Transporter t6

Aloittaja vagset, 23.08.25 - klo:23:27

« edellinen - seuraava »

vagset

Onko täällä tietoa mikähän mahtaa transportterissa olla vikana kun herjaa ajotietokoneessa tarkasta jäähdytysnesteen määrä teksti, mutta ei anna mitään vikakoodia.

gunman

Jos jäähynestettä on paisarissa ilmoituksesta huolimatta oikea määrä,
on varmaankin paisarin anturi tai piuhat sille rikki.
Kulkineeni:
Nykyiset: Seat Ateca 2.0 TDI DSG -21
Fiat Knaus Suntraveller -00
Exät:
Seat Ateca 2.0 TDI DSG 4Drive -17
VW Tiguan 2.0 TDI DSG 4Motion -12
VW Tiguan 2.0 TDI A 4Motion -08, Kia Sportage 2.0 CRDI A 4x4 -05, Skoda Octavia combi 1.9 TDI A -03, Seat Cordoba vario 1.9 TDI -00, Seat Toledo 1.9 TDI -98, Nissan Primera 1.6 -94, Peugeot 405 1.9 -90, Saab 96 1.5 -79, Bmw 316 1.6 -78

vagset

Paisari on uusi alkuperäinen johto ja liitin äkkiseltään ehjän näköinen, Mutta se mikä ihmetyttää on että ei anna vcds mitään koodia tuntuis, jos olis piuha poikki tai anturi vikaa niin antais noinkin uusi auto jonkun koodin?

Jultsu

ei kai se mahdotonta saksalaisille olisi yli-insinööröidä simppeliä on/off kytkintä joksikin kompleksisemmaksi anturiksi joka antaisi millimetrilleen tiedon siitä mikä nestepinnan korkeus on ja osaisi samalla diagnosoida johdotuksiin tai anturiin itseensä liittyviä vikoja. Tässä tuskin on kuitenkaan insinööröity, eiköhän siellä ole vain on/off katkaisin mistä se ajotietokone ei voi tehdä mitään johtopäätelmiä toimiiko se vai ei.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Daatta

Rapsuttelee paisarin piikit ruuvarilla puhtaaksi, niin tason tunnistus voi taas toimia. Tai vaihtaa koko paisarin uuteen, jos massimiehiä ollaan.
ID.4 Pro 4MOTION Elegance
Ex: ID.3 Pro Performance Business -20, Seat Leon Cupra ST 300 4drive -18
Leon Cupra 265 -14, Leon 20VT TS -04

vagset

Lainaus käyttäjältä: Daatta - 25.08.25 - klo:13:37Rapsuttelee paisarin piikit ruuvarilla puhtaaksi, niin tason tunnistus voi taas toimia. Tai vaihtaa koko paisarin uuteen, jos massimiehiä ollaan.

Tuolla ylempänä lukee kyllä että paisari on uusialkuperäinen, joten ei auta minkäänlainen rapsuttelu.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy