Hei,
Sattui viikonloppuna sellaista, kun olin ajamassa pitempää matkaa niin kaikki kaiuttimet paitsi subwoofer loppuivat kuulumasta. Vasemmanpuoleiset midit ja etu diskantit kuuluvat satunnaisesti tosi hiljaa ja rohisten kun on paikallaan. Lisäksi huomasin että jostain hanskalokeron takaa kuului käännellessä kuului aivankuin jokin olisi vierinyt. Mk7 Golffissa on tosiaan radion aivot ovat hanskalokerossa. Autossa on oma soitin, josta johdot peräkonin signaalimuuntimelle. Siitä toinen rca menee etukaiuttimille ja toinen takakaiuttimille ja subwooferille. Etu- ja takapään kaiuttimet ovat originelle, mutta kesään asti oli tarkoitus soittaa pienellä teholla DLS cc4-vahvistimella.
Käynnistäessä kuuluu jostain kaiuttimesta pieni poksaus ja aina välillä kaiuttimet alkavat suhisemaan vaimeasti, vaikka radio on kiinni
Tämän päivän olen nyt tutkinut tilannetta ja mikään ei auta. Liitännät, sulakkeet ja vahvistimet kunnossa. Ongelma tulee siis tässä: Oletettu kaiuttimien palaminen -> uusi erkkasarja -> Asennus toiseen etuoveen -> Mankka päälle ja pelkkää hiljaisuutta :shock: Irroitettu kaiutin ei rohissut painellessa.
Mistä siis lähtisin etsimään vikaa?
Kiitos :)
https://www.autoviihde.com/hlc4.html (https://www.autoviihde.com/hlc4.html) Tällainen linjamuunnin
Vahvistimen saat testattua kun irroitat linjamuuntimelta vahvistimelle tulevat johdot ja otat herätteen vaikka +12V liitännästä hetkellisesti hyppylangalla (johdon pätkällä) ja kytket matkapuhelimen tai MP3 soittimen vahvistimen RCA-liittimiin kiinni johdolla, jossa toisessa päässä RCA-littimet ja toisessa päässä 3,5mm kuulokeliitin. Jos tällä tavalla toimii niin vika on linjamuuntimessa.
Tuota linjamuunninta lähtisin ensimmäiseksi veikkaamaan vian aiheuttajaksi.
Kuvailemasi nykyinen kytkentä hieman ihmetyttää, kun nuo RCA-liittimet yleensä liitetään aina pareittain vahvistimeen.
Kaksi RCA-liitäntä (pun. ja musta/valk.) F/L ja F/R vahvistimen yhteen sisäänmenoon (esim. FRONT) ja R/L ja R/R vahvistimen toiseen sisäänmenoon (esim. REAR). Oletko käyttänyt RCA-haaroitusjohtoja joilla vienyt takakaiuttimien signaalin erilliselle subwoofer vahvistimelle? Vai oletko liittänyt R/L ja R/R vahvistimeen ja kytkenyt molemmat takakaiuttimet vahvistimen yhteen takakaiutinlähtöön (jolloin ääni ei tule enää stereona) ja subwooferin toiseen takakaiutinlähtöön?
Jos molemmat takakaiuttimet on yhdessä kaiutinlähdössä kiinni ja kytketty rinnan, eli molempien takakaiuttimien johtojen plussat vahvistimen plussassa ( ja miinukset miinuksessa) niin vahvistimen yhteen kaiutinlähtöön kohdistuu ohmimääräisesti matalampi kuorma, joka saattaa asettaa vahvistimen protect-tilaan tai rikkoa vahvistimen. Jos esim. takakaiuttimet ovat 4ohm/kpl ja vahvistimen yhteen kaiutin kanavaan kytketään molempien takakaiuttimien plussat plussaan (ja miinukset miinukseen), kohdistuu ko. kaiutin kanavaan 2ohm kuorma, kun vahvistimen kaiutinkanava saattaa olla suunniteltu vain 4ohm kuormalle. Kannattaisi käyttää vakiokaiuttimet irti ovista ja tarkistaa niiden ohmimäärät.
Tuota ensimmäistä pitää kokeilla! Vahvismisessa sulake oli ehjä ja vihreä valo paloi, mutta linjamuuntimessa taas paloi punainen valo, mutta ainakin myyntikuvan mukaan siinä onkin punainen linssi. Jos linjamuunnin olisi rikki, niin eikö silloin pitäisi subwooferinkin olla pois pelistä, koska tosiaan olen jakanut takaRCA:t, joista menee omat johdot molemmille vahvistimille.
Eli ymmärsinkö oikein, eli linjamuuntimelta menee vahvistimeen rca:t ja herätevirta. Irroitan nämä ja sitten käytän esim. +12V jakoblokista vahvistimen herätteeseen johdonpätkällä ja liitän RCA:t ja laitan puhelimesta mökää. Pakko varmistaa, koska sähköjutut aivan out of my league :S
Liitännät menee tällä hetkellä kutakuinkin näin.
Linjamuuntimelta lähtee 2kpl rca-paria, joista toinen menee kokonaan etukaiuttimille. F/R ja F/L, jotka kytketty vahvistimen ch1 ja ch2. Linjamuuntimen molemmat rca-lähdöt on jaettu kahteen, eli punaisesta lähtee molemmille vahvistimille RR ja mustavalkoisesta molemmille RL.
Vahvistimen lähdöt menevät auton johtojen mukaan, eli FR+ lähtee Ch1:n lähdön +:ssasta ja FR- taas CH1:n miinuksesta.
FL+ on ch2:n + lähdössä. FL- taas ch2:n - lähdössä. Takakaiuttimet samalla periaatteela. Jokaiselle kulmalle on siis oma lähtönsä ja toiminut oikein hyvin 3kk.
Toivottavasti tästä sai jotain selvää :D
Juu, linjamuuntimelta tuleva heräte ja RCA:t irti. Sen jälkeen 12V tuohon vahvistimen heräteliitäntään joko vahvistimen +12V liittimestä tai jakoblockilta. Ennen herätevirran kytkemistä voit laittaa jo valmiiksi tuon 3,5mm/RCA-kaapelin kiinni vahvistimeen ja äänilähteeseen. Jos ääntä ei kuulu, niin koita nostaa äänenvoimakkuutta äänilähteestä. Mikäli pysyy mykkänä, voi vahvistimesta olla RCA-sisäänmeno rikkoutunut. Kokeile vahvistimen molemmat RCA-sisäänmenot erikseen (CH1+CH2 ja CH3+CH4). Jos vahvistin on edelleen mykkä, voisi koittaa syöttää vahvistimen kaiutintasoiseen sisäänmenoon signaalia auton omasta kaiutinlähdöstä ja katsoa mitä tapahtuu. Mikäli kaiken tämän jälkeen ei ääntä tule vieläkään, niin ainoa vaihtoehto taitaa olla lähettää vahvistin takuukorjaukseen.
Mikäli linjamuunnin olisi täysin rikki, ei ääntä kuuluisi mistään kaiuttimesta. Jos tuossa linjamuuntimessa muunnetaan etu- ja takakaiuttimien signaalit erikseen omilla erillisillä piireillään, voi olla mahdollista, että etukaiuttimien signaaalin muuntavan osan elektroniikka on hajonnut. Tuo DLS CC4 vahvistinhan mahdollistaisi myös kaiutintasoisen singaalin sisään tuomisen suoraan alkuperäisen mankan kaiutinlähdöistä ja osa herättää vahvistimen ilman herätevirtaa kaiutinsignaalin tunnistaessaan.
Kaiuttimien ja vahvistimien kytkennät vaikuttaisi olevan lukemani perusteella ihan oikein. Alkuperäisestä viestistäsi ei vain käynyt ilmi, että subwooferia varten on oma vahvistimensa, siksi aloin spekuloimaan noita kytkentöjä. ;D
Tänään vähän tutkistelin asiaa ja kuten arvata saattoi, vahvistimen läpi ei kulje mitään. En ehtinyt koittaa suoraan kaiutin johtoja laitteeseen, mutta yhdistin etupään alkuperäiset johdot ja etupää alkoi toimimaan normaalisti. Vika on siis vahvistimessa, takuuta tässä ei taida enää olla (2v sitten ostanut), eli joko jollekkin korjaajalle tai sitten uutta vahvistinta.
Saanko mitenkään selvitettyä vikaa yleismittarilla?
Kiitos paljon avusta :)
Lainaus käyttäjältä: porovaltteri - 01.03.17 - klo:16:50
Tänään vähän tutkistelin asiaa ja kuten arvata saattoi, vahvistimen läpi ei kulje mitään. En ehtinyt koittaa suoraan kaiutin johtoja laitteeseen, mutta yhdistin etupään alkuperäiset johdot ja etupää alkoi toimimaan normaalisti. Vika on siis vahvistimessa, takuuta tässä ei taida enää olla (2v sitten ostanut), eli joko jollekkin korjaajalle tai sitten uutta vahvistinta.
Saanko mitenkään selvitettyä vikaa yleismittarilla?
Kiitos paljon avusta :)
Toki saa aivan vahvaria näkemättäkin,pitää vain kokeilla ensin saako toosa virtaa ja jos saa, sitten tilaamaan uutta tai asiantuntevalle pajalle. Scheema voi auttaa tässä. Eipä kestä. ;)