Vapinaa ja vatkausta..Passat B7 2.0tdi 4motion dsg

Aloittaja Toni_V, 25.11.22 - klo:10:04

« edellinen - seuraava »

Toni_V

Olisiko hyviä ideota. Vian kuvaus noin 40-65km/h vauhdissa tulee tunne että oikea takapyörä olisi irti. Nopeus kun kasvaa niin se ”vatkaus” helpottaa sitten 100-120km/h kohdalla ääni muuttuu ihan kun ajaisi tärinä viivan päällä. Ja nämä siis vetopäällä. Aina kun nostaa jalan kaasulta niin ongelma poistuu tai ainakin vähenee huomattavasti.
Auto oli nosturilla mutta mitään normaalista poikkeavaa ei löytynyt.

Jultsu

renkaat vaihtoon testiksi, tai ainakin edestä taakse ja päinvastoin, tekeekö tuo mitään muutosta?

nyittiinkö/ryittiinkö siinä nosturilla ollessa mitään takapään tukivarsia, vetoakseleita, kardaania, oliko missään mitään klappia?
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Toni_V

Renkaita on vaihdeltu, ei vaikutusta.rengas ja vanne on tutkittu että ne ovat ehjät. Missään ei tunnu olevan klappia.
Käytin auton vielä toisella pajalla tutkittavana, ja vika kohditettiin vauhtipyörään.  Toivotaan että se on siellä sitten.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy