Lievä kolahdus moottorijarrutuksessa

Aloittaja petrisa, 07.02.26 - klo:10:39

« edellinen - seuraava »

petrisa

Nyt on pidellyt reiluja pakkasia jo pitemmän aikaa niin olen huomannut neliveto DSG Ocussa lievän "klak- äänen" takaa moottorijarrutuksessa aivan ensimmäisten satojen metrien ajomatkalla.

Aiemmin tätä ei ole kuulunut, mutta ei tosin ole tarvinnut kovemmilla pakkasilla lähteä ajoonkaan. Tämä lievä ääni häviää heti muutaman sadan metrin ajon jälkeen. Se tosiaan ilmenee vain, kun löysää kaasun ja ei ole vielä edes ehtinyt vaihtaa kaasupolkimelta jalkaa jarrulle. Auto on siis DSG- automaatti.

En tiedä liittyykö samaan, mutta auto tekee myös jännää ilmiötä parkissa kylmänä vaihdekeppi vielä P- asennolla. Mikäli ennen kylmänä liikkeelle lähtöä pitää autoa vain parkissa ja kaasulla pitää koneen kierroksia vähän ylempänä niin auto ajoittain nytkähtelee jännästi. Melkein kuin yrittäsi lähteä liikkeelle.

Se miksi kierroksia pidän kylmäkäynnistyksessä aluksi startin jälkeen kaasulla korkeammalla johtuu ihan tästä Webaston käytön ongelmasta. Ei lähde käyntiin ilman kevyttä kaasua vaan vain hörähtää. Ilman Webaston esilämmitystä tätä ongelmaahan ei ole. Aina lähtee tuolla kaasukikalla loistavasti käyntiin. Pitää vain opetella painamaan vasemmalla jalalla jarrua ja oikealla kaasua, jotta voi napista startata.

Sen verran vielä lisätietoa, että autoon tuossa ennen joulua vaihdettiin jakovaihteiston stefa vaihdelaatikon puoleiseen päähän. Tämä hikoilu huomattiin, kun suoritettiin DSG- laatikon öljyn ja suodattimen vaihto. Aiemmin on vaihdettu vajaa 3 vuotta ja noin 50 tkm  sitten Haldex- öljyt ja sihti puhdistettu.

Tuo klak- ääni siis kuuluu selvästi takaa. Käsijarrua käytän aina ja parkista peruuttaessa ja jarruttaessa ei ääntä kuulu, vaan ensimmäisten satojen metrien matkalla eteenpäin ajettaessa ensimmäisillä moottorijarrutuksilla se vain kuuluu. Sitten heti ääni häviää.
Itse epäilen välystä: kardaanissa tai perässä, ehkä jopa haldex:ssa??

Garry Grandy

Vaihdettiinko silloin myös takatasauspyörästön öljyt?

petrisa

Tuli väärälle osastolle. Laitoin oikeaan eli Octavia III osastolle.

Tämän saa ylläpitäjä poistaa.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy