Mikä voisi olla vikana kun jonkin aikaa sitten sekä ABS- että ESP-merkkivalo syttyivät palamaan.
Ensiksi vain ABS-valo palaa käynnistäessä, sammuu parin metrin ajon jälkeen ja hetken kuluttua syttyvät molemmat samanaikaisesti.
Pari kertaa ne sai sammumaan käynnistämällä auton uudestaan, mutta nyt ei enää onnistu.
Voisikohan kenties olla kyseessä viallinen ABS-anturi ja / tai johto (kuskinpuoleinen eturenkaan kohdalla?)? Vai mikä voisi olla kyseessä? Jos on kyse rikkoutuneesta anturista, onkohan hankala homma vaihtaa se itse?
Mahdoton sanoa näillä tiedoilla missä vika on. Vikakoodit lukuun joko VCDS:llä tai merkkiliikkeen testerillä (suosittelen etsimään jonkun VCDS:n omistajan, pääset paljon halvemmalla...), niin sitten voidaan jo alkaa haarukoimaan korjaustoimenpiteitä.
En ole viela saanut luettua vikakoodeja VCDS:llä, mutta tavallisella VW-autoille tarkoitetulla laitteella tuli tällainen vikakoodi:
00287 -040
ABS - Wheel Speed Sensor:
Rear Right (G44)
Sporadic 008 -Implausible Signal
Onkohan tästä koodista apua?
Geneerinen testeri on oikeilla jäljillä, taka-oikea nopeusanturi tai sen johdotus on sökö.
http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/00287 (http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/00287)
Anturi ei ole Motonetissa pahan hintainen, mutta ensin kannattaa toki tarkistaa johtojen ja liittimien kunto. Jos selviää pelkällä puhdistuksella.
http://www.motonet.fi/fi/varaosatuote/231676/858792?ajoneuvo=1327 (http://www.motonet.fi/fi/varaosatuote/231676/858792?ajoneuvo=1327)
Kiitos vastauksista.
Täytyypi kokeilla jospa selviäisi osien puhdistuksella.
Jos ei, niin sitten motonettiin.
Anturi oli sen verran jumissa ettei sitä saatu irroitettua, mutta puhdistettu on minkä pystyi.
Myös koodit nollattu.
Ensimmäisellä ajolla heti puhdistuksen jälkeen merkkivalot syttyivät, mutta seuraavalla ajolla pysyivätkin koko matkan ajan poissa. Saas nähdä riittikö pelkkä puhdistus tosiaan, vai syttyvätkö jälleen, siinä tapauksessa menee korjaamolle.
Lainaus käyttäjältä: Helenor - 19.01.15 - klo:16:14
Anturi oli sen verran jumissa ettei sitä saatu irroitettua, mutta puhdistettu on minkä pystyi.
Ainakin Golfissa vastaavat anturit olleet hapettuneina siten ettei lähde kuin särkemällä irti. Pultti auki, irti se osa mikä lähtee, ja poraamalla loput, sen jälkeen jollain kalvaimella anturin reiän hoonaus ja uusi tilalle. Ei ole vaikea homma mutta niinhän tuo yksi huoltomieskin totesi ettei niitä tahdo särkemättä irti saada.
Vein auton alkuviikosta korjaajalle. Ja juuri tuollain se korjaaja sitten tekikin, repi sen anturin pois, ja pisti uuden.
Eli taka-oikea nopeusanturi oli tosiaan sökö, kuten Daatta arvelikin yhdeksi mahdolliseksi syyksi.