Tervehdys,
Sain juuri äsken kuulla, että viikko sitten ostamaani Audi A4 (B7) 1.8T on alle 10t km sitten vaihdettu tehdaskorjattu moottori. Tästä en ostohetkelöä tiennyt eikä se näkynyt hinnassa nostavana tai laskevana tekijänä. Mitäs olette mieltä tästä? Onko se tosiaan yhtä hyvä (ja varma) kuin uusi moottori vai pitäisikö tässä huolestua?
Mielestäni se on pelkästään hyvä asia.Uskoisin,että vastaa täysin uutta moottoria.
Lainaus käyttäjältä: GTI - 02.08.13 - klo:14:45
Mielestäni se on pelkästään hyvä asia. Uskoisin,että vastaa täysin uutta moottoria.
Ja juuri tästä syystä jos se ei näkynyt hintaankaan vaikuttavana tekijänä, itse olisin vain tyytyväinen 8)
Lainaus käyttäjältä: HiTecci - 02.08.13 - klo:14:50
Ja juuri tästä syystä jos se ei näkynyt hintaankaan vaikuttavana tekijänä, itse olisin vain tyytyväinen 8)
Olen kyllä tyytyväinen näiden kommenttien perusteella 8)
Minusta tuntuu että myyjäkään ei ollu perillä asiasta, vaikka firmalla oma huoltopuoli onkin, josta tämä minulle kerrottiin jakohihnan tarjouspyyntövastauksessa. Nyt onkin 2000 "ylikilometrin" sijaan 84000 km ilman jakopäämurheita (toivottavasti :D)
Tehdaskunnostettu tarkoittaa käsittääkseni sitä, että kaikki kuluvat osat on vaihdettu, tai vähintään mitattu. Eli laakereiden lisäksi voi myös männät olla uusia. Kulumattomat osat mm. lohko ja kiertokanget voivat olla käytettyjä, mutta varmasti toisiinsa sovitettuja, kuten kiertokankikin.
Eli tehdaskunnostettu on käytännössä uusi, ja mm. kaikki moottorin välykset ovat samat kuin uudessa.
Pidätän oikeuden muuttaa mieltäni, jos joku paremmin tietää tämän asian. Mutta eihän niissä tehdaskunnostetuissa olisi mitään järkeä, jollei niitä kunnolla tehtäisi.
Omaan Skodaani 1.8 tsi on kuukausi sitten vaihdettu vaihto-osa moottori. Toivottavasti tuo kestää enemmän kuin edellinen (113 000 km) ;D Sellanen tieto mitä tässä ei ole mainittu, niin noissahan on kahden vuoden normaali takuu.