A4 cabriolet Italiasta

Aloittaja JOHANNES, 25.09.11 - klo:21:02

« edellinen - seuraava »

JOHANNES

Olen alkanut tutkailla 2 autoksi A4 avoo, ja ainakin Italiassa on tarjontaa dieseleistä, jossa vero pienempi kuin esim 2,4 bensassa. Ilmeisesti 2000 luvun 2,5TDI:ssä ei ole enää nokka akseliongelmia ?  Onko jolloin omakohtaisia kokemuksia Italian hausta ?
Ex A4 B7Avant 1,8T multi 2006, A4 B8 2,0TDI multi 2008, Nykyiset A6 C7 sedan 2,0TDI multi 2011, A1 SB 1,2 TFSI

rob-s

LainaaOnko jolloin omakohtaisia kokemuksia Italian hausta

Eipä ole mutta olen nähnyt aika paljon Italian uittoautoja ja aika usein kyljet aaltopeltiä tai ylimaalattuja. Etelän menttaliteetti paistaa autoista hieman läpi (eivät ole siis pyhiä lähmiä siellä).

Käsittääkseni noista A4 cabrioista on nykyään aika mukava tarjonta täälläkin ja hintatasokin on aika alhainen. Sanoisin, että on turha mennä mertä edemmäksi kalaan.
Nykyiset: Audi R8 4.2 V8 ja Audi A5 B9 2.0TFSI quattro
Ex: Audi A4 B8.5 2.0TFSI quattro
Ex: Porsche 981 Boxster
Ex: Porsche Cayman S
Ex: Audi RS4 4.2FSI V8 B7 sedan
Ex: BMW 328i TwinPower Turbo Sport F30 Sedan /
Ex: Audi A5 2.0TFSI quattro cabriolet s-tronic  /
Ex: A5 3.0TDI quattro coupe s-line

JOHANNES

No kyllä aikaa heikkoa on, haluaisin 1,8T:n. Koska ajettelin ajopeliä pidemmäksi aikaa ja tuolla koneella on suht taloudellinen. Saksassa tuntuu olevan melko hyvin tarjolla hintaan 12000â,¬ + verot. Haen alle 100tkm ajettua. Vai millaisia kokemuksia 2,4 koneesta ainakin "tarinat" ei ole kovin lupavia.
Ex A4 B7Avant 1,8T multi 2006, A4 B8 2,0TDI multi 2008, Nykyiset A6 C7 sedan 2,0TDI multi 2011, A1 SB 1,2 TFSI

rob-s

2,4 kannattaa unohtaa..3.0 V6 on hyvä moottori avoon. Silkin pehmeä käynti ja ok suorituskyky. Kulutus valitettavasti korkeahko mutta niin se on siinä vanhassa 1.8T:ssäkin.
Nykyiset: Audi R8 4.2 V8 ja Audi A5 B9 2.0TFSI quattro
Ex: Audi A4 B8.5 2.0TFSI quattro
Ex: Porsche 981 Boxster
Ex: Porsche Cayman S
Ex: Audi RS4 4.2FSI V8 B7 sedan
Ex: BMW 328i TwinPower Turbo Sport F30 Sedan /
Ex: Audi A5 2.0TFSI quattro cabriolet s-tronic  /
Ex: A5 3.0TDI quattro coupe s-line

Pekka T


A4 3.0 cabrio multitronic (b6 kori) tuli koeajettua pari vuotta sitten, ei sitä nyt tehonsa puolesta 218 hv 3.0 litraseksi oikein uskonut, suurin syy taisi olla se kuminauha. Mutta avoautona todella mukava ajaa, katon ollessa kiinni suhinat tulee tuulilasin yläkulmista jonkin verran läpi, itse katto muuten kyllä laadukas.
Audi e-tron 55 quattro -20
BMW 328 i xDrive -13

makkis

LainaaEipä ole mutta olen nähnyt aika paljon Italian uittoautoja ja aika usein kyljet aaltopeltiä tai ylimaalattuja. Etelän menttaliteetti paistaa autoista hieman läpi (eivät ole siis pyhiä lähmiä siellä).

Tämä pitää paikkaansa. Omassa Italian uitossa oli puskureiden muovilistat tönimisten jäljiltä karrella, mutta toisaalta noiden vaihto oli halpa ja pikkujuttu. Kyljissäkin oli parkkipaikkakolhuja, mutta ei sentään aaltopellillä tai ylimaalattu. Ylimaalauksella autosta oli saanut virheettömän, koska minkäänlaista korroosiota ei löytynyt sitten kertakaikkiaan mistään. Omalla kohdalla myös huoltaminen mekaanisesti oli ollut pikkutarkkaa tai hyvin väärennettyä dokumentointia, jälkimmäiseen tosin ei viittaa se tosiasia, että mitään teknisiä murheita ei ollut.

wtf

2.5 TDI:n nokka-akseli ongelmat tais korjaantua vasta vuonna -03 tai -04 kun tuli rullakeinut. Näiden moottorien tunnus alkaa B-kirjaimella.
Pysyisin siitä huolimatta erossa tuosta moottorista.
Audi A6 Avant 3.0 Tdi Quattro tiptronic

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy