Kehitin päässäni tällaisen teorian: Jos asetan 80 km/h vakionopeudensäätimeen 60 km/h alueella, niin järjestelmä rekisteröi nopeudeksi "+20 km/h", joka vaihtuu 80 km/h alueella siten vastaavasti 100 km/h nopeudeksi. Jos taas painan resume nappia kaksi sekuntia myöhemmin (eli vasta 80 km/h nopeusrajoitusmerkin ohittamisen jälkeen), jolloin "karttadatassa" nopeus on 80 km/h, niin silloin nopeudeksi jää myös tuo 80 km/h.
Ajoin useaan kertaan kohtaa, jossa nopeus vaihtui lyhyen matkan aikana 60 km/h, 80 km/h ja 100 km/h. Kehittämäni teorian mukaan voi siis myös tulla nopeudeksi "-20 km/h", jolloin 100 km/h alueella nopeudeksi asettuu 80 km/h.
Tämä on täysin hypoteesi, mutta mitään muuta järkevää selitystä en keksinyt, miksi nopeudeksi asettui satunnaisesti mitä sattui. Eli kertauksena: Napsuttelin halutuksi nopeudeksi esim. 80 km/h ja kun vastaava nopeusrajoitusmerkki oli kohdalla, painoin resume-painiketta. Samanaikaisesti asetettu nopeus saattoi hypätä +/-20 km/h tai olla hyppäämättä.
Eihän tuon nyt iso ongelma ole, mutta vaatii tarkkuutta, kun liikennekameroilla on taipumusta olla samoissa kohdissa, kuin missä nopeudet vaihtuvat.