Megatroniikka polttaa sulaketta.

Aloittaja sapuska, 09.07.16 - klo:21:47

« edellinen - seuraava »

sapuska

DSG7 lootan megatroniikka luovutti ja korjaamon tutkailut tuotti tuloksen "megatroniikka oikosulussa. Vaihdetaanko 1600â,¬ hintaan?" En ottanut tarjousta vastaan. Neuvoja kaipaan. Onko hyviä vinkkejä mitä kannattaa tsekata ensin? Mistä voisin ostaa kohtuulliseen hintaan uuden megatroniikka yksikön? Mielessä velloo myös ajatus ehkä ostaa koko DSG uusiksi,  jos löytyy sopiva paketti sopuli hintaan. Onko siis kellään hyviä kontakteja, josta saisi megatroniikan ja tai koko DSG7:n. Dsg on ravistanut jo ainakin 110000 km ja nyt 184000 mittarissa. Oireet: vaihteet kateissa ja vilkuttaa näytössä vaihteita..

Petri M

Www.mectronic.fi

Taatusti halvempi ja ammattitaitoisempi kuin
Merkkiliikkeet.

sapuska

Lainaus käyttäjältä: Petri M - 10.07.16 - klo:12:21
Www.mectronic.fi

Taatusti halvempi ja ammattitaitoisempi kuin
Merkkiliikkeet.

Kiitti vinkistä. Pitää laittaa heti heille viestiä.  :)

pomo

Ei tuo 1600â,¬ kyllä kuulosta pahalta? Juuri muutahan noihin ei tartte tehdä? Käytetyssä voi olla sama edessä...

Netistä löytyy myös firmoja, jotka noita korjaa jos on mahdollista viedä auto jonnekin korjattavaksi! Yllä yksi esimerkki muitakin varmasti löytyy, esim www.recro.eu

sapuska

Lainaus käyttäjältä: pomo - 10.07.16 - klo:18:30
Ei tuo 1600â,¬ kyllä kuulosta pahalta? Juuri muutahan noihin ei tartte tehdä? Käytetyssä voi olla sama edessä...

Netistä löytyy myös firmoja, jotka noita korjaa jos on mahdollista viedä auto jonnekin korjattavaksi! Yllä yksi esimerkki muitakin varmasti löytyy, esim www.recro.eu
Juuri nyt tällähetkellä 1600â,¬ on liikaa. Mectronic myös korjaa noita. Työkalut pysyy käsissä ja hyvä nosturipaikka löytyy + VCDS saatavilla. Pyrin minimoimaan siis kulut. Lisäksi en niele pureksimatta "polttaa sulaketta, joten vaihdetaan megatroniikka".

pomo

Jos osaa ja haluaa yrittää korjata itse, niin sitten vaan megatroniikkaa irti ja korjaamolle! Hienoa sinällään, että on taitoa ja mahdollisuus itse yrittää korjata! Eihän tämä nykysuuntaus auton korjauksessa: "kuskin oven lukko ei toimi, vaihdetaan ovi"

sapuska

Niin sitä tuli tuo mekatroniikka vaihdettua ihan ns "n00biena".  ;D Hinnallisesti saamani tarjous vaihdettuna Salon Trakto Autossa oli kyllä todellakin helvetin hyvä (1600â,¬). Olis pitänyt ottaa tarjous paperilla & allekirjoitettuna (ns hinta lyötynä lukkoon) ja vaihdattaa siellä. No eniveis. Onnistui tuo vaihto itseltäkin, kun oli hyvät ohjeet. Mectronicin kautta tilattuna Saksasta megatroniikka (uusi) 1300â,¬. DSG laatikon öljyt 20â,¬ / litra (menekki mun lootassa onneksi vain 1.7l) ja jäähdytysnesteet 4l noin 20â,¬. Lisäksi tilasin ebaystä tarvittavan erikoistyökalun ~40â,¬ ja traileri vuokra 30â,¬ + löpöt ~40â,¬. Eli kokonaishinnaksi remontille tuli siis kaikenkaikkiaan ~1500â,¬.  Porvoossa Laakkosella vaihdettuna olisi maksanut 2000â,¬.
EN SUOSITTELE kellekkään megatroniikan itsevaihtamista.  ::) On meinaan muutamakin asia, jolla saa uuden mekatroniikan mahdollisesti paskaksi aika helposti. Tarkkana saa todellakin olla.
Kumarran nöyrästi Mectronicin Kimmolle. Todellakin mahtavaa palvelua! Kaikki ohjeet tuli heiltä vimpan päälle ja kommunikointi oli erittäin sujuvaa ja vastasi aina iltamyöhälläkin lähetettyihin emaileihin välittömästi. En sentään soitellut..  ;D

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy