Gti;n vetonivel asiaa

Aloittaja nani81, 14.06.25 - klo:11:22

« edellinen - seuraava »

nani81

Elikkäs sisempää vetoniveltä olen yrittänyt metsästää ja vieläpä oikeanlaista.
Muutamat kappaleet olen ostanut ja kaikki vääriä vanhassa nivelessä oem numero on 1J0407341 mutta tuota ei oikeen mistään löydy. Kaikki nivelten pulttijako on ollut väärä eli liian suuri reikäväli

Jonde

Jos nyt ihan ensin kerrot millä moottorikoodilla tämä gti on ja mikä vuosimalli.
Pitää tietää se kirjain sinne osanumeron perään että, saat oikean osan.
Gti lätkää on ollut ainakin 4 eri moottorin kanssa suomessakin, joten ihan sillä ei löydy sopivaa.

Jultsu

tai parempi vielä jos kerrot mikä laatikko, sen koodi löytyy varaosatarrasta joka saattaa olla jossain kontissa varapyöräkotelossa.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

o.b.

Tai laita rekkari, niin katson, josko löytyisi oikea osanumero.

nani81

Nyt en pääse peräkontille mutta tuossa rekkari ja voin numero

Hei-781
WVWZZZ1JZXW155285

Jonde

On niin aikainen malli että tuossa on 100mm pulttikehällä ja pelkkää sisäniveltä ei ole partslinkissä edes olemassa tuohon. On vain koko nivel 1J0407451JX vasen ja 1J0407452NX oikea.
Toki tarvikkeena voi löytää mutta, pitää tuo mitta olla oikea. Uudemmat on 108mm pulttikehällä. ja tuo vaihtuu 31.7.98 jälkeen tehdyissä isommaksi.

Jultsu

Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

o.b.

Jep, taitaa olla ihan vakiovetarit tuossa. ETKA:nkin mukaan nuo em. osanumerot on oikeat ja esim: https://www.ebay.de/itm/143510694507 saa suht edullisesti molemmille puolille uudet vetoakselit.

Taattua kiinalaatua, mutta eiköhän ne jokusen vuoden mene. Suojakumit vaan ei välttämättä kestä talvea ja suolakylpyä. Toki, 09.07.1998 valmistetulla autolla tuskin ajetaan enää talvella.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy