2016 Tiguaniin lisäpitkät

Aloittaja villeho, 02.03.20 - klo:21:04

« edellinen - seuraava »

villeho

Itsellä on -16 Tiguanissa käsittääkseni se parempi lisävalopaketti, eli automaattinen tunnistus, valot kääntyvät alas ja kaitpa tossa ne kaarrevalotkin on.

Onko tässä sama homma kun Ocussa johon asensin lisäpitkät, ja tarvitsee tämän purkin: https://www.lumise.fi/ajoneuvovalaistus/tuote/luminalights-lightswitch-pro-(xbb)-v4-kytkentarele-lisavaloille/3050120190/

Virallisessa listassa vain ei ole Tiguanista mainintaa.

Onko mitään muuta mitä pitäisi huomioida? -14 ocuun asensin tuolla releellä valot 10 minuutissa.

Guest-697845

Kyllä minä tuohon Tiguaniisi lähtisin koriohjainlaitteelta (BCM) kaivamaan herätteen. Asiaa on käsitelty suht kivasti Octavia III ja Superb II osalta, mutta onnistuu myös Passatiin, Golfiin sekä Atecaan - näillä opein myös Tiguaniin. JOS ja todennäköisesti kun sinulla on valot autossasi väyläohjatut, niin tuolle XBB releelle ei tule sopivaa signaalia umpion johtosarjassa, josta voisit napata herätteen. -14 Ocussa on ollut perinteiset läppäohjatut xenonit, siinä missä Tiguanissasi on LED-valot.

Tuo koriohjainlaiteasennus on tällähaavaa tietääkseni ainoa jolla saat pidettyä ilman erillisiä katkaisimia auton oman DLA (?) järjestelmän toimintakuntoisena, mutta voit käyttää sitten myös lisäpitkiä ilman, että vastaantulijat häikäistyy liikaa.

Tosta lueskelemaan:
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=36672.0

TOURAN HIGHLINE

Käytetään vanhaa keskustelunavausta.
Sai tuo toisaalla herännyt talvirengaskeskustelu miettimään asioita vähän pidemmälle kuin alkusyksyyn.
Viime syksynä ja talvena tuli vetäistyä kolmesti edestakaisin Suomi pohjois-eteläsuunnassa ja jäi maku, että 2019 Tiguan huutaisi kipeästi parempia kaukovaloja, kun tulevalle talvikaudelle varmaan tulee vähintään sama ajorupeama taas eteen.
Autossani on mukautuvat ledit, jotka on oikein mukavat, kun on vastaantulijoita tai jos joku ajaa edellä, mutta kun tie on vapaa, ei valotehoa noissa pitkissä oikein ole tarpeeksi  tukemaan vahvasti keski-ikäisen ihmisen hämäränäköä pimeässä ja hämärässä.
Lukaisin jo läpi tuon Octavian lisävalotopicin, mutta kun en näistä niin ymmärrä, niin jäin siltä osin vähän epätietoiseksi ja kysyn nyt suoraan, että saako tuohon Tiguaniin millään konstilla lisäpitkiä toimimaan siten, että "älyvalot" edelleen toimivat? Eli siten, että lisävälot palaisivat automaattisesti vain, jos auto ohjaa pitkille täyden valotehon ja sammuisi aina muutoin? Niin, ja onko tuohon noiden valojen pariksi siis yleensäkään mahdollista laittaa lisäpitkiä?
E: En siis asentele näitä itse, mutta viime talvena, kun asiaa muutamasta asennuksia tekevästä paikasta kyselin, eivät ottaneet työn alle....

jhm

^
Jussinmäki Lapualla mainostaa asentavansa lisävalot kaikkiin merkkeihin toimivasti.

Walonia Horizonin ostin ja asennutin Yetiin joka tosin ei ole mikään uusin versio mutta simppeli homma.Vajaa tunti kun paketin aukaisivat niin oli asennettu tukineen kaikkineen sai auton ajaa ulos.Maksoi jotain 70 â,¬ asennus..

Tuon keikan jälkeen monta kertaa ajatellut että miksi ei ennenmin tullut hommattua.
VW Transporter T5  84kw 2014

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy