VAGarena.fi

Tekniikka => Elektroniikka => Hifi ja multimedia => Aiheen aloitti: mattipuh - 19.08.16 - klo:07:26

Otsikko: Apple CarPlay ja iPhone 6s
Kirjoitti: mattipuh - 19.08.16 - klo:07:26
Hommasin MY2015 Passat B8:n jossa on CarPlay.
Syystä tahi toisesta ei suostu yhdistymään iPhone 6s:n kanssa, valittelee yhteyttä tai kaapelia. testattu kolmella eri kaapelilla tuloksetta. Koetin myös resetoida navia, ja kokeilla yhteyttä luurin BT disabloituna, mutta eipä tuo auttanut.

iPhonessa versio 9.3.4.
Onkohan mahdollista että auton navi pitää päivittää? Voiko jostain tarkastaa versioyhteensopivuuksia?

Applelta löytyi ohjeistusta ongelmiin - Siri oli näköjään pois päältä luurissa. täytyy testata Siri enabloituna.
https://support.apple.com/en-us/HT205634
Otsikko: Vs: Apple CarPlay ja iPhone 6s
Kirjoitti: Daatta - 19.08.16 - klo:08:46
Mitään tuosta tiedä, mutta onhan kaapeli alkuperäinen?

LainaaTry a different Lightning to USB cable. Make sure the cable is certified.

Siinä kaapelissa on oikeasti siru, joka kertoo onko lisenssimaksut Applelle maksettu vai ei...
Otsikko: Vs: Apple CarPlay ja iPhone 6s
Kirjoitti: VW_Johan - 19.08.16 - klo:22:28
Carplay ei toimi jos Siri ei ole enabloitu.
Otsikko: Vs: Apple CarPlay ja iPhone 6s
Kirjoitti: mattipuh - 20.08.16 - klo:14:35
Sirin enabloinnilla korjaantui problem..
Otsikko: Vs: Apple CarPlay ja iPhone 6s
Kirjoitti: mattipuh - 20.08.16 - klo:14:38
Lyhyt käyttökokemus Carplaysta - eipä tosta hirveästi ole iloa paitsi että spotifyä voi soittaa suoraan mankasta mikä on toki plussaa, ja podcastejakin tuli kuunneltua nyt kun ajelin Hämeenlinnasta kotio. Olisi kiva jos tukevia sovelluksia olisi enemmän? Saakos noita lisättyä / onko suosituksia?
Otsikko: Vs: Apple CarPlay ja iPhone 6s
Kirjoitti: Antza - 20.08.16 - klo:18:31
Ã,,äni menisi stereoihin BT-yhteydenkin yli - itselleni Carplayn tuoma lisäarvo on siinä että saa puhelimen karttasoftasta kuvan ja navigointiohjeet auton näytölle.