VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Passat 3C (05–10) => Aiheen aloitti: nurmikko - 04.01.18 - klo:15:55

Otsikko: Sisäilmapuhallin jää päälle
Kirjoitti: nurmikko - 04.01.18 - klo:15:55
No niin.

Passat 08 1.9TDI webastollinen kärry, jossa jää sisäilmapuhallin puhaltamaan kunnes akku loppuu. Asia liittynnee jollain tavalla webaston kaukosäätimeen (T91). Kun ajan lyhyen matkan, jolloin kone ei ehdi lämmitä tarpeeksi ja sammutan auton sisäilmapuhallin alkaa pyörimään muutaman sekunnin jälkeen.

Kokeilen sammuttaa webaston kaukarista -> sammuu hetkeksi, mutta käynnistyy taas parin sekunnnin jälkeen.

Irroitin myös (1A) webaston kaukarin sulakkeen autosta, jonka jälkeen puhallin pysähtyi.

Jos auton ajaa lämpimäksi asti, ni silloin ei puhallin jää pyörii.

Onko jollakin vastaavia kokemuksia? Vikakoodeja ei ole vielä löytynyt.
Otsikko: Vs: Sisäilmapuhallin jää päälle
Kirjoitti: o.b. - 04.01.18 - klo:23:51
Jos tehdasasenteinen kaukosäädin T91R, sisäpuhallinta ohjaa Climatronic. Jos jälkiasenteinen, ohjauksen hoitaa IPCU-rele, jota taasen ohjaa jälkiasenteisen Telestartin vastaanotin.

Nuot kun tietäis, olisi helpompi arvailla vian aiheuttajaa ???
Otsikko: Vs: Sisäilmapuhallin jää päälle
Kirjoitti: nurmikko - 06.01.18 - klo:10:16
Vahna kaukosäädin on tyyppiä T91 9012368A lukee patterin alla eli voiko tästä päätellä että on kyseessä jälki asennettu kaukosäädin systeemi?
Otsikko: Vs: Sisäilmapuhallin jää päälle
Kirjoitti: repomies - 06.01.18 - klo:12:46
Jos nyt ihan siitä ilmastoinnin paneelista katsot että onko siinä webaston käynnistykseen nappi vai ei. Jos ei ole, niin autossa on meleko varmasti ipcu-rele.
Otsikko: Vs: Sisäilmapuhallin jää päälle
Kirjoitti: nurmikko - 11.01.18 - klo:19:58
Juu ei löydy eebaston käynnistys vipstaakia. Missähän ipcu mahdollisesti sijaitsee autossa?
Otsikko: Vs: Sisäilmapuhallin jää päälle
Kirjoitti: Jareqq - 11.01.18 - klo:20:43
Yhdessä oli kuskin jalkotilassa, joidenkin muovien alla.
Otsikko: Vs: Sisäilmapuhallin jää päälle
Kirjoitti: o.b. - 11.01.18 - klo:22:55
Edellisessä Passatissani (-06) se oli kuskin vasemman polven paikkeilla samassa rivissä muiden releiden kanssa. Sen tunnistaa siitä, että se on perinteisiä releitä matalampi ja päällä on myös Webaston logo. Harmaa taisi olla. Ajastin oli varmaan suomessa maahantuojan jälkiasennus. Nuo releet näkyy kun irrottaa sen pienen lokeron. Se aukeaa kokonaan kun rajoitinklipsiä painaa ylöspäin. Kun oikeassa asennossa, lokeron voi nyppästä kokonaan pois.
Otsikko: Vs: Sisäilmapuhallin jää päälle
Kirjoitti: nurmikko - 12.01.18 - klo:20:57
Thnx. Pitää huomenna ryömii sinne.
Otsikko: Vs: Sisäilmapuhallin jää päälle
Kirjoitti: nurmikko - 25.01.18 - klo:11:09
löysin ja vaihdoin ipcu releen, muttei auttanut... :-[

täytyy varmaan nöyrtyä ja käydä ihan liikkeessä tutkituttamassa..
Otsikko: Vs: Sisäilmapuhallin jää päälle
Kirjoitti: o.b. - 25.01.18 - klo:15:44
Sammuuko puhallin jos nyppäät IPCU-releen pois?