VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Touran (03-15) => Aiheen aloitti: tahvana - 18.09.10 - klo:22:56

Otsikko: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: tahvana - 18.09.10 - klo:22:56
 Eli peräkärryn liitettyäni ( ja irrotettua )  katosi "pimputus" silloin kun ajovalot ovat päällä ja oven aukaisee. Lisäksi
Tourani ei enää välitä valolla tai äänellä siitä, että kuskilla ei ole turvavyö kiinni, apukuljettajasta edelleen huolehtii.

Sulakkeita katselin moottoritilasta ja matkustamon vasemmasta alalaidasta, ei löydy palanutta sulaketta? Sulakekarttaa
löysin englanniksi, mutta noita oireita ei kartassa mainita.

Kysymys siis on se, että mikä on oikea sulake ja missä? Ja mistähän tuota vikaa etsisi?

Kiitoksia ymmärtäjille ja myös tähän vastaajille...
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: tsiih - 19.09.10 - klo:11:01
Sulakkeita vetokoukulle:
Akun isot sulakkeet nro 7 (50A?).
Moottoritilan rasiassa: nro 40 (20A).
Sisätilan rasiassa: nrot 2 (5A), 39 (20A), 40 (20A), 41 (20A).
Sulakerasioita on low ja high-versiot ja lisäksi viisi variaatiota vuosimallin ja valmistuskuukauden mukaan, ei mikään helppo tehtävä. Yritin katsoa mikä näistä sulakkeista liittyisi vyövaloon mutta kärsivällisyys loppui, katso nämä nyt ensiksi  :)
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: Marko_K - 19.09.10 - klo:13:19
Itse kysymykseen en osaa vastata, mutta eri vuosimallien käyttöohjetta täydellisempiä sulakekarttoja olen ladannut tänne: http://konttinen.1g.fi/touran/ (http://konttinen.1g.fi/touran/)
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: tahvana - 19.09.10 - klo:18:22

Kiitos vastauksista.

Tuo sulaketaulukko saksaksi ei oikein ummikolta luonnistu, englannin kielisen löysinkin jo netistä. Tosin ei ollut samaa vuosimallia tuo
englanninkielinen taulukko, mutta kyllä siitä jotakin...

Kiitos Tsiih, mutta ei ollut noista apua. Iso sulake nro. 7 ei ollut olemassa, suora johto meni, ei siis sulaketta seiskassa. Muut isot sulakkeet
ehjät. Moottoritilan sulake nro. 40 ehjä. Sitten hassun hauskaa, ettei noissa sisätilan rasian numeroissa 2, 39-41 ollut sulakkeita lainkaan???

Valojen muistutus summeri toimii kummallisesti, kun tässä tutkaili. Kun menee sisään ja kääntää valot päälle, summeri soi. Auto käyntiin ja sammutus.
Valot päällä ja kuskin ovi auki. Summeri ei soikaan enää. Tuo kuskin turvavyön toiminta ei pelaa mitenkään. Ei itselle niin väliä, mutta katsastus- setä saattaa
tilanteen huomata...

Itse olen kyllä ihan hukassa tuon vian kanssa, että jos vielä vinkkiä riittää, niin erittäin kiitollista olisin...
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: Guest-63791 - 19.09.10 - klo:18:43
Ongelman voinee kiertäää VCDS:n kautta kun disabloi mittaristosta tuon turvavyömuistuttimen. Itseä ärsytti yli kaiken se kun se jaksoi aina pimputtaa kun istahti autoon ja liikkelle lähtiessä laittoi vyötä kiinni.

Toimiiko valomuistutin kun jätät valot auki, ja avaat oven ja nouset penkistä ylös? Jos siitä penkistä on "pimeänä" anturi mikä tutkii koska siinä istutaan. Joko niin että luulee että koko ajan siinä joku istuu, tai sitten ei huomaa lainkaan että penkillä on istuttu. Voisin tutkia tuota omastani miten se toimii, kun "pimputus" oli ehjä ennenkuin poiskoodasin sen :D
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: tsiih - 19.09.10 - klo:18:55
No voi plääh, ilmeisesti sulakkeet ovat tehdaskytkettyä koukkua varten. Nyt tarttis olla koukun kytkentäohjeet, vaikka jostain vastaavastakin autosta. Anyone?
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: tahvana - 19.09.10 - klo:19:04

Juuh koukun kytkentäohjeita ei tietenkään ole, en edes tiedä missä koukku on asennettu kun käytettynä ostin.

Nyt valomuistutin toimii täysin, kuskin turvavyövalomuistutin ei inahdakaan vaikka kokeilin ConD ehdotelimien mukaan.

Kai nyt täytyy kertoa sekin, että auto kummittelee. Kävin lenkin autolla, kesken matkan kaikki ikkunat aukesivat hieman. Peruuttaessa radio meni selkeästi isommalle.
Ööh ei siis taida olla sulake vika? Onkohan tuo peräkoukku asennettu täysin väärin ( oli lainakärry ) ja minkä se sitten sekoitti? Tämä VCDS on outo käsite, ilmeisesti
tarvitsis vikakoodin lukijan? Vai kärräänkö tuon auton ( jos siis sateella kuivana pääsee ) jo suoraan autosähköhuoltoon?
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: tahvana - 19.09.10 - klo:21:42

Taas reissu keskustan tuntumaan eikä mitään oireita. Ainut vika oli ettei turvavyön tunnistin toiminut lähtiessä. Keskustassa useita
startteja, mutta kotipihaan tullessa/sammuttaessa välähti tuo merkkivalo palamaan. Käynnistin heti uudelleen ja taas toimii tuo kuskin
tunnistin valo. Saa nähdä kuinka kauan, mutta nyt tuntuu että kaikki kunnossa.

Jos jollakin olisi aavistusta, mistähän nämä oireet johtuupi, niin mukava olis aprikoinnit mietiskellä

Kiitos vastanneille!
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: Tos® - 19.09.10 - klo:21:47
Ettei vain olis koukun sähköt ryöstetty takavaloista?

Valojen summerin kuuluu limputtaa vasta sitten, kun kuskin ovi on auki ja avaimet otettu virtalukosta.
Ja tietty valot päällä.
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: Guest-63893 - 20.09.10 - klo:07:29
Tuu tahvana käymään Syynimaalla jokukerta niin lukastaan herjaako tuo sinun Tourani mitään vikakoodeja aiheeseen liittyen. Näytti että Oulussa asustaisit nimittäin... Helpompi sitten katsella mitä tekee, tai jos tuntuu siltä niin koodata tuo turvavyömuistutin pois päältä "kummittelemasta".

Oma auto toimi valomuistuttimen osalta juuri niinkuin Tos kirjoitti. Muistin hieman väärin toimintalogiikan... pitää tänään vielä kokeilla tuota turvavyömuistutinta iltasella miten se pelaa.
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: tahvana - 20.09.10 - klo:08:41

Alan itsekin epäillä tosissaan että koukun sähköissä on vikaa. Jo aiemmin, eri lainakärryn kanssa, paloi vilkun polttimo. Nyt sitten nämä oireet. Osaiskos joku suosittaa paikkaa, missä nuo koukun sähköt tarkistuttaa ? ( siis halvalla Oulun seudulla  ;D )

Kiitos ConD tarjouksesta, pitää palata asiaan varsinkin jos oireet jatkuu. Ultimatevw:n puolelta luin, että vikakoodit nollautuu/restoituu onnistuneiden starttien jälkeen.
Siis vikokoodit voi olla nollilla jo nyt?
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: Tos® - 20.09.10 - klo:08:55
Golffin orkkiskoukun ohjausboksiin ainakin tallenttuu muistutus viallisesta polttimosta...
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: Guest-63910 - 20.09.10 - klo:09:34
Kyllä ne koodit sinne jää, mukaanlukien polttimot mutta ilmoitus mittaristosta voi hävitä. Oman Touranin ku ostin 3vkoa sitten tuli vähän yllätyksenä että autossa oli useampi A4 luiska vikakoodeja tallessa, mutta ei yhtään ilmoitusvaloa mittaristossa päällä.

Varauksin suosittelen Autokorjaamo vepsäläistä nuissa remppahommissa. Hinnoittelu normihuollolle oli minun mieleen edellisen auton kanssa, ja hyvin löytävät viat. Siis sellaisetkin mitä en itse tiennyt autossa olevan ja mitä katsurikaan ei vikoina pitänyt vaikka niistä kerroin. Mainostavat että ovat myös autosähköhommissa spesialisteja, ja joskus mainostivat erikoistuneensa juuri VAG-vehkeisiin.
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: tahvana - 26.09.10 - klo:14:43

No niih, eli tarina jatkuu. Samat viat jatkuvat. Siis ajovaloista muistutus ja kuskin turvavyön muistutin. Välillä toimii, välillä ei.
Varasin hieman aikaa Feloxilta, missä asensin edelliseen autooni koukun. Ei vikaa kättelyssä vastassa, trailerin pistoke toimii ok.
Asentajalla oli nosturi-huollon vuoksi luppoaikaa ja tutki vielä johtojen kiinnitykset. Selvisi miksei sulakkeita ole sulakerasiassa. Kyseessä Jaegerin koukku
ja johtosarja. Sulakkeet löytyvät molempien takavaloumpioiden takaa, sarja ei ole kiinni CAN-väylässä, sarjassa omat ohjausboksit.
Kätevä paikka vaihtaa tarvittaessa sulakkeet, joutuu purkamaan takapaksin muoviverhoilut ja ottamaan takapenkit irti...

No ei vikaa. Sielläkään. Ystävällisesti lukivat VAG-COM:lla vikakoodit. Ne nollattiin, mutta viat ei poistunut ja loppu sitten Feloxin ammattitaito
enempää auttaa ja loppu se aikakin. Miksi Feloxin mainitsen, niin tämä lysti ei minulle maksanut mitään, joten pieni mainos nyt sitten on
mielestäni paikallaan.

Aika varattu ensi kuussa Vepsäläiselle. Ois saanu aikasemminkin, mutta omat aikataulut hiertää. Kerron tarinan jatkoa sitten tänne.
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: tarzi - 26.09.10 - klo:15:27
Ei kiinni can väylässä?  :o

Mistäs valojen ohjausvirrat tulee?
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: Tos® - 26.09.10 - klo:20:39
Turvallista matkaa vaan.
Ei täs muuta voi sanoa, jos tarvike johtosatseja käyttää  ;D

Eikös orkkis sähköjen ohjaus ole takaloosterin vasemmassa seinässä?

Toki tuossa aimmin on saattanut tulla asiavirhe, koukun on pakko olla kiinni väylässä jos siitää vikakooditkin saatiin luettua  8)
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: tahvana - 26.09.10 - klo:22:27

Juuh ei ole kiinni can-väylässä. Ei siis koukusta ole luettu vikakoodeja, tarkoitin että kaikki
löytyneet vikakoodit ( niitä nyt oli radiota myöten ) nollattiin. Kyllä ne Feloxin asentajat käviki
porukalla pällistemässä asennusta. Jaegerin koukkusähköt ilmeisesti on otettu takapaksin 12 v syötöstä, siinä
välissä on jaegerin oma ohjauspalikka ja siitä lähtee liitin sitten takalyhdylle. Sarjassa taisi olla oma liitinpistoke
tuolle 12 v syötölleki, mikäli nyt oikein ymmärsin... ???

Eli paljon tulee sarjassa tavaraa autoon. Asentajat pitivät sitä helppona asentaa, kun ei tartte purkaa ku auton
perää sähköjä varten. Feloxin omat johdot kun pitää viedä sulakerasialle asti, ts. tarttee purkaa autoa enemmän.

Tarvikesarja tuli auton oston mukana, joskaan en ymmärrä onko vw:n orkkis sähköjohdot parempia ku kellään muulla,
mutta tämä taitaa olla jo aihe erikseen... :D
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: Tos® - 26.09.10 - klo:22:34
En kyl keksi mitään yhteyttä erinäisiin valojen/turvavyön limputuksiin.
Olisko vain sattumaa jos jotain muuta on hajonnut.
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: tahvana - 24.10.10 - klo:22:57

Auto kävi Oulussa Vepsäläisellä.

Tulos: Peräkärryn syötöissä ei mitään häikkää. Eivät osanneet sanoa miksi turvavyön muistutusvalo ei pala. Eivät olleet sitä löytäneet VAG-COM:lla. Eivätkä saaneet pelaamaankaan. Taidanpa itse asian kanssa sitten luovuttaa... >:(

Autosta löytyi vikakoodeja. Radiosta joka kaiuttimen liitos viallinen? Ja noh, hyvin
joka kauittimesta kuuluu. Lisäksi eivät saaneet nollattua aux.heater vikakoodia.
Huollosta hakiessani huomautin, etteikö pojat huomanneet ettei autossa ole lisälämmitintä?( ainakaan minulle myytäessä sellaista ei mainittu/mainostettu/opastettu, mitenkäs sen muuten varmistaa? ). Vastaus oli että ei, eivät olleet tarkastaneet onko autossa lisälämmitintä. Rahastaessa kaveri meinasi, että josko kaikki ongelmat johtuukin juuri siitä?  :-X

( topicciin kuulumatonta )
Lisäksi autosta etsittiin vikaa lämpimänä starttisahaukseen, vika löydettiin, korjaus ei onnistunut vian päältämenon vuoksi ( nokka-akselin anturi/kampiakselin asentoanturi antoi sekavaa dataa). En antanut lupaa vaihtaa mutulla antureita (n. 250 euroa osat). Nokka-akselin anturi oli varmentunut ainakin viaksi, kun auto oli laitettu kasaan, ei vaihdettu antureita. Jarrupalat vaihdettiin taakse.

Lasku oli töineen 450 euroa (sis. jarrupalat n. 70 euroa), työtä 6,5 tuntia sekä erittäin vittuuntunut asiakas. Lisäksi tuon antureiden arvioitu vaihto osineen n.300-400 euroa.
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: Tos® - 24.10.10 - klo:23:10
Passateissa ja touraneissa on ollut tehdas webasto, olikohan ainakin vuoteen 2008 asti. Pienemmissä kuten Golf, PTC vastus ilmastoinnin yhteydessä.
Nämä on kaiken muun ohella diagnostiikassa mukana. Pitäis se huollon tietää, mutta eipäs näytä tietävän  ;)
Ã,,lä siis ihmettele miksei onnistu...
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: Guest-71959 - 25.10.10 - klo:07:46
Jos se sinun Tourani Suomi-peli on, niin kyllä siellä webasto pitäisi olla. Siinä vaan ei ole kelloa vakiona ollut, vaan on tosiaan ajonaikana toimiva lisälämmitin. Omassa pirssissä on Webaston lappu konepellin alla hiekkapellissä, apukuskin etuvalon lähistöllä.

Itsellä nyt vaan porsi tuossa viikko sitten Webaston sulake, jolloinka CAN-ohjain herjasi että yhteyttä lisälämmittimeen ei saada. En myöskään saanut tuolloin yhteyttä itse webaston ohjainlaitteeseen VAG-COM:lla. Sulakkeen uusimisen jälkeen vikakoodin sai kuitattua pois, ja yhteys webastoon toimi. Tuleppa piipahtamaan jokukerta, niin katsotaan tuo sulake sinultakin ja testataan toimiiko webastosi. ...ja vepsäläinen "mainostaa" itseään jälleen asiantuntijana näissä lisälämmittimissä :D

Itsellä oli auton oston jälkeen jumppaa juuri tuon webaston kanssa, ja lopuntehden pörhö vaihtoi siihen palopesän ja vesipumpun sekä pakoputken. Nyt se toimii hyvin, ja lämmittää kivasti tarvittaessa.

Edit. Webaston sulake on nro 30 (20A) moottoritilassa, paikka F30/SB30, siellä kannen alla jokseenkin keskellä "taulua". Tuolla ylempänä Marko K oli nuita sulakekaavojakin laittanut näkösälle, niin sieltä voit luntata paikan.
Otsikko: Vs: Touran -04, missäs oikeanlainen sulake ?
Kirjoitti: tahvana - 25.10.10 - klo:22:40

Juuh, kyllä taidan tässä treffit piakkoin sopia sinun kanssa ConD. Suomipeli on, joten
webasto sitten löytynee. Auto lämpenee julmetun hitaasti ( niinku dieselin pitääki ),
joten suuresti hämmästelen mikäli webasto on toiminnassa.

Auto on tällä hetkellä maalaamossa, kun apukuskin kynnykset kupruilee. Kupruilee
taas rahareikiä. Tarkastan tuon sulakkeen sitten varmaan ylihuomenna. Kyllä nyt alkaa
jo Touranin kanssa maistua sellainen p**kan maku suussa, että panee iltasella miettimään
miksi vaihdoin japsilinjastosta näihin sähkövikoihin...Ja noh, ruostu ne japanilaisetkin  >:(