SKODA OCTAVIA Elegance combi 1.8TSI M6 2012

Aloittaja Hannes, 14.04.12 - klo:20:59

« edellinen - seuraava »

Hannes

Alkaa olla 10tkm pikkuhiljaa mittarissa :-[ eli eipä tuohon kilsoja oikein ripeään tahtiin kierry. Keskikulutus on noussut talven myötä 6.7L 100km ajotietokoneen mukaan ja pidän tuota erinomaisen vähänä, varsinkin kun ottaa huomioon auton tehoreservit. Mitään ongelmia tai sen kummempia vikoja ei ole ilmennyt.

Kitkarenkaat on nyt alla ja niiden tuoma hiljaisuus  on kesärenkaiden jäljiltä aivan luxxusta, äänieristyshän autoon tuli tehtyä kesällä joten hiljaista on ja mukavalta tuntuu. Auton lämpimyyskin on positiivinen yllätys, lämpenee todella nopeasti ja pitää ikkunat hyvin auki huuruista.

Ainut asia joka hieman tuntuu oudolta varsinkin kun ajaa meidän kakkosautolla tovin ja sitten hyppää Skodan puikkoihin niin heti huomaa kuinka järettömän pitkä kytkimen liike tuossa on, mikähän tuossa on tarkoitus??

Pumpeli

Lainaus käyttäjältä: Hannes - 11.07.12 - klo:22:00

Sellainen asia hieman askarruttaa että jo aivan alusta tuntunut moottorin värähtely tyhjäkäynnillä kun kone on normaali lämpöinen tuntuisi jotenkin enentyneen ja värähdykset on tuntuvampia, toki niitä ei kierrosluku mittarista huomaa mutta se että onko tuo asiaan kuuluvaa vai onko jotain vialla??? Mitään erikoista en ajossa ole huomannut tuossa moottorin toiminnassa vaan pelkkää riemuahan tuolla on ollut ajaa.

Vieläkö tekee tuota?

Hannes

Kyllä se värähtelee aivan samaten kuin ennenkin enkä ole siitä sen kummemmin huollossakaan kysellyt, tiedä sitten kuuluuko se asiaan vai onko joku sittenkin vialla, kun  auto on pelannut kumminkin moitteetta. Onkohan tästä laajemmalti kokemusta??

Pumpeli

Lainaus käyttäjältä: Hannes - 13.01.13 - klo:09:41
Kyllä se värähtelee aivan samaten kuin ennenkin enkä ole siitä sen kummemmin huollossakaan kysellyt, tiedä sitten kuuluuko se asiaan vai onko joku sittenkin vialla, kun  auto on pelannut kumminkin moitteetta. Onkohan tästä laajemmalti kokemusta??
.  Itsellä tehnyt tuota samaa jo noin 40tkm,kerran huollossa tutkivat,mutta mitään ei löytynyt,omassa autossa tuo tuntuu pahenevan aina kesällä  ja talvella ei niinkään täryyttä :P

Hannes

tuli myöskin kokeiltua hieman kovempaa vauhtia suotuisissa olosuhteissa ja ihmettelin  sellaista viheltävää ääntä joka kuului moottorin suunnalta, ääni oli kuin tuulen aiheuttamaa vihellystä mutta jotenkin tuntui että ei kai sentää 120km/h ajettuna pitäisi tuuli noin viheltää (ääni suhteellisen voimakas ja hallitseva). Ei kait tuolla moottoripuolella ole jokin putken liitos löyhällä tms.
Onko kenelläkään vastaava kokemusta, kuuluuko kovemmissa nopeuksissa viehellys :-\

Hannes

37000km mittarissa, uutta tekisi mieli mutta vaihtohyvitys sama kuin 1.2TSI:n joten eipä oikein kiinnosta. Tämähän olisi liikkelle helppo myydä kuin tällä hetkellä ei taida suomesta löytyä vastaavaa, tuon oikea vaihtohyvitys hinta olisi 22500e jos vastaavan 1.2-1.4TSI pyynti liikkeessä on 20500e.


Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy