VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Transporter T5 (03-) => Aiheen aloitti: Leader dog - 24.01.15 - klo:07:20

Otsikko: Vw Transporter ammattikäyttö kokemuksia.
Kirjoitti: Leader dog - 24.01.15 - klo:07:20
Jos olet sattunut kulkemaan kuljetusalan yritys Mika K. Niskanen Oy:n Iisalmen tallin ohi perjantai-iltana noin kello neljän jälkeen, olet saattanut huomata tienvarsimaiseman siluetissa jotain totutusta matalasta profiilista poikkeavaa.

Tallin pihaan on ilmestynyt parinkymmenen metrin korkeuteen kohoava nosturi, joka kannattelee tilataksia. Koko komeuden kylkeen on kiinnitetty lakanaan painettu viesti: "Jos niätte Mikan VW kaapoella niin ampukee poes!"

- Se on sellaista perisavolaista huumoria, yrittäjä Mika Niskanen perustelee sanomansa muotoilua Iltalehdelle.

Mitä hän selvälle suomen kielelle käännettynä tahtoi ilmaista, oli tämä:

- Tällä automerkillä ei työnteko onnistu millään lailla. Ne on vähän väliä rikki. Hyvällä ja pahalla on yritetty, mutta ei ne kerta kaikkiaan pysy nipussa.

- Se on sellainen kannanotto vaan.

Niskanen uskoo, että nosturitempaus palvelee palautteena valmistajalle ja varoittavana esimerkkinä muille kuluttajille.

"Tuli vain mieleen"

Inspiraatio ongelman nostamisesta ison tikun nokkaan kumpusi rapakon takaa. Niskanen muisti kuulleensa, miten Yhdysvalloissa 1970-luvulla joku yrittäjä oli toiminut samoin oman toistuvia pettymyksiä tuottaneen kulkupelinsä kanssa.

- En jaksa muistaa, montakohan sataa tuhatta dollaria se valmistaja silloin maksoi, että se purettaisiin tien varresta pois.

- Minulla ei ole raha tarkoituksena ollenkaan. Tuli vain tämmöistä mieleen tänään kahdentoista aikaan, Niskanen korostaa.

Millainen loppu?

Matka mielen kipinästä reaalitodellisuudeksi oli ripeää. Tarvittiin pari puhelua: yksi nostokonepalveluun, toinen kangaspainatuksia tekevään mainostoimistoon ja kolmas korjaamoon, jotta saatiin auto hinattua oman yhtiön pihaan.

- Maanantaina viedään se takaisin, kun sillä on korjausaika liikkeessä, Niskanen kertoo.

Tutut ovat tosin ehdottaneet toisenlaista loppuratkaisua.

- Ollaan mietitty, pitäisikö pudottaa se sieltä alas ja laittaa vedonlyönti pystyyn, että mitä sille tapahtuu. Kyllä mie sen puolesta vetoa löisin, että sillä ei enää ikinä päästä liikkeelle.

Google-mainokset
Huutokaupat.fi on tuttu?
Kävit huutokaupat.fi -sivustolla. Tutustu sulkeutuviin tuotteisiin!
www.huutokaupat.fi/sulkeutuvat (http://www.huutokaupat.fi/sulkeutuvat)
Haaveena itsenäinen työ?
Voit toimia oman alasi yrittäjänä ilman omaa yritystä ja byrokratiaa
suomen-helpoin-yritysmuoto.eezy.fi
Sosiaalisessa mediassa kuva taksiyrittäjän palaneiden päreiden hedelmästä on herättänyt yleistä hilpeyden tunnetta.

- Huumorisävyllä on tullut palautetta, yhtään negatiivista en ole saanut, Niskanen toteaa.

- Yksi ihmetteli, että etkö joudu poseen tuosta. Mie mietin, että kun se on omalla tontilla ja nosturi tuon aikaa miun omistuksessa, niin saan tehdä mitä haluan.

HILKKA KARVONEN
hilkka.karvonen@ilmedia.fi

Alkuperinen juttu kuvineen :
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015012319075041_uu.shtml (http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015012319075041_uu.shtml)

Taxi foorumilla myös lisää kokemuksia .
Otsikko: Vs: Vw Transporter ammattikäyttö kokemuksia.
Kirjoitti: japejun - 24.01.15 - klo:23:02
Onneksi muillaki ollu ongelmaa portterin kans ku mulla  ;D Kyllä ois leipä aika huteralla pohjalla jos tuolla omalla pirssillä pitäs tienata. Tosin mukava auto ajella kunhan vaan pelaa.