VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Transporter T5 (03-) => Aiheen aloitti: Vanmulti - 02.09.17 - klo:20:11

Otsikko: Multivan jakohihnan vaihtoväli?
Kirjoitti: Vanmulti - 02.09.17 - klo:20:11
Moi.

Olen nyt hermostumiseen asti yrittänyt etsiä tietoa siitä, että mikä mahtaisi olla Multivan vm. 12, 2.0 tdi 84 kw (moottorityyppi ehkä CAAD) jakohihnan vaihtoväli? Seuraavat vaihtoehdot olen löytänyt: 150 tkm, 180 tkm, 210 tkm tai 6v. Olisiko jollain varmaa tietoa?
Otsikko: Vs: Multivan jakohihnan vaihtoväli?
Kirjoitti: Jonde - 02.09.17 - klo:20:22
Jokainen noista tiedoista on oikein. Eri olosuhteisiin on tarjolla eri pituiset välit hihnalle. Nykyään uudet myydään "tarkistetaan 30tkm huollosta alkaen" Vaihto sitten tarvittaessa.
Suomessa on hyvä pitää edelleen kiinni vanhasta 5v tai 90tkm, sillä selviää kesät ja talvet huoletta. Eikä tuo vaihto maksa kuin murto-osan siitä uudesta koneesta, jos sattuu että urheilee vaikka etelä-euroopan 180tkm väliä.
Otsikko: Vs: Multivan jakohihnan vaihtoväli?
Kirjoitti: Vanmulti - 03.09.17 - klo:08:53
Ok. Kiitos tiedosta. Ilmankos ei ruvennut sit löytymään yhtä oikeaa vastausta.  ;D