Akku kuoli ja ovet ei aukea. Kuinka pääsen sisälle

Aloittaja joninos, 05.10.19 - klo:14:13

« edellinen - seuraava »

joninos

Radio söi akun ihan kokonaan enkä pääse sisälle. Onko enää ideoita kuinka pääsen sisälle.

- Kuskin ovi ei aukea normaalista avainlukosta kun kääntää (tarvitseeko oikeasti tähänkin virtaa?)
- Videoita netistä katseltu mitenkä saa auki mutta toistaseks tuloksetta. Yritin jo maskin kautta löytää konepellin vaijeria tuloksetta, Takaoven kahvasta yritin päästä sisään hengarilla.

En haluaisi iskeä ikkunaa sisään.

Tapsa61

Itselle käynyt joskus vastaavalla tavalla.

Onneksi oli mekaaninen avain tallessa, jolla saa kuljettajan oven auki.

Lukko peitetty muoviselle peitelevyllä.

joninos

Hei. Tuossa jo aikaisemmin kirjoitin ettei aukea normi lukosta mekaanisella avaimella.

SNG

Josko lukko tai paremminkin lukkosylinteri kaipaisi öljyä kun ei ole todennäköisesti koskaan käytetty?

Lukkoseppä paikalle jos ei aukea. Tulee halvemmaksi kuin lasin uusimiset.


jhm

Hinausautokuskit on myös eteviä saamaan ovet auki.
VW Transporter T5  84kw 2014

Oktaavi

Aseöljy on hyvä aine lukon voiteluun. Tuolla saatiin lähes 20v. vanhan auton oven lukko toimimaan, jossa ei ollut ikinä avattu ovea avaimilla, vaan kaukosäätimellä.

Jultsu

Tunkkaa keula ylös, irroita pohjamuovi ja kytke apuvirtajohdot kiinni moottorin runkoon sekä startin päävirtajohtimelle.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

joninos

4h lisä töitä takana. Menin auton alta konehuoneeseen ja sain sieltä sörkittyä konepellin auki. Akkuun virtaa ja kaikki muuta ovet aukesi paitsi kuskin ovi. Ovipahvi pois ja vaijeri oli irti. Mikä voi olla todennäköisyys että samaan aikaan vaijeri irtoaa ja akku loppuu  >:(

Vaari64

vaijeri todennäköisesti pompahti irralleen kun kääntelit avaimella .eli syykin se sitten miksi ovi ei auennut.
Mut nää on näitä passatin hienouksia.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy