Octavian tupakansytytin

Aloittaja nipa54, 21.09.20 - klo:18:47

« edellinen - seuraava »

nipa54

Eilen octaviasta katosi ajon aikana yhtäkkiä virta tupakansytyttimestä eli 12voltin liitynnästä ohjaamosta (navigaattori ilmoitti), sulake (nro 40) tarkistettu ohjaamon sulaketaulusta, oli ok.
Onkohan muita sulakkeita tälle 12 voltin lähdölle?
Myös takakontin 12 voltin virtapistoke kylmä ?
Muita vian aiheuttajia ?

Octavia on 1.6 diesel farkku vm -15.

Nipa

cannon

Pistokkeen kosketushäiriöitä ainakin omassa. Korjaantunut hetkuttamalla töpseliä.
Nykyinen Skoda Octavia Elegance 1.4 TSI Combi 2014
Edellinen  Skoda Octavia Elegance 1.4 TSI Combi 2009

b1mpo

Kannattaa katsoa ettei sinne reikään ole eksynyt mitään sinne kuulumatonta.
Octavia Style 1.5 tsi -19
Ex Octavia Combi Style 1.0tsi -17
Ex Octavia Combi Elegance 1.6tdi -14
Ex Octavia Combi Greenline 1.6tdi -10
Ex Leon Stella Profile 1.9tdi 110 -05

M_M

Ei tuossa kovin paljoa mahdollisia vikapaikkoja ole. Sulaketta 40 syöttää sellainen kisko jossa on paaaaljon muutakin ja se saa syöttönsä konehuoneesta 125A sulakkeelta. Mikäli tuo olisi palanut, niin olisi muutama muukin oire.

Ei tule mieleen muita neuvoja kuin vaihtaa se sulake 40 vielä kerran varuiksi uuteen ja sitten nuo edellä jo mainitut vinkit. Jos edelleen sähkö puuttuu niin sitten tutkimaan johdotusta. Sulakkeelta lähtee puna-musta johto joka haaroitetaan jossakin molemmille pistokkeille. Nämä johtosarjassa tehdyt haaroitukset ovat sikäli hauskoja, että kytkentäkaavio ei ota mitään kantaa siihen missä tuo fyysisesti sijaitsee... Harvoin nuo toisaalta hajoavat, mutta JOS sellainen pitäisi löytää niin aika savotta on.

Mittaa onko pistokkeiden + navasta yhteys sulakkeen kantaan ja toisaalta ovatko etupistokkeen ja tavaratilan pistokkeen + navat yhteydessä toisiinsa, jos alkaa johtokatkos epäilyttää.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy