Vuosimallin merkitys?

Aloittaja Golf, 01.09.11 - klo:16:24

« edellinen - seuraava »

skriko

Ei minultakaan myyjä väriä kysynyt, tarkisti vain maalipinnan. Sorry, nyt menee jo väsymyksen piikkiin, taidanpa lähteä katsomaan kauniita ja rohkeita.

Tikka

Monesti olen nähnyt myynti-ilmoituksen, jossa auto on vaikkapa rekisteröity kesäkuun alussa vuonna 2006 ja itse ilmoituksessa sitä myydään 2007-mallina. Tuo on minusta naurettavaa, lähes huijausta. Kesäkuun alku -06 on lähempänä vuotta 2005 kuin vuotta 2007 ja silti ilmoitetaan malliksi 2007. Juu, olkoon "vuosimalli" muuttunut tehtaalla, mutta tuollainen yli puolen vuoden ero on liikaa.

Arcca

Lainaus käyttäjältä: Tikka - 19.09.11 - klo:21:26
Monesti olen nähnyt myynti-ilmoituksen, jossa auto on vaikkapa rekisteröity kesäkuun alussa vuonna 2006 ja itse ilmoituksessa sitä myydään 2007-mallina. Tuo on minusta naurettavaa, lähes huijausta. Kesäkuun alku -06 on lähempänä vuotta 2005 kuin vuotta 2007 ja silti ilmoitetaan malliksi 2007. Juu, olkoon "vuosimalli" muuttunut tehtaalla, mutta tuollainen yli puolen vuoden ero on liikaa.

Samaa mieltä, mutta joskus tuolla on oikeasti iso merkitys. Oletko kenties katsellut Mercedes E mallin ilmoituksia? 2006 puolivälissä tullut facelift oli aika merkittävä teknisesti. Suurempi huijaus on minusta kun noita pre-FL malleja on rekisteröity vasta 2007, ja myydään siis 2007 mallisina mutta kuvista näkee että vanha mallihan se siinä on....
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

tsiih

Ei helvata mitä vääntöä  ;D On se kumma jos toinen puhuu muutaman sadan auton kokemuksella ammattilaisena ja toisella ei näytä olevan mitään faktapohjaa vastaväitteelleen niin eikun jatkaa vaan  ;D "Kerran luulin olleeni väärässä mutta erehdyin". Kyllä tämä skriko kaunarit hakkaa!
Eihän se reilua ole että uusivuosi arvoa autonvaihdossa tiputtaa mutta niin se vain on.
Enkä minä hurjan luantoni tähren päätäni alaha paina, iloonen ja irti maasta meinaan olla aina.

Mikko

Tiputtaa ehkä sitä vaihtohyvitystä, mutta ei tuo kyllä pyyntihinnoissa näy...

Itse haluaisin kuulla järkiperustelun sille miksi vuodenvaihteen eri puolilla rekisteröidyille autoille annetaan niin merkittävän poikkeava arvo? Miksi se poikkeaa normaalista kuunvaihteesta ja sen vaikutuksesta hintaan? Mallivuosi ja vuosimalli on sama, ääritapauksessa vain rekisteröinnin päivämäärä on eri. Oma mielipiteeni on, että tämä on vain keino jolla voidaan vetää alas hyvityshintoja ja kansa uskoo, asiaa pidetään faktana... No ehkä olen erilainen ostaja kun pyrin katsomaan sitä yksilöä ja arvioimaan onko se hintansa arvoinen, enkä kiinnitä niin huomiota täysin toisarvoisiin numerotietoihin.

VAG!

Lainaus käyttäjältä: Mikko - 19.09.11 - klo:23:01
Tiputtaa ehkä sitä vaihtohyvitystä, mutta ei tuo kyllä pyyntihinnoissa näy...

Itse haluaisin kuulla järkiperustelun sille miksi vuodenvaihteen eri puolilla rekisteröidyille autoille annetaan niin merkittävän poikkeava arvo?

Ei tietenkään näy pyyntihinnoissa tai yksityisten välisessä kaupassa. Järkiperustelu on siis autokauppiaan katteen parantaminen.

Lainaus käyttäjältä: mla - 19.09.11 - klo:21:22
Silloin olet saanut vain 'alkutarjouksen' eli autosi on hinnoiteltu 'lonkalta' suurella katteella. Aina jos haluat kunnon tarjouksen kysyvät rekisterinumeron tai haluvat nähdä tarkemmat tiedot autosta.

Näin se on täälläkin mennyt. Aluksi on tullut joku vaihtohyvitys ja sitten kun hinnoista on alettu oikeasti vääntämään, niin jossain välissä on kysytty rekkaria.

Alke

Tuontiauton suhteen ensirekisteröintipäivä on kovastikin merkityksellinen, kun tänä päivänä lähes poikkeuksetta yleisimpien automallien suhteen verotusarvo määräytyy tullin MAHTI-järjestelmän kautta. 31.12.2008 ensirekisteröity tuontipeli voi olla verotusarvoltaan tuhansia euroja edullisempi kuin 1.1.2009 rekisteröity vastaava, joten yleensä kannattaa tuoda loppuvuonna ensirekisteröityjä autoja verojen minimoimiseksi (ei seuraavassa vaihdossa kuitenkaan ole yhtä suuri merkitys hyvityksessä).
Audi A4 B7 Avant 3.0 TDIQA, tankkaus.com

VAG history: Octavia Combi RS TDI -06, Golf IV TDI 74 kW -01, Golf II 1.6 -90

skriko

Lainaus käyttäjältä: tsiih - 19.09.11 - klo:22:45
Ei helvata mitä vääntöä  ;D On se kumma jos toinen puhuu muutaman sadan auton kokemuksella ammattilaisena ja toisella ei näytä olevan mitään faktapohjaa vastaväitteelleen niin eikun jatkaa vaan  ;D "Kerran luulin olleeni väärässä mutta erehdyin". Kyllä tämä skriko kaunarit hakkaa!
Eihän se reilua ole että uusivuosi arvoa autonvaihdossa tiputtaa mutta niin se vain on.

Kiitoksia vain Tsiih. Kyllä sekin on aika mielenkiintoista, kun Taylor syyttää Brookea Thomasin viettelemisestä. ;D

mol

Lainaus käyttäjältä: tsiih - 19.09.11 - klo:22:45
Ei helvata mitä vääntöä  ;D On se kumma jos toinen puhuu muutaman sadan auton kokemuksella ammattilaisena ja toisella ei näytä olevan mitään faktapohjaa vastaväitteelleen niin eikun jatkaa vaan  ;D "Kerran luulin olleeni väärässä mutta erehdyin". Kyllä tämä skriko kaunarit hakkaa!
Eihän se reilua ole että uusivuosi arvoa autonvaihdossa tiputtaa mutta niin se vain on.

Juu. Taas kerran tulee mieleen tämä herra: Monty Python-The Black Knight


VAG!

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 19.09.11 - klo:20:35
Jatketaan leppoisia välikysymyksiä:

Sinulle tarjotaan samaan hintaan kahta täysin identtistä autoa. Molemmat aivan vastaavassa kunnossa ja sattumalta kilometritkin osuvat just samoiksi. Toinen on rekisteröity 12/09 ja toinen 01/10. Vanhemmassa on tankki täynnä, kun uudemmassa on puolillaan. Kumman ostat?

Tai näin:

Sinulle tarjotaan samaan hintaan kahta täysin identtistä autoa. Molemmat aivan vastaavassa kunnossa ja sattumalta kilometritkin osuvat just samoiksi. Toinen on rekisteröity 01/10 ja toinen 02/10. Vanhemmassa on tankki täynnä, kun uudemmassa on puolillaan. Kumman ostat?

Anyone?

Mikko

Uudemman, molemmissa tapauksissa.

mol

Ylemmässä ilman muuta uudemman ja alemmassa jommankumman.

RoccoScientist

#102
Vaikea sanoa kumpi tulisi otettua, mutta tuolla 1/10 ja 12/09 erolla on kyllä minusta eroa. Käytettyjä katsovilla on yleensä jotkin kriteerit haettavalle autolle ja yksi näistä saattaa hyvinkin olla vuosimalli. Jos nyt sitten nettiautossa sattuu katselemaan autoja vuosimallista 2010 eteenpäin, niin silloin nuo joulukun lopulla rekisteröidyt autot eivät tule haussa esille, vaikka olisivatkin ihan vastaavassa kunnossa kuin tammikuun alussa rekisteröidyt. Tuo vuodenvaihde on sen verran helppo raja asetettavaksi, että en usko kovin monen hirveästi vilkuilevan sitä edeltävän vuoden viimeisen kuukauden tarjontaa. Ennemminkin niin, että jo se tammikuu on ostajan mielessä vähän "meh" ja mieluummin ottaisi myöhemmin samana vuonna rekisteröidyn. Se parin viikon ero voi siis tehdä autosta vaikeammin kaupattavan, koska potentiaaliset ostajat eivät edes törmää auton myynti-ilmoitukseen netin puolella. Sillä tuota halvempaa hintaa voi asiakkaalle sitten perustella.

Kärki on kyllä siinä ihan oikeassa, että kun myyjä ei lähtökohtaisesti halua maksaa vaihtoautoista yhtään ylimääräistä, niin miksi hän sitten ei tammikuun alussa rekisteröityjen autojen kohdalla totea, että "nämä on niin lähellä vuodenvaihdetta rekisteröity, että eivät oikein mene kaupaksi" ja rokota siitä sitten sitä ilmaan heitettyä 2500 e. Tätä samaa ajattelua voi kuitenkin jatkaa loputtomiin niin, että rekisteröintivuodella ei olisi yhtään mitään merkitystä oli se sitten 1940 tai 2010, joten johonkin se myyjä joutuu aina rajan vetämään. Vuodenvaihde on tässäkin tapauksessa ainakin minusta rajanvetopaikkana luonteva valinta ja kuten rajanvedoissa yleensä, se johtaa outoihin tilanteisiin lähellä rajaa olevien tapausten välillä, eikä sille oikein voi mitään. Toisaalta kun se myyjä kuitenkin yrittää siinä hyvityshinnassa vähän viedä asiakasta, on hyvin vaikea määrittää miten tuo rekisteröintipäivämäärä oikeasti vaikuttaa juuri sen oman auton arvoon. Voi hyvin olla, että oman auton hyvityshinnassa se ero on ihan mitätön - tai sitten ei. Tämän takia en usko, että asiasta kannattaa liikaa stressata, etenkään jos ajaa autollaan paljon ja meinaa pitää sitä useamman vuoden.
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

Ton-1

Lainaus käyttäjältä: skriko - 20.09.11 - klo:00:13
Kyllä sekin on aika mielenkiintoista, kun Taylor syyttää Brookea Thomasin viettelemisestä. ;D

Taidat olla katsonut sarjaa jo toisenkin jakson ?  ;D ;D ;D

(Pitäiskö pistää itsekin tänään äänitykseen, vois sitten nauttia tallenteesta kun rouvan pyörää huoltaa keskellä olohuonetta ....    8) )
Member of a A(udi) & A(prilia) club

VAG!

Lainaus käyttäjältä: RoccoScientist - 20.09.11 - klo:12:10
Vaikea sanoa kumpi tulisi otettua, mutta tuolla 1/10 ja 12/09 erolla on kyllä minusta eroa. Käytettyjä katsovilla on yleensä jotkin kriteerit haettavalle autolle ja yksi näistä saattaa hyvinkin olla vuosimalli.

Käytettyä myydessä toinen maaginen raja on 100 000 kilometriä. Itse myyn paljon mielummin tammikuussa rekisteröityä karvan alle satkun ajettua, kuin joulukuussa rekisteröityä hiukan yli satkun ajettua. Ja juurikin sen takia, että moni käyttää hakuehtoinen kalenterivuotta ja sataa tonnia.

skriko

Vastaukseni Kukkasen kysymykseen. Ylemmässä uudemman ja alemmassa jos tosiaan identtiset, niin se puoli tankkia enemmän houkuttaa siihen vanhempaa.

skriko

Lainaus käyttäjältä: Ton-1 - 20.09.11 - klo:12:12
Taidat olla katsonut sarjaa jo toisenkin jakson ?  ;D ;D ;D

(Pitäiskö pistää itsekin tänään äänitykseen, vois sitten nauttia tallenteesta kun rouvan pyörää huoltaa keskellä olohuonetta ....    8) )

On tota tullut katsottua vuodesta 1992 ja joka jakso. Eihän voi keskittyä sarjaan jos huoltaa rouvan pyörää. ;)

Flat

(En ole lukenut koko ketjua läpi)

LainaaMonesti olen nähnyt myynti-ilmoituksen, jossa auto on vaikkapa rekisteröity kesäkuun alussa vuonna 2006 ja itse ilmoituksessa sitä myydään 2007-mallina.

Mutta eikös tämä ole ihan järkevää, ei huijausta. Kauden auton eri mallivuodella on oikeasti merkitystä ( yleensä varusteisiin / pikku vikojen korjailua), mutta käytöönottovuodella ei välttämättä ole mitään eroa.

Oikeasti ostajien pitäis olla kiinnnostunut juuri tuosta mallivuodesta, koska silloin ostaja voi saada jotain extraa autoonsa / bugikorjatun mallin. Audillahan mallivuoidet vaihtuu kesäkuussa, joiten jos viivalla on kaksi autoa, toinen tehty toukokuussa ja toinen kesäkuussa, niin etu on kyllä tuolla jälkimmäisellä, mikäli muut speksit ovat samat.

Ja jos tehdas ilmoittaa että mallivuosi sillon muuttuu, niin toukokuusa valmistettua autoa pitää myydä mallivuosi 2010:nä ja kesäkuusa valmistettua mallivuosi 2011:nä. Ei milestäni mitään väärää. Rekisteröintipäivä on täysin eria asia.

Mikko

^ Tuohon (joku muu taas osasi paremmin pukea sanoiksi sen mitä olen monen viestin verran yrittänyt sanoa) liittyen kysymys kaikille vuodenvaihteen voimaan uskoville:

On kaksi autoa, muuten täysin identtisesti varusteltu ja samoilla kilometreillä, mutta ensimmäinen on faceliftattu malli, joka on ensirekisteröity 12/10 ja toinen pre-facelift -malli, joka on rekisteröity 01/11. Hinta on sama. Kumman ostat kun vanhempi on uudempi? ;)

Tikka

Lainaus käyttäjältä: Flat - 21.09.11 - klo:06:46
Oikeasti ostajien pitäis olla kiinnnostunut juuri tuosta mallivuodesta, koska silloin ostaja voi saada jotain extraa autoonsa / bugikorjatun mallin.
No perusostajahan (eli melkein jokainen) ei ole perillä sitten yhtään tuollaisista malliuudistuksista keskellä vuotta.

Itse olen tätä vuosimalli-asiaa miettinyt sitä kautta, että mitä vastaisin, jos joku kysyy minulta "minkäs vuosmallin auto tää on?". "Niin.. noh.. tuota... öö, autoliikehän tätä myy 2011 mallisena, mutta tuota kyllähän tää on alkuvuodesta 2010 rekisteröity. Noh, en minä nyt oikein tiedä mikä vuosmalli tää on." Eipä tuo ole merkittävä asia autoilun parissa, mutta kun se häiritsee niin se häiritsee. :)

Mikso

Lainaus käyttäjältä: Flat - 21.09.11 - klo:06:46
(En ole lukenut koko ketjua läpi)

Mutta eikös tämä ole ihan järkevää, ei huijausta. Kauden auton eri mallivuodella on oikeasti merkitystä ( yleensä varusteisiin / pikku vikojen korjailua), mutta käytöönottovuodella ei välttämättä ole mitään eroa.

Oikeasti ostajien pitäis olla kiinnnostunut juuri tuosta mallivuodesta, koska silloin ostaja voi saada jotain extraa autoonsa / bugikorjatun mallin. Audillahan mallivuoidet vaihtuu kesäkuussa, joiten jos viivalla on kaksi autoa, toinen tehty toukokuussa ja toinen kesäkuussa, niin etu on kyllä tuolla jälkimmäisellä, mikäli muut speksit ovat samat.

Ja jos tehdas ilmoittaa että mallivuosi sillon muuttuu, niin toukokuusa valmistettua autoa pitää myydä mallivuosi 2010:nä ja kesäkuusa valmistettua mallivuosi 2011:nä. Ei milestäni mitään väärää. Rekisteröintipäivä on täysin eria asia.

Samaa mieltä itsekkin olen. Ei kai se rekisteröintipäivä voi auton vuosimallia muuttaa.

VAG!

Lainaus käyttäjältä: Flat - 21.09.11 - klo:06:46
Oikeasti ostajien pitäis olla kiinnnostunut juuri tuosta mallivuodesta, koska silloin ostaja voi saada jotain extraa autoonsa / bugikorjatun mallin. Audillahan mallivuoidet vaihtuu kesäkuussa, joiten jos viivalla on kaksi autoa, toinen tehty toukokuussa ja toinen kesäkuussa, niin etu on kyllä tuolla jälkimmäisellä, mikäli muut speksit ovat samat.

Tosin nyt pitää muistaa, että joulu- ja tammikuussa rekisteröidyt autot ovat lähes aina samaa mallivuotta.

Lainaus käyttäjältä: Mikso - 21.09.11 - klo:10:42
Samaa mieltä itsekkin olen. Ei kai se rekisteröintipäivä voi auton vuosimallia muuttaa.

Kyllä rekisteröintipäivä todellakin määrää vuosimallin. Mutta mallivuosi on siitä riippumaton, kuten Flatkin jo totesi.

Pertsa

Lainaus käyttäjältä: Mikso - 21.09.11 - klo:10:42
Samaa mieltä itsekkin olen. Ei kai se rekisteröintipäivä voi auton vuosimallia muuttaa.
Kyllähän se nimenomaan sen vuosimallin muuttaa mutta ei mallivuotta (ainakaan yleensä). Tämä tosiaan on kyllä vähän tyhmä käytäntö.
Autokauppiaalle tuollaista lienee kuitenkin turha selittää paremman hyvityshinnan toivossa. Jos auto on rekisteröity 2009 niin se on 2009 vuosimallia, vaikka se kuinka olisi 2010 mallivuotta.

Mikko

Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 21.09.11 - klo:10:51
Kyllähän se nimenomaan sen vuosimallin muuttaa mutta ei mallivuotta (ainakaan yleensä). Tämä tosiaan on kyllä vähän tyhmä käytäntö.

Tosin tuota vuosimalli-sanaa käytetään tuossa niin väärin kuin vain voi sanaa käyttää. Ensirekisteröintipäivällä (ainakaan nykykäytännöllä) kun ei ole vuosimallin kanssa mitään tekemistä. Oikein käytettynä sana vuosimalli tarkoittaisi sitä vuotta, jolloin auto on tehty, tullut ulos linjalta. Ensirekisteröinnin ajankohta saattaa kertoa jotain auton käyttöönottohetkestä tai sitten ei. Yleensä se ei kerro juuri mistään muusta kuin hetkestä jolloin auto on ensimmäistä kertaa rekisteröity. ;)

nemos

Mallivuosi on Suomessa juuri sopivan merkityksetön. Vain muutenkin hieman epäluotettavammat autokauppiaat yrittävät vaihtaa vuosimallia rekisteröintivuotta tuoreemmaksi. Jos mallin ulkonäkö on muuttunut mallivaihdoksessa jossakin vaiheessa vuotta selvästi entisestä erottuvaksi, sitten sitä myydään "uudempana mallina" ja hinta ja haluttavuus ovat korkeampia. Selkeä homma.

Rekisteröintivuoden merkitys on kasvanut, koska autoa etsitään rajaamalla hakua nettipalveluissa. Brittiläinen vuoden kahtia jakava käytäntö on tässä Suomea parempi.
Volvo XC60 T8 Inscription

skriko

Olen alusta asti yrittänyt selittää juuri että on eri käsitteitä, vuosimalli, rekisteröintipäivä ja vielä käyttöönottopäivä. Sehän on taivahan tosi niinkuin Mikko tuolla mainits iettä jos on uusikorinen 12/2010 auto ja vanhakorinen 1/2011 auto, niin tietysti tässä tapauksessa 12/2010 on kalliinpi, edellyttäen että muutokset korissa ovat merkittäviä. Taas jos korimalli ei ole ratkaisevasti muuttunut ja tullut esim. joku mäkilähtöavustin tai vastaava, sellaisilla ei ole kolmen vuoden päästä mitään merkitystä, vaan 2011 on kalliimpi. Mutta keskustelussahan oli kyse siitä, että autot ovat identtiset ja samaa tehtaan mallivuotta,niinkuin joku tuolla jo totesikin, silloin tuolla tammikuisella on se hinnanero ja liike hyvittää vähemmän joulukuisesta. Tähän on turha sanoa, että mitä väliä sillä on, kun autot ovat samat, Niin ovat, mutta silloinhan tuo 6/2010 ja 5/2011 olisivat myös saman arvoiset koska autot ovat samaa tehtaan mallivuotta, Näin ei kuitenkaan koskaan ole ollut eikä ole nytkään. Jostainhan se raja vedetään identtisten autojen hinnanmuodostukseslle ja se on rekisteröintivuosi. Onhan asunnoissakin käyttöarvo sama, mutta silti asunnon hinnan määräää paikka,paikka ja paikka. Auton hinnan taas edellämainittu asia.Jos autot eivät ole identtiset vaan uudempii on ajettu esim. 30 000 enemmän, niin silloin vanhempi on kalliimpi.

Kärki

Lainaus käyttäjältä: RoccoScientist - 20.09.11 - klo:12:10
Tätä samaa ajattelua voi kuitenkin jatkaa loputtomiin niin, että rekisteröintivuodella ei olisi yhtään mitään merkitystä oli se sitten 1940 tai 2010, joten johonkin se myyjä joutuu aina rajan vetämään. Vuodenvaihde on tässäkin tapauksessa ainakin minusta rajanvetopaikkana luonteva valinta ja kuten rajanvedoissa yleensä, se johtaa outoihin tilanteisiin lähellä rajaa olevien tapausten välillä, eikä sille oikein voi mitään.

Ei siihen minusta tarvitse vetää mitään vedenjakajaa, koska auton malli on tiedossa, kuten myös sillä ajetut kilometrit ja muu tekninen kunto. Ei ole mitään järkeä että siitä syntyisi hintaan jotakin eroa kahdelle identtiselle autolle josta toinen on rtekisteröity Jouluun puolivälissä ja toinen 2-3vkoa myöhemmin. Eihän tätä eroa synny silloinkaan jos on kaksi autoa joista toinen on rekisteröity Heinäkuussa ja toinen 3 viikkoa myöhemmin Elokuussa. Miksi nuo 3 viikkoa olisivat jotenkin erityisiä Joulutammikuussa JOS autot ovat identtiset?!

Olen myös vahvasti sen näkemyksen kannalla että enemmän kuluttajan kannattaisi olla siitä kiinnostunut kumpaa mallivuotta auto on, koska silloin niitä bugikorjausten myötä tulevia eroja oikeasti on - ja nämä autothan löytyvät useimmiten sieltä loppukesällä rekisteröidyistä esim Audin kohdalla. Sieltä löytyy oikeita eroja kahden pintapuolisesti identtisenkin auton väliltä, ei Joulu-Tammikuussa rekisteröityjen autojen välillä.

Lisäksi täytyy muistaa se asia että kun autokauppaa tehdään vaihtokauppana, muodostuu summat aina tapauskohtaisesti johon vaikuttaa kovin moni asianhaara. Täysin samasta autostakin vaihtohyvitys voi olla yllättävänkin erilainen samassa liikkeessä, riippuen siitä mihin autoon sitä ollaan vaihtamassa.

Sekin oli minusta osuvasti todettu mitä tuolla aiemmin todettiin: ei siitä haittaa ole jos odottelee autonsa ensirekisteröinnin Tammikuun puolelle, mutta onko siitä hyötyäkään - en usko. Mutta koska siitä ei haittaakaan ole, niin hyvin mielin jokainen halukas voi odotellakin -ja onhan uuden auton luovutuksen odottelu aina hyvin herkullista puuhaa, joten miksei sitä suloisen tuskallista odotuksentunnetta voisi jatkaa viikon tai pari vuodenvaihteen ylikin - jos haluaa maksimoida odotuksentunteen  :)

RoccoScientist

Lainaus käyttäjältä: Kärki - 21.09.11 - klo:16:41
Miksi nuo 3 viikkoa olisivat jotenkin erityisiä Joulutammikuussa JOS autot ovat identtiset?!

No kuten sanoin, niin jos asiakas etsiskelee netti-ilmoituksista vuosimallin 2010 autoa, niin silloin se kolme viikkoa ratkaisee näkyykö auto haussa vaiko ei. Lisäksi vaikka autot olisivat muuten identtiset, niin uudempi on aina uudempi ja sillä itsellään saattaa olla ostajalle jotain merkitystä (kuten Kukkasen kysymykseen annetut vastaukset osoittavat). Osaltaan kyse voi olla myös itseään ruokkivasta ilmiöstä eli kun monella on se käsitys, että tuolla kolmella viikolla on väliä, ei joulukuussa rekisteröityä auta välttämättä haluta käytettynäkään ostaa koska se on rekisteröity "hölmöön" aikaan. Tämän seurauksena noita on sitten vähän hankalampi myydä ihan oikeasti, joka taas johtaa siihen että niistä hyvitetään huonommin myyjän halutessa kompensaatiota otetulle riskille ja näin urbaanina legendana alkanut asia alkaa olla ihan todellisuutta.
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

Tikka

Lainaus käyttäjältä: Kärki - 21.09.11 - klo:16:41
Olen myös vahvasti sen näkemyksen kannalla että enemmän kuluttajan kannattaisi olla siitä kiinnostunut kumpaa mallivuotta auto on, koska silloin niitä bugikorjausten myötä tulevia eroja oikeasti
Niinhän sitä ehkä kannattaisi, mutta kuluttajat eivät ole edes sellaisista tietoisia, paitsi ehkä osa täällä ja muilla vastaavilla sivuilla aktiivisesti kirjoittelevista.

Ei minullakaan ole mitään käsitystä esim. milloin Toyotalla on vuosimalli (vai mallivuosi, näistä menee jo sekaisin) uudistus, saatikka sitten mitä nämä uudistukset sisältävät, itse asiassa ei minua kovin paljoa kiinnosta tietääkään.

lortti

Kun itse selainen nettiautoa niin selvitän minä vuosina tiettyä korimallia on tehty ja asetan haun sen mukaan. Henkilökohtaisesti minulle ei ole autoin iällä suurtakaan merkitystä, vaan kilometrit, kunto ja varusteet ratkaisevat. Eli jos nyt olisin ostamassa B8 koppasta audia niin hauksi joku 2007 loppu - tämä päivä. Tietenkin tästä ryhmästä kalleimpia ovat ne joilla tehdastakuu on voimassa ja tämän ymmärtää.

Aika lyhytnäköistä mielestäni on hakea autoja pelkän vuosimallin perusteella, mutta varmasti vuosimallien eroista vähemmän tietävät tekevät niin. Ja autokauppa osaa rahastaa enemmistöä. Ostavathan ihmiset tälläkin hetkellä esim. uutta A4:sta vaikka itselleni ei tulisi mieleenkään sen hankinta tällä hetkellä koska facelift on tulossa "ihan just". Ja myyjähän tätä ei mainitse.


Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy