VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Touran (03-15) => Aiheen aloitti: Jukke - 19.03.16 - klo:18:30

Otsikko: Touran 1.9 TDi ohjaustehostimen öljyt
Kirjoitti: Jukke - 19.03.16 - klo:18:30
Ohjaustehostimen valo alkanut palamaan, ja ei pelitä. Ohjekirjassa ei puhuta mitään tehostimen öljyistä. Mistä tehostimen öljysäiliö löytyy ja onko touran tarkka sinne laitettavasta öljystä? :-\
Otsikko: Vs: Touran 1.9 TDi ohjaustehostimen öljyt
Kirjoitti: Jukke - 19.03.16 - klo:18:31
Kyseessä vuosimalli 2004
Otsikko: Vs: Touran 1.9 TDi ohjaustehostimen öljyt
Kirjoitti: tarzi - 19.03.16 - klo:18:36
Sähkötehostin. Vikakoodien lukuun
Otsikko: Vs: Touran 1.9 TDi ohjaustehostimen öljyt
Kirjoitti: M_M - 19.03.16 - klo:18:37
Ellen nyt aivan väärässä ole, niin öljysäiliötä pitäisi etsiä jostain toisesta autosta, Touranissa on sähköinen ohjaustehostus.

Niiden viat ovat sitten oma tarinansa, mutta yksi helpoimmista syistä on huono akku tai latausongelmat joten tutkiminen kannattaa aloittaa niistä. Tai ehkä ihan ensimmäisenä kannattaisi katsoa vikakoodit, jotain se tehostin osaa itsestään kertoa jos kerran valokin on syttynyt.
Otsikko: Vs: Touran 1.9 TDi ohjaustehostimen öljyt
Kirjoitti: Jukke - 19.03.16 - klo:18:41
Kiitos vinkeistä :) Nonii hyvä tietää että öljysäiliötä on turha etsiä :D Akku on aika vanha ja pari kertaa joutunu auton kaapeleila käynnistämään talven aikana latauksesta huolimatta.