VAGarena.fi

Tekniikka => Moottori ja voimansiirto => Aiheen aloitti: repomies - 21.03.15 - klo:12:57

Otsikko: Öljynpainemittari TDI-koneeseen?
Kirjoitti: repomies - 21.03.15 - klo:12:57
Onkos kukaan lisännyt öljynpainemittaria volkkarin TDI-koneeseen? Noissahan on vakiona vain on/off tyyppinen anturi, joten mittari vaatii uuden anturin lisäämisen.

Motiivina se kuuluisa öljypumpun akseli, joka ajan myötä pyöristyy, pumppu alkaa pyöriä huonosti, voitelu pettää ja on/off-anturin lopulta tajutessa alhaisen paineen, turbo on yleensä jo ns. "valmis".
Otsikko: Vs: Öljynpainemittari TDI-koneeseen?
Kirjoitti: duke7 - 21.03.15 - klo:21:47
Meinasitko että pumpun toiminta tosiaan heikkenee ennen akselin lopullista pettämistä?
Väittäisin tuollaisen rakenteen kyllä lopettavan toimintansa kerrasta. Voin olla väärässä toki.

Se akseli tietysti kannattaisi vaihtaa jollain kilometreillä mutta teettää kyllä melko paljon töitä muutaman euron osan vaihto.
Otsikko: Vs: Öljynpainemittari TDI-koneeseen?
Kirjoitti: repomies - 22.03.15 - klo:07:52
^Meinasin juuri sitä, että toiminta heikkenee. Myönnän että mutu-logiikalla toiminta loppuu kerralla, mutta luotan artikkeliin ao. linkin sivun lopussa enemmän kuin omaan mutu-logiikkaan.

http://www.myturbodiesel.com/wiki/oil-pump-failure-or-balance-shaft-module-faq-b5-vw-passat-or-audi-tdi-engine/ (http://www.myturbodiesel.com/wiki/oil-pump-failure-or-balance-shaft-module-faq-b5-vw-passat-or-audi-tdi-engine/)
Otsikko: Vs: Öljynpainemittari TDI-koneeseen?
Kirjoitti: duke7 - 22.03.15 - klo:14:46
No, ehkä sitten niin. Ei tuolla tosin kovin paljon asiasta kerrota. Nopeasti se varmaan menee heikosta toiminnasta kokonaan toimimattomaksi.

Tuo myturbodieselin:n artikkelihan oli oikeastaan Passat 3BG:stä mutta toki samanlaiset vauriokohdat näistä uudemmistakin löytyy. Jutussa kerrottiin myös mahdollisuudesta poistaa koko tasapainokoneisto ja korvata öljypumppu ketjuvetoisella. Pikaisen googlailun perusteella noita on tehty myös 3C Passattien koneisiin mutta en löytänyt tarkempaa kuvausta millä osilla jne. Briteissä ovat noita teettäneet volkkareihin erikoistuneilla pajoilla. Tasapainoakseleitahan ei edes ole pienempien mallien koneissa ja tämä tuntuisi kestävämmältä (ja halvemmalta) tavalta korjata asia.
Otsikko: Vs: Öljynpainemittari TDI-koneeseen?
Kirjoitti: Hesse - 22.03.15 - klo:15:09
Ainakin venepuolella VDO:n paineantureita käytetään, anturi on tosin kalliimpi kuin varsinainen mittari. Jostain liitännästä paine kai huollossa tarvittaessa mitataan.
http://shop.x-marine.com/epages/xmarine.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/20130419-11092-210943-1/Categories/Tuoteryhmae_12/VDO_Anturit/Paineanturit (http://shop.x-marine.com/epages/xmarine.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/20130419-11092-210943-1/Categories/Tuoteryhmae_12/VDO_Anturit/Paineanturit)