Tapaus VW Passat 3C käynnissä yksinään..

Aloittaja janir82, 25.11.10 - klo:21:10

« edellinen - seuraava »

janir82

Lainaus käyttäjältä: Sniiki - 09.02.11 - klo:23:02
Mitä mä missaan? Eikös takaoves oo samanlainen vaijerisysteemi? Onko se sitte parempi että se takaovi jää auki ja joutuu kurkottaa ajaes takapenkille pitämään ovee kiinni?

Kuskinovi lienee ainoa ns.'erilainen',koska siinähän se tunnistaa myös kovan avaimen käytön. Minulla siis ainoa ovi joka ei pakkasilla toimi on kuskinovi. Muut ovet avautuu ja sulkeutuu normaalisti säässä kuin säässä... :)

Sniiki

Nojuu mutta vaijeri voi tiltata myös takaovissa.

Sniiki

Eipä näemmä ollut vaijeri irti vaan ilmeisesti vaan jäässä tuossa omassa, koska nyt sään lämmettyä alkoi kuskin ulkokahva taas toimia. Pitäisi se vaijeri kai silti vaihtaa, tai ainakin rasvata uusiksi hyvin ettei jumita jatkossa.

Erkka

Suosittelen vaijeriin aseöljyä. Kestää erittäin hyvin pakkaskeleissä ja on sen verran ohutta, että kulkee sinne minne pitääkin..
VW Passat Variant Elegance Business eHybrid 200 kW DSG vm. 2025
Ex. Skoda Octavia Combi 1,5 TSI Style eTEC DSG vm. 2024
Ex. Skoda Octavia Combi 1,0 TSI Ambition e-TEC DSG 2021
Ex. VW Tiguan Style eHybrid 180 kW DSG-autom. 2021

Sniiki

Lainaus käyttäjältä: Erkka - 02.03.11 - klo:13:12
Suosittelen vaijeriin aseöljyä. Kestää erittäin hyvin pakkaskeleissä ja on sen verran ohutta, että kulkee sinne minne pitääkin..
Juu sitä on tullut käytettyä kaikkeen jäänestoon lukoissa. Pääsisköhän tuonne ruikkaamaan kahvan puolelta jostain raosta ilman koko oven purkamista?

jni

Lainaus käyttäjältä: Sniiki - 02.03.11 - klo:21:46
Juu sitä on tullut käytettyä kaikkeen jäänestoon lukoissa. Pääsisköhän tuonne ruikkaamaan kahvan puolelta jostain raosta ilman koko oven purkamista?

Pystyy. Aikoinaan Superb I:ssä samaa ongelmaa lääkitsin ruikkimalla aseöljyä (spraypullon suuttimella liitettynä punaisella pikku muoviputkella) kahvan raoista. Sieltä se tunkeutui kapillaari-ilmiön vaikutuksesta päivässä "strategisiin paikkoihin" ja ongelmat olivat poissa.
Ajossa: Skoda Enyaq 80 125 Edition iV
Ex M-B E 250 T 4Matic Elegance
Ex Suzuki Swift 1.2 VVT GL 5D
Ex Volvo XC60 2.4D AWD Geartronic Momentum
Ex Mitsubishi Outlander 2.2 DI-D EXE
Ex VAG:t:
2 x Skoda Kodiaq
4 x Skoda Superb
4 x Skoda Octavia
1 x Skoda Felicia
1 x Seat Ibiza

Ajoniekat Savosta kaahaa. Katso vastakeinoja.

janir82

Viime talven kärvistelin ja nyt alkupakkasten aikana tuli mitta täyteen. Kuskin ovi siis ei aukea ulkokahvasta pakkasilla. Soitto VW Airportille ja 23pv menee vaijerin vaihtoon. 20â,¬ osat ja 110â,¬ työt...kallista,mutta kun osaaminen itseltä loppuu,ei vaihtoehtoa. Tehdas kuulemma lopettanut tämän korimallin takuuna vastaantulemisen kyseiselle osalla,kun kysyin. Heh...tietenkin :D Noh, kuntoon se tulee ja hyvä niin. Säästyy hermot! Itse meinasin viime talvena vaihtaa,mutta kun selvisi että pitää purkaa välipelti,irroittaa sivulasi jne niin homma jäi siihen paikkaan :)

Kasis

Pieni käytännön vinkki: älä ennen korjausta käy tankkaamassa "kylmäasemilla", ettet palelluta itseäsi. Tai kanna 2.avainta mukana, siis taskussa. ;)
Scirocco & VI Golf Variant

janir82

Lainaus käyttäjältä: Kasis - 11.01.12 - klo:20:59
Pieni käytännön vinkki: älä ennen korjausta käy tankkaamassa "kylmäasemilla", ettet palelluta itseäsi. Tai kanna 2.avainta mukana, siis taskussa. ;)
Heh, en ole lukitsemmassa koko autoa ennen huoltoa..tiedä vaikka jäätyisi muutkin ovet  ;D

jarsiv

Ensi talvea silmällä pitäen, onko ennakoivaa apua jos ulkopuolelta raottaa kahvaa ja ruuttaa siitä aseöljyä?

Vai meneekö tuosta se öljy sinne minne pitäisikin?

Ongelmia ei ollut viime talvena, mutta toivottavasti ei koskaan tulekkaan.
VCDS apua
Passat 3C Luxline 1.9TDI
Passat B8 1.6TDI

janir82

Jos samanlaiset ongelmat kuin minulla, ei rasvat ja öljyt auta :D Vaijerin vaihto 125â,¬ VW Airportissa. Ei tullut takuuvikana vastaan. Koitin tinkiä :D

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy