Skoda Octavia Combi RS TDI DSG MY18, Rallye Green

Aloittaja Trackpad, 16.05.17 - klo:19:21

« edellinen - seuraava »

Trackpad

Pyysin tarjousta merkkien maalauksesta myös toisesta firmasta ja siellä hinta 150â,¬. Aika lailla eroja hinnoissa 50-150â,¬ kahden auton merkin maalaukselle. Itse mietin että jos tuon hyvin tekee se vie 1h-2h kaikkineen. Jos tuntihinnan laskee ja materiaalit niin voisi luulla että 150â,¬ on lopulta realistisempi (hyvin tehdylle työlle).

Pitänee vähän kysellä vielä tuon isomman hinnan perään että mistä koostuu.

Löysin sitten T10 kantaan ledejä, joiden sävyä voi muuttaa kaukosäätimellä. Ovat suht isoja, mutta teoriassa voisivat mahtua jalkatilojen valokoteloihin. Toimin nyt sitten testipenkkinä. Voi olla että on totaalista kiina kuraa tai sitten tuurilla saattaa toimiakkin. Hinta nyt oli kuitenkin 5â,¬ 2xvalo ja kaukkari joten eipä tuo suuri menetys ole.



Sisävaloiksi löytyi "samsung" valkoisia 1W ledejä 6000k sävyllä. Nekin ebay ja kiina tilaus. Testiin siis nekin.


Trackpad

Nyt sitten Skodan merkit maalauksessa. Jos homman olisi hoitanut näin jälkikäteen fiksummin niin olisi tilannut Superskodasta mustaksi maalatut merkit, niihin olisi saanut oman sävyn helpommin kuin kromattuihin perus merkkeihin. No lupasivat hoitaa kuitenkin homman maalausfirmassa. Ens viikola voi sitten jakaa kuvien kanssa lisää tarinaa...

Soitin myös myyjälle ja auto matkalla suomeen!! Hyvällä tuurilla auto luovutuskunnossa kuun puolessa välissä. Hetken vielä pitää jaksaa odotella. Pitänee soitella Slamitille vielä ja hoputtaa Riegerin taka diffuussorin kanssa että pääsee heti asentamaan alle..

Trackpad

No nyt... autoliikkeestä tuli vahvistus että luovutus onnistunee 22.9. Pari hyvin hidasta viikkoa jäljellä... Riegerin taka diffuussori matkalla ja muuta sälää on jo kertynyt. Tänään pitäisi saada Skoda merkit maalauksesta... Menee eka viikonloppu kyllä autoa puunatessa ja pientä tuunausta tehdessä. Onneksi saan mahdollisesti käyttöön sisähallin tohon leikkiin niin ei tartte ulkona säätää. Saa vielä nähdä kerkeekö kaikki Ebay ostokset aasiasta perille ajoissa...


Trackpad

Tulipahan haettua merkit maalauksesta. Ei ne nyt ihan priimaa olleet mutta katotaan miten niiden käy. Vielä puuttuu auto :D


Trackpad

Juuri myyjä vahvisti että luovutus perjantaina klo 16... On tätä odotettukin  ;D

Trackpad

Slamitilta viestiä että Riegerin takadiffu saapunut. Tavoite saada se autoon jo perjantaina asennettua (luovutus iltapäivällä). Pitänee koittaa keretä myös hakea spacerit ja pultit samalla reissulla. Hallitilankin sain puljattua perjantai illaksi. Pitänee laittaa kuvia ennen ja jälkeen. Samalla kun irrottelee takadiffun niin pitänee koittaa maalata putkenpäätkin mustiksi ja jarrusatulat (tota pitää vielä pohtia, vihreä vähän epäilyttää, kiiltävä musta vois toimia paremmin). Jos vaan muistan ja kerkeen laitan projektikuvia.

Trackpad

Leasing yhtiöstä oli vaihtoehtoina talvivanteiksi 3 eri vannetta. Päädyin CMS C9 (17")


muut vaihtoehdot olivat:
CMS C12


OXXO Kalisto

Trackpad

Huomenna on luovutus mutta enhän mä nyt malttanut olla menemättä liikkeeseen kun se matkan varrella oli (lievin verukkein). Onhan se nyt prkl nätti Rallye Green värillä ja Challenge paketilla.


Huomenna saa sitten ajaakin... onneksi.

NPR

Täydellinen! Samaan väriyhdistelmään olisin itsekin päätynyt, jos olisin RS:n tilannut.
Volvo XC60 T8 R-Design -20

Ex:
Skoda Octavia Combi 1.8 TSI DSG L&K -18
Skoda Octavia Combi 1.4 TSI DSG Style -16

mabe

Happaman hyvälle näyttää. Kun tuon vihreän olis saanu tavalliseen niin heti olisin ottanut.

Ainoa oikea väri räsään. Mustat valkoiset ja harmaat on niin nähty.

Petunet

Juu aika vähän näitä vihreitä vastaan tulee ja hyvä niin.
;D
Tesla Model 3 Performance
Volkswagen e-up!
Ford Fiesta 1.0

Trackpad

#41
Nyt on auto hyppysissä. Kivahan se on Fiestan jälkeen, mutta voimalinja vois olla pikkasen parempi. Toisaalta kerkee tollakin. Harmikseni huomasin kolhun pelkääjän puolen takaovessa alle 1h luovutuksen jälkeen. Sen tiesin ettei se ole mun tekosia tai luovutuksen jälkeen tullut. Soitto myyjälle, kuvat mailiin ja taitaa auto joutua pajalle. No minkäs teet. En nyt tosta ottanut liikaa stressiä. Tavaraahan toi vaan on ja asia hoidetaan.

Ilta meni hallissa Skoda merkkien irrotusten, Riegerin alapuskurin diffua asennellessa ja pakoputkia maalaillessa. Ne on nyt hoidettu.

Tossa kadunvarressa nappasin kuvan, jossa nyt värit on mitä on. Putkista ja diffusta tuli ihan hyvät.


Seuraavat projektit on sisävalojen vaihto ledeiksi, jarrusatuloiden maalaus ja spacer kiinnitys.

Pitänee laittaa kuvia kuhan homma ns. Kasassa.

kNi

#42
Hienolta näyttää. Maalasitko noi putkenpäät suoraan yli vai teitkö niille ensin jotain? Tarkoitus olisi omastakin RäSästä maalata ne mustaks. Spacerit laitoin eilen omaani, 12mm eteen ja 20mm taakse. Laitahan toki lisää kuvia tänne, kun muutoksia tulee autoon lisää  :)

Killer

Kyllä on hyvännäköinen FL rallye greenkin!
Istuu hyvin nuo mustat putkenpäät perään. Pitää varmaan omastakin maalata.
Kaikki on siistiä minkä itse tekee.....
Skoda Superb lb L&K 2.0T 4x4 -18
ex: Skoda Octavia RS 4x4 -18 hb

Trackpad

Lainaus käyttäjältä: kNi - 16.09.17 - klo:08:20
Hienolta näyttää. Maalasitko noi putkenpäät suoraan yli vai teitkö niille ensin jotain? Tarkoitus olisi omastakin RäSästä maalata ne mustaks. Spacerit laitoin eilen omaani, 12mm eteen ja 20mm taakse. Laitahan toki lisää kuvia tänne, kun muutoksia tulee autoon lisää  :)

Foliatec maali on tarkoitettu tohon, siinä kovete mukana eli 2K tavaraa. Muistaa vaan puhdistaa pinnan hyvin ettei ole rasva ym. jäämiä. 3 kerrosta itsellä, lähdin ajamaan jo 2h jälkeen maalauksesta. Maalaamista helpotti kun olin irrottanut mustan puskurin alaosan, jos meinaa ne irrottaa kokonaan niin se on aika kinkkistä. Hyvin meni noinkin.

Itsellä nyt takana 11mm spacerit ja edessä 15mm.

kNi

Lainaus käyttäjältä: Trackpad - 16.09.17 - klo:11:15
Foliatec maali on tarkoitettu tohon, siinä kovete mukana eli 2K tavaraa.



Mistä hommasit maalin?

Trackpad

#46
Suoraan valmistajalta saksasta. Toimitukset nopeita. Kun tilaatte varmistakaa vaan että otatte oikean sävyn "Black Glossy" toi siis mitä itsellä. Purkista jäi noin puolet jälelle maalauksen jälkeen. Eli on ihan riittoisaa kamaa ja 2 kerrosta jo riittää. Itse laitoin 3kerrosta. Kerrosten välissä noin 5min odottelua. Purkissa on pohjassa tappi, joka painetaan pohjaan kun maalaus aloitetaan. Sekoittaa kovetteen sillon mukaan. Tämän jälkeen maalausaikaa 5-6h.

https://www.foliatec.com/shop/en/lacquerssprays/2c-spray-paint/57/exhaust-pipe-2c-gloss-spray-paint-250-ml?c=14

Trackpad

Tossa nyt vähän tota keulan ilmettä. Puhelin kuvaa ja vähän kiireessä otettu. Värit jälleen ihan jossain tuuliajolla.



Petunet

Tuo Škoda-merkki onkin melko hyvän näköinen korin värisenä.
Ehkä jopa parempi kuin minulla oleva Monet Carlo-musta...
Tesla Model 3 Performance
Volkswagen e-up!
Ford Fiesta 1.0

Ocu

On hieno!
Nuo spacerit, vaikuttiko paljon ajoon, ulkonäön lisäksi?
Ajossa: RS Combi TSI -16
Ex:  Octavia III Combi 1.8 TSI DSG

kNi

Mikä on paras ja helpoin tapa poistaa noi konepellin ja takaluukun orkkis merkit. Vähän lämpöä niille ja varovasti jollain kampeaa ne ylös? Tuli meinaan tilattu itselle superskodalta mustat merkit.

Petunet

Juuri noin, lämpöä ja vääntöä.

Tesla Model 3 Performance
Volkswagen e-up!
Ford Fiesta 1.0

Miktoy

Miten toteutit maskin "bmw" värimerkit?
Ajossa: Audi A4 avant B9 Quattro 2.0 TDI dsg.
Ajossa: Octavia III FL MY18 Combi Style 1.0 TSI man.
Ex: Superb III FL iV Combi -20 L&K 1.4 TSI phev dsg.
Ex:Audi A6 avant -98 2.4 V6 AGA aut.
Ex: Audi A6 avant -10 2.0 TDIe S-Line man.
Ex: VW Transport T5 -05 2.5TDI man.
Ex: Octavia RS combi -14 2.0 TDI man.
Ex: Superb combi -11 1.6 TDI Greenline man.

Trackpad

Lainaus käyttäjältä: Ocu - 18.09.17 - klo:14:44
On hieno!
Nuo spacerit, vaikuttiko paljon ajoon, ulkonäön lisäksi?

En ole huomannut mitään eroa. Ei vetele tai ollut levoton ohjata tuon jälkeen.

Trackpad

Lainaus käyttäjältä: kNi - 19.09.17 - klo:22:03
Mikä on paras ja helpoin tapa poistaa noi konepellin ja takaluukun orkkis merkit. Vähän lämpöä niille ja varovasti jollain kampeaa ne ylös? Tuli meinaan tilattu itselle superskodalta mustat merkit.

Itse poistan kaikki merkit jotka kiinni teipeillä ujuttamalla väliin siiman ja "sahaan" ne irti. Ei vaadi mitään lämpöä tai taivuttelua eikä varmasti jää mitään jälkiä. Hieman vaatii kärsivällisyyttä mutta aina on onnistunut.

Trackpad

Lainaus käyttäjältä: Miktoy - 20.09.17 - klo:22:15
Miten toteutit maskin "bmw" värimerkit?

Tilasin superskodasta uudet merkit ja vein ihan maalarille ja maalautin korin väriin. Vinkkinä et kannattaa tilata ne mustat ei kromiset. Kromipintaan aina vaikeampi saada maali pysymään.

sakal83

Veikkaan, että tässä tarkoitettiin punaista ja vihreää pystyraitaa  ;)
SuperB L&K 2.0 TSI 4x4 360hp/500Nm


Trackpad

Ollut tässä jonkinv erran epäonnea auton kanssa. Alle tunti luovutuksen jälkeen huomasin pelkääjän puolen takaovessa kolhun. Epäilin vahvasti että oli ollut siellä luovutuksen yhteydessä. Veho tuli vastaan ja korjaavat josta isot propsit miten suhtautuivat. No 2 päivää tästä mopo ajoi kylkeen pihatieltä ja kuljettajan oveen kolhu, vastapuolen liikennevakuutus korvaa. Koko ovi maalaukseen. Tänään huomasin maalivirheen etupuskurissa... myyjän juttusille ja arvioituttamaan virhe... kappas koko puskuri menee maalaukseen ja jälleen asenne kohdallaan Veholla ja hoitavat. Palvelu on siellä pelannut ja mistään ei ole tarvinnut vääntää. Asiakaspalvelu niin myyjän kuin vauriokorjaamon osalta erittäin kiitettävää. Tässä yhteydessä alleviivaan sitä että myös oma senne ratkaisee hyvin paljon millaista palvelua saat. Vastapuolen ymmärtäminen ja tietty empatia auttaa kummasti ja miten asiansa esittää.

Korjaukset menee ensikuulle mutta kaikki hoituu. toki kurjaa että alle viikon vanha auto menee jo näin uusiksi maalin suhteen mutta minkäs teet. Onneksi en kerennyt vetää pinnoitetta autoon.

BMF

Lainaus käyttäjältä: Trackpad - 21.09.17 - klo:11:30
Ollut tässä jonkinv erran epäonnea auton kanssa. Alle tunti luovutuksen jälkeen huomasin pelkääjän puolen takaovessa kolhun. Epäilin vahvasti että oli ollut siellä luovutuksen yhteydessä. Veho tuli vastaan ja korjaavat josta isot propsit miten suhtautuivat. No 2 päivää tästä mopo ajoi kylkeen pihatieltä ja kuljettajan oveen kolhu, vastapuolen liikennevakuutus korvaa. Koko ovi maalaukseen. Tänään huomasin maalivirheen etupuskurissa... myyjän juttusille ja arvioituttamaan virhe... kappas koko puskuri menee maalaukseen ja jälleen asenne kohdallaan Veholla ja hoitavat. Palvelu on siellä pelannut ja mistään ei ole tarvinnut vääntää. Asiakaspalvelu niin myyjän kuin vauriokorjaamon osalta erittäin kiitettävää. Tässä yhteydessä alleviivaan sitä että myös oma senne ratkaisee hyvin paljon millaista palvelua saat. Vastapuolen ymmärtäminen ja tietty empatia auttaa kummasti ja miten asiansa esittää.

Korjaukset menee ensikuulle mutta kaikki hoituu. toki kurjaa että alle viikon vanha auto menee jo näin uusiksi maalin suhteen mutta minkäs teet. Onneksi en kerennyt vetää pinnoitetta autoon.

Sulla on niin viehättävä peli että mopojonnetkin ajelee jo kylkeen kuolat poskilla.  ;D

Varsin huono on kyllä tuuri ollut mutta ilmaiseksi kun saa uutta peltiä niin aina pitää olla tyytyväinen (olipa sitten uusi tai vanha auto). Ainoa ärsyttävä asia on se pajalla roikkuminen.
Ajossa: Passat Variant 2.0TDI (EVO) DSG -20
-Octavia III Combi RS FL 2.0 TDI DSG -17
-Octavia III Combi 1.4 TSI DSG -13

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy