissa, 110/120 ajaessa melu on sietämätön. (ennen ajattelin, että Borassa olisi ollut kamala rengasmelu, muttei se ole mitään nykyiseen verrattuna, Fiestassa ei ollut liikoja meluja)
Onkohan yhdistelmä vaan huono vai meniköhän euromasterilla jotain pieleen asennuksessa? Rengaspainevaroitus tuli kyllä melkein samantien uusilla renkakilla.
Joko muilla on nastoja alla, minkälainen on äänimaailma?
(Viikossa kilometrejä kertyy n. 500, hermot ja kuuloaisti menee takuulla näillä desibeleillä...)
Lainaus käyttäjältä: Ataraxia - 07.10.19 - klo:18:59
Tänään laitettiin Nokian hakkapeliitat (16 ") alle.
Onko Hakkapeliitta nastat? Hakkapeliitta kitkoilla Leon hiljenee entisestään. Menee ihan sukkasilleen.
Lainaus käyttäjältä: Ataraxia - 07.10.19 - klo:18:59
Tänään laitettiin Nokian hakkapeliitat (16 ") alle. Rengasmelu on aivan järkyttävä. Meteli alkaa häiritsemään jo 50 vauhdissa, 110/120 ajaessa melu on sietämätön. (ennen ajattelin, että Borassa olisi ollut kamala rengasmelu, muttei se ole mitään nykyiseen verrattuna, Fiestassa ei ollut liikoja meluja)
Onkohan yhdistelmä vaan huono vai meniköhän euromasterilla jotain pieleen asennuksessa? Rengaspainevaroitus tuli kyllä melkein samantien uusilla renkakilla.
Joko muilla on nastoja alla, minkälainen on äänimaailma?
(Viikossa kilometrejä kertyy n. 500, hermot ja kuuloaisti menee takuulla näillä desibeleillä...)
Varsinkin kun auto on muuten hiljainen, ei pahemmin suhise eikä moottorikaan jyrise dieselin tapaan voimakasta matalataajuista melua (johon muuten korva tottuu eikä se kuulosta absoluuttisesti enää niin kovalta), renkaiden vaikutus meluun kasvaa. Erityisesti kun autoon jossa on kohtuu hiljainen moottori, laitetaan nastat alle, renkasmelu etenkin nyt sulilla teillä on kohtuu raastavaa. Toinen on tottumiskysymys. Hiljaiseen autoon tottuu.
Lisäksi jos viikossa tulee 500km olettaen lähes läpitalven sulilla teillä, niin niiden nastojen hyvät talviominaisuudet on pian jyrätty tiehensä. Suosittelen vahvasti kitkoja. Esim. vaikka saman valmistajan R3 alle niin loppuu se nastamelu, itseasiassa melu usein vähenee kesärenkaisiin verrattuna ja vierintävastuskin on nastoihin verrattuna pienempi, joten hieman lisää kaasurangea tulee kaupan päälle.
Toisin kuin esmes 1.0 TSI:ssä, Leon ST 1.5 TGI:ssä DSG-lootallisen WLTP -kulutus on osin jopa pienempi kuin manuaalissa. Ja DSG:n huippunopeus (194 vs 206 km/h) ja kiihtyvyyskin on muka selvästi parempi kuin manuaalin. Ja tämä siitä huolimatta, että DSG-lootallinen painaa aina hiukan enemmän.
Nämä siis Teknisten tietojen (https://content.seat.fi/Seat/Seat_PDF.nsf/(PDFsWeb)/Leon_ST/$file/Seat_Leon_ST.pdf?open) mukaan, jotka btw ovat hiukan vajavaiset; esim. maavaraa ei kerrota eikä vetokoukun max aisapainoa.
WLTP-Kulutusarvot myös konfiguraattorista, kun täyttää samoilla varusteilla 1.5 TGI:n manuaali vs DSG:
Leon Sportourer ST 1.5 TGI 131 Style Business Class WLTP
· CO2-päästöt, hidas (WLTP): 158 g/km
· CO2-päästöt, keskinopea (WLTP): 112 g/km
· CO2-päästöt, nopea (WLTP): 97 g/km
· CO2-päästöt, moottoritienopeus (WLTP): 108 g/km
· CO2-päästöt, yhdistetty (WLTP): 112 g/km
· Kulutus, hidas (WLTP): 5,7 kg/100km
· Kulutus, keskinopea (WLTP): 4,1 kg/100km
· Kulutus, nopea (WLTP): 3,5 kg/100km
· Kulutus, moottoritienopeus (WLTP): 3,9 kg/100km
· Yhdistetty kulutus (WLTP): 4,1 kg/100km
********
Leon Sportourer ST 1.5 TGI 131 Style Business Class DSG WLTP
· CO2-päästöt, hidas (WLTP): 162 g/km
· CO2-päästöt, keskinopea (WLTP): 113 g/km
· CO2-päästöt, nopea (WLTP): 96 g/km
· CO2-päästöt, moottoritienopeus (WLTP): 106 g/km
· CO2-päästöt, yhdistetty (WLTP): 112 g/km
· Kulutus, hidas (WLTP): 5,9 kg/100km
· Kulutus, keskinopea (WLTP): 4,1 kg/100km
· Kulutus, nopea (WLTP): 3,5 kg/100km
· Kulutus, moottoritienopeus (WLTP): 3,8 kg/100km
· Yhdistetty kulutus (WLTP): 4,0 kg/100km
Olettaen että kyseessä ei etenkin huippunopeudessa ole panovirhe, mistä moinen voi johtua?
Lainaus käyttäjältä: Nupe - 06.11.19 - klo:13:45
Olettaen että kyseessä ei etenkin huippunopeudessa ole panovirhe, mistä moinen voi johtua?
Ottaen huomioon ettei perus Leonin huippunopeudessa ei ole vastaavaa eroa ja että se on sama kuin 1.4TGI:ssä, epäilisin että kyseessä on paino-/copy-paste -virhe.
Lainaus käyttäjältä: Pace - 06.11.19 - klo:18:21
Ottaen huomioon ettei perus Leonin huippunopeudessa ei ole vastaavaa eroa ja että se on sama kuin 1.4TGI:ssä, epäilisin että kyseessä on paino-/copy-paste -virhe.
Jep, panovihre tuo on; Saksan Seatin sivuilla oli oikeat tiedot. Saattaa tosin olla, että TGIn DSG:ssä on pidempi välitys isoimmassa vaihteessa kuin manuaalissa, mutta huippuihin se ei vaikuta. Bongasin tosin muutakin jos noihin teknisiin tietoihin on ylipäätään luottaminen:
Varustetasosta riippumatta 1.5 TGI:ssä toisin kuin jo Style 1.0TSI:ssä eli olekaan XDS tasauspyörästön lukkoa. Tuskinpa noilla kummallakaan tulisi lähdettyä Ahvenistolle tai Nürburgringille kierrosaikoja kellottamaan, mutta tarkoittaako tuo nyt esmes sitä, että 1.0 TSI irtoaa valoista ja etenee muutenkin talvikelillä paremmin kuin TGI?
Mikä mahtaa olla logiikka 1,5 tgi tyhjäkäynnissä.
Melko usein tyhjäkäynti 1300r/min jopa moottorin ollessa lämmin. Turhan suurelta vaikuttaa
Lainaus käyttäjältä: Kaasuautoilija - 21.11.19 - klo:21:23
Mikä mahtaa olla logiikka 1,5 tgi tyhjäkäynnissä.
Melko usein tyhjäkäynti 1300r/min jopa moottorin ollessa lämmin. Turhan suurelta vaikuttaa
No mitä ovat olleet huollossa mieltä? Eli onko vika vai 1.5 TGI ominaisuus?
Lainaus käyttäjältä: Nupe - 23.11.19 - klo:11:41
No mitä ovat olleet huollossa mieltä? Eli onko vika vai 1.5 TGI ominaisuus?
Itse koeajanut sekä Seat Leon 1.5 TGI, että Skoda Octavia 1.5 TGI eikä kumpikaan pitänyt tyhjäkäyntiä noin korkealla. Tällä otannalla sanoisin että jokin vika, mutta huolto voi toki olla ominaisuuden kannalla.
Lainaus käyttäjältä: Tape_ - 23.11.19 - klo:12:39
Itse koeajanut sekä Seat Leon 1.5 TGI, että Skoda Octavia 1.5 TGI eikä kumpikaan pitänyt tyhjäkäyntiä noin korkealla. Tällä otannalla sanoisin että jokin vika, mutta huolto voi toki olla ominaisuuden kannalla.
Perheessä kaksi 1.5TGI koneella varustettua autoa, ja molemmat käyvät tyhjäkäyntiä 1400 rpm hetken aikaa. Laskevat siitä nopeasti 1100 rpm ja sitten lopuksi 800 rpm
Lainaus käyttäjältä: Nupe - 09.11.19 - klo:13:07
Jep, panovihre tuo on; Saksan Seatin sivuilla oli oikeat tiedot. Saattaa tosin olla, että TGIn DSG:ssä on pidempi välitys isoimmassa vaihteessa kuin manuaalissa, mutta huippuihin se ei vaikuta. Bongasin tosin muutakin jos noihin teknisiin tietoihin on ylipäätään luottaminen:
Varustetasosta riippumatta 1.5 TGI:ssä toisin kuin jo Style 1.0TSI:ssä eli olekaan XDS tasauspyörästön lukkoa. Tuskinpa noilla kummallakaan tulisi lähdettyä Ahvenistolle tai Nürburgringille kierrosaikoja kellottamaan, mutta tarkoittaako tuo nyt esmes sitä, että 1.0 TSI irtoaa valoista ja etenee muutenkin talvikelillä paremmin kuin TGI?
Omasta mielestä 1.0 meni tosi nätisti liukkaat kaarteet joissa kiihdytti, ainakin tuli perstuntuma että toimi hyvin.
Lainaus käyttäjältä: vmoi73 - 23.11.19 - klo:14:17
Perheessä kaksi 1.5TGI koneella varustettua autoa, ja molemmat käyvät tyhjäkäyntiä 1400 rpm hetken aikaa. Laskevat siitä nopeasti 1100 rpm ja sitten lopuksi 800 rpm
Kylmänä tietenkin käy TGI korkeammilla kierroksilla hetken kuten kaikki muutkin autot. Vikahan tuo on selvästi, ellei lepuuta jalkaa kaasulla.
Ruotsin Seat -sivuilla on näköjään täydellisemmät tekniset tiedot kuin Suomessa (sivulla 20):
https://www.seat.se/content/dam/countries/se/seat-website/ladda-ner-broschyr/broschyr/leon-tekniska-spec.pdf (https://www.seat.se/content/dam/countries/se/seat-website/ladda-ner-broschyr/broschyr/leon-tekniska-spec.pdf)
Täällähän lausuttiin seuraavaa:
Lainaus käyttäjältä: Pihistelijä - 05.04.19 - klo:09:36
1.5 TGI DSG:ssä on pidemmät välitykset kuin manuaalissa. DSG:n seiska on pidempi kuin manuaalin kutonen. Se kompensoi DSG:n suurempaa kulutusta ja siksi kulutus on sama kuin manuaalissa.
1.0 TSI:ssä manuaalin kutonen on yhtä pitkä kuin DSG:n seiska.
Noiden teknisten tietojen mukaan (laitoin TGI tiedot myös liitekuvaksi) manuaalissa jo vitonen on pidempi kuin DSG:n seiska ja manuaalin kutonen onkin sitten jo todellinen loikkari! Mistään muualta en ole noita välityssuhteita toistaiseksi bongannut. Jos tuo pitää paikkansa, niin aika oudolta tuntuu, että DSG:n WLTP kulutus (Suomen konfiguraattorin mukaan) nimenomaan motarivauhdissa olisi pienempi kuin manuaalissa :-\
Ruåtsin datan mukaan yhdistetty WLTP -kulutus on manuaalissa pienempi, mutta Suomessa se on sama.
Miten ihmeessä eri maissa voi olla samassa mallissa erilaiset WLTP-arvot? En tasan tarkkaan usko, että eri maissa 1.5TGI:ssä olisi erilaiset vaihteiden välitykset sen enempää manuaalissa kuin DSG:ssäkään.
(https://i.ibb.co/1Kpp95G/Seat-15-TGI-data-Ruotsi.jpg) (https://ibb.co/vmrrJG4)
Octavian litraisessa on dsg:llä pidemmät välitykset, kuin manuaalilla. Kulutus kuitenkin dsg:llä suurempi käytännössäkin. Ei nuo manuaalien välitykset kuitenkaan lyhyitä ole nekään. Nykyisessä 1.5tsi:ssä on yhtä pitkät välitykset, kuin litraisessa oli.
Tuon Ruåtsin datan mukaan myös Leon 1.0 TSI:ssä manuaalin kutonen on pidempi kuin DSG:n seiska.
Toi data on kuitenkin ristiriitaista; virhe kait siinäkin. Jos nuo välityssuhteet pitäisi paikkansa, niin miten muka manuaali menisi kutosella 44,6 km/h ja DSG seiskalla 45,2 km/h ?
Mistä helkustista löytyisi Seatista ihan oikeat tiedot? Epsanjasta?
Lainaus käyttäjältä: Nupe - 23.11.19 - klo:22:32
Ruåtsin datan mukaan yhdistetty WLTP -kulutus on manuaalissa pienempi, mutta Suomessa se on sama.
Tarkoitin CO2 -arvoja eli manuaalilla 112 ja DSG:llä 114, kun Suomessa ne on molemmilla samat 112. Samperi kun ei voinut enää editoida.
Lainaus käyttäjältä: Nupe - 23.11.19 - klo:23:03
Tarkoitin CO2 -arvoja eli manuaalilla 112 ja DSG:llä 114, kun Suomessa ne on molemmilla samat 112. Samperi kun ei voinut enää editoida.
Voiko olla niin että Ruåtsin autot ovat hieman eri varustelutasolla kuin Suomen? Varusteluhan vaikuttaa nyt WLTP-aikana CO2-päästöihin.
Lainaus käyttäjältä: Kaasuautoilija - 21.11.19 - klo:21:23
Mikä mahtaa olla logiikka 1,5 tgi tyhjäkäynnissä.
Melko usein tyhjäkäynti 1300r/min jopa moottorin ollessa lämmin. Turhan suurelta vaikuttaa
Tuo 1300r/min käyntinopeus on ymmärtääkseni katalysaattorin lämmitystä varten, eli se voi tapahtua kylmissä olosuhteissa myös moottorin ollessa muuten "lämmin". Ja esimerkiksi lämpimässä käynnistyksessä katalysaattori voi olla jo jäähtynyt sen verran, että hetken pyörittää 1300r/min; jos kuitenkin tapahtuu ihan jatkuvasti epäilisin vahvasti jotain anturivikaa.
Lainaus käyttäjältä: Pace - 24.11.19 - klo:07:04
Tuo 1300r/min käyntinopeus on ymmärtääkseni katalysaattorin lämmitystä varten, eli se voi tapahtua kylmissä olosuhteissa myös moottorin ollessa muuten "lämmin". Ja esimerkiksi lämpimässä käynnistyksessä katalysaattori voi olla jo jäähtynyt sen verran, että hetken pyörittää 1300r/min; jos kuitenkin tapahtuu ihan jatkuvasti epäilisin vahvasti jotain anturivikaa.
Juuri kuvaamallasi tavalla molemmat TGI:t täällä käyttäytyvät.
[quote author=vmoi73 link=topic=39258.msg687870#msg687870
Tuo 1300r/min käyntinopeus on ymmärtääkseni katalysaattorin lämmitystä varten, eli se voi tapahtua kylmissä olosuhteissa myös moottorin ollessa muuten "lämmin". Ja esimerkiksi lämpimässä käynnistyksessä katalysaattori voi olla jo jäähtynyt sen verran, että hetken pyörittää 1300r/min; jos kuitenkin tapahtuu ihan jatkuvasti epäilisin vahvasti jotain anturivikaa.
[/quote]
Tuossa voisi olla jotain selitystä ja noin taitaa käyttäytyä.
1300r/min haittaa parkkipaikoilla ja yleensä ahtaissa paikoissa ajoa / peruuttelua. Kytkintä joutuu suotta luistattamaan. Ei ole myöskään selkeästi ennakoitavissa milloin suuri tyhjäkäynti on käytössä
Yhtä Leon 1.5 TGI esittelykärryä ja toista vastaavaa käytettyä (molemmat DSG:llä kun manuaalit on kiven alla) on tullut viime aikoina koeajettua. Molemmat startattiin nollakelissä pihamaalta, eikä niissä moista ilmiötä ollut. Tyhjäkäynti tasaantui normaaliksi (selvästi alle tonniin, tarkkaa lukemaa en katsonut kun en kiinnittänyt asiaan huomiota) muutamassa sekunnissa startin jälkeen eikä pikku lenkin jälkeenkään pihamaalla karannut yli tonnin, olisin sen varmasti huomannut.
Kannattaisi ehkä kysäistä huollosta että mitä ovat asiasta mieltä.
Vaikuttaa laskevan tyhjäkäynti kahdessa osassa ylmäkäynnistyksen jälkeen kohtuu nopeasti kuten edellä kerrottu. Mikäli kuitenkin lämpimällä moottorilla sammuttaa lyhyeksikin aikaa (alle minuutti) on tyhjäkäynti taas 1300. Liikennevaloissa ensin 800, muutamiennsekunntien jälkeen nousee lukemaan 1000.
Pienempi tyhjäkäynti olisi parempi
Millainen mahtaa olla sähköntarve kaasun paineen alentajassa. Tämähän oli säkövastuksin lämmitettävä. Voisiko tällä olla kytköstä suurempaan tyhjäkäyntiin, virran kulutus suurta.
Kannatti taas odottaa black friday:tä huollon varaamista varten... 15tkm öljynvaihtohuolto 110 euroa.
Lainaus käyttäjältä: Pace - 29.11.19 - klo:16:08
Kannatti taas odottaa black friday:tä huollon varaamista varten... 15tkm öljynvaihtohuolto 110 euroa.
Ei ainakaan K-autolla (Seat Center) ole tänä vuonna mitään kampanjaa. Mihin siis viittaat?
Lainaus käyttäjältä: Ukko - 29.11.19 - klo:17:25
Ei ainakaan K-autolla (Seat Center) ole tänä vuonna mitään kampanjaa. Mihin siis viittaat?
Turun seudulta löytyy onneksi toinenkin valtuutettu vaihtoehto (LMS Service), jolta hinnoista tänään 25% pois. Samaten Forssan K-Caaralta ja Lohjan Autotalolta irtoaa tarjouksia ja näemmä muiltakin kun verkkoajanvarauksesta kurkkii... Turun ja Helsingin Seat Centereiltä ei tosiaan näytä irtoavan tänä vuonna mitään.
Kiitos vinkistä, noita alennuksia ei tosiaan missään mainostettu. Nyt on ensi kevään määräaikaishuolto varattu Lahteen jossa hintaa on 100 euroa vähemmän kuin Vantaalla.
Erikoista myös että alennuksia ei ollut noissa pk-seudun huolloissa. Kahtena edellisenä vuonna on saanut sen -25%.
Alkaa K-Auton eli Keskon huoltomonopoli näkyä. :D Varasin itsekin huollon tuonne Lahteen, sen verran iso hintaero. Ilmeisesti asiakkaat halutaan ajaa maakuntiin.
Edulliset huollot on Seatissa kyllä, ensimmäinen oli 180 euroa, toinen 310 euroa ja seuraava 180 euroa. Omat öljyt olen vienyt. Audilla saisi laittaa nollan perään!:) Long Life huolto-ohjelma vielä.
Lainaus käyttäjältä: Ukko - 29.11.19 - klo:18:56
Edulliset huollot on Seatissa kyllä, ensimmäinen oli 180 euroa, toinen 310 euroa ja seuraava 180 euroa. Omat öljyt olen vienyt. Audilla saisi laittaa nollan perään!:) Long Life huolto-ohjelma vielä.
Mulla oli 160, 15tkm huolto enkä vienyt omia öljyjä, Jyväskylän Autotarvikkeessa.
Lainaus käyttäjältä: vmoi73 - 29.11.19 - klo:19:17
Mulla oli 160 15tkm huolto enkä vienyt omia öljyjä, Jyväskylän Autotarvikkeessa.
Kyllä, mutta voit kertoa tuon periaatteessa kahdella. Minun ensimmäinen huolto kun oli 30 000km.
Täällä siis 1.0 TSI, ei TGI.
Lainaus käyttäjältä: Ukko - 29.11.19 - klo:19:20
Kyllä, mutta voit kertoa tuon periaatteessa kahdella. Minun ensimmäinen huolto kun oli 30 000km.
Ahaa, tämä selvä. 30tkm huolto näyttäisi maksavan samassa paikassa 190, TGI Leoniin
Kerran vuodessa huollossa on ihan tarpeeksi. Toki voi olla että seuraava on kaasumalli, niin sittenhän saa ravata jatkuvasti. Kulut menee kyllä melko tasoihin.
Lainaus käyttäjältä: Ukko - 29.11.19 - klo:18:19
Kiitos vinkistä, noita alennuksia ei tosiaan missään mainostettu.
Mulle tuli aamulla tekstiviesti puhelimeen Lahden Seat Centeristä, että tänään perjantaina varatuista huolloista saa -15% alennusta.Huollot pitää tehdä ennen tammikuun loppua.
Itse olen vienyt merkkihuoltoon koska hinta on mennyt alennusten jälkeen samoihin ja olen tehnyt takuuvalitukset samalla. Jos ei olisi tarjouksia ollut, olisin vienyt muualle.
Takuuseen mennyt kojelauden natinoita ja jäähdytysjärjestelmän ponnistus.
Lainaus käyttäjältä: Kaasuautoilija - 27.11.19 - klo:21:17
Vaikuttaa laskevan tyhjäkäynti kahdessa osassa ylmäkäynnistyksen jälkeen kohtuu nopeasti kuten edellä kerrottu. Mikäli kuitenkin lämpimällä moottorilla sammuttaa lyhyeksikin aikaa (alle minuutti) on tyhjäkäynti taas 1300. Liikennevaloissa ensin 800, muutamiennsekunntien jälkeen nousee lukemaan 1000.
Pienempi tyhjäkäynti olisi parempi
Tuli taas tänään koeajettua perätysten 1.5 TGI ja 1.0 TSI molemmat DSG:llä. Tyhjäkäynnistä: TGI kävi pakkasessa noin 1050 rpm ja TSI karvan alta 1000 rpm - eroa ehkä 70 rpm, joten ominaisuudeksi kylmillä keleillä väittäisin. 1300 rpm kuulostaa kuitenkin hiukan paljolta, onhan TGI:ssä täydet 200 Nm väännötkin jo 1400 rpm alkaen.
Kokeilin sitten molemmilla sitä DSG:ssä paljon parjattua asiaa, eli peruutusta paikaltaan lähtien ylämäkeen. TGI lähti ilman minkäänlaista nikottelua nätisti kun nosti jalan jarrulta eikä mielestäni edes luistattanut kytkintä. TSI empi selvästi enemmän, mutta pikku kaasunpainallus ei saanut kumpaakaan millään tavoin "hyökkäämään". No, autot ovat uusia ja kuivaseiska kaiketi kehittynyt huikeasti, mutta kyllä tuo testi itseni aika vakuuttuneeksi sai.
Sellaisen eron havaitsin, että myös sporttimoodissa 1.0 TSI vaihtoi kakkoselle varsin nopeasti, kun TGI meni selvästi pidempään ykkösellä, vaikka olisi luullut olevan päin vastoin, koska TGI vääntää selvästi jykevämmin alempaa. Oikeastaan TSI:lle sporttimoodi oli kuin nenä päähän, ja muuta tuskin siinä käyttäisinkään. TGI:ssä tuli välillä hiukan tunne, että olisipa kolmas moodi normin ja sportin välillä.
Joka tapauksessa pakko wanhan manuaalimiehenkin myöntää, että DQ200 pelitti hienosti molemmissa; ylämäkeen peruutuksessa TGI oli tosin selvästi parempi.
^ Jäi sanomatta vielä se tiivistelmä, että jos voisin olla varma siitä, että DQ200 pelittää tuolla tavalla etenkin 1.5 TGI:n kanssa vielä 200 tkm ajettunakin ilman isompia remontteja vs 6-v manuaali, niin kyllä ottaisin.
Ilmaiset biokaasut vuodeksi -kampanja jatkuu näköjään Seatilla edelleen kuukausi toisensa jälkeen, mutta hyvä niin. Mitä enemmän kaasuautoja tulee, sen parempi jakeluverkoston kehittymisenkin kannalta.
Lainaus käyttäjältä: Nupe - 09.01.20 - klo:22:53
Ilmaiset biokaasut vuodeksi -kampanja jatkuu näköjään Seatilla edelleen kuukausi toisensa jälkeen, mutta hyvä niin. Mitä enemmän kaasuautoja tulee, sen parempi jakeluverkoston kehittymisenkin kannalta.
Suora lainaus Gasumin sivuilta:
"Kampanjan rajaukset: Kampanja kattaa kaasun tankkauksen 12 kuukauden aikana 600 kg:n tankkausmäärään saakka, joka vastaa 12 kuukauden sopimusjaksolla SEAT Leonin tapauksessa n. 15.000 km:n ajoa (laskettuna 4 kg/100 km kulutuksen mukaan)."
Hienoa, että kaasua saa 600 kg kaupan päälle, mutta onhan noita ehtoja tiukennettu aiemmista vuosista.
Lainaus käyttäjältä: track08 - 10.01.20 - klo:10:33
Suora lainaus Gasumin sivuilta:
"Kampanjan rajaukset: Kampanja kattaa kaasun tankkauksen 12 kuukauden aikana 600 kg:n tankkausmäärään saakka, joka vastaa 12 kuukauden sopimusjaksolla SEAT Leonin tapauksessa n. 15.000 km:n ajoa (laskettuna 4 kg/100 km kulutuksen mukaan)."
Hienoa, että kaasua saa 600 kg kaupan päälle, mutta onhan noita ehtoja tiukennettu aiemmista vuosista.
Kappas. Tuota kilomäärää en huomannutkaan. Itse tilasin Leon TGI:n joulukuun puolella, ja silloin sai vielä ilmaiset 1000kg/12kk, kunhan aktivoin kortin huhtikuun loppuun mennessä.
Lainaus käyttäjältä: Nupe - 10.01.20 - klo:18:03
Kappas. Tuota kilomäärää en huomannutkaan. Itse tilasin Leon TGI:n joulukuun puolella, ja silloin sai vielä ilmaiset 1000kg/12kk, kunhan aktivoin kortin huhtikuun loppuun mennessä.
Tein autotilaukseni 04/2019 ja aktivoin kampanjan 07/2019 ja se sisältää 1200 kg biokaasua. Tällä hetkellä Gasumin kampanja on tuon 600 kg per vuosi, mutta silmiini sattui mm. Autoliike Mika Pohjosen (https://autoliikemikapohjonen.com/kaasuautot) Gasumin kanssa yhteistyössä toteutettu kampanja, joka sisältää yhä sen 1000 kg biokaasua.
Ilmaiset kaasut / 12kk näköjään pienenee kuin pyy maailmanlopun edellä ::) Tätä menoa se on ens kvartaalilla 300 kg ?
No, toisaalta hyvä (?) siinä mielessä, että käytetyn kaasuauton arvoa nuo uusiin myönnetyt kampanjakaasut on saattaneet laskea.
^ Ja hulppeita vehkeitä noi Volvot, mutta olisi mennyt itsellä budjetista yli. Ja noissa 2017-18 V60 malleissa kun on isoihin ulkomittoihin nähden ahtaat sisätilat.
Lainaus käyttäjältä: track08 - 13.01.20 - klo:09:39
Tein autotilaukseni 04/2019 ja aktivoin kampanjan 07/2019 ja se sisältää 1200 kg biokaasua. Tällä hetkellä Gasumin kampanja on tuon 600 kg per vuosi, mutta silmiini sattui mm. Autoliike Mika Pohjosen (https://autoliikemikapohjonen.com/kaasuautot) Gasumin kanssa yhteistyössä toteutettu kampanja, joka sisältää yhä sen 1000 kg biokaasua.
Mika Pohjoisen kampanjaan sisältyy 1000 kg "kaasua" joka tarkoittaa käytännössä maakaasua, ei biokaasua. Se on muutenkin Pohjoisen oma eikä Gasumin vaikka Gasumin asemilla kaasu myydäänkin.
Lainaus käyttäjältä: Cahn - 15.01.20 - klo:10:01
Mika Pohjoisen kampanjaan sisältyy 1000 kg "kaasua" joka tarkoittaa käytännössä maakaasua, ei biokaasua. Se on muutenkin Pohjoisen oma eikä Gasumin vaikka Gasumin asemilla kaasu myydäänkin.
En tiedä mitä kaasua tuohon kampanjaan sisältyy, mutta ainakin kyseisen yrityksen slogan kuuluu puhtaasti biokaasulla.
Kuten sanoin aiemmassa kommentissani, kyseinen kampanja on yhteistyössä Gasumin kanssa eli varmaan toimii suurinpiirtein samalla tavalla kuin muutkin "vuoden kaasut"-kampanjat eli että Gascard tarvitaan ja Gasumin asemilta on tankattava.
Kävi päin vastoin kuin veikkasin, eli Seatti lisäsikin kierroksia. Nyt, ainakin helmikuussa tilattuihin kaasuautoihin saakin jo 24kk/1200 kg ilmaista biokaasua.
https://www.seat.fi/mallisto/kaasuhybridit/esittely.html (https://www.seat.fi/mallisto/kaasuhybridit/esittely.html)
Pihistelijän ajotyylillä tuolla määrällä päästelisi 1.5 TGI Leonilla jo 40 tkm ja 1.0 kaasuIbizalla varmaan enemmänkin. Vähemmän ajavalle tuo 24 kk on selvästi parempi diili kuin 12kk/1000 kg. En tiedä kuinka kauan nykyistä Leonia myydään, mutta ei se mielestäni ole edelleenkään huono valinta vaikka uusi malli - jonka hinnat on vielä arvoitus - julkaistiinkin. Ja toisin kuin Ocua, ainakin nykyistä Leonia saa myös manuaalina.
Lainaus käyttäjältä: Jönglööraaja - 29.11.19 - klo:22:51
Ois kiikarissa perheen kakkosautoksi Seat Leon 1.4 TSI aj. 39 tkm. Vm. 2016
Minkälaisia kokemuksia on nuista moottoreista jotka ovat uudempaa versiota.
Kysymys taisi lipsahtaa väärään ketjuun, mutta vastaan kuitenkin.
Aiempi Leon (vm. 2014) oli 1.4 TSI (140 hv), koneella. Ajoin autolla n. 50 tkm, kunnes kaipasin lisää varusteita ja vaihdoin uudempaan (nyt 1.4 TSI ACT, 150 hv). Kummastakaan koneesta ei ole mitään pahaa sanottavaa. Eivät ole syöneet öljyä, lämpiävät hyvin kovallakin pakkasella ja ovat tehoonsa nähden kohtuu pieniruokaisia. Koneen äänieristys on Leonissa myös hyvä. Ei ole liiemmin koneen ääntä eikä oikein värinöitäkään. Olen vaihtanut öljyt kerran vuodessa, vaikka huolto-ohjelmassa on joka toinen vuosi tai 30 tkm. Näissä uudemmissa on jakohihna eikä niitä tule sotkea ongelmallisiin ketjukoneisiin.
Autossa Leon ST TGI ilmentynyt ongelma. Takaoikealta kuuluu lonksuntaa joka ikisessä käännöksessä sekä töyssyssä. Ilmestyi n. 14000 km kohdilla. Pörhö ei löytänyt ratkaisua ja nyt odotellaan maahantuojalta kommenttia. Ottaapas kupoliin tuo jatkuva lonksunta/nitinä, että on pitänyt jo varmuuden vuoksi katsella uutta autoa ;D . Tämä on toinen laatuongelma autossa, eka oli 2 000km kohdalla kun pakoputki nitisi jotain mutteria vasten..
Onko muilla ollut vastaavaa? Mikä siinä vois olla ongelmana? (jotain pörhöllä sanoivat kaasusäiliöiden irrottamisesta...)
Lainaus käyttäjältä: Ataraxia - 11.02.20 - klo:20:38
Autossa Leon ST TGI ilmentynyt ongelma. Takaoikealta kuuluu lonksuntaa joka ikisessä käännöksessä sekä töyssyssä. Ilmestyi n. 14000 km kohdilla. Pörhö ei löytänyt ratkaisua ja nyt odotellaan maahantuojalta kommenttia. Ottaapas kupoliin tuo jatkuva lonksunta/nitinä, että on pitänyt jo varmuuden vuoksi katsella uutta autoa ;D . Tämä on toinen laatuongelma autossa, eka oli 2 000km kohdalla kun pakoputki nitisi jotain mutteria vasten..
Onko muilla ollut vastaavaa? Mikä siinä vois olla ongelmana? (jotain pörhöllä sanoivat kaasusäiliöiden irrottamisesta...)
Olisko takaiskarit sököt?
Kuulema katsoivat iskarit ja muut helpoimmat asiat siellä Pörhöllä eikä niissä ollut probleemaa.
Oishan se hienoa jos iskarien käyttöikä olis 14 000km... Mietin pitäiskö vielä muuallu katsottavaksi jos ongelma sillä selviäis.
Täällä murheet auton kanssa jatkuvat. Jäin autolla keskelle tietä, kun Leon oli sitä mieltä että tankit ovat tyhjinä. Kaasut olikin loppu, mutta bensatankki oli täynnä. Kävin 50km aikana tankilla 3 kertaa tankkaamaassa ensin 5l, sitten 1l ja 1l (enempää ei mennyt), auto oli kuitenkin sitä mieltä että ei oo bensaa.
No ainakin Seatin liikkumisturva toimi ja hinaus tuli nopsaan.
Natinahuolto tankkien irrotuksineen olisi ensi kuussa.
Maku mennyt koko merkkiin >:( , surkea on laatu. Taidetaan suunnata katse takaisin Fordiin.
Lainaus käyttäjältä: Ataraxia - 23.02.20 - klo:10:16
Täällä murheet auton kanssa jatkuvat. Jäin autolla keskelle tietä, kun Leon oli sitä mieltä että tankit ovat tyhjinä. Kaasut olikin loppu, mutta bensatankki oli täynnä. Kävin 50km aikana tankilla 3 kertaa tankkaamaassa ensin 5l, sitten 1l ja 1l (enempää ei mennyt), auto oli kuitenkin sitä mieltä että ei oo bensaa.
No ainakin Seatin liikkumisturva toimi ja hinaus tuli nopsaan.
Natinahuolto tankkien irrotuksineen olisi ensi kuussa.
Maku mennyt koko merkkiin >:( , surkea on laatu. Taidetaan suunnata katse takaisin Fordiin.
Fordin kaasumallisto taitaa olla aika suppea. Erikoisia vikoja autossasi on, ilmeisesti auto herjasi että polttoaine on lopussa vai miksi tankkasit kolme kertaa 50km aikana? Auto pitää tietenkin saada kuntoon ja ehkä kolina liittyy tuohon bensanloppumiseen.
Joo, auto ei reagoinut tankkaukseen. Lopetti kulkemisen 10 km vikan tankkauksen jälkeen. Tänään sijaisauton tuonut hlö kertoi, että vag autoissa ollut tällaista vikaa.
Ei ole Fordilla kaasuautoja. Vaihtoehdot ovat vähäiset jos ei halua enää VAG-autoa. Kaikki ne on samanlaisia kuoren alta.
Lainaus käyttäjältä: Ataraxia - 23.02.20 - klo:18:05
Joo, auto ei reagoinut tankkaukseen. Lopetti kulkemisen 10 km vikan tankkauksen jälkeen. Tänään sijaisauton tuonut hlö kertoi, että vag autoissa ollut tällaista vikaa.
Jos sijaisauton tuojakin osasi kertoa moista, niin tällöin voisi kuvitella, että vian
syy on vag -leirissä tiedossa? Jolloin edelleen voisi kuvitella, että sen korjaaminen ei ole erityisen haastava tai pitkäkestoinen rasti? Olisi kyllä mielenkiintoista kuulla, että mikä ko. vian syy ts. aiheuttaja on?
Lainaus käyttäjältä: Ataraxia - 23.02.20 - klo:18:05
Joo, auto ei reagoinut tankkaukseen. Lopetti kulkemisen 10 km vikan tankkauksen jälkeen. Tänään sijaisauton tuonut hlö kertoi, että vag autoissa ollut tällaista vikaa.
Tästä aiheesta on monia kirjoituksia "Kaasua tankkiin"-FB-ryhmässä koskien uusia/uudehkoja ainakin Skoda Octaviaa ja Seat Leon ST TGI:tä. Ongelma saattaa olla jonkinlainen tyyppivika. Ratkaisuna on tehty anturinvaihtoa ja softapäivityksiä sekä sanottu että kannattaa lopettaa bensan tankkaaminen ekan naksahduksen kohdalla, eikä uittaa tankkia ihan täyteen.
Tankkausbugi toistaiseksi selvitetty. Ilmeisesti siis tyyppivika. Natina ongelma ei ole ratkennut. Seuraavaksi takaosa atomeiksi ja mitälie rungon uudelleen hitsaamista. Naurattaisi koko touhu jossei olisi omat rahat ja auto kyseessä. Ford Focusta nyt seuraavaksi katsellaan. Ei oikein vakuuta tämä Seatti. Moni kakku päältä kaunis vai kui se meni...
Kuinkakohan monta vikaa ja varikkopäivää tarvitsee jotta kaupan saisi purettua....
Raportoidaan nyt kulutuslukemia vuoden jälkeen kun gasumin lasku tuli huhtikuulta. Koronarajoitukset ja 100% etätyö vähensi kilometrejä viimeisen parin kuukauden ajalta reilut 3000, joten lopulta mittariin kertyi vain ~20tkm (19980km viimeiseen tankkaukseen mennessä).
Kaasua kului 637kg + yksi tankkaus ennen gasumin vuosidiilin alkua, jolloin tuli tankattua ~13kg, eli yhteensä ~650kg. Näiden lisäksi tullut tankattua 98:ia yhteensä 35 eurolla (sis. ensimmäinen 10, tankkaus myyjän piikkiin) keskihinnalla, josta suurimman osan kulutti esilämmitykseen käytetty webasto.
Keskikulutukseksi siis ~3,25kg/100km ja hintaa esilämmitykset mukaanlukien ~4,/100km; normaaliajolla olisi päässyt alle 3,5,/100km, mutta eipä nuo kilometrit erityisen kalliiksi biokaasulla tulleet nytkään.
Lainaus käyttäjältä: Ataraxia - 06.03.20 - klo:22:13
Tankkausbugi toistaiseksi selvitetty. Ilmeisesti siis tyyppivika. Natina ongelma ei ole ratkennut. Seuraavaksi takaosa atomeiksi ja mitälie rungon uudelleen hitsaamista. Naurattaisi koko touhu jossei olisi omat rahat ja auto kyseessä. Ford Focusta nyt seuraavaksi katsellaan. Ei oikein vakuuta tämä Seatti. Moni kakku päältä kaunis vai kui se meni...
Kuinkakohan monta vikaa ja varikkopäivää tarvitsee jotta kaupan saisi purettua....
Näin ne autotkin voi olla yksilöitä. Itsellä ollut nyt kaksi ST Leonia peräkkäin ja vähävikaisimmat autot tähän asti 25 vuoden ajokokemuksella.
Lainaus käyttäjältä: Pace - 05.05.20 - klo:18:54
Raportoidaan nyt kulutuslukemia vuoden jälkeen kun gasumin lasku tuli huhtikuulta. Koronarajoitukset ja 100% etätyö vähensi kilometrejä viimeisen parin kuukauden ajalta reilut 3000, joten lopulta mittariin kertyi vain ~20tkm (19980km viimeiseen tankkaukseen mennessä).
Kaasua kului 637kg + yksi tankkaus ennen gasumin vuosidiilin alkua, jolloin tuli tankattua ~13kg, eli yhteensä ~650kg. Näiden lisäksi tullut tankattua 98:ia yhteensä 35 eurolla (sis. ensimmäinen 10, tankkaus myyjän piikkiin) keskihinnalla, josta suurimman osan kulutti esilämmitykseen käytetty webasto.
Keskikulutukseksi siis ~3,25kg/100km ja hintaa esilämmitykset mukaanlukien ~4,/100km; normaaliajolla olisi päässyt alle 3,5,/100km, mutta eipä nuo kilometrit erityisen kalliiksi biokaasulla tulleet nytkään.
Mukava kuulla matalista kulutuksista.
Itsellä nyt 4000km ajalta keskikulutus 4,0kg/100km, Mustankorkean biokaasulla. Tosin kesät ja talvet on 18" rengastus, joka varmasti hieman nostaa kulutusta. Huhujen mukaan ajan myötä pitäisi tuon kulutuksen laskea, katsotaan miten käy.
Lainaus käyttäjältä: Pace - 05.05.20 - klo:18:54
Raportoidaan nyt kulutuslukemia vuoden jälkeen kun gasumin lasku tuli huhtikuulta. Koronarajoitukset ja 100% etätyö vähensi kilometrejä viimeisen parin kuukauden ajalta reilut 3000, joten lopulta mittariin kertyi vain ~20tkm (19980km viimeiseen tankkaukseen mennessä).
Kaasua kului 637kg + yksi tankkaus ennen gasumin vuosidiilin alkua, jolloin tuli tankattua ~13kg, eli yhteensä ~650kg. Näiden lisäksi tullut tankattua 98:ia yhteensä 35 eurolla (sis. ensimmäinen 10, tankkaus myyjän piikkiin) keskihinnalla, josta suurimman osan kulutti esilämmitykseen käytetty webasto.
Keskikulutukseksi siis ~3,25kg/100km ja hintaa esilämmitykset mukaanlukien ~4,/100km; normaaliajolla olisi päässyt alle 3,5,/100km, mutta eipä nuo kilometrit erityisen kalliiksi biokaasulla tulleet nytkään.
Halpaa on kyllä! Onko tuossa siis valtion raippamaksu jo laskettu hintoihin mukaan, ja ylimääräinen 15tkm huolto mikä TGI-malleissa on, vaiko pelkät polttoainekustannukset?
Entäpä jos ei, niin mitä jos ne laskisi mukaan, missä hinnoissa silloin liikutaan per 100 km?
Natina vikakin saatiin hetkeksi korjattua. Jokin mutteri puuttui. noin 1000km meni taas hyvin, kunnes alkoi natina uudestaan ;D ;D ;D
Hyvä että muilla on autot toimineet. Tämähän on ollut toimiessaan tosi hvyä ajaa. Ainoastaan ajottain automaatin toiminta liikkeelle lähtiessä tökkii, sekin paranee kun on sporttimoodi päällä.
Mietin uskaltaisiko sitä kokeilla Skodan kaasuversioita vai onko ne ne samaa tasoa...
Terve,
onko kukaan laittanut madallusta farkku TGI-malliin ? kattelin Eibach pro-kit - madallusjousia vakioiskareiden seuraksi, mutta valikoista ei löydy TGI-malliin sopivuutta ? Akselipainon mukaanhan kyllä mallistosta sopivat löytyis... eniten mietityttää että jos liian virkaintonen katsurisetä ei hyväksy muutoskatsastuksessa kun ei nimenomaisesti ole juuri tähän moottoriversioon nimenomaisesti eritelty sopivan ::)
ei hyväksy. Kaasutankki varmaan pitää olla määrätyllä korkeudella
Lainaus käyttäjältä: BLUP! - 14.09.21 - klo:08:41
ei hyväksy. Kaasutankki varmaan pitää olla määrätyllä korkeudella
Juu, no katsastus on aina katsastus, voihan silloin vaikka vanhan koulun tyyliin vaihtaa vakiojouset takas alle kun parin vuoden välein onneks uudemmissa autoissa ;D Onko kaasutankin korkeus ihan mutuilua vai onko tähän jotain faktaa tueksi ? Ne säiliöthän on siellä takakontin pohjan alla. Hirveän tuntunen noil vakiojousilla ku joka suuntaan niiaa, ihan ku keinuhevosella ajais. Kai joku tällaseenki kippoon on alustalle jotain tehnyt ?
mutuilua leonin suhteen mutta selvitin asian upin suhteen ja tuosta johtuu ettei ole tarjolla
Vaihtoehtoisista alustoista nimenomaan kaasumalleihin on ollut keskustelua "Kaasua tankkiin!"-Facebook-ryhmässä, mutta sielläkään ei ole mainintaa miten katsastus on niihin suhtautunut.
Tollasen löysin googlettelemalla : http://en.bsr.se/product/eibach-pro-street-multi-suspension-kit-215psm69-15-021-01-22/seat-leon-5f1-14-tgi-2012 (http://en.bsr.se/product/eibach-pro-street-multi-suspension-kit-215psm69-15-021-01-22/seat-leon-5f1-14-tgi-2012)
Eli ainakin keski-euroopassa ei ole kiellettyä kaasumallin madaltaminen ? Suomessa voi toki asia olla eri, kun täällä byroslaviassa tykätään säännellä kaikkea mahdollista ja mahdotontakin ;D sitä vaan ihmettelen miksi ei missään Eibachin madallusjousisarjassa lue että olis TGI-malliin sopiva, vaikka riittävät akselimassatkin täsmää.
Hei
1.5 TGI moottorilla oleva 2019 seat leon tuli hommattua.
Pari kysymystä kokeneemmille: mitä öljyä tuohon saa laittaa? 502 luokituksella ehkä suositellaan ohjekirjassa mutta entäpä jos tähtäimessä polttoaineen säästö, kestääkö laittaa 5w-30 507 castrol edgeä kun sitä olisi autotallissa valmiina? entä 5W-20 öljyt??? onko kenelläkään kokemusta säästääkö tuolla 5W-20 öljyllä ja saako sitä seattiin laittaa?
Sitten tulppien vaihto, 60tkm lähenee joten onko tuo merkkiliikkeen huoltokäynti vai löytyykö tarvikeliikkeistä tulpat ja jos niin mitkä kannattaa laittaa?
kiitokset kommenteista, tähän mennessä jo karttapaketti päivittyi uudempaan.
Lainaus käyttäjältä: hojaleht - 18.07.22 - klo:16:32
Pari kysymystä kokeneemmille: mitä öljyä tuohon saa laittaa? 502 luokituksella ehkä suositellaan ohjekirjassa mutta entäpä jos tähtäimessä polttoaineen säästö, kestääkö laittaa 5w-30 507 castrol edgeä kun sitä olisi autotallissa valmiina? entä 5W-20 öljyt??? onko kenelläkään kokemusta säästääkö tuolla 5W-20 öljyllä ja saako sitä seattiin laittaa?
Laittaa vain sitä 502 hyväksyttyä öljyä jos sitä pyydetään. En lähti laittamaan paljon ohuempia öljyjä jos eivät ole speksin mukaisia. Kaasukone ei käyttäydy aivan samoin öjyn suhteen kuin perusbensakone. Polttoaineen säästöstä en ole aivan vakuuttunut voiko sitä noilla saada missä määrin ja mikä riski tulee siitä jos on liian "ohuet" öljyt.
Lainaus käyttäjältä: hojaleht - 18.07.22 - klo:16:32
Sitten tulppien vaihto, 60tkm lähenee joten onko tuo merkkiliikkeen huoltokäynti vai löytyykö tarvikeliikkeistä tulpat ja jos niin mitkä kannattaa laittaa?
Tulppia löytyy kyllä ihan molemmista. Iridium tulpat ne pitää olla, itse laitoin NGK:n kaasukoneella tarkoitetut ja hyvin toimivat. Pelkästään bensakoneelle tarkoitetuilla voi olla että ei toimi oikein.
Nostetaan vanhaa aihetta ylöspäin.
Onko tuohon korkeaan tyhjäkäyntiin, myös lämpimänä, löytynyt syytä vai onko ominaisuus?
Tämä kyllä tasaantuu normaaliksi jonkun ajan kuluttua mutta vaatii yleensä ajoa sen verran että
esimerkiksi parkkipaikalta lähdettäessä vauhti on 2. vaihteella todella kova.
Manuaalivaihteisessa myös suuremmalle vaihteelle vaihdettaessa, erityisesti kovemmin kiihdytettäessä nostaa kierroksia vaihtohetkellä.
Tekee tämän myös bensalla ajettaessa, mutta toiminta on ehkä hieman rauhallisempi.
Ominaisuus
Myös vaihdettaessa tapahtuva kierrosten nousu on ominaisuus?
Jänniä ovat nämä nykyautot :)