Ihan normi ledit on riittäneet itselleni, mutta tuo on tietysti käyttäjäkohtaista ja riippuu siitäkin millaisissa olosuhteissa ajaa. Dynaamisuus on toki kiva ominaisuus (ex-Octaviassa oli tuollaiset, joskin xenoneilla) ja käsittääkseni myös ledit on hieman paremmat normi ledit -> led pack -> dynamic led, tai jotain sinne päin.
Tässä tapauksessa dynaamiset ledit tuovat myös ns. matriisityyppiset kaukovalot eli vastaantulevia ja edessä meneviä varjostetaan ja led elementtejä sammutellaan sopivasti jotta ei häikäisty. Pitkät eivät ole on off tyyppiset.
Valoissa ruotsintuonneissa on paljon perusledejä, niiden sijaan etsisin kääntyvillä ledeillä olevan mallin. Erottaa ainakin päiväajovalon ulkonäöstä. Muuten kannattaa katsoa vain highline varusteita, niissä on jo ihan Ok taso.
Facelift-malleissa saattaa olla matriisi-LEDit, mutta pre-facelift malleissa dynaamiset kaukovalot perustuvat kaukovalojen kääntämiseen.
Perus ledit voi vissiin vaihtaa dynaamisiin leireihin suht kivuttomasti, tarvii jonkun "adapteri" johdon umpioden lisäksi. Tosin merkkarilla suolaisen hintaiset umpiot. Tällä foorumilla oli joku vaihtanut ja oli linkki siihen johtosarjaankin/adapterin.
Kiitos kaikille kommenteista! Valoista vielä: onko näihin siis saatavilla 4 erityyppistä ajovaloa? Halogeenit, xenonit, ledit ja mukautuvat ledit? Ja erottaako nämä ledit toisistaan ulkoinäön perusteella?
Ei ole xenoneita B8:issa enää.
On myös kolmannet ledit eli kääntyvät ilman automatiikkaa saati varjostimia. Itsellä sellaiset. Näyttävät päälle päin hyvin samalta kuin dynaamiset.
Suomessa ei muistaakseni ole B8:ia koskaan myyty halogeeneilla vaan perusvalot on nuo perus led versiolliset (korjatkaa jos muistan väärin). Tuontiautoista sitten löytyy jokaista noita kolmea varianttia.
Tätä vähän ajattelinkin, mutta näkyy niin paljon myynti-ilmoituksissa vaan tuota xenonia...
Valoja on neljää erilaista:- halogeenit- perusledit- dynaamiset ledit (kääntyvät kaarteissa)- dynaamiset ledit adaptiivisilla kaukovaloilla (vaatii tuulilasikameran)Virallisesti maahantuoduissa on lähes kaikissa vähintään dynaamiset ledit, koska ne olivat joko vakiovarusteena tai halpana lisävarusteena. Ensimmäisen mallivuoden autoissa taisi osa olla halogeeneilla, mutta en muista onko perusledejä tuotu Suomeen virallisesti koskaan.Facelift-malleissa taitaa olla lisäksi matriisiledit saatavilla.