VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Beetle => Aiheen aloitti: HenkkaWee - 14.04.15 - klo:02:20

Otsikko: Soittimen vaihto CD-malliseksi
Kirjoitti: HenkkaWee - 14.04.15 - klo:02:20
Pystyykö -02 Beetlen kasettimallisen soittimen korvaamaan uudemmalla soittimella, missä on CD-ominaisuus?

Jos pystyy, niin vaatiiko joitakin muita toimenpiteitä, kun vaan fyysisesti vaihtaa soitinta... Orkkis soitin olisi mukavin ratkaisu, mutta voisin sinne jonkun muunkin laittaa, jos vaan mahdollista.
Otsikko: Vs: Soittimen vaihto CD-malliseksi
Kirjoitti: Juhani - 14.04.15 - klo:07:13
Moi

Minä vaihdoin aikanaan -99 New Beetleen tarvike cd-mankan alkuperäisen kasettimankan tilalle. Kävin merkkiliikkeessä otattamassa VW:n omilla avaimilla
alkuperäisen mankan pois (veloituksetta!). Asentaja neuvoi minulle silloin, että auton omasta DIN-liittimestä pitää kyseiseen tarvikemankkaan (LG) vaihdettaessa vaihtaa kahden virtapinnin paikat DIN-liittimen sisältä. Muistaakseni tämä liittyi jotenkin antennivahvistajan toimintaan. Hemmetti, kun tästä on jo aikaa, niin en muista millään ihan tarkasti. Sinänsä aika ihme juttu, koska auton ja LG:n liittimet olivat molemmat DINejä ja oletin, ettei mitään muutoksia olisi tarvittu.

Asentaja piirsi mulle ns. tupakkiaskin kanteen tarvittavan muutoksen. Tein sen ja laitoin LG:n kiinni. Mankka toimi moitteetta niinkuin pitikin.
Myöhemmin vasta hiffasin, että esim. Autostudiolta voisi saada tarvittavia autokohtaisia adapteripiuhoja myös NB:hen.

Muutaman vuoden päästä kysyin New Beetlen omaa cd-mankkaa marmorilta.
Juu, olisi saanut tilattua: hinta 750. Slamitilla hinta olisi ollut silloin n. 650 euroa.
Lopulta sain hankittua Ebayn kautta Englannista uuden vastaavan soittimen tehtaan paketissa hintaan 250 â,¬. Kallishan oli tuokin, mutta se istui kojelautaan -tietysti- hienosti. Tarvike LG oli n. sentin verran liian pitkä soitin ja se tuli hieman liian ulos
kojetaulusta, eikä ollut siksi nätti.

Jos päädyt tarvikesoittimeen, niin tsekkaa tosiaan tuo soittimen pituus, ettei tule ongelmia. Mutta suosittelen, että tsekkaat esim. Ebayn tarjonnan, josko löytyisi alkuperäistä VW:n soitinta...


t. Juhani



Otsikko: Vs: Soittimen vaihto CD-malliseksi
Kirjoitti: HenkkaWee - 16.04.15 - klo:23:53
Kiitos Juhani näistä tiedoista! Olen suhteellisen uusi Volkkarin käyttäjä ja en tunne auton anatomiaa juuri yhtään  :)
Otsikko: Vs: Soittimen vaihto CD-malliseksi
Kirjoitti: Juhani - 17.04.15 - klo:06:25
Thänks. Ihan hyvä, jos pystyy jotenkin olemaan avuksi.
Olen itsekin sanut näiltä foorumeilta hyviä vinkkejä ja apua!

Unohtui tosiaan mainita ekasta viestistäni, että olethan huomannut, että Beetlen
kojelauta on hieman kaareva mankan kohdalta, ja sen takia mullakin tuli sopuvuusongelmia, kun laitoin edellisestä autosta jäänyttä LG:tä kiinni.

Mankka istui keskikohdalta melko hyvin, mutta reunoista jäi just tuon kaarevuuden takia mankan kuorta näkyviin hieman. Olen nähnyt jossain nettikuvissa paremmin istuvia tarvikemankkoja.

Minun mielestä New Beetleen ei istu kuin alkuperäinen mankka...
Ja just tuon kaarevuuden takia + sen vuoksi, että NB:n minimalistiseen kojetauluun ei oikein tyylillisestikään sovi laite, jossa on moderni näyttö.  Tämä nyt oli vain minun mielipide  :P



Otsikko: Vs: Soittimen vaihto CD-malliseksi
Kirjoitti: Raudo - 17.04.15 - klo:06:51
esim hifi studio myy autoihin räätälöityjä sovite paloja ja soittimia. kannattaa katsoa löytyykö sieltä sopivaa ja mallin perusteella sitten vaikka tilata muualta  mistä saa halvemmalla
Otsikko: Vs: Soittimen vaihto CD-malliseksi
Kirjoitti: ekaurane - 15.05.17 - klo:18:13
New Beetlen oma radiohan on aivan ämpärisurkea. Autossani on kuitenkin se 6 levyn vaihtaja, jolle saattaa olla vielä joskus käyttöä (ainakin lastenlevyjen soittamisen muodossa). Onko raadilla tietoa mikä/mitkä jälkiasennettavat radiot pystyvät ohjaamaan tuota grammaria. Sellaisia kaiketi on...?