Väärää bensaa:vika valo syttyy..

Aloittaja Ylermi, 20.07.16 - klo:23:02

« edellinen - seuraava »

Ylermi

Elikkä moottorikuvake valo syttyi palamaan tässä keväämällä ja vein passatin oitis dignoosiin. Mitään selkeää syytä siellä ei selvinnyt,mutta epäilivät sen liittyvän sytytykseen jollain lailla. Olan kohautus ja käsienlevittelyjen jälkeen kotiin.
Kotona sitten aloin miettimään johtuisiko bensiinistä. Olin nimittäin kuukauden ajan muka säästösyistä tankannut 95sta kun se oli vähän halvempaa. Routa porsaan kotiin ajoi,ja laitoin tankkiin 98 oktaanista ja muutaman kilsan jälkeen valo sammui,eikä ole sen jälkeen syttynyt.
Oppia ikä kaikki.

Eka Golf

Ranttu on pensalle?
Meillä on 95 käynyt jo ainakin kymmeneen autoon, mopoon, mönkijään, ajettavaan ja työnnettävään ruohonleikkuriin eli helppoa kun sama käy kaikkiin!  8)

Hesse



pomo

Ei se voi bensasta johtua jos autoon ei oo tehty mitään muutoksia.

Jultsu

Venäjän "vesivitosta" tankattu?
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Ylermi

Ihan kotimaista bensaa,muutoksista ei tietoa, mutta kuten sanottu,ongelmat loppui bensalaadun vaihdon jälkeen.

Arcca

Onko 95 sallittu/suositeltu tuolle moottorille? Jos on, niin kuulostaa ennemminkin oireelle kun ongelman syylle.
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

Ylermi

Lainaus käyttäjältä: Arcca - 21.07.16 - klo:12:36
Onko 95 sallittu/suositeltu tuolle moottorille? Jos on, niin kuulostaa ennemminkin oireelle kun ongelman syylle.
Siinäpä se,98 on suositus.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy