Golf 1.3 valokatkaisija

Aloittaja j205gti, 09.03.11 - klo:07:38

« edellinen - seuraava »

j205gti

Elikkäs tyttären 1.3 -89 golffiin tuli vika: parkit ei lähde pois päältä.., oli tuprauttanut vähän savua kojetaulusta, nähtävästi valokytkin kärähti: onkos tuttua?, enpä ole päässyt vielä tutkiin mutta mites lähtee se valokytkin irti, ihanko kampemalla vai onko jotain niksejä? parempi kysyä kuin särkeä..

PLe

#1
Laitappas kytkin "valot päälle" asentoon, sitten käsin kampea alhaaltapäin ulos. Lähtee nätisti, sitten vain liittimestä irti.

PS. Kytkimiä on sitten ainakin kahdenlaisia, joko "uusilla tai vanhoilla sähköillä oleviin". Uusilla sähköillä olevissa hätävilkkukytkin sijaitsee rattiakselin päällä, vanhoilla sähköillä olevissa hätävilkkukytkin kojelaudassa. Taitaa olla juuri vuosimalli -89, joissa nämä asiat muuttuivat.

Volvo V70 D4 AWD
Passat 3C Variant 2.0 TDI DSG6
Passat 3BG Variant 1.9 TDI Tiptronic
Golf IV GTI 1.8T
Golf mk2 1.8T
Honda CBR 1100 XX Super Blackbird
VW Cärry

j205gti

Kiitti vastauksesta: eli helppo homma ja -90 mallia se tuo kolffi onkin, joo kolmea eri kytkintä oli tyrkyllä mutta kaikki mallit löytyy paikallisesta varaosaliikkeestä ja alle 20eur, ei paha, kohta pari vuotta ollut tyttärellä em biili: starttimoottori + virtalukon pohja vaihdettu ja nyt tämä valokytkin, muuten toiminut kuin ajatus: muutaman satasen autoksi ollut uskomattoman toimintavarma: ja lämmin pakkasillakin ja hyvä korikin vanhaksi autoksi, ja ajettavuus on kohdillaan

Taky

Lainaus käyttäjältä: j205gti - 09.03.11 - klo:10:03
muutaman satasen autoksi ollut uskomattoman toimintavarma: ja lämmin pakkasillakin ja hyvä korikin vanhaksi autoksi, ja ajettavuus on kohdillaan

Aika pelejä nuo vanhat Golfit on, meillä yksi -92 ja kokolailla pientä laittoa ollut, lähinnä pyörän laakerit, ne Motonetin halvimmat on heikkoja, 2 kertaa on korkannut takajarrurunnun kun on hirttänyt kiinni.

Nyt kun rosmot kävi oven kimppuun ja väänsivät lukon väkivalloin irti alkaa ulkonäkö saada ikäviä jälkiä.
Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

j205gti

"Laitappas kytkin "valot päälle" asentoon, sitten käsin kampea alhaaltapäin ulos. Lähtee nätisti, sitten vain liittimestä irti", jo vain kuten em neuvottiin: helppo homma ja halpa ja jopas parkit sammuu...ja  valot pelittää

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy