VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Skoda => Citigo => Aiheen aloitti: qnarkill - 30.01.16 - klo:23:44

Otsikko: ääni 1 vaihdetta valitessa
Kirjoitti: qnarkill - 30.01.16 - klo:23:44
Ilmaantuipa citigoon mielenkiintoinen vika kun ykkösvaihdetta valitessa kuuuu semmoinen vikinä/raahava ääni ja sen laittaminen sisään on myöskin hieman vaikeampaa kuin muiden. Muut vaihteet menee sisään ok eikä ääniä kuulu. Onko muilla ollu vastaavaa?
Otsikko: Vs: ääni 1 vaihdetta valitessa
Kirjoitti: Uraherkkä - 02.02.16 - klo:15:02
Ei ole ollut vastaavaa. Laatikko kunnolla lämmenneenä vaihtaminen on oikein sujuvaa. Puolikylmänä on muutaman kerran ykkönen kanittanut kunnolla, mutta ei silloinkaan mitään ylimääräisiä ääniä ole kuulunut.
Otsikko: Vs: ääni 1 vaihdetta valitessa
Kirjoitti: Emil - 02.02.16 - klo:18:47
En ole minäkään huomannut ongelmia ykkösen kytkemisessä. Harvoinhan ykköstä tosin tulee vauhdissa päälle vedettyä. Jossain parkkipaikalla, ja silloinkin kaksoispoljennalla ja välikaasulla, jos vauhtia on yli kävelyvauhdin.
Otsikko: Vs: ääni 1 vaihdetta valitessa
Kirjoitti: qnarkill - 05.02.16 - klo:19:40
Selvisipä sekin sitten, kuivunut vaihteensiirrin. Wd-40:stä siihen metalliseen kuppiin joka on siinä akun ja ilmanottoboksin välissä ja voila ääni poissa. En tiedä mikä tuo kuppi on tarkoitukseltaan mutta joku mutteri siinä on.