Lisäpitkät VI golfiin

Aloittaja kotka, 09.09.10 - klo:21:14

« edellinen - seuraava »

kotka

Yhtään aihetta en huomannut vielä, mutta lisävalojen asennus on kohta pakollista. Joitain vinkkejä voisi tänne laittaa, jos joku on niitä asennellut.
Itse lisävalot asennan muokattuun kilpirautaan, mutta minne tukiraudat ja xenoneiden ballastimet? Mistä johdot näppärästi? Mihin rele ja katkaisin sisälle?
Lisävaloiksi tulevat joko Hellan 3003 (ref. 17,5/37,5) tai Hellan 1000:set (ref. 37,5) xenoneilla varustettuna. Molemmat valot ovat valmiina tallissa. Ylijäämäsetti löytää paikkansa toisesta autosta.
Referensseistä ei tarvitse mainita mitään, niitä mahtuu maailmaan.
Edit: Ulkonäkökysymys tosiaan voidaan unohtaa, valon takia näitä asennellaan. Ennemmin kunnon valoa, kuin sokkoajoa ja ötököitä keulassa. Ei täällä katuvaloilla juhlita. Enkä tähän asenna hirveää valopatteria, edellisessä oli ennen Hellan 3003:sia 4x225 Boschia xenoneilla.
VW Passat 3C, 2,0 TDI DSG,highline. Maxboom Sm4
GolfIII,maxboom SM2

Erbish

Tulis ensin se auto niin pääsisi asentamaan valoja  ;D.
Edellisessä v golffissa oli kilven yläpuolella syyläri aukon kohdalla sopivasti 2 maskin/puskurin kiinnitys ruuvia joihin sopi pienillä väliraudoilla Hellan FF200 ja xenon sytkät mahtuivat orkkis valojen vieressä oleviin pultin "reikiin" omilla telineillään, näin on varmaan 6 golffissakin.
Nuo isommat hellat voivat olla haasteellisemmat kun tulee tuota painoa enemmän.
Jos vertaa noita ff200 esim Rallye ff1000 ilman xenon sarjaa niin voiton vie pienemmät valot 100-0
Jätetään tuo ulkonäkö kysymys jokaisen auton omistajan harkintaan ( jokainen tyylillään)


Erbish

Niin lisää kysymyksiä vaikka ei edellisiinkään ole saatu vastauksia.
Eli bi xenon valot ja golffissa taitaa varjostin liikkua ja valo palaa koko  ajan, joten lisävaloille on ohjausvirta otettava varjostimen virrasta.
Minkä väristä johtoa kannattaa etsiä josta virran ottaa, vai onko joku fiksumpi vaihtoehto ?

kotka

Sinnehän ne keulalle asentuivat. Kaikkineen noin parin tunnin homma johdotuksineen, arpomisineen ja xenonpolttimoiden asentamisineen lisävaloihin. Suuntaus jäi vielä illalle. Kokeillaan nyt noilla 1000FF:llä nähdä. Jos ei, niin vaihdetaan isompiin. Nyt kaikki valot ovat xenonia, toivottavasti parantuivat edes hieman.
Herätevirta releelle tuli otettua sini-valkoisesta johdosta, siitä nipusta joka syöttää valoille kaikki virrat ja ohjaukset.
Ballastimet löysivät paikkansa hyvin, eikä releelläkään mitään ongelmia ollut. Kaikenkaikkiaan paljon helpompi homma kuin edellisessä kotterossa.
VW Passat 3C, 2,0 TDI DSG,highline. Maxboom Sm4
GolfIII,maxboom SM2

Karvis

Lainaus käyttäjältä: kotka - 12.09.10 - klo:16:53
Kokeillaan nyt noilla 1000FF:llä nähdä. Jos ei, niin vaihdetaan isompiin.

Jos orkkis xenoneilla+tuolla paketilla ei näe, niin suosittelen vierailua lähimmällä optikolla ::)
Skoda Superb 2.0TDI Ambition GreenTec

ex.Ocu hb 1.8TSI -11,Yeti 1.2TSI -10,Ocu Combi 1.6FSI -05

Erbish

Saiskos kuvia, näkisi hiukan millainen ilme golffilla valojen kanssa!

kotka

Lainaus käyttäjältä: Karvis - 12.09.10 - klo:16:59
Jos orkkis xenoneilla+tuolla paketilla ei näe, niin suosittelen vierailua lähimmällä optikolla ::)

.. Tai sitten et ole ikinä ajanut kunnon valoilla, sillä ei nuo alkuperäiset mitkään hyvät tuossa ole. Oikeasti. Kuitenkin noita pimeän ajan kilometrejä kertyy talven mittaan noin 30 000 km, niin ihan kiva on nähdäkin eteensä. Huomattavasti vähemmän rasittaa "päätä", kun ei tarvitse siristellä.
Omasta mielestä nuo valot istuvat ihan passelisti, vaikka pieniä muutoksia valotelineeseen varmaan pitää vielä tehdä.
VW Passat 3C, 2,0 TDI DSG,highline. Maxboom Sm4
GolfIII,maxboom SM2

Karvis

Lainaus käyttäjältä: kotka - 13.09.10 - klo:11:18
.. Tai sitten et ole ikinä ajanut kunnon valoilla, sillä ei nuo alkuperäiset mitkään hyvät tuossa ole. Oikeasti. Kuitenkin noita pimeän ajan kilometrejä kertyy talven mittaan noin 30 000 km, niin ihan kiva on nähdäkin eteensä. Huomattavasti vähemmän rasittaa "päätä", kun ei tarvitse siristellä.
Omasta mielestä nuo valot istuvat ihan passelisti, vaikka pieniä muutoksia valotelineeseen varmaan pitää vielä tehdä.

Sattumoisin olen ajanut hyvillä valoilla ja tiedän kokemuksesta että nuo 1000ff:t on yhdet markkinoiden parhaista valoista jo 17,5ref, jos sinulla 37.5:t ja vielä xenoneilla niin niillä näkee varmasti. Jos lisävalotehoa vielä tuosta lisätään niin lyhyille vaihtaminen tarkoittaa pussin päähän vetämistä, ja sitten näkeekin todella vähän.
Skoda Superb 2.0TDI Ambition GreenTec

ex.Ocu hb 1.8TSI -11,Yeti 1.2TSI -10,Ocu Combi 1.6FSI -05

Ktk

#8
Takavuosien lisävaloperversio pääsi taas nostamaan päätään kun pitkästä aikaa pääsi ruuvaamaan lamppuja keulalle. Kohdeyksilö on porukoitten viime pääsiäisen kieppeissä rekkaroitu Golf VI Variant, keulalla tehtaan jäljiltä kääntyvät Bi-Xenonit. Edellinen auto oli V-koppainen farkku Golf ja siinähän oli AL:n valmistamat Bi-xenonit halogeeni lisäpitkällä terästettynä ja kyseiset valothan ovat ihan kärkipäätä sekä lyhyiden että pitkien osalta. Tuossa uusi-koppaisessa ei sitten sitä halogeenia olekaan rinnalla, joten pitkät ovat samaa tyydyttävää tasoa kuin kaikissa muissakin autoissa joissa kaukovalo on toteutettu tuolla kompromissilla.

Viime kesänä ukko vielä tuumi että ei tähän mitään lisäpitkiä tartte, tässähän on xenonit ja edellisessäkään Golfissa ei tarvinnut. Noh totesin vaan että katotaan asiaa sitten syksymmällä ja aloin itsekseni jo miettiä mitkä siihen saa sitten ruuvata. Ennen noita golffeja porukoilla oli useassa autossa lisäpitkinä Hellan Rallye 1000FF tai kirkaslasista 3000:sta, useimmat ref. 37,5 + 100w poltin ja kunnon johdotukset, olivat siis tottuneet kunnon lamppuihin ja tuo Golf V oli eka jossa pitkät olivat vakiona kelvolliset. Ajavat erittäin paljon matka-ajoa, etelässä maaseudulla jossa peuroja aivan helvetisti ja sitten useamman kerran vuodessa Lappiin ja ties minne.

Syksy tuli ja sieltähän se ennen joulua että "ei tässä ookkaa niin hyvät valot kuin vanhassa". Pikku pohtimisen jälkeen lampuksi valittiin Hellan Comet 200 xenon, kohtuu pieni ja siro mutta silti tehokas esim. TM:n testin mukaan. Referenssit noissa menee pikkasen yli sallitusta 100:sta, mutta se on voivoi. Suomessa huusivat lampuista luokkaa 660e/pari, tyyristä on. Kaverin kanssa koitettiin tilata Saksasta mutta tavaraa ei tuntunut löytyvän. Löytyi sitten ihan yksityiseltä käyttämättömät ja hyvään hintaa.

Johtosarja tuossa paketissa on ihmeen hyvä, käytännössä ainoa liitos mitä piti itse tehdä on herätteen ottaminen, kaikki muu on bolt-on. Heräte löytyi oikean umpion takaa ennen liitintä, piuha ohjaa bi-xenonin läpän kääntymistä ja ei tuo ainakaan vielä ole herjannut virran varastamisesta mitään, rele ihan perusmallia. Lamput on keulalla kilvenalustelineessä, joka on ruuvattu siihen mustaan "kilpitelineeseen" + ylätuet maskiin. Tuo kilpiteline on puskurissa neljällä muovinastalla jotka käytännössä hajoavat tai hukkuvat puskurin sisään tuota irroitettaessa, siksi hain uudet nastat huimaan 2e hintaan marmoritiskiltä. Ei heilu mihinkään ja saa pois jälkiä jättämättä. Asennuksen vittumaisin puoli oli sytytinyksiköiden paikan löytäminen, 45cm piuha on vähän nafti ja tuossa 2.0TDI:ssä on pirun vähän ylimääräistä tilaa.

Lopputulos vaikuttaa ihan mukavalta. Leveä ja tasainen valokeila eikä lähialue ole liian kirkas. Toisaalta ei xenon ole mikään taikasana, nuo aikaisemmat 100w + 37,5 ref. halogeenit näyttivät selkeästi pitemmälle, valokeila oli niissä toki kapeampi.

Kuvat kännykällä napattuja joten ei ihan parhaita mahdollisia.

Lyhkäset:
http://i1092.photobucket.com/albums/i402/MattiRK/Golfin%20lamput/03032012162.jpg

Orig. pitkät:
http://i1092.photobucket.com/albums/i402/MattiRK/Golfin%20lamput/03032012163.jpg

Sitten lisäpitkien kanssa:
http://i1092.photobucket.com/albums/i402/MattiRK/Golfin%20lamput/03032012164.jpg

mikkole

Tietääkö kukaan mikä on halogeenivaloissa pitkien piuha?
Nykyiset skoda fabia vm20 crafter vm21 sprinter vm16. Ex Crafter vm2017,suberb 4x4 tdi vm2016.   crafter maxi vm13. golf variant 4motion 2014 transporter 128kw vm08, octavia combi 4x4 vm11, golf variant 2,0 tdi vm07, ibiza sport tdi vm01, cordoba variant vm98

pekii

Olisiko tuohon halogeenien pitkien piuhaan tietoa?

tarmo25

Lainaus käyttäjältä: pekii - 10.11.18 - klo:17:04
Olisiko tuohon halogeenien pitkien piuhaan tietoa?
Juuri asennettiin halogeenivalollisen Golfin keulalle lisäpitkä ja heräte otettiin hantin puolelta pinnistä 8 lähtevästä johdosta. Kaksivärinen piuha, oisko ollut valko-liila. Varmaan kuskin puolella sama juttu, mutta hantin puolella oli enemmän tilaa työskennellä sen piuhan kanssa.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy