Skoda Ovtavia 1.9 TDI sähköviat

Aloittaja Minahanolen, 01.04.17 - klo:17:47

« edellinen - seuraava »

Minahanolen

Hei, minulla on ollut vasta vähän aikaa -2007 vuoden Octavia ja heti melkein ilmeni vika.. Jäähdytysnesteen lämpömittari alkoi heitellä ja tämän seurauksena päätin vaihtaa moottorin lämpöanturin, tämän seurauksena lämpömittari alkoi toimia normaalisti eikä ole enään hyppinyt. Mutta flekti pyörii täysillä ja vieläkin Vikakoodi aktiivisena "lämpöanturi signaalin vahvuus liian suuri".  Lämpömittari nousee ajossa korkeintaan 70 c, koska flekti jäähdyttää niin vika ei ole ilmeisesti termostaatissa?  Piuhat katsoin myös läpi ja näytti olevan ehjiä. Näin turhautuneena lähden kysymään, että mitä seuraavaksi on tehtävissä, ystävät toverit?

pekeke

Veikkaan tuon ikäisessä hapettuneita johtoja.

Jultsu

Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Minahanolen

Anturi on 2 pinnillä. Voiskohan vika olla siellä alavesiletkun anturissa kun se ilmeisesti ohjaa tuota flektiä? Ã,,sken mittarilla katsottu entinen lämpöanturi ja se näkyi olevan sökönä ainakin eli jonkunlainen kaksoisvika... Onko muita vinkkejä?

Jultsu

Mahdollista, diagnostiikkasoftalla voisi kurkata nuo molemmat lämpöanturit että mitä näyttävät ja miten käyttäytyvät.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Minahanolen

Päivityksenä. Nyt siis vaihdettu molemmat anturin ylä -ja alaletkuun ja vielä flekti huutaa täysillä. Ja vikakoodina jäähdytysnesteen lämpötila-anturin signaali liian vahva.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy