Exeo käyttökokemuksia

Aloittaja tmr97, 30.11.10 - klo:23:30

« edellinen - seuraava »

epuzki

Ainiin tuo kuva.. :D Kyllä joku päivä saan otettua! ( Btw, SAATTAA olla niin, että lähtee exeo kiertoon, multa sais halvalla sovitteet, johtosarjan ja mankan mahdollisesti sitten wink wink ;) )


http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?p=4690531#post4690531

Mielenkiintoista, mietin tässä onko jotain muuta mitä itse helppo puhdistaa, huoltaa?
Seat exeo 2.0 tdi 143hp

epuzki

tuli puhistettua tuo egr ja kaasuläppä.






paskaahan siellä oli, imusarja? oli myös todella likainen, sitä en uskaltanut ottaa irti, suunpielestä pyyhittiin isommat pois.

Kyllä tuntuu että reagoi jotenkin paremmin nyt auto mitä vähän ajeli.

Oli myös ihan helvetin öljyissä tuo letku mikä tuohon kaasuläppään? menee kiinni.
Seat exeo 2.0 tdi 143hp

hece

Lainaus käyttäjältä: Outrider - 04.11.16 - klo:17:19Käytin Exeon jarrupalojen vaihdossa ja siinä yhteydessä tehtiin dieselhuijaus-päivitys ohjelmistoon. Viimeksi joskus keväällä tullut postia aiheesta, eikä mitään kutsua ole kuulunut, mutta tulipahan nyt samalla hoidettua. Onko muilla päivitelty softaa tai onko kuulunut kutsuja päivitykseen?
Kaverin Exeo on Jyväskylän Autotarvikkeessa aiemmin syksyllä päästöpäivitetty.

SaPeKa

Joo-o. -11 malli st-exeo 2.0 tdi 143 CAGA koneella, 120 tkm ajettu ja jakohihna pitäisi vaihtaa jo toisen kerran. Ensimmäisen kerran vaihdettiin pari vuotta sitten 60 tkm huollossa tehtaan piikkiin. 210 tkm huoltokirjaan merkitty vaihtoväli.  :-\ Hyvälaatuisia sintrattuja hihnapyöriä ja Oulun seudun suolap*skaa.  >:(
Exeo ST TDI Sport & A6 1.8Tq

epuzki

tuli tänään taas lappu tuosta päivityksestä koskien päästöjä.
Seat exeo 2.0 tdi 143hp

kylpykuula

Lainaus käyttäjältä: SaPeKa - 23.11.16 - klo:22:53
Joo-o. -11 malli st-exeo 2.0 tdi 143 CAGA koneella, 120 tkm ajettu ja jakohihna pitäisi vaihtaa jo toisen kerran. Ensimmäisen kerran vaihdettiin pari vuotta sitten 60 tkm huollossa tehtaan piikkiin. 210 tkm huoltokirjaan merkitty vaihtoväli.  :-\ Hyvälaatuisia sintrattuja hihnapyöriä ja Oulun seudun suolap*skaa.  >:(
Mitäs noi on Sapeka suunnilleen maksanu vesipumpun kanssa? Tai onko muilla hintoja tiedossa ja onko eroa hinnassa 170hp ja 143hp? Viis vuotta täynnä ja 163tkm mittarissa, olo on että ei kauheasti pidemmälle vaihtamatta.

next

Lainaus käyttäjältä: kylpykuula - 29.11.16 - klo:20:48
Mitäs noi on Sapeka suunnilleen maksanu vesipumpun kanssa? Tai onko muilla hintoja tiedossa ja onko eroa hinnassa 170hp ja 143hp? Viis vuotta täynnä ja 163tkm mittarissa, olo on että ei kauheasti pidemmälle vaihtamatta.

Hinnoista ei tarkemmin tietoa mulla kuin mitä kysellyt yhdestä paikasta ja oli 750â,¬ joka itselleni liikaa. Täytyy tehdä itse kun taito ja työkalutkin jopa löytyy.

Itsellä mittarissa 178tkm ja -11 loppuvuoden vehje ja hihna näyttää edelleen hyvältä sekä kiristimen asteikkokin näyttää että sen puolesta on vielä mahdollisuudet ajaa sinne 210 luokille. Tämähän kuuluu joka huollon tarkistuksiin katsoa mitä itse guuglailin netistä.

Tarkoitus olisi keväällä laitella jolloin lukemat noin 200tonnin luokilla.

sambolo

Ainaki 2.0tdi pumppariin on 400e luokkaa.
Octavia RS III
Ex vag:
5F Leon 1.4 tsi style
08 Leon TDI FR
07 Ibiza FR

SaPeKa

Lainaus käyttäjältä: kylpykuula - 29.11.16 - klo:20:48
Mitäs noi on Sapeka suunnilleen maksanu vesipumpun kanssa?
750 maksoin vaihdosta täällä Oulussa, joka sisälsi kaikki hihnapyörät ja apulaitehihnan. 600,- olisi ollut ilman hihnapyöriä. Kallein tarjous oli yhdeksänsadan luokkaa. Töitä oli neljä tuntia à 68,-
Exeo ST TDI Sport & A6 1.8Tq

mirasane

Exeo ST (1.8 TSI, 2012) on ollut alla pari vuotta ja kilometrejä kertynyt vajaat 40 000. Eipä ole kuin pelkkää hyvää sanottavaa tästä autosta. Ennen ostoa kävin koeajamassa Octavian ja Focuksen farkkuja, mutta kummassakin joku tökki. Octavia oli hyvä, mutta niin persoonaton, koska niitä tuntuu olevan joka toisella. Ja Focuksessa vaivasi monien modernien farkkujen ominaisuus eli heikohko näkyvyys taakse. Onhan siihen saatavissa kaiken maailman automaattiset kaistavahdit, mutta itse olen niin old school, että tykkään kääntää päätä ja luottaa mieluiten omiin silmiini.

Syy, miksi olen eniten tykännyt Exeosta:
- Suorituskyky. 163-heppainen kone on yllättävänkin reipas tien päällä. 8,9 sekunnin kiihtyvyys tekee ohituksista riittävän helppoja, että kesämökkireissujen fiilistä eivät rekkakolonnatkaan pysty pilaamaan
- Hiljaisuus. Tykkään kuunnella musiikkia tai radiota. Exeossa se onnistuu ilman, että täytyy kääntää volyymeja kaakkoon.
- Yleinen laatuvaikutelma. Kaikki tuntuu viimeisen päälle tehdyltä. Iso kontrasti siihen, mikä mielikuva itselläni oli Seatista. (tosin tuo negatiivinen mielikuva lienee ihan ansaittu ajalta, jolloin Seat ei vielä ollut VAG-perhettä)
- Kulutus ja bensatankki. Iso 70-litran tankki ja maltillinen maantiekulutus tarkoittaa, että Exeolle oikeasti voi ajaa pitkänkin etapin yhdellä tankillisella, vaikka omakaan ajotapani ei ole se bensapihein. Ja kun muistan ABC:lla täyden tankin ottaessa käyttää S-bonus-korttia, minkä bonukset ohjautuu vaimon tilille, katsoo hänkin ajelujani hyvällä :)

Muutamia hyvin marginaalisia miinuksia:
- Ovien äänieristys. Jännä juttu, että muuten niin hiljainen auto päästää sivulta sisälle ääntä. Pari kertaa on oikein tullut säpsähdettyä, että onko ovi tai ikkuna auki, kun olen ajanut Helsingissä raitiovaunupysäkin ohi, niin että pysäkin aita on metrin päässä auton vierestä ja oman autoni melu kimpoaa aidasta takaisin.
- Öljynkulutus. Tämän taitaa olla monien TSI-koneiden piirre, että öljyä saa olla silloin tällöin lisäämässä.
- Kovalla pakkasella vaihdelaatikko tuntuu kovin tahmealta - varsinkin pienten vaihteiden osalta. Helpottaisi varmaan öljyt vaihtamalla, mutta kun talonyhtiön autopaikat ovat lämpimässä tallissa, ei tämä ole vaivannut niin paljon, että olisin saanut aikaiseksi
- Tavaratila. Exeon farkussa tavaratila taitaa olla noin 490 litraa, mikä on farkuksi aika vähän. Tiesin, että tämä tulee olemaan ongelma jossain vaiheessa, mutta 490 litraakin oli jo suuri parannus aiempaan vuoden 2009 Fiestaani verrattuna.

Exeon hankinnan jälkeen perheeseen on tullut lapsi, joka on vielä moninkertaistanut tavaran kuljettamisen tarpeet. Ja nyt tuo tavaratila on saanut miettimään auton vaihtoa lähivuosille, mutta ongelma on siinä, että Exeosta ei vielä oikein malttaisi luopua ennen kuin keksisi, mikä auto tilalle. Seatiin olen niin tyytyväinen, että saatan jatkaa merkkiuskollisena. Vaimo haluaisi Atecan, mutta se nyt ei olisi tavaratilan suhteen mikään parannus. Leonin ST tuleekin varmaan koeajettua keväällä ja silloinkin koneen pitää olla vähintään se 1.4, koska Exeon suorituskykyyn tottuneena, en enää halua mennä sinne yli 10 sekunnin 0-100-kiihtyvyyksiin.

korka

on Exeo 2.0 gaga moottorilla 10 vuosimallin juuri kävin jako hihnan vaihtamassa 104 tuhatta ajettu mut sanoivat että vuosien puolesta kannatais vaihtaa 690 euroo työt ja kaikki hihnat ja öljy vaihto ja suodatin omat öljyt. Ens viikolla pitäis laittaa päästö huijjaus kuntoon käyttöautolla sitten aattelin lastuttaa.

kylpykuula

165000km tuli Exeolla veivattua. Mitään muita murheita, kuin peruutustutkan piuhan hapertuminen kahden vuoden aikana ei ollut.

Hyvää omassa Exeossa oli auton hiljaisuus verrattuna ainakin nykyiseen Mazdaan ja auton ohituskiihtyvyys(170tdi). Auton sisusta hieman vanhahtava, mutta laadukas. Nahkapenkit antoivat ainakin hyvän sivuttaistuen.

Miinuksia sitten olikin lähinnä auton lämpeneminen kovilla pakkasilla. Kulutus varauksella, mutta näkisin asian ehkä ennemmin, niin että teho vaatii veronsa (5-<7l).
Ohjaus ei palaudu täysin keskelle ja hiukan tehottomat xenonit nykyisiin autoihin verrattuna.

Auto lähti oikeastaan vaihtoon tulevan jakopäärempan sekä muiden tulevien huoltojen takia ja käyttövoimaveron. Mitään autokuumetta itselläni ei varsinaisesti ollut. Tavoite oli saada pieni kulutuksinen/päästöinen auto pienemmällä verotuksella. Muutenkin noilla metreillä Seatin menot alkoivat hieman hirvittää mitä saattaa tulla vastaan vaikka tuttava olisikin voinut varmaankin korjata autoa.

Päädyin sitten Mazda 3:seen jossa rengasmelu on hakkapeliitta 8 aika infernaalinen. Mutta kriteerit edellä mainittuihin asioihin täyttyvät ja näin kaupungissa asuvalla ei nopeudet kauheasti nouse joten ajometeli pysyy vielä aisoissa.

Hyvää jatkoa tulevalle omistajalle, kuin myös muillekin!


Outrider

http://www.vagarena.fi/index.php?topic=34230.0

Laittelin kysymyksen Exeon kontin lukosta tuonne. Oisko täällä kenelläkään tietoa?

Joggeri

Lainaus käyttäjältä: jihaa - 04.03.15 - klo:19:58
Tuo on tyyppivika, joka oli jo audissa. Sama autohan tuo periaateessa onkin. Eli sinne moottoriin pääsee vettä tms. ja moottori ensin sekoaa ja sitten hajoaa. Itsellä tekee tuota satunnaisesti mutta viime aikoina oireilee vain siten, että pyyhin ei palaudu ihan loppuun asti.

Mulla alkoi kolme päivää sitten takapyyhkijän oma elämä. Tänään paheni siihen pisteeseen että töistä tullessa (30km) pyyhki koko matkan vaikka todellisuudessa ei ollut päällä. Onko ainoa vaihtoehto käydä uusi pyyhkijän moottori vai voiko tuolle tehdään mitään "ensi hoitoa"? Purin nyt verhouksen ja otin piuhan irti moottorista, jottei koko aikaa pyyhi ajaessa.

RSOCUstin

Minkälainen tuo Exeon automaattilaatikko on ajaa? 143hp tdi kulutukset, missä liikkuu?

Bisti

Onko muilla ollut ongelmia farkkumallin takaluukun avauskahvan jäätymisen kanssa? Nyt taas kun oli ensin kostea ilma ja sen jälkeen iski <-10°C  pakkaset niin takaluukku ei aukea kahvasta (tai siis siitä Seat -merkistä). Kahva kyllä kääntyy ja mikrokytkimen naksahdus kuuluu, mutta mitään ei tapahdu. Kaukosäädinavaimella luukku kyllä aukeaa, joten itse lukko ei ole jäässä vaan kosteutta on jossain tuossa kahvan ja lukon välissä (tai mihin tästä sitten piuhat meneekään). "Vian" saa korjattua helposti sillä että ajaa auton lämpimäksi/ laittaa sisätilapuhaltimen vähäksi aikaa puhaltamaan takakonttiin. Vähän kuitenkin haiskahtaisi siltä että jossakin on joku huono kontakti/liitos, mutta missä.

Olisiko jollain kuvia miten tuon takaluukun muoviverhoilun saisi purettua jos ilmojen lämmettyä koittaisi etsiä missä vika on?
Joskus tuntuu, ettei minulla ole mitään järkevää sanottavaa, mutta sanon siltikin aina jotain...

VW ID.4 Pro Performance 150kW 2021
VW Caddy Maxi 1.4 TSI 96kW Trendline Business -19
VW Golf 1.5 eTSI 110kW First Edition -20 (ex)
Seat Leon ST FR 1.4 TSI 110kW -16 (ex)
Seat Exeo 2.0 TDI CR 105 kW Style -12 (ex)
VW Polo 1.2 TSI 66 kW Comfortline -14 (ex)
Touran 1.6 75 kW Conceptline -07 (ex)
Jetta 1.6 75 kW Comfortline -06 (ex)
Skoda Fabia Combi 1.4 74 kW (ex)

Hätähousu

#346
Lainaus käyttäjältä: RSOCUstin - 06.02.17 - klo:15:20
Minkälainen tuo Exeon automaattilaatikko on ajaa? 143hp tdi kulutukset, missä liikkuu?

Kulutus on pyörinyt 6-6,5l/100km sekalaisessa ajossa.

Multitronic on ihan jees, mutta dsg on käyttöominaisuuksiltaan mielestäni kuitenkin parempi. Isompi Passat kireämmällä 125kW motilla (CBBB) ja dsg:llä näyttäisi nyt vievän litran vähemmän.

Multitronicin pitäisi olla kestävä, mutta omalle kohdalle osui pommi. Vaihdelaatikon lämmönvaihdin rikkoutui, minkä seurauksena jäähdytinneste ja vaihteistoöljy menivät sekaisin. Pieni vika ja iso murhe: koko laatikko vaihtoon ja kokonaiskustannukset 11 250,-, josta jäi itselle maksettavaa kolmisen tonnia, kuluttajaneuvojan ohjeiden mukaisesti (autolla ajettu 81tkm laatikon hajotessa ja oletettu laatikon kestoikä 240-300tkm, oma osuus siis kokonaiskustannuksista 81tkm/240tkm - 81/300tkm, tapauskohtaisesti). Auton myynyt Käyttöauto toimi kaiken kaikkiaan ala-arvoisesti. Merkkivastaava jankutti puhelimessa käytettynä myydystä vanhasta autosta, jolla ei ole takuuta (auto ostettiin 2 vuotta vanhana ja 35tkm ajettuna). Kun kuluttajansuojalaki ei ollut merkkivastaavalle missään määrin tuttua, niin vaadin kuluttajaneuvojan ohjeesta kaupan purkua, ja asiaa alkoi selvittää puolisen miljoonaa vuodessa tienaava Käyttöauton lakinainen, joka mm. matki vaimoani puhelimessa ja kiisti haukkuneensa meidät puhelimessa typeryksiksi, vaikka uskon kyllä ennemmin vaimoani tässä asiassa. Lakinaisen laskemat prosentitkaan eivät vastanneet kustannusten euroja, tässäkin koitettiin vedättää meitä, tai sitten aivan peruslaskento ei taipunut. Myöskään vara-autoa ei meinannut tippua sitten millään, mutta heti kun ostimme perheen arjen pyörittämiseen korvaavan auton (se Passat), viikon vara-auton kinuamisen jälkeen, niin seuraavana päivänä sen ostosta Käyttöauto sitten tarjosikin lain mukaista vara-autoa. Tämä automaailman Matlock luuli löytäneensä asiassa varmasti jotain mätää, kun kerroin merkkivastaavalle auton hajotessa olevani autoliikkeen pihalla. Olin jo pitempään ollut vaihtamassa Exeota isompaan, muttei sopivaa vaihdokkia ollut löytynyt ja tässä oli Matlockin mielestä ilmeisesti jotain ihmeellistä laatikkovian piilottelua. Aivan onnetonta toimintaa kaikenkaikkiaan 300 miljoonan liikevaihdon yritykseltä. En voi suositella kenellekään asiointia tuossa 70-luvulle jämähtäneessä putiikissa. Loppu hyvin kaikki hyvin kuitenkin, Exeo korjattiin ja myin sen heti eteenpäin. Joku sai ylihuolletun kelpo auton, josta jos loota vielä asianmukaisesti huollettuna hajoaa ennen 400tkm niin kannattaa Lotota.

Joggeri

Lainaus käyttäjältä: Joggeri - 31.01.17 - klo:17:45
Mulla alkoi kolme päivää sitten takapyyhkijän oma elämä. Tänään paheni siihen pisteeseen että töistä tullessa (30km) pyyhki koko matkan vaikka todellisuudessa ei ollut päällä. Onko ainoa vaihtoehto käydä uusi pyyhkijän moottori vai voiko tuolle tehdään mitään "ensi hoitoa"? Purin nyt verhouksen ja otin piuhan irti moottorista, jottei koko aikaa pyyhi ajaessa.

Päätin toissa viikonloppuna kokeilla ensiapua moottorille, koska se ei pitkään ehtinyt "sekoilla" ennen piuhan irroitusta. Moottorin kotelon sisällä oli hapettumaa virtapiirissä ja selkeästi akselia pitkin oli valunut vettä kotelon sisään. Putsailin hapettumat pois, hieman kontaktisprayta sisään ja kotelon kannen tiivistäminen ilmastointiteipillä, jottei vettä enää pääse sinne.

Kytkemisen jälkeen pari viikkoa tullut ajeltua ja pyyhkijä ei ko. aikana ole kertaakaan sekoillut. Kannattaa siis kokeille ensin putsailla ennen uuden moottorin hankkimista.

Bisti

Oliko tuo verhoilun irroitus suoraviivainen "ruuvit irti ja kevyt nyppäys" -toimenpide?
Joskus tuntuu, ettei minulla ole mitään järkevää sanottavaa, mutta sanon siltikin aina jotain...

VW ID.4 Pro Performance 150kW 2021
VW Caddy Maxi 1.4 TSI 96kW Trendline Business -19
VW Golf 1.5 eTSI 110kW First Edition -20 (ex)
Seat Leon ST FR 1.4 TSI 110kW -16 (ex)
Seat Exeo 2.0 TDI CR 105 kW Style -12 (ex)
VW Polo 1.2 TSI 66 kW Comfortline -14 (ex)
Touran 1.6 75 kW Conceptline -07 (ex)
Jetta 1.6 75 kW Comfortline -06 (ex)
Skoda Fabia Combi 1.4 74 kW (ex)

Outrider

Lainaus käyttäjältä: Bisti - 16.02.17 - klo:20:16
Oliko tuo verhoilun irroitus suoraviivainen "ruuvit irti ja kevyt nyppäys" -toimenpide?

Exeo ST:n takaluukun verhoilun irrotus on juurikin tuollainen. 4 torxia auki ja nykäisy. Takaisin laitto voi vaatia vähän asettelua, mutta ei ole vaikea sekään.

cripple

Lainaus käyttäjältä: Hätähousu - 11.02.17 - klo:17:33
Kulutus on pyörinyt 6-6,5l/100km sekalaisessa ajossa.

Multitronic on ihan jees, mutta dsg on käyttöominaisuuksiltaan mielestäni kuitenkin parempi. Isompi Passat kireämmällä 125kW motilla (CBBB) ja dsg:llä näyttäisi nyt vievän litran vähemmän.

Multitronicin pitäisi olla kestävä, mutta omalle kohdalle osui pommi. Vaihdelaatikon lämmönvaihdin rikkoutui, minkä seurauksena jäähdytinneste ja vaihteistoöljy menivät sekaisin. Pieni vika ja iso murhe: koko laatikko vaihtoon ja kokonaiskustannukset 11 250,-, josta jäi itselle maksettavaa kolmisen tonnia, kuluttajaneuvojan ohjeiden mukaisesti (autolla ajettu 81tkm laatikon hajotessa ja oletettu laatikon kestoikä 240-300tkm, oma osuus siis kokonaiskustannuksista 81tkm/240tkm - 81/300tkm, tapauskohtaisesti). Auton myynyt Käyttöauto toimi kaiken kaikkiaan ala-arvoisesti. Merkkivastaava jankutti puhelimessa käytettynä myydystä vanhasta autosta, jolla ei ole takuuta (auto ostettiin 2 vuotta vanhana ja 35tkm ajettuna). Kun kuluttajansuojalaki ei ollut merkkivastaavalle missään määrin tuttua, niin vaadin kuluttajaneuvojan ohjeesta kaupan purkua, ja asiaa alkoi selvittää puolisen miljoonaa vuodessa tienaava Käyttöauton lakinainen, joka mm. matki vaimoani puhelimessa ja kiisti haukkuneensa meidät puhelimessa typeryksiksi, vaikka uskon kyllä ennemmin vaimoani tässä asiassa. Lakinaisen laskemat prosentitkaan eivät vastanneet kustannusten euroja, tässäkin koitettiin vedättää meitä, tai sitten aivan peruslaskento ei taipunut. Myöskään vara-autoa ei meinannut tippua sitten millään, mutta heti kun ostimme perheen arjen pyörittämiseen korvaavan auton (se Passat), viikon vara-auton kinuamisen jälkeen, niin seuraavana päivänä sen ostosta Käyttöauto sitten tarjosikin lain mukaista vara-autoa. Tämä automaailman Matlock luuli löytäneensä asiassa varmasti jotain mätää, kun kerroin merkkivastaavalle auton hajotessa olevani autoliikkeen pihalla. Olin jo pitempään ollut vaihtamassa Exeota isompaan, muttei sopivaa vaihdokkia ollut löytynyt ja tässä oli Matlockin mielestä ilmeisesti jotain ihmeellistä laatikkovian piilottelua. Aivan onnetonta toimintaa kaikenkaikkiaan 300 miljoonan liikevaihdon yritykseltä. En voi suositella kenellekään asiointia tuossa 70-luvulle jämähtäneessä putiikissa. Loppu hyvin kaikki hyvin kuitenkin, Exeo korjattiin ja myin sen heti eteenpäin. Joku sai ylihuolletun kelpo auton, josta jos loota vielä asianmukaisesti huollettuna hajoaa ennen 400tkm niin kannattaa Lotota.

Minulla lienee tämä kyseinen yksilö ajossa. Muuten pelannut hyvin, mutta välijäähdyttimeen oli päässyt jostain vettä joka jäätyi -25 pakkasessa. Tämä oli kuitenkin helposti korjattu.

hece

Lainaus käyttäjältä: Hätähousu - 11.02.17 - klo:17:33
Multitronicin pitäisi olla kestävä, mutta omalle kohdalle osui pommi. Vaihdelaatikon lämmönvaihdin rikkoutui, minkä seurauksena jäähdytinneste ja vaihteistoöljy menivät sekaisin.
Kaverin Exeon multi vuoti öljyä eikä tämä tarina laskenut pulssia. Vuotokohta kuitenkin lootan lämmönvaihtimelle menevissä letkuliitoksissa. Nämä liittimet (ja letku?) vuosi sitten merkkiliikkeessä jo kerran vaihdettu käytetyn takuuseen, mutta nyt aivan löysällä, öljyä puuttui jo pari litraa. Ilmeisesti liittimet kunnolla kiristämättä ja/tai moottorin tärinä irroittanut, tarinoi huolto. Toivotaan että pysyy kiinni.

Hätähousu

#352
Lainaus käyttäjältä: cripple - 21.02.17 - klo:23:31
Minulla lienee tämä kyseinen yksilö ajossa. Muuten pelannut hyvin, mutta välijäähdyttimeen oli päässyt jostain vettä joka jäätyi -25 pakkasessa. Tämä oli kuitenkin helposti korjattu.

Okei, meillä ei ollut pienintäkään murhetta ennen tuota isoa murhetta, sen kahden ja puolen vuoden aikana mitä autoa pidimme. Auto makasi Laakkosen pihalla muutaman viikon odottamassa uutta laatikkoa, että josko tuossa yhteydessä, tai itse remontin yhteydessä olisi päässyt vettä välijäähyyn. Ei vienyt mottikaan käytännössä yhtään öljyä pitämälläni vaihtovälillä (~15 000km). Laatikossa on muuten kahden vuoden varaosatakuu, ellet saanut myyjäliikkeeltä jälkikäteen toimittamaamme takuukuittia.

Laita vaikka privana viestiä, niin voin lähetellä jotain kuitteja (nelipistesuuntaus etc...) autosta, jos haluat. Kuittipinkka taisi kuitenkin jäädä kirjoituspöydän laatikkoon auton luovutuspäivänä.

Hätähousu

Lainaus käyttäjältä: hece - 22.02.17 - klo:10:47
Kaverin Exeon multi vuoti öljyä eikä tämä tarina laskenut pulssia. Vuotokohta kuitenkin lootan lämmönvaihtimelle menevissä letkuliitoksissa. Nämä liittimet (ja letku?) vuosi sitten merkkiliikkeessä jo kerran vaihdettu käytetyn takuuseen, mutta nyt aivan löysällä, öljyä puuttui jo pari litraa. Ilmeisesti liittimet kunnolla kiristämättä ja/tai moottorin tärinä irroittanut, tarinoi huolto. Toivotaan että pysyy kiinni.

Tuo lämmönvaihtimen pamahtaminen on ikävä juttu. Laatikon sisälle piilotettua lämmönvaihdinta ei saa valmistajalta varaosana, minkä vuoksi Laakkosen ratkaisu on ainoastaan koko laatikon vaihto uuteen. Mielipuolisen kallis remppa, vaikka varmaan huuhteluilla ja purkuosa-lämmönvaihtimen vaihtamisella tuostakin olisi osaava taho selvinnyt.

JoAT

Lainaus käyttäjältä: Joggeri - 31.01.17 - klo:17:45
Mulla alkoi kolme päivää sitten takapyyhkijän oma elämä. Tänään paheni siihen pisteeseen että töistä tullessa (30km) pyyhki koko matkan vaikka todellisuudessa ei ollut päällä. Onko ainoa vaihtoehto käydä uusi pyyhkijän moottori vai voiko tuolle tehdään mitään "ensi hoitoa"? Purin nyt verhouksen ja otin piuhan irti moottorista, jottei koko aikaa pyyhi ajaessa.

Mulla alkoi oireilu viime viikolla, mutta ei seonnut vaan lakkasi kokonaan toimimasta. Samalla takalasin lämmitin irtisanoi itsensä. Epäilen tuota samaa vikaa kuin muilla. Onko tietoa, että meneekö takalasin lämmittimen johdotukset sen väyläboksin kautta, johon vettä mahdollisesti pääsee?

epuzki

termari vissiin menossa rikki, ajelin motarilla noin 70km ulona ollessa +1C eikä lämmöt nousseet edes puoleenväliin? Polttoaineenkulutuskin mielestäni noussut. Voisiko myös selittää ehkä hieman lisääntyneen öljynkulutuksen?

Mistähän tohon sais oikean termarin, ei kehtaa kysyä marmorilta ja tilata sitten ebaystä :D. Tarviiko samalla jotain muuta vaihtaa? Jäähdytysnesteet ilmeisesti?

Huonohan tämä exeo on aina ollut lämpeämään, mutta kyllä nyt luulen, että jokin jo mättää.
Seat exeo 2.0 tdi 143hp

Outrider

Tuli tänään asennettua Exeoon Pioneer AVH-X390BT soitin. http://www.pioneer-car.eu/eur/products/avh-x390bt Huiman eron tekee pelkkä soittimen vaihto äänenlaatuun, vaikka Exeon stereot olivat mielestäni ihan ok aiemminkin. Ilmeisesti jälkiasennusmankassa on enemmän vahvistintehoa, kun basson iskevyys nousi ihan eri tasolle. Kirjoittelen varmaan tuonne omaan autotalliin vielä tarkemmin, kunhan saan viimeisteltyä asennuksen.

Viltro

Moro,
Piti oikein rekisteröityä kun työkuviot muuttui sen verran että uusi 200km työmatka päivässä ei enään fillarilla hoidukkaan enään kauhean hyvin...

Tässä nyt pari viikkoa tutkinut ja etsinyt tietoja netistä. Audi A4 farkkuna oli ekana mielessä mutta nyt tämä Seat pääsi mukaan top 2 autoihin jota menen vkl koeajamaan.

Kauhean paljon ei keskustelua tästä kyseisestä mallista näemmä löydy mutta auto mistä olen itse kiinnostunut on Seat Exeo ST 2.0 TDI 143 sport multitronic 2012 ja ajettu ~160tkm

Tarkoitus olisi siis saada perus luotettava farkkuja diesel koneella ja automaatilla varustettuna kun tuo uusi työmatka 100km suunta.

Onko täällä vielä jengillä kyseistä autoa vai onko mennyt vaihtoon jostain syystä? Kokemuksia kuulisin mieluusti ja tietoja varsinaisesta koulutuksesta.

Toinen auto mitä tarkoitus käydä saman vkl aikana testaamassa Audi A4 2.0 multitronic 2010 ja 215 tkm hinnan ollessa melkein sama...

epuzki

Exeo on varmasti pitkiin työmatkoihin juuri idealinen. Kulutus on todella maltillinen ( 4.3L/100km pääsin kun ajettiin Salosta haaparantaan) Myös todella hiljainen peli on ollut.

farkkua en omista, mutta 2010 143hp tdi sport sedan, manuaali.

muoks: nuo sporttipenkit on kyllä omaan makuun kanssa todella mukavat.
Seat exeo 2.0 tdi 143hp

epuzki

heps! Jos jotakuta kiinnostaa exeon soittimen päivitys niin nyt saisi meikältä rattiadapterin + kehikot halvalla..

http://www.autostudio.fi/connects2-seat-exeo-rattiadapteri.html

Hp 30â,¬

http://www.autostudio.fi/connects2-seat-exeo-2-din-sovite.html

noita mustia pehmusteita? ei kyllä mun setissä tullut.

Hp 30â,¬.
Seat exeo 2.0 tdi 143hp

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy