Moikka työmatkapiteni ja portteri rupes oireileen.
Eli omistan -99 1.9td tranun jolla ajettu 388 000.
Vikana ilmennyt sellaista, että kun auto on yön yli pihalla niin aamulla kun alkaa startata (1hehku,pakkosyöttö) niin saa sahata aika kauan että herää. Mutta herää kuitenkin. 8 tunnin työpäivän jälkeen lähtee laakista käymään. Mutta kun yön yli seisoo ni ei millää.. tekniikka toimii muute hienosti. Ei savuttele ajettaessa. Oon kattellu ettei mielestäni maahan ainakaan mistään löpöä tipu. Hehkut vaihdettu 300 tkm kohdalla. Auttakaa tietämätöntä. Vika esiintyy ainoastaan kun auto on yön yli pihalla. Vika ollut nyt päällä 4päivää.
Kuulostaa siltä että linjasto pääsee valumaan tyhjäksi, joko tankkiin tai sitten maahan. En tunne autoa sen tarkemmin, mutta tankin siirtopumpussa (jos siellä sellainen on) lienee ainakin jonkinlainen takaisku?
Nyt auto oli aamulla 30min ennen starttia lohkolämmittimessä ja lähti ekalla ku palmun alta käyntiin. ???
Ja töiden jälkee pitkäl startil. Kai siin linjasto jostai vuotaa.
Mistäpäin minun nyt tulisi alkaa tutkia tuota autoa? En löytänyt selvää vuotokohtaa.. :-X
lämpötila-anturin vaihdolla voisi korjautua.
Lainaus käyttäjältä: Jartzi91 - 28.08.17 - klo:12:29
Mistäpäin minun nyt tulisi alkaa tutkia tuota autoa? En löytänyt selvää vuotokohtaa.. :-X
Polttoaineletkut ei välttämättä vuoda polttoainetta ulospäin mutta kuitenkin ilmaa sisäänpäin. Letkuissa on tavallaan pieni alipaine..
Vaihda suuttimien välissä olevat paluuletkut sekä suodattimen päältä se muovinen venttiili mikä on sokalla kiinni niin eiköhän ongelmat korjaudu.
Paluuletkut kaikki uusittu, vika jatkuu