Passat B8 takaovi ei lukitu

Aloittaja Insinöörimies, 05.06.21 - klo:19:09

« edellinen - seuraava »

Insinöörimies

Passat b8 sedan -15 kuskin puoleinen takaovi ei mene lukkoon vaikka muut ovet lukittuu ja peilit kääntyy. Onko ideoita mistä lähteä vika etsimään?

a_jaba

Väläyttääkö vilkkuja kun laitat ovet lukkoon?

Jos ei niin auto tietää itse ettei lukko toimi niin silloin lähtisin herkästi epäilemään oven lukko mekanismia.

Toimiiko ovessa sähköikkuna normaalisti oven napista sekä kuskin oven napista?

Entä jos laitat oven avaimella mekaanisesti lukkoon niin aukeaako lukko kun avaat keskuslukon kaukosäätimellä?

Toki tässäkin taas vikakoodien luku VCDSllä tai OBDelevenillä olisi kova sana...
Cupra Tavascan VZ -25 29tkm -> (liisari)

Ex. Volkswagen ID.3 Pro Performance Tech -21 39tkm - 88tkm (oma)
Ex. Audi Q3 TFSIe -21 180kW 0tkm - 63tkm (työsuhdeauto)
Ex. Volkswagen Passat Variant -15 1.6TDI DSG 83tkm - 125tkm (oma)
Ex. Volkswagen Golf Variant -15 1.6TDI DSG 97tkm - 163tkm (oma)
Ex. Audi A4 -07 2.0TDI 125kW S-Line Sport Edition 96tkm - 248tkm (oma)

Insinöörimies

Pitää käydä testaamassa. Miten lukitsen manuaalisesti ovet kun ei ole vanhanliiton lukkopesiä ovissa? Ei edes sitä vetonuppia lasin vieressä.

a_jaba

Avaimenreikä on siinä vieressä mistä saa lapsilukon päälle. Eli ovessa C-pilaria vasten olevassa osassa on kaksi reikää toisesta lapsilukko päälle/pois ja toisesta ovi mekaanisesti lukkoon. Eli siitä lukkoreijästä käännät avaimella ja laitat oven kiinni koskematta kahvoihin niin pitäisi mennä lukkoon.
Cupra Tavascan VZ -25 29tkm -> (liisari)

Ex. Volkswagen ID.3 Pro Performance Tech -21 39tkm - 88tkm (oma)
Ex. Audi Q3 TFSIe -21 180kW 0tkm - 63tkm (työsuhdeauto)
Ex. Volkswagen Passat Variant -15 1.6TDI DSG 83tkm - 125tkm (oma)
Ex. Volkswagen Golf Variant -15 1.6TDI DSG 97tkm - 163tkm (oma)
Ex. Audi A4 -07 2.0TDI 125kW S-Line Sport Edition 96tkm - 248tkm (oma)

Insinöörimies

#4
Kiitos. Nyt sain ainakin lukkoon yöksi. Oli aivan eri tyylillä merkattu nämä lapsilukko ja varsinainen lukko niin en löytänyt vaikka etsin ilman ohjetta. Lapsilukon merkki oli painettu peltiin reiän viereen ja varsinainen lukkoreikä oli merkattu vain huonosti erottuvalla lukonkuvalla peitetulpan päällä.

Mutta varsinaiseen ongelmaan: vilkut vilkkuu kyllä normaalisti sekä avatess että sulkiessa (avatessa  kaksi kertaa, sulkiessa kerran). Lukkoon sain oven siis kääntämällä sitä lukkopesää avaimella, auki sain vaihtelevasti. Välillä aukesi normaalisti kahvaan koskemalla, välillä ei auennut kuin sisäkahvasta avaamalla. Lisäksi tuntui että ovenkahvan ulkoreunassa oleva sormella painettva lukitusnappi kyllä toimi normaalisti lukiten muut ovet mutta kahvan sisäpinnalla oleva tunnistin ei aina avannut edes muita ovia. Joka tapauksessa lukkoon ovi ei mennyt kuin kääntämällä fyysisesti avaimella. Vaikuttaako lukkopesäongelmalta? Mikä homma vaihtaa ja mitä maksaa?

Edit. Niin ja siis ei auennut edes kaukosäätimellä ja ikkunat aukesi normaalisti kuskin ja oven napeista.

fidelity

Minulla oli saman tyylinen ongelma vasemmassa takaovessa. Välillä ei mennyt lukkoon, välillä ei taas auennut. Lukkolaite meni vaihtoon. Hinnasta en osaa sanoa, kun meni vaihtoautotakuun piiriin.

Insinöörimies

Joo lukko oli Passatissa rikki. Vaihtotöineen merkkiliikkeessä 250e. Lukko itsessään 160e

Insinöörimies

Lukko siis tuli kuntoon, mutta kysyn tässä samassa aloituksessani että tietääkö joku saako lukot ohjelmoitua niin, että kun lukossa ollessa aukeaisi myös ovien lukot kun takaluukun avaa? Monesti kaupassa käydessä itsellä on avaimet taskussa ja kannan ostoksia. Samalla kun avaan takaluukun odottaa vaimo lapsi sylissään niin kauan että saan ostokset luukkuun ja avattua koskettamalla kahvaa myös ovet. Tässä meitä helpottaisi jos samalla aukeaisi kaikki ovet kun takaluukku avataan.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy