Air suspensions fault

Aloittaja Pikkis17, 29.10.24 - klo:07:24

« edellinen - seuraava »

Pikkis17

Audi A6C7 3.0tdi suspensions fault ja perä laskee ja kompura pimenee. Vikakoodeissa oli kuulemma kopressorin ylikuumenemis suoja ja pakkosyötöllä kompura nosti perän normi korkeuteen. Ei laskenu seistessä 3 vuorokauteen. Ajaessa sitten laski ja alusta ei nouse. Oliskohan täällä arvauksia mikä perän laskee. Molemmat puolet tasaisesti.
Itse varmaan aiheutettu, koska ei ollut tietoo, että renkaan vaihtoon pitää laittaa oma asetus. Ja tullut rytkäytettyä tunkki alas nopeastikkin.

karhunik

Vikakoodeista vois olla hyvä lähteä liikkeelle.

Missä päin auto on?
VCDS koodaukset ja vikakoodit Tre alueella

Pikkis17

kuopiossa on auto ja vikakoodeissa ei ollut muuta ilmeisesti, kuin tuo komressorin ylikuumenemis hommeli. En tarkkaan kerennyt keskustella korjaajan kanssa.

Pikkis17

vikakoodeissa.
405256-Pressure Accumalator for level control
C11AF F0(00001000)-Leak Detected
Intermittent-Confirmed-Tested Since Memory Clear
Freeze Frame
Fault Priority: 3
Fault Frequency: 2
Reset counter: 120

ja toi aiheuttaa varmaan sitten


677386-Ride-Height System,Plausibility Error
C104600(00001000)--
Intermittent-Confirmed-Tested Since Memory Clear
Freeze Frame:
Fault Priority: 2
Fault Frequency: 21
Reset counter:121

Pikkis17

Kaikki tasoanturit jumissa ja sitä myöden kompura paskana. Kehitti paineen 4bariin ja sit katkas lämmöistä. Kaveri teki tasoantureihin jotain mitä en ymmärtänyt ja vaihtoi saksasta tilatun kompuran. Nyt alusta toimii ja on hyvä ajaa. osat kustansi 360e ja siihen 6h työtä.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy